PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Ranking Amplitunerów | Najlepsze polecane Amplitunery 2023

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.0, Głosów: 28

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi amplitunerów. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Amplituner jako element kina domowego

Amplituner to centralny element kina domowego. Każdy kto chciałby cieszyć się doskonałym dźwiękiem i obrazem, powinien się w niego zaopatrzyć. Amplituner jest to urządzenie, które składa się z wielokanałowego wzmacniacza, dekodera dźwięku oraz odbiornika radiowego. To serce naszego domowego kina, do którego podepniemy głośniki, odtwarzacz oraz telewizor, a nawet komputer, smartfon czy konsolę do gier. Zadaniem amplitunera jest wzmocnienie sygnału dochodzącego z odtwarzacza i rozdzielenie go na wszystkie głośniki.

Kupujemy amplituner

Wybór najlepszego amplitunera nie jest prosty i zależy od wielu czynników. Na runku dostępne są amplitunery stereo, z przeznaczeniem na dwa głośniki oraz amplitunery specjalnie do kina domowego, które obsłużą nawet zestaw 7.1. Ceny tych urządzeń wahają się od 100 do nawet 10.000 zł.

Przed zakupem trzeba wiedzieć, na co należy zwracać największą uwagę i przede wszystkim, odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać. Amplitunery można podzielić na dwa główne typy, w zależności od prezentowanych zastosowań.

amplituner kina domowego

Amplitunery stereo i kina domowego

Wyróżnić można amplitunery stereo, rozprowadzające dźwięk po dwóch kanałach audio oraz amplitunery służące do kina domowego, dzięki którym uzyskamy dźwięk przestrzenny i poczujemy się jak w prawdziwej sali kinowej. Kupując amplituner musimy zwrócić uwagę na wiele parametrów, które pozwolą nam na wybór przyzwoitego urządzenia i zaoszczędzą niepotrzebnych rozczarowań. Najważniejszymi z nich jest liczba kanałów, moc RMS, wykorzystywane dekodery dźwięku oraz wejścia oraz wyjścia, dzięki którym podłączymy nasz zestaw.

Najpopularniejsze amplitunery obsługują system 5.1. oraz wykorzystują takie dekodery jak Dolby Digital (AC-3), Dolby Digital EX, DTS ES Matrix 7.1, DTS Discrete 7.1 oraz Dolby ProLogic II. Przyjmuje się zasadę, że im większa będzie liczba kanałów, tym będziemy mogli uzyskać lepszy efekt dźwięku przestrzennego. Kolejno należy zwracać uwagę na moc znamionową RMS oraz moc muzyczna, którą mierzymy watach. Moc RMS jest jednak znacznie ważniejsza i mówi nam o tym, z jaką maksymalną głośnością zagrają nasze głośniki w dłuższym czasie.

Większość dzisiejszych amplitunerów posiada cyfrowy procesor dźwięku, dzięki któremu możliwe jest przetworzenie cyfrowego sygnału dźwiękowego do postaci analogowej oraz nadanie mu odpowiedniego brzmienia. Dobry procesor zwiększy efekt pogłosu lub wzmocni tony niskie i wysokie. Dzięki temu amplituner pozwala na uzyskanie dźwięku podobnego do występującego na hali koncertowej, czy w dużych pomieszczeniach.

Moc RMS w amplitunerze powinna być porównywalna z mocą kolumn. Powinniśmy się kierować zasadą, że moc amplitunera powinna być mniejsza o około 25 procent w stosunku do głośników, w innym razie może dojść do ich uszkodzenia. Kiedy będziemy już wiedzieć, czego oczekujemy od amplitunera i jaki efekt chcemy uzyskać, może pojawić się kolejny problem.

amplituner denon

Najlepsi producenci amplitunerów

Czy za markę się płaci? Na półkach sklepowych stoją urządzenia przeróżnych firm, niektóre są mniej znane, inne bardziej. Do tych najpopularniejszych należą Yamaha, Onkyo, JVC oraz Pioneer. Są to dobre produkty, dostępne w przystępnych cenach. Są także urządzenia Harman Kardon, które są skierowanej raczej na bardziej wymagających klientów – audiofilów, którzy na sprzęt grający są w stanie wydać sporo pieniędzy. Niezależnie jednak od tego czego szukacie, zawsze możecie spojrzeć na przygotowany przez nas ranking najchętniej kupowanych amplitunerów na rynku. Zapraszamy!

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.0, Głosów: 28
blog comments powered by Disqus