PODPOWIEDZI:

Klawiatura mechaniczna do 400 zł | TOP 7 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Keychron K2Keychron K2399 zł
2XPG Summoner RGBXPG Summoner RGB399 zł
3Logitech G613Logitech G613309 zł
4Corsair K65 miniCorsair K65 mini430 zł
5Corsair K68 Red LEDCorsair K68 Red LED349 zł
6Razer BlackWidow V3 TenkeylessRazer BlackWidow V3 Tenkeyless399 zł
7Genesis Thor 401 RGBGenesis Thor 401 RGB329 zł
Klawiatura mechaniczna do 400 zł | TOP 7 |

Klawiatura mechaniczna do 400 złotych nie powinna cię raczej zawieść, niezależnie od tego, jaką kupisz. Nadal można jednak wskazać modele szczególnie opłacalne - takie, które są często polecane ze względu na jakość wykonania lub mają dodatki charakterystyczne dla wyższej półki cenowej. W tym zestawieniu poznasz kilka z nich.

Zestawienie klawiatur mechanicznych do 400 złotych opiera się na moich własnych doświadczeniach i sprawdzaniu recenzji oraz opinii. W końcu nie wszystkie urządzenia mamy okazję redakcyjnie przetestować. Masz jednak pewność, że ten ranking klawiatur mechanicznych stworzyła osoba, która tematem zajmuje się od kilku lat - na pewno nie trafisz tu na kiepski sprzęt!

Jaka klawiatura mechaniczna do 400 złotych?

Modele z tej listy są posegregowane hierarchicznie. Starałem się potencjalnie najlepsze wybory dodać na czoło zestawienia, ale warto pamiętać o tym, że występują tu propozycje w różnych wymiarach. Warto więc decyzję doprecyzować - na przykład czytając krótkie wyjaśnienie najważniejszych zagadnień, które umieściłem pod listą klawiatur mechanicznych do 400 złotych.

1. Keychron K2

Keychron K2 na białym tle

Nazwa

Keychron K2

Rozmiar klawiatury

75% / 84 klawisze

Przełączniki

Gateron Blue/Red/Brown

Najważniejsze zalety

Dostępna wersja z hotswapem

Dostępna wersja z aluminiową ramką

RGB

Wymienny przewód USB-C

Wymienne klawisze pod macOS

Bluetooth 5.1

Do 240 godzin pracy na jednym naładowaniu

Keychron K2 oferta w Ceneo

Keychron to marka relatywnie budżetowych, jak na swoją jakość, klawiatur mechanicznych. Wykonane są solidnie, a zastosowane w nich rozwiązania producent czerpie często z droższych urządzeń. Do tego zestawienia klawiatur mechanicznych do 400 złotych wybrałem akurat model Keychron K2, bo sam z niego korzystam, ale na rynku znajdziesz też sporo innych wariantów tego producenta, różniących się głównie rozmiarami.

Nawiasem mówiąc, ta propozycja - 75%-owa, czyli pozbawiona numpada, paru innych klawiszy i ze zmienionym układem - też występuje w wielu wersjach. Możesz kupić opcję z bazowym podświetleniem, z RGB, bez podświetlenia, z hotswapem (czyli wymiennymi przełącznikami) lub z aluminiowym obramowaniem. Oprócz tego jest też kilka switchów do wyboru, na pewno znajdziesz opcję dla siebie.

Warto podkreślić to, że producent do Keychrona K2 dorzuca przełączniki marki Gateron, które charakteryzują się płynniejszym klikiem i są często preferowane (pewnie ze względu na niższą cenę) względem Cherry MX w środowisku hobbystów. Dodatkowo to nie tylko model przewodowy, z wypinanym kablem USB-C, ale i bezprzewodowy. Pracuje nawet do 240 godzin, z wyłączonym podświetleniem, na jednym naładowaniu! Wygodnie ci będzie z niego korzystać, nawet łącząc z tabletem, na wyjeździe.

2. XPG Summoner RGB

XPG Summoner RGB na białym tle

Nazwa

XPG Summoner RGB

Rozmiar klawiatury

Pełny / 104 klawisze

Przełączniki

Cherry MX Blue/Silver/Red

Najważniejsze zalety

Rolka do regulowania głośności

Ergonomiczna i miękka podpórka

Obudowa ze szczotkowanego aluminium

RGB

USB passthrough

Dodatkowe wymienne klawisze

XPG Summoner RGB oferta w Ceneo

Mniej znana marka związana z A-datą. Model, który w dość sensownej cenie ma zestaw rozwiązań rzadziej spotykanych łącznie na tej półce klawiatur mechanicznych. Przede wszystkim to sprzęt pełnowymiarowy z obudową wykonaną częściowo ze szczotkowanego aluminium. XPG Summoner RGB jest solidną klawiaturą, która nie będzie się uginać pod naciskiem.

