PODPOWIEDZI:

Jaki Amplituner Kupić – Pomagamy w Najlepszym Wyborze do Zestawu Kina Domowego

Jaki Amplituner Kupić – Pomagamy w Najlepszym Wyborze do Zestawu Kina Domowego

Można kupić gotowy zestaw kina domowego. Wyjdzie taniej, ale efekt może nie być zadowalający. Można też pokusić się o to, aby zestaw złożyć samodzielnie. Jest to zadanie nieco trudniejsze, ale jakość dźwięku na pewno nas zachwyci. Kompletowanie kina domowego najeży rozpocząć od zakupu amplitunera. Tylko na co zawracać uwagę podczas wyboru?

Jakie funkcje powinien mieć amplituner

Jak już wspominaliśmy, główne zadanie amplitunera to przekazywanie i wzmacnianie dźwięku pochodzącego z CD, DVD, Blu-Ray, komputera, odtwarzacza MP3 czy konsoli do gier. Dźwięk w formie cyfrowej generowany przez te urządzenia zostaje w amplitunerze zamieniony na analogowy i wyemitowany przez system podłączonych do niego głośników w postaci dźwięku przestrzennego. Dzięki temu mamy wrażenie jakbyśmy byli w sali kinowej. Inną funkcją urządzenia jest dekodowanie wielokanałowych ścieżek dźwiękowych z filmów DVD oraz Blu-ray.

Istotne są również dekodery dźwięku. Najpopularniejsze dostępne na rynku amplitunery obsługują system 5.1. oraz wykorzystują takie dekodery jak Dolby Digital (AC-3), Dolby Digital EX, DTS ES Matrix 7.1, DTS Discrete 7.1 oraz Dolby ProLogic II.

Ranking amplitunerów

Jaki Amplituner Kupić

Ilość kanałów

Ilość kanałów to główna rzecz, na którą należy zwracać uwagę przy zakupie amplitunera, ponieważ ten parametr przekłada się na liczbę kolumn i głośników, które będziemy mogli podłączyć do naszego kina domowego. Aby móc cieszyć się dźwiękiem przestrzennym i czerpać z sensu filmowego niezapomniane doznania, należy zainwestować w urządzenie przeznaczone do zestawów 5.1 lub 7.1. Zestawy do głośników 2.1 są raczej nastawiona na odtwarzanie muzyki niż na filmy.

Najczęściej spotkamy amplitunery do zestawów 5.1. Oznacza to, że będziemy mogli podłączyć do naszego urządzenia 5 głośników oraz subwoofer. Istnieją także zestawy 7.1, które posiadają dwa wspierające głośniki. Te są przeznaczone do naprawdę dużych przestrzeni. Warto też pamiętać o tym, że nie każde nagranie wspiera dźwięk przestrzenny. Aby się o tym upewnić, najlepiej spojrzeć na tył pudelka płyty DVD czy Blu-ray.

Jaki Amplituner Kupić

Moc

Rozróżniamy moc znamionową, określaną jako RMS oraz moc muzyczną. Mierzymy ją w watach przypadających na każdy kanał z osobna. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ czym więc wat (W) przypada na jeden głośnik, tym czystszy i głośniejszy dźwięk uzyskamy. Trzeba podkreślić, że najczęściej spotykanymi wartościami jest 2 razy 80 W w przypadku systemów stereofonicznych i 5 do 7 razy 80 W w przypadku systemów przestrzennych.

Producenci amplitunerów lubią kusić szumnymi hasłami na opakowaniach o wysokich wartościach mocy w watach, należy patrzeć na to z lekkim przymrużeniem oka, a uwagę skupić wyłącznie na mocy RMS, jest to realna moc, z jaką urządzenie może emitować czysty dźwięk w dłuższym czasie. Wartości skokowe nie mają większego znaczenia.

