PODPOWIEDZI:

Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna | TOP 5 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Keychron K2Keychron K2389 zł
2Modecom Lanparty RGB BTModecom Lanparty RGB BT279 zł
3Logitech G915Logitech G915899 zł
4Razer Pro TypeRazer Pro Type624 zł
5Krux Neo ProKrux Neo Pro239 zł
Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna | TOP 5 |

Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna jest pierwszym wyborem dla osób, które próbują pozbyć się ze swojego życia zbędnych kabli. No, do momentu, w którym trzeba będzie ją naładować. W tym zestawieniu poznasz kilka faktycznie opłacalnych propozycji, z różnych półek cenowych.

Klawiatura mechaniczna z Bluetooth to już właściwie nic nowego w świecie tego typu sprzętów. Producenci w coraz niższych przedziałach oferują sensowne propozycje, które nie muszą pracować wyłącznie przewodowo. Często zdarza się tak, że kosztem dodatkowej funkcji klawiatura traci na jakości wykonania lub bajerach, ale jak masz pojemniejsze kieszenie, to znajdziesz tu też modele do tańca i do różańca.

Jaka bezprzewodowa klawiatura mechaniczna?

W tym rankingu klawiatur mechanicznych pomimo wyraźnej różnicy w cenie nadal trudno mi wskazać zdecydowanie lepsze lub gorsze modele. Pamiętaj, że ostateczny wybór zależy od ciebie, a poza tym niektóre produkty są tańsze ze względu na mniej znaną markę lub inny format. Nawet jeśli jesteś w stanie wydać więcej na bezprzewodową klawiaturę mechaniczną, to nie oznacza, że koniecznie musisz to zrobić.

1. Keychron K2

Keychron K2 na białym tle

Nazwa

Keychron K2

Rozmiar klawiatury

75% / 84 klawisze

Przełączniki

Gateron Red/Blue/Brown

Czas pracy

Do 240 godzin pracy z wyłączonym podświetleniem

Najważniejsze zalety

USB-C

RGB

Niezła cena

Wymienne klawisze pod macOS

Istnieje wersja z aluminiową ramką

Istnieje wersja z hot-swapem

Keychron K2 oferta w Ceneo

Jedna z mniej wymyślnych i bardziej opłacalnych klawiatur mechanicznych. Keychron K2 występuje w wielu wersjach: z RGB, z białym podświetleniem, bez podświetlenia, z funkcją hot-swap (możliwością dowolnej zmiany przełączników) i w opcji aluminiowej. Na pewno znajdziesz wersję dla siebie. Muszę podkreślić, że to model o nietypowym rozmiarze, 75 procent względem standardu. W praktyce oznacza to inny układ i mniejszą liczbę klawiszy.

Model wykorzystuje Bluetooth 5.1 do łączenia się z komputerem i działa bez kabla oraz bez podświetlenia nawet przez 240 godzin. To specyfikacja producenta, ale sam korzystam z tego modelu, mogę więc zapewnić - spokojnie dwa tygodnie na jednym naładowaniu da się z niego wycisnąć. Niektórzy narzekają na gubiącą się łączność bezprzewodową, ale u mnie problem nie występuje.

Keychron K2 stworzono w oparciu na przełącznikach marki Gateron, uznawanych przez niektórych za lepszą alternatywę dla Cherry MX. Tę bezprzewodową klawiaturę mechaniczną kupisz w wersji z czerwonymi, brązowymi lub niebieskimi switchami. Myślę, że skorzystają z niej zarówno gracze, jak i ludzie preferujący charakterystyczny klik przełączników.

2. Modecom Lanparty RGB BT

Modecom Lanparty RGB BT na białym tle

Nazwa

Modecom Lanparty RGB BT

Rozmiar klawiatury

65% / 68 klawiszy

Przełączniki

Gateron Yellow

Czas pracy

Do 8-10 godzin z włączonym podświetleniem / Do 60 godzin z wyłączonym podświetleniem

Najważniejsze zalety

USB-C

RGB

Połączy się nawet z 5 urządzeniami jednocześnie

Modecom Lanparty RGB BT oferta w Media Expert

Modecom Lanparty RGB BT to dość budżetowa propozycja na tej liście. Ta bezprzewodowa klawiatura mechaniczna jest o tyle nietypowa, że korzysta z przełączników Gateron Yellow. Linearne, ciche i wymagające nieco większej siły nacisku niż czerwone, będą świetnym wyborem dla gracza lubiącego czuć pracę palców.