Dodatkowo producent zastosował też jedne z najdroższych komercyjnych przełączników, czyli Cherry MX. Urządzenie występuje w różnych wersjach, ale do 400 złotych klawiatura mechaniczna raczej będzie łatwiejsza do znalezienia w wersji ze switchami typu Blue. Niebieskie przełączniki są przeznaczone raczej do pisania niż do grania, bo zapewniają większy opór, dzięki któremu zawsze wciśniesz tylko ten przycisk, który chcesz. No i mają dużo głośniejszy klik.

Z istotniejszych rzeczy, jest tutaj podpórka pod nadgarstki. Na dodatek magnetyczna i wyściełana sztuczną skórą, będzie ci na niej wygodnie nawet przy dłuższych sesjach. Producent zadbał także o dedykowane klawisze multimedialne, rolkę do regulacji głośności, a także port USB passthrough. Dzięki niemu poprzez klawiaturę podłączysz do komputera słuchawki lub myszkę!

3. Logitech G613

Logitech G613 na białym tle

Nazwa

Logitech G613

Rozmiar klawiatury

Pełny / 104 + 6 klawiszy

Przełączniki

Logitech Romer-G Tactile

Najważniejsze zalety

Technologia Lighstpeed

Bluetooth

Do 18 miesięcy pracy na baterii

Dodatkowe klawisze multimedialne

Dodatkowe przyciski pod makra

Podstawka pod telefon w zestawie

Logitech G613 oferta w Ceneo

Mający już swoje lata, ale dzięki temu coraz tańszy Logitech G613 jest często polecaną klawiaturą mechaniczną. Model o tyle interesujący, że pełnowymiarowy, a przy tym nie tylko przewodowy, ale i bezprzewodowy. Wspiera Bluetooth oraz dedykowaną technologię Lightspeed, poprawiającą responsywność klawiatury.

Co istotne, nie ma tutaj RGB. Prawdopodobnie po to, aby zachować możliwie największą wydajność energetyczną urządzenia. Ta klawiatura mechaniczna, zdaniem producenta, jest w stanie pracować nawet przez 18 miesięcy na jednym zestawie baterii AA! To o tyle fajne rozwiązanie, że nie ma tu wbudowanego akumulatora, podatnego na zmniejszanie z czasem pojemności.

Do tego dedykowane przełączniki producenta, dedykowane klawisze multimedialne i aż 6 programowalnych przycisków pod makra. Co prawda nie wymienisz w tym modelu keycapów na inne i jakość wykonania - chociaż zachwalana - kuleje przez zastosowanie plastiku, ale w tej cenie to solidna i prosta klawiatura mechaniczna do 400 złotych. Dla osób, które potrzebują 6 dodatkowych klawiszy, na przykład przy montażu filmów.

4. Corsair K65 mini

Corsair K65 mini na białym tle

Nazwa

Corsair K65 mini

Rozmiar klawiatury

60% / 61 klawiszy

Przełączniki

Cherry MX Red/Silver

Najważniejsze zalety

RGB

Klawisze PBT double shot

Odłączany przewód USB-C

Możliwość synchronizacji oświetlenia z innymi sprzętami Corsaira

Corsair Axon

Częściowo aluminiowa

Corsair K65 mini oferta w RTV Euro AGD

Corsair K65 mini to częściowo aluminiowa klawiatura mechaniczna, którą nie jest trudno znaleźć do 400 złotych, ale często jej cena jest podbijana bez powodu. Natomiast jeżeli uda ci się upolować ten model w okolicach takiej kwoty, to będzie jedna z lepszych propozycji, jakie możesz nabyć. W tej konkretnej kwocie i z pominięciem nieobecnych na naszym rynku modeli dedykowanych hobbystom.

Model 60%, nie ma więc wielu dodatkowych klawiszy, ale można z nich korzystać przy użyciu dedykowanych makr. Dzięki temu jednak będzie ci łatwo go przenosić, na przykład z domu rodzinnego na studia lub do pracy. Występuje w dwóch wersjach: z przełącznikami Cherry MX Red i Silver. Jest więc raczej klawiaturą dla graczy.

Interesującym elementem tego sprzętu jest technologia Axon. Dzięki niej Corsair K65 mini ma znacznie bardziej podwyższoną częstotliwość raportowania w stosunku do standardowych modeli. To zmniejsza opóźnienia, co ma znaczenie - choć niewielkie - dla profesjonalnych graczy.

