PODPOWIEDZI:

Klawiatura mechaniczna do 200 zł | TOP 7 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Modecom Volcano Lanparty 2Modecom Volcano Lanparty 2198 zł
2iBox Aurora K-4 GamingiBox Aurora K-4 Gaming199 zł
3Genesis Thor 300 RGBGenesis Thor 300 RGB196 zł
4Genesis Thor 300 TKLGenesis Thor 300 TKL159 zł
5Redragon K587RGBRedragon K587RGB180 zł
6Modecom Volcano LanpartyModecom Volcano Lanparty187 zł
7MSI Vigor GK30MSI Vigor GK30189 zł
Klawiatura mechaniczna do 200 zł | TOP 7 |

Tania klawiatura mechaniczna do 200 złotych wcale nie musi być kiepskim wyborem, który nie wytrzyma nawet roku używania. W tym zestawieniu znajdziesz wyłącznie polecane urządzenia, a nie typowe plastikowe chińczyki za półdarmo. To nie jest jednak wyższa półka klawiatur mechanicznych. Wciąż pojawiają się tu pewne ustępstwa dla dobra ostatecznej ceny.

Klawiatura mechaniczna do 200 złotych to opcja dla osób na budżecie. W przeciwieństwie do modeli z niższej półki cenowej (poniżej 100 złotych) znajdziesz tu już opcje wykonane z innych materiałów niż plastik, a w dodatku wyposażone w pełne RGB. Są jednak pewne kwestie, które warto wziąć pod uwagę, kupując niedrogą klawiaturę mechaniczną dla siebie - przeczytasz o nich poniżej.

Jaka niedroga klawiatura mechaniczna?

Najpierw jednak ranking klawiatur mechanicznych. Przedstawione tu modele są uszeregowane hierarchicznie, ale większości nie da się od siebie szczególnie odróżnić. Każdy wybór będzie ci się opłacał - chyba że szukasz wyłącznie opcji z mechanicznymi przełącznikami - jeden z modeli jest mechaniczno-membranowy.

1. Modecom Volcano Lanparty 2

Modecom Volcano Lanparty 2 na białym tle

Nazwa

Modecom Volcano Lanparty 2

Liczba klawiszy

108

Typ przełączników

Gateron Blue

Najważniejsze zalety

RGB

Odpinany kabel USB C

Port USB do podpięcia myszki lub słuchawek

Rolka multimediów

N-Key rollover

Klawisze double shot

Modecom Volcano Lanparty 2 oferta w Media Expert

2. iBox Aurora K-4 Gaming

iBox Aurora K-4 Gaming na białym tle

Nazwa

iBox Aurora K-4 Gaming

Liczba klawiszy

108

Typ przełączników

KRGD  red

Najważniejsze zalety

N-key rollover

Pokrętło do zmiany oświetlenia lub głośności

Solidne aluminiowe wykonanie

Magnetyczna podkładka

RGB

iBox Aurora K-4 Gaming oferta w Media Expert

3. Genesis Thor 300 RGB

Genesis Thor 300 RGB na białym tle

Nazwa

Genesis Thor 300 RGB

Liczba klawiszy

104

Typ przełączników

Outemu brown

Najważniejsze zalety

Solidne aluminiowe wykonanie

Wytrzymałe klawisze wykonane w technologii double shot

N-key rollover

RGB

Genesis Thor 300 RGB (NKG1571) oferta w Media Expert

4. Genesis Thor 300 TKL

Genesis Thor 300 TKL na białym tle

Nazwa

Genesis Thor 300 TKL

Liczba klawiszy

87

Typ przełączników

Outemu red lub Outemu blue

Najważniejsze zalety

Jest też nieco droższa wersja RGB

Solidne aluminiowe wykonanie

Wytrzymałe klawisze wykonane w technologii double shot

N-key rollover

Niska cena

Genesis Thor 300 TKL oferta w RTV Euro AGD

5. Redragon K587RGB

Redragon K587RGB na białym tle

Nazwa

Redragon K587RGB

Liczba  klawiszy

87

Typ przełączników

Redragon blue

Najważniejsze zalety

Rolka do kontroli dźwięku

RGB

Podpórka pod nadgarstki

Sporo przycisków pod makra

N-Key rollover

Redragon K587RGB oferta w Media Expert

6. Modecom Volcano Lanparty

Modecom Volcano Lanparty na białym tle

Nazwa

Modecom Volcano Lanparty

Liczba klawiszy

87

Typ przełączników

Outemu brown

Najważniejsze zalety

N-Key rollover

Wykonanie aluminiowe

RGB

Wytrzymałe klawisze wykonane w technologii double shot

Modecom Volcano Lanparty oferta w Ceneo

7. MSI Vigor GK30

MSI Vigor GK30 na białym tle

Nazwa

MSI Vigor GK30

Liczba klawiszy

104

Typ przełączników

Mechaniczno-membranowe

Najważniejsze zalety

Wsparcie systemu RGB Mystic Light

Wodoodporna konstrukcja

MSI Vigor GK30 oferta w Media Expert

Na co zwracać uwagę w taniej klawiaturze mechanicznej?