Owa klawiatura mechaniczna jest rozsądnym kompromisem pomiędzy małym rozmiarem, a funkcjonalnością. Modecom Lanparty RGB BT jest modelem w rozmiarze 65 procent. To znaczy, że nie ma klawiszy funkcyjnych, ale zachowuje miejsce dla strzałek. Jest więc świetną bezprzewodową klawiaturą mechaniczną dla pisarza lub programisty, którzy w edytorach tekstu lub IDE będą często zmieniać wiersze lub zaznaczać wybrane fragmenty.

3. Logitech G915

Logitech G915 na białym tle

Nazwa

Logitech G915

Rozmiar klawiatury

Pełny / 109 klawiszy

Przełączniki

Logitech GL sprężynujące/liniowe/klikające

Czas pracy

Do 30 godzin (100% jasności)

Najważniejsze  zalety

Dodatkowe klawisze G

Trzy profile pracy

Dedykowane przyciski multimedialne

Rolka regulacji głośności

Przycisk dedykowany pod tryb gry

Lightsync RGB

Metalowe wykonanie

Technologia Lightspeed

Logitech G915 oferta w Media Expert

Logitech G915 to jedna z najdroższych klawiatur mechanicznych na naszym rynku - nie bez powodu. Wykonano ją z wytrzymałych materiałów i wypakowano udogodnieniami ułatwiającymi korzystanie z niej na co dzień zarówno do pracy, jak i w trakcie rozgrywki. Jedyną jej wadą - z punktu widzenia hobbysty - jest to, że to sprzęt premium, z dedykowanymi rozwiązaniami utrudniającymi modyfikację.

W tej cenie otrzymasz za to pełnowymiarową klawiaturę z płaskim profilem, aluminiową szczotkowaną górą, podstawą wzmacnianą stalą i pełnym RGB łączącym się w ramach Lightsync z innymi urządzeniami Logitecha. Jest tu aż 5 dodatkowych klawiszy G, które możesz zaprogramować w aplikacji pod wymarzone makra.

Całość zapisze się na klawiaturze, w trzech różnych profilach. To oznacza, że dzięki Logitech G HUB stworzysz ustawienia pod rozgrywkę lub pracę i łatwo się pomiędzy nimi przełączysz dzięki dedykowanym przyciskom. 

Skoro o tym mowa - są tu też klawisze multimedialne, a także inne, przeznaczone pod tryb gry (wyłączanie przycisku windows), łączność Bluetooth lub służące do sterowania podświetleniem. Producent dorzuca nawet rolkę, którą wyregulujesz głośność audio.

Nie można zapomnieć o tym, że Logitech G915 łączy się z komputerem nie tylko poprzez Bluetooth, ale i adapter. Wykorzystuje przy tym technologię Lightspeed, która skraca czas reakcji do 1 milisekundy. Nie zmniejszy to szczególnie input lagu (czasu, jaki zajmuje klawiaturze wysłanie informacji do komputera), ale poprawi twoją wydajność w bardziej dynamicznych grach.

4. Razer Pro Type

Razer Pro Type na białym tle

Nazwa

Razer Pro Type

Rozmiar klawiatury  

Pełny / 104 klawisze

Przełączniki

Razer Orange

Czas pracy

Do 84 godzin przy Bluetooth bez podświetlenia / Do 78 godzin przy 2,4 GHz bez podświetlenia

Najważniejsze zalety

Metalowa płyta wierzchnia

USB-C

Adapter 2,4 GHz

Przełączniki wytrzymają 80 milionów kliknięć

Razer Pro Type oferta w Ceneo

Minimalistyczna klawiatura mechaniczna Razer Pro Type to wybór dla osób, które szukają niecodziennie wyglądającego modelu z cichymi przełącznikami. Urządzenie jest prawie w całości białe, z aluminiową płytą wierzchnią. Na pewno odnajdzie się jako element nowoczesnego stanowiska komputerowego dla gracza.

Wracając do przełączników, zastosowano tutaj autorskie rozwiązanie firmy, czyli Razer Orange. Jako że są typu tactile, czyli dotykowego, mają wyczuwalny klik. Przy tym nie są zbyt głośne, w przeciwieństwie do zielonych przełączników Razera. Niektórzy użytkownicy narzekają na odgłos stabilizatorów - koniecznie posłuchaj tego modelu przed zakupem! Na zakończenie: to klawiatura na lata, bo producent deklaruje, że przełączniki wytrzymają aż 80 milionów kliknięć.

