PODPOWIEDZI:

Ile Wydać na Amplituner do Kina Domowego?

Ile Wydać na Amplituner do Kina Domowego?

Przy kompletowaniu sprzętu do kina domowego nie można zapomnieć o odpowiednim amplitunerze. Jest to optymalne rozwiązanie w porównaniu do dużo droższych wzmacniaczy AV. Cena amplitunera jest dużo bardziej przystępna, a przy tym może zapewnić dobrej jakości dźwięk dla kina domowego. Ile zatem wydać na amplituner do kina domowego, żeby uzyskać dobry efekt dźwiękowy?

Amplituner jest wszechstronnym urządzeniem. Sama nazwa pochodzi od dwóch słów anglojęzycznych: amplifer – wzmacniacz, tuner – odbiornik radiowy. Składa się ze wzmacniacza elektroakustycznego, zasilacza oraz tunera, czyli odbiornika radiowego FM, a w niektórych modelach (Yamaha) również DAB+.

Może to być urządzenie jednokanałowe, i wtedy służy jako element systemu stereofonicznego, albo urządzenie wielokanałowe, które jest natomiast częścią zestawów kina domowego. W tym artykule skupiłam się na amplitunerach wielokanałowych i podpowiadam, na co zwrócić uwagę w kontekście budowania dobrego brzmienia kina domowego, oraz na czym nie warto oszczędzać przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

dźwięk

Na co zwrócić uwagę przy wyborze amplitunera?

Dobra jakość dźwięku

Amplitunery zostały stworzone do zapewnienia wysokiej jakości dźwięku odtwarzanego materiału. Jeśli przede wszystkim chcemy oglądać filmy przy zachowaniu dobrego dźwięku to lepszą jakość zdecydowanie można osiągnąć przy zastosowaniu amplitunera AV, a w przypadku skoncentrowania się tylko na odtwarzaniu muzyki można zadowolić się amplitunerem stereo.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że sam amplituner niczego sam nie wskóra. Aby osiągnąć dobry efekt dźwiękowy do amplitunera należy podłączyć równi dobrej klasy kolumny. Dopiero taki zestaw może dać dobry rezultat. Dla bardziej wymagających użytkowników kina domowego większe wrażenie z pewnością zrobi typowy wzmacniacz AV, ale też dużo więcej za niego trzeba zapłacić.

Ranking amplitunerów

Dekoder dźwięku przestrzennego

W przypadku amplitunera z pewnością nie należy oszczędzać na nowoczesnej technologii. Sprzęt przestarzały technicznie zwyczajnie nie poradzi sobie z dzisiejszymi wymogami urządzeń, z którymi będzie musiał współpracować. Tylko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprzęt będzie wydajny. Dekodowanie wielokanałowych dźwięków towarzyszących filmom DVD i Blu-ray to ważna funkcja amplitunera. Dlatego też nowoczesny amplituner jest wyposażony w Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio. Pod tym względem na pewno sprawdzi się model Yamaha RX-V 375, który ma dekodery dźwięku HD: Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio; Dolby Digital Plus i DTS-HD audio wysokiej rozdzielczości.

Yamha RX-V 375

Wzmocnienie sygnału audio

Źródła, z jakich pochodzi dźwięk, to np. odtwarzacz CD, DVD, Blu-ray, magnetofon, komputer, konsola do gier, MP3 lub MP4. Amplituner natomiast odpowiada za wzmocnienie sygnałów audio pochodzących z tych źródeł i skierowanie tych sygnałów do kolumn głośnikowych. Nie jest to jednak jedyna jego funkcja, gdyż gdyby tak było, to wystarczyłoby zainwestować w zwykły wzmacniacz stereo. Amplitunery umożliwiają np. pomiar akustyki pomieszczenia, dzięki doposażeniu w mikrofony i odpowiednie oprogramowanie, czy też korektor subwoofera, który wzmacnia niskie częstotliwości i tym samym nadaje dźwiękowi bardziej płynne i czyste brzmienie.

Mnogość internetowych funkcji

Amplitunery trafiają często do osób, które cenią sobie dostęp do różnych źródeł swojej ulubionej muzyki. Rozbudowane funkcje sieciowe pozwalają bowiem na odtwarzanie muzyki „w chmurze”, czyli bezpośrednio z komputera czy telefonu. Dlatego też urządzenie jest często wyposażone w łączność WiFi oraz moduł Bluetooth. Denon AVR-X520 to model, który pod tym względem daje wiele możliwości, bo pozwala sparować aż do 8 urządzeń jednocześnie! AVR-X520to także top 1 w naszym rankingu amplitunerów do kina domowego do 1500 zł.

Denon AVR-X520

Wspomniany model wyprodukowany przez firmę Denon może natomiast rozczarować brakiem WiFi. W tym przypadku można zainteresować się firmą Yamaha i jej modelem HTR-4068 – uznany za następcę RX-V479. YAMAHA HTR-4068posiada zarówno moduł Bluetooth do strumieniowania muzyki, jak również WiFi. Dodatkowo ten model jest wyposażony w jeszcze jedno rozwiązanie, które może okazać się przydatne, czyli Bluetooth Output. Dzięki tej unikalnej funkcji i zastosowania technologii MusicCast można z MusicCast RX-V481 przesłać dźwięk do dowolnego urządzenia, które jest podłączone do amplitunera, np. telewizor, komputer czy telefon, i tym samym słuchać muzyki z głośników bądź słuchawek nawet innych producentów. Intuicyjna aplikacja MusicCast Controller, którą wykorzystuje Yamaha daje możliwość słuchania muzyki w różnych pomieszczeniach za pomocą bezprzewodowego połączenia z amplitunerem.

YAMAHA HTR-4068

Za ile WYBRAĆ amplituner?

Biorąc pod uwagę powyżej opisane parametry i oferowany sprzęt dostępny obecnie na rynku, można uznać, że większość modeli, w które warto zainwestować to wydatek powyżej 1000 zł. Oszczędzanie na sprzęcie, który powinien współgrać z innymi elementami zestawu kina domowego, jest zdecydowanie odradzane. Po co bowiem komuś sprzęt, który nie odczyta formatów, które są dzisiaj uznawane za współczesne standardy?

Rozbudowane funkcje sieciowe są nieco mniej ważne i zależą od indywidualnych potrzeb. Z pewnością niektóre funkcje mogą być zupełnie nieprzydatne, tak jak na przykład dodatkowo wbudowany mikrofon do pomiaru akustyki pomieszczenia.

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że amplituner przede wszystkim ma wzmacniać przesyłanie dźwięku i dbać o jak najlepszą jakość odtwarzanego dźwięku (najlepiej zbliżonego do odtwarzania CD) dla lepszego wrażenia muzycznego. Dlatego przy kupnie amplitunera, należy też pamiętać o zainwestowaniu w dobre kolumny, co bardzo mocno podkreślam. W innym przypadku może się wydawać, że pieniądze zostały źle wydane, a to może być bardziej kwestia dostosowania wszystkich elementów zestawu kina domowego.

blog comments powered by Disqus
Ile Wydać na Amplituner do Kina Domowego?