PODPOWIEDZI:

Razer Green Switch - Czy Szykuje się Rewolucja na Rynku Klawiatur Mechanicznych?

Razer Green Switch - Czy Szykuje się Rewolucja na Rynku Klawiatur Mechanicznych?

Klawiatury mechaniczne zdobywają coraz więcej fanów. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom graczy firma Razer wyprodukowała dwa zupełnie nowe typy przełączników, stworzonych specjalnie dla graczy. Przełączniki Green i Orange mają być prawdziwym przełomem, czy tak też jest? Udało nam się niedawno przetestować klawiaturę z przełącznikami Green, w poniższym artykule poznacie wnioski.

Razer Green Switch

Materiał wideo dotyczący przełączników mechanicznych Razer Green Switch:

Odrobinka informacji

Większość klawiatur w obecnych czasach - dla graczy czy biurowych - wykorzystuje tradycyjne przełączniki membranowe. Charakteryzują się tym, iż są tanie w produkcji, mają jednak stosunkowo niewielką żywotność. Przełączniki mechaniczne nie są żadną nowością, stosowane od wielu lat w przemyśle, jednak od kilku lat widzimy ich ekspansję na rynek klawiatur dla graczy. Stają się one coraz bardziej popularne, pomimo iż są drogie w produkcji i dość głośne. Ich przewagą jest jednak niesamowita żywotność oraz bardzo krótki czas reakcji klawisza.

Najbardziej znane przełączniki

Najpopularniejsze przełączniki

Bez wątpienia najbardziej znane i rozpowszechnione przełączniki mechaniczne to Cherry MX, występujące w czterech wersjach. Switche Red, Blue, Brown i Black różnią się od siebie siłą aktywacji, głośnością i uczuciem przy wciskaniu. Ich żywotność wynosi 50 milionów kliknięć. Producenci od kilu lat z powodzeniem stosują je w swoich klawiaturach mechanicznych. Cherry MX cieszą się olbrzymim zaufaniem wśród graczy.

Razer Green Switch

Tańsza wersja Cherry MX - Kailh. Jak sama nazwa mówi, są to zamienniki, stosowane w tańszych klawiaturach mechanicznych. Osobiście nie wzbudzają mojego zaufania, pomimo iż ostatnio producenci się nimi zainteresowali. Kailh odpowiadają przełącznikom Cherry MX kolorami, są 4 popularne rodzaje, parametry również są zbliżone, jednak żywotność tych przełączników to jedynie 20 milionów klików.

Jako że są tanie zapewne wykonane także z gorszych materiałów.

Klawiatura z Cherry MX

Plunger - przełączniki hybrydowe, łączące ciszę pracy przełącznika mambranowego z uczuciem aktywacji przełącznika mechanicznego.

Hybryda ciekawa i udana, znana chociażby z klawiatur Tt eSPORTS by Thermaltake Knucker, żywotność na poziomie 15 milionów kliknięć, przy czym klawiatura jest naprawdę tania. Idealny kompromis pomiędzy klasyczną klawiaturą, a drogimi mechanikami.

Do gry wkracza Razer

Firma Razer wyprodukowała dwa nowe typy przełączników dla graczy. Kierowane są one wyłącznie dla graczy, nie jak dotychczas do użytku ogólnego.

Razer Green Switch

Przełączników Orange na razie w testach się nie doczekaliśmy, ale z tego co wiem mają aktywować się przy niskiej sile nacisku (45 g), a także być bardzo ciche. Gdy tylko klawiatura z takimi switchami będzie dostępna na pewno ją przetestujemy. Udało nam się natomiast przetestować nową klawiaturę Razer BlackWidow Ultimate 2014. Klawiatura mechaniczna z najwyższej półki, porządnie wykonana, z zielonym podświetleniem, kosztująca ok. 420 zł. W modelu 2013 producent stosował jeszcze Cherry MX, model 2014 posiada już przełączniki Green Razera.

Klawiatura Mechaniczna z Green MX

Jak wypadają one w praktyce? Bardzo dobrze!

Dla mnie to swoista hybryda, ponieważ dźwiękiem odpowiadają klawiszom Cherry MX Blue, wydają charakterystyczny klik. Jednak aktywacja nie do końca kojarzyła mi się z niebieskim przełącznikiem, bardziej z czerwonym.

Siła aktywacji przełączników Razer Green to 50 G, przełączniki posiadają deklarowaną żywotność 60 milionów klików, czyli 3-krotnie więcej niż Kailh, i trochę więcej niż Cherry MX.

Zmniejszono także dystans, który klawisz musi pokonać aby nastąpiła aktywacja, a także powrót klawisza jest nieco szybszy.

Razer Green Switch

Podsumowując testy, nowe przełączniki Razera są świetne, bardzo przypadły mi do gustu. Pozostaje czekać na klawiaturę z przełącznikami Orange, które mają być cichsze i jeszcze łatwiejsze do wciśnięcia, to może być ten rodzaj przełączników, który zakończy bytowanie tradycyjnych membran. Czy tak będzie? Czas pokaże.

Razer Green Switch

Materiał video dotyczący przełączników mechanicznych Razer Green Switch:

Sprawdź też:

blog comments powered by Disqus
Razer Green Switch - Czy Szykuje się Rewolucja na Rynku Klawiatur Mechanicznych?