Do tego wymienny kabel USB-C, dzięki któremu jeszcze bardziej spersonalizujesz klawiaturę, klawisze z plastiku PBT, wykonane w technologii double shot i integracja w ramach jednego ekosystemu z innymi sprzętami Corsaira. Dla fana tej marki, i nie tylko, Corsair K65 mini to klawiatura mechaniczna godna polecenia.

5. Corsair K68 Red LED

Corsair K68 Red LED na białym tle

Nazwa

Corsair K68 Red LED

Rozmiar klawiatury

Pełny / 104 klawisze

Przełączniki

Cherry MX Red

Najważniejsze zalety

Ochrona przed wodą i kurzem

Dedykowane przyciski multimediów

Możliwość synchronizacji oświetlenia z innymi sprzętami Corsaira

Corsair K68 Red LED oferta w RTV Euro AGD

Kolejna pełnowymiarowa klawiatura mechaniczna do 400 złotych. Corsair K68 Red LED jest o tyle interesującym modelem, że stworzono go z myślą o wypadkach. Tak, ma ochronę przed wodą i kurzem na poziomie IP32. Nie oznacza to wcale, że wytrzyma dłuższe zanurzenie, ale małe zalanie wodą z pewnością!

W proponowanej wersji klawiatura mechaniczna ma wyłącznie czerwone podświetlenie akcentujące fakt, że wyposażono ją w przełączniki Cherry MX Red. To standardowe switche przeznaczone dla graczy, ze względu na ich liniowość i nieco krótszy punkt aktywacji w stosunku do niebieskich tej samej firmy. Corsair K68 ma też kilka dedykowanych przycisków multimedialnych.

6. Razer BlackWidow V3 Tenkeyless

Razer BlackWidow V3 Tenkeyless na białym tle

Nazwa

Razer BlackWidow V3 Tenkeyless

Rozmiar klawiatury

Tenkeyless / 87 klawiszy

Przełączniki

Razer Green/Yellow

Najważniejsze zalety

Razer Chroma RGB

Aluminiowa konstrukcja

Razer BlackWidow V3 Tenkeyless oferta w Ceneo

Razer BlackWidow V3 Tenkeyless należy do linii produktów zielonego producenta, która przez lata nazbierała fanów. To średnia, ale solidnie wykonana półka klawiatur mechanicznych. Model stosunkowo prosty, bez zbędnego większości graczy numpada i wykonany częściowo z aluminium. Jest bardziej przenośny i nie do połamania.

Trzeba natomiast podkreślić, że poza dobrej jakości konstrukcją, a także technologią Chroma RGB, łączącą podświetlenie pomiędzy urządzeniami producenta, jedyną zaletą sprzętu są przełączniki. Firmowe i bardziej wytrzymałe. Zdaniem Razera są w stanie działać nawet przez 80 miilionów kliknięć. Standardem jest około 50. Uwaga, w sieci krąży informacja o dwukliku od nowości. Naprawia to aktualizacja sterownika!

7. Genesis Thor 401 RGB

Genesis Thor 401 RGB na białym tle

Nazwa

Genesis Thor 401 RGB

Rozmiar klawiatury

Pełny / 104 klawisze

Przełączniki

Kailh Brown

Najważniejsze zalety

Pokrętło głośności/jasności

Dedykowane przyciski multimedialne

Niskoprofilowe klawisze

Aluminiowa obudowa

RGB

Odczepiana podpórka

Genesis Thor 401 RGB oferta w RTV Euro AGD

Pełnowymiarowa klawiatura mechaniczna do 400 złotych firmy Genesis, o tyle nietypowa, że wyposażona w niskoprofilowe klawisze. Dzięki temu w korzystaniu przypomina bardziej laptopa niż tradycyjne modele. Cena, rozmiar i rodzaj przycisków nie są jedynymi powodami, dla których myślę, że Genesis Thor 401 RGB cię zainteresuje.

Przede wszystkim to dosyć cienka klawiatura. Dzięki temu lepiej wpasuje się w nowoczesne stanowisko komputerowe dla gracza. Pomimo tego nie powinna się wyginać pod naciskiem. Producent postawił na częściowo aluminiową obudowę.

Co ważne, znajdują się w niej przełączniki Kailh Brown. To co prawda nie idealne dla gracza switche, ale to oznacza tyle, że nie powinno być problemów ze znalezieniem wymiennych klawiszy. Dodatkowo dostaniesz w tej cenie też RGB, dedykowane przyciski multimedialne i pokrętło głośności oraz jasności.