Modele klawiatur mechanicznych do 200 złotych z roku na rok są coraz lepiej wyposażone. Producenci stawiają na rozwiązania, które dotychczas były raczej domeną segmentu premium - chociaż odbywa się to zwykle kosztem ogólnej jakości wykonania lub funkcjonalności dedykowanej aplikacji (o ile taka w ogóle jest).

Zwróć uwagę na te rzeczy:

  • Odporność na zachlapanie - coś, co nie zdarza się tak często nawet w segmencie premium, w którym sprzedaje się sprawdzone od lat konstrukcje. Segment klawiatur mechanicznych do 200 złotych pozwala na eksperymentowanie, a owocem jest to, że nawet gdy zalejesz swoje nowe urządzenie - nadal będzie działać. Niektórzy producenci sugerują nawet, że to niezły sposób na czyszczenie sprzętu.
  • N-key rollover - to rzecz obecna we wszystkich prawdziwych klawiaturach mechanicznych, ale z racji tego że w tym przedziale cenowym wciąż warto zwracać uwagę też na mechaniczno-membranowe. W skrócie chodzi o to, że niezależnie od tego, ile klawiszy przyciśniesz, sprzęt rozpozna wszystkie. Wiąże się to też z antighostingiem, czyli nierejestrowaniem przycisków, których w tym momencie nie wciskasz. Na przykład S podczas jednoczesnego przyciskania W i A.

Klawiatura mechaniczna na stoliku

  • Materiał wykonania - dotychczas zwykle tanie klawiatury mechaniczne tworzone były z plastiku. To zaczyna się zmieniać i da się już dostać urządzenia wykonane z aluminium. Często tylko połowicznie, ale w gruncie rzeczy ma to kilka zalet. Pierwsza - oczywista - to wyższa wytrzymałość urządzenia. Poprawia to też odgłos klawiszy oraz stabilność klawiatury na biurku.
  • Dodatkowe funkcje - mowa tu o możliwości zmiany podświetlenia, programowania własnych animacji świetlnych oraz predefiniowanych makrach, takich jak włączanie trybu growego. Warto zwracać uwagę też na dodatkowe klawisze multimedialne, w tym również potencjometry, czyli po prostu gałki pozwalające płynnie regulować głośność komputera.
  • Liczba klawiszy - w tym segmencie cenowym masz zwykle do czynienia z dwoma typami klawiatur pod względem klawiszy. Wyposażonymi w dodatkowy numpad (104 przyciski) i go pozbawionymi (87). Wybór to kwestia minimalizmu i tego, czy faktycznie dodatkowe klawisze wykorzystasz. 
  • Wykonanie klawiszy - w tej cenie nie uświadczysz przycisków zrobionych z PBT, czyli trwalszego plastiku. Są za to modele z ABS wykonanego w technologii double shot. Oznacza to tyle, że są dwie warstwy, jedna dla znaku na klawiszu i druga dla jego koloru. Dzięki temu ani enter, ani inne przyciski nie zaczną się z czasem ścierać, jak w modelach z nadrukowanymi znakami.

Jaki rodzaj przełącznika w klawiaturze mechanicznej do 200 zł?

Prawdziwa klawiatura mechaniczna przekazuje informacje na temat wciśniętego klawisza do systemu, poprzez wykorzystanie faktycznego fizycznego przełącznika, który przy naciśnięciu łączy obwód przepływu elektrycznego. Tym, co powinno cię interesować przy zakupie takiego urządzenia, jest konkretny rodzaj tego plastikowego mechanizmu. Zwykle mowa o kolorach (i konkretnych markach, ale to nieistotne do 200 zł), a w tej półce cenowej wyróżniamy trzy:

  • Niebieski - najgłośniejszy rodzaj przełącznika. Za sprawą specyficznej budowy, wydają odgłos kliknięcia, w momencie, w którym klawiatura rejestruje przyciśnięcie przycisku. Wybór raczej dla osób, które żyją samotnie lub mogą zamknąć się we własnym pokoju lub biurze.

Rozebrana klawiatura mechaniczna

  • Czerwony - tak zwany linear, czyli liniowy. Są szybkie dlatego, że nie wymagają dużej siły nacisku i w porównaniu do poprzednich dużo cichsze. Nadal będą głośniejsze od typowej membranówki, bo klawisze uderzają bezpośrednio w plastikową lub aluminiową płytę główną klawiatury. Najczęstszy wybór dla graczy.
  • Brązowy - opcja do tańca i do różańca. Wypełniają przestrzeń pomiędzy niebieskimi a czerwonymi. Nie mają tak znacznego kliku, jak te pierwsze, ale w porównaniu z drugimi mają wyczuwalny moment zarejestrowania przyciśnięcia przez klawiaturę. To bezpieczny wybór, który powinien trafić w gusta każdego użytkownika.

Na liście klawiatur mechanicznych do 200 złotych pojawiła się też opcja mechaniczno-membranowa. Jak sama nazwa wskazuje, to hybryda. Pozwala uzyskać nieco lepszą żywotność przycisków. Warto się jednak poważnie nad tym zastanowić, bo zwykle kupujemy modele mechaniczne dla charakterystycznego kliku, wspomnianego n-key rollover i uczucia nacisku klawisza podczas pisania lub rozgrywki. Hybryda tego nie podrobi.

blog comments powered by Disqus
Klawiatura mechaniczna do 200 zł | TOP 7 |