Odpowiedzmy jeszcze na pytanie, ile wat powinno móc wytworzyć urządzenie? To zależy jaką przestrzeń chcemy nagłośnić. Jeżeli kino domowe stanie w pomieszczeniu o wymiarach około 20 metrów kwadratowych, wtedy do uzyskania odpowiedniego dźwięku powinno się zaopatrzyć w amplituner o mocy RMS przynajmniej 5 razy po 50 W.

Poza mocą RMS mamy też moc muzyczną, jest to wartość, która decyduje maksymalnej głośności w krótkim czasie. Ten parametr nie jest tak samo ważny jak RMS.

Jaki Amplituner Kupić

Wejścia i wyjścia

Wejścia decydują o tym, ile urządzeń jesteśmy w stanie podłączyć do naszego amplitunera. Oczywiście należy kierować się zasadą – im więcej, tym lepiej. Powinniśmy móc podłączyć odtwarzacz DVD czy Blu-ray, telewizor, tuner satelitarny, a także konsolę do gier i ewentualnie komputer. Nowsze amplitunery pozwalają też na bezprzewodowe podłączenie urządzeń przenośnych.

Można wyróżnić różne rodzaje wejść. Wejścia cyfrowe koaksjalne, optyczne i HDMI służą do podłączenia odtwarzacza DVD lub nagrywarki DVD, w celu uzyskania przestrzennego dźwięku. Przy wykorzystaniu dekodera dźwięku, umożliwia to uzyskanie wielokanałowego, przestrzennego dźwięku.

Z kolei dzięki wejściom analogowym S-Video, komponentowym i kompozytowym podłączymy amplituner do tunera satelitarnego lub telewizora. Można też podłączyć stary magnetowid, o ile ktoś jeszcze go posiada. Trzeba stwierdzić, że wśród połączeń analogowych, najwyższą jakość daje wejście komponentowe.

Jaki Amplituner Kupić

Mamy także wejścia liniowe, którymi możemy podłączyć urządzenie do telewizora, komputera lub przenośnego sprzętu audio. Jednak taki dźwięk analogowy nie może być przekazany na kilka kanałów, nie będzie zatem w formacie przestrzennym.

Poza wejściami mamy też wyjścia. Dzięki nim będzie możliwe przesłanie obrazu i dźwięku do nagrywarki lub komputera. W ten sposób z łatwością nagramy interesujące nas filmy, audycje czy koncerty. W zależności od rodzaju wyjścia, sygnał może być przekazywany cyfrowo lub analogowo.

Większość amplitunerów ma także łącze USB, które umożliwi podłączenie do urządzenia aparatu fotograficznego, odtwarzacza MP3 i innych urządzeń przenośnych. W ten sposób będziemy mogli oglądać zdjęcia na ekranie telewizora, lub słuchać muzyki na naszych głośnikach z kina domowego.

Do tego dochodzą również możliwości podłączeń bezprzewodowych. Jeżeli cenimy takie rozwiązania, warto upewnić się czy amplituner wykorzystuje technologię WI-FI lub Bluetooth.

Podsumowanie

Przy zakupie amplitunera do kina domowego trzeba wziąć pod uwagę indywidualne oczekiwania. Jeżeli chcemy oglądać filmy i czuć się jak na sali kinowej, trzeba wybrać urządzenie obsługujące co najmniej format 5.1. Należy zwrócić uwagę również na ilość i rodzaj dekoderów. Każde dobre urządzenie powinno umożliwiać odtwarzanie Dolby Digital, Dolby Digital EX, DTS, DTS-ES, Prologic, Prologic II, a także  Prologic IIx.

W zależności od tego, jakie urządzenia chcemy do amplitunera podłączyć, urządzenie powinno być wyposażone w odpowiednie wejścia oraz wyjścia. Należy przy tym pamiętać, że najlepszą jakość uzyskamy dzięki podłączeniom cyfrowym.

blog comments powered by Disqus
Jaki Amplituner Kupić – Pomagamy w Najlepszym Wyborze do Zestawu Kina Domowego