Wraz z wbudowaną pamięcią, pozwalającą ci korzystać z zapisanych makr lub profili na różnych komputerach bez oprogramowania, odczepianą podpórką oraz niską wagą - to solidna klawiatura mechaniczna do 400 złotych.

Jaki rozmiar klawiatury mechanicznej do 400 złotych?

Wśród klawiatur mechanicznych do 400 złotych pojawiają się też mniej typowe wymiary urządzeń. Standardowe pełnowymiarowe są dość jasne - to typowe sprzęty ze 104 klawiszami. Niektórzy jednak nie potrzebują wszystkich dodatkowych przycisków. Pomijając sprzęty pozbawione klawiatury numerycznej (tak zwane tenkeyless), są też modele kilkudziesięcioprocentowe. Najczęściej 60%, ale pojawiają się opcje 65% lub nawet 70%. 

Czarna klawiatura mechaniczna na biurku

Te pierwsze przede wszystkim nie mają kilku klawiszy, w tym funkcyjnych (od F1 do F12), a także łączą strzałki z innymi przyciskami, uzyskując minimalizm kosztem klikania makr. Mniej drastyczną opcją są klawiatury mechaniczne 65%-owe. Tutaj producent pozostawia dedykowane przełączniki pod klawisze strzałek. Są też 75%-owe z klawiszami funkcyjnymi i innym układem przycisków.

Na co zwrócić uwagę, kupując klawiaturę mechaniczną do 400 złotych?

Przy zakupie klawiatury mechanicznej do 400 złotych trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę rozmiar urządzenia, o czym wyżej, a także wiele innych kwestii. Na przestrzeni lat szczegółowo podejmowaliśmy je w poradnikach (chociaż te z czasem się dezaktualizują), ale wśród najważniejszych rzeczy warto wytłumaczyć te:

  • Typ przełącznika - o tym warto poczytać we własnym zakresie, z reguły czerwone są cichsze i dla graczy, niebieskie głośniejsze i do pracy, a brązowe pomiędzy. Warto jednak dodać, że w tej cenie istotną rolę gra marka, bo można znaleźć już modele z przełącznikami Cherry MX, które są w sumie złotym standardem w produkcji masowej. Niektórzy producenci mają własne rozwiązania, na przykład Logitech z Romer-G o krótkiej odległości aktywacji kliku.
  • Materiał wykonania - w przypadku klawiszy istotny jest rodzaj plastiku. ABS to opcja łatwiejsza w obróbce i z reguły tańsza, ale znacznie mniej wytrzymała od zwykle bazowych przycisków z PBT. Pierwszy rodzaj z czasem się wyciera i zaczyna błyszczeć. W przypadku obudowy lepiej jest postawić na rozwiązania aluminiowe. Nie tylko są bardziej wytrzymałe, ale i lepiej trzymają się biurka.
  • Dodatkowe przyciski i rolki - w segmencie klawiatur mechanicznych do 400 złotych coraz więcej producentów stawia na dodatkowe przyciski multimedialne lub dedykowane rolki. Zwykle takie klawisze są membranowe, ale dzięki nim łatwo przełączysz słuchaną muzykę lub tymczasowo wyciszysz mikrofon. Niektórzy producenci dodają też dedykowane klawisze mechaniczne pod ustawianie makr.

Zbliżenie na klawisze w klawiaturze mechanicznej

  • Łączność bezprzewodowa - przydatna opcja dla osób, które chcą się pozbyć zbędnych kabli. Zwykle to Bluetooth, ale niektóre modele wykorzystują dodatkowe adaptery, łączące się w zakresie 2,4 GHz. Na przykład Logitech, którego technologia Lightspeed zmniejsza też częstotliwość raportowania, czyli to, jak często klawiatura wysyła informację o kliknięciach.
  • Odpinany przewód - przy klawiaturach mechanicznych do 400 złotych to już nie fanaberia. Pomijając fakt, że to bardzo przydatna sprawa przy możliwości połączenia się bezprzewodowo (no, bo jak inaczej schować kabel), to pozwala też na dalszą modyfikację urządzenia o różnokolorowe przewody lub złącza aviator.
  • Odporność na zachlapanie - rzecz nieistotna do momentu, w którym rozleje ci się przy komputerze napój. Niektóre modele klawiatur mechanicznych do 400 złotych mają ochronę, ale zazwyczaj jest to dosyć niski poziom IP32. To oznacza, że elektronika jest znacznie lepiej zabezpieczona przed kurzem i pyłem, a krótkotrwałe zalanie (raczej wodą niż napojami gazowanymi) nie będzie jej straszne.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Klawiatura mechaniczna do 400 zł | TOP 7 |