5. Krux Neo Pro

Krux Neo Pro na białym tle

Nazwa​​​​​​​

Krux Neo Pro

Rozmiar klawiatury

60% / 61 klawiszy

Przełączniki

Gateron Blue/Brown/Red

Czas  pracy

Około 10 godzin

Najważniejsze zalety

USB-C

Niska cena

RGB

Krux Neo Pro oferta w RTV Euro AGD

Niedroga i polecana bezprzewodowa klawiatura mechaniczna. Krux Neo Pro to model budżetowy głównie ze względu na zastosowane materiały - jest w pełni plastikowy, chociaż trzeba przyznać, że recenzenci nie narzekają na jakość spasowania i grubość obudowy. Zastosowano tu też klawisze ABS, które prędzej się wytrą i zaczną błyszczeć po latach niż PBT, ale za to w technologii double shot wydłużającej zachowanie znaków.

To wszystko to tylko ustępstwa po to, aby w niskiej cenie umożliwić hobbystom zakup urządzenia wyposażonego w przełączniki marki Gateron, które - według niektórych użytkowników - w segmencie komercyjnym są lepsze nawet od Cherry MX. Dodatkowo producent dba o detale, bo podkreśla, że w procesie produkcyjnym smaruje stabilizatory. Dzięki temu klikanie jest płynniejsze, a charakterystyka dźwięku się zmienia.

Warto pamiętać o tym, że to model o rozmiarze 60 procent, więc pozbawiono go dodatkowych przycisków funkcyjnych, dedykowanych klawiszy edytorskich i strzałek. Wymienione dzielą miejsce z innymi przyciskami. W dodatku, z tego co czytałem, czas pracy bezprzewodowej przy pełnym podświetleniu jest relatywnie krótki (około 10 godzin). Dlatego wrzucam go na koniec listy, bo chociaż ciekawa, ta klawiatura mechaniczna jest odczuwalnie budżetowa.

Jaki standard Bluetooth w bezprzewodowej klawiaturze mechanicznej?

Jako że standard Bluetooth ma już wiele lat i występuje w różnych wersjach, trudno się zorientować czy opłaca się szukać modeli wyposażonych w najnowszy. W zasadzie nie ma jeszcze zbyt wielu klawiatur wykorzystujących wersję 5.2 (a tym bardziej 5.3). Najlepiej więc celować w 5.0 lub 5.1, które gwarantują stabilniejsze połączenie i niższe zużycie energii w stosunku do poprzednich wersji standardu bezprzewodowego.

Czas pracy bezprzewodowej klawiatury mechanicznej

Dość istotną kwestią przy zakupie bezprzewodowej klawiatury mechanicznej jest jej czas pracy. Akumulator z czasem się rozładowuje, a od tego, jak jest pojemny (i jak wydajnie urządzenie korzysta z zasilania), zależy to, jak długo możesz pisać. Zarówno cena, jak i rozmiar klawiatury, podświetlenie, a także rodzaj połączenia wpływają na czas pracy.

Korzystanie z klawiatury mechanicznej

W wielu przypadkach lepiej jest korzystać z dedykowanego adaptera zamiast Bluetooth, aby wydłużyć korzystanie z urządzenia, ale nie jest to wcale regułą. Co do tego, ile bezprzewodowa klawiatura mechaniczna ma działać na jednym naładowaniu, trudno powiedzieć. Nie wszyscy producenci podają te dane, ale zwykle jest to od kilkunastu do 30 godzin przy włączonym podświetleniu i nawet kilkuset z wyłączonym.

Klawiatura mechaniczna z Bluetooth dla gracza

Jedną z grup, które niekoniecznie powinny korzystać wyłącznie z bezprzewodowego trybu klawiatury mechanicznej, są gracze. Zwłaszcza ci grający w gry rytmiczne lub bardziej dynamiczne strzelanki i MOBA. Wszystko dlatego, że wraz z łącznością przez Bluetooth pojawia się kwestia latencji

Klawiatura mechaniczna koło myszki

Czas przesyłania informacji z klawiatury na komputer będzie o kilkanaście milisekund dłuższy, a to może przełożyć się na gorsze wyniki w grach. Niektóre modele wyposażono w dedykowany adapter 2,4 GHz, który nieco poprawia jakość oraz stabilność połączenia. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków możesz po prostu podłączyć klawiaturę do komputera przewodowo.

Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna do telefonu i tabletu?

Wiele osób kupuje bezprzewodowe klawiatury mechaniczne do telefonu lub tabletu. Można używać OTG, czyli w sumie USB, ale łatwiej sparować przez Bluetooth klawiaturę z kilkoma urządzeniami, aby łatwo się między nimi z jej poziomu przełączać. Musisz jednak pamiętać, że czasem występują problemy w aplikacjach (na przykład brak znaków diakrytycznych w Google Docs na Androida), warto więc poczytać na temat kompatybilności oprogramowania przed zakupem.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna | TOP 5 |