
Profesjonalne klawiatury mechaniczne to modele z najwyższej półki. Kupując jedną z nich, masz pewność, że otrzymasz sprzęt, który z pewnością posłuży ci przez lata - zarówno w rozgrywce, jak i w codziennym pisaniu lub programowaniu. W zestawieniu dominują propozycje drogie, dla najbardziej wymagających użytkowników.
Warto pamiętać o tym, że profesjonalna klawiatura mechaniczna to nie musi być tylko gotowy model od polecanego producenta. Mając portfel na tyle zasobny, aby pozwolić sobie na najwyższe z propozycji, warto zastanowić się nad stworzeniem własnej od podstaw. Sęk w tym, że to wymaga umiejętności manualnych i stanowi w większym stopniu hobby niż wymóg. Każda z tutaj polecanych klawiatur mechanicznych na pewno spełni większość możliwych potrzeb.
Jaka profesjonalna klawiatura mechaniczna?
Jako że ten ranking klawiatur mechanicznych ma jeden główny cel - zebrać w jednym miejscu szereg opłacalnych i dostępnych od ręki na naszym rynku modeli bez zważania na koszty - trudno mówić o konkretnej hierarchii listy. Kupując jedną z niżej notowanych propozycji, na pewno się nie zawiedziesz.
1. SteelSeries Apex Pro
SteelSeries Apex Pro jest obecnie jedną z najbardziej nietypowych gotowych konstrukcji na naszym rynku. To faktycznie profesjonalna klawiatura mechaniczna, celując ceną i designem w odbiorców, którzy szukają czegoś wyjątkowego i nie wahają się za to zapłacić. Na przykład streamerów lub fanów marki. Model pełnowymiarowy, z aluminium klasy lotniczej, a w dodatku powiększony o odczepianą magnetyczną podpórkę dla zwiększonej ergonomii nadgarstków.
Ten model wyróżniają dwie rzeczy. Po pierwsze jest tutaj wyświetlacz OLED, który wyświetla informacje z Discorda, Tidala lub wybranych gier - na przykład Counter Strike’a, Minecrafta bądź DOTA 2. Wyświetlisz na nim gify (w odpowiednim formacie), a także pomoże ci zmieniać profile, obserwować parametry komputera i regulować przełączniki mechaniczne. Tak, to ta druga rzecz.
Zastosowane w tym modelu switche SteelSeries OmniPoint to jedna z najciekawszych konstrukcji na rynku. Bazuje na efekcie Halla, czyli polu magnetycznym. Dzięki temu przełącznik może ustalić dokładne położenie przycisku. To z kolei pozwoli ci wyregulować punkt, w którym SteelSeries Apex Pro ma zarejestrować wciśnięcie.
Możesz kilkoma przyciskami zmienić parametry tak, aby uzyskać najszybszy przełącznik na rynku lub wręcz przeciwnie - taki z dłuższym dystansem, po to, aby pewniej pisać na klawiaturze. W dodatku zrobisz to dla każdego klawisza z osobna, tworząc ustawienia pod konkretny rodzaj gier. Na przykład czulsze WASD pod FPS-y lub QWER do LOL-a.
2. Asus ROG Falchion
Druga na liście klawiatura mechaniczna Asus ROG Falchion to równie wyjątkowy model na rynku. Pomijając nietypowy rozmiar, czyli 65% (takie 60%, tylko z przestrzenią na strzałki), a także możliwość programowania makr bez aplikacji, jest tu też panel dotykowy. Znajduje się z boku i można go spersonalizować. Na przykład pod konkretne makra lub płynną regulację głośności.
Wyświetla również status naładowania urządzenia w czasie rzeczywistym. To nie ma aż takiego znaczenia, bo chociaż Asus ROG Falchion jest klawiaturą bezprzewodową, to działa zdaniem producenta nawet do 450 godzin na akumulatorze! To wynik bezkonkurencyjny, w części pewnie wynikający z wykorzystania dedykowanego adaptera 2,4 GHz. Nawiasem mówiąc, ładowanie jest szybkie - wystarczy 15 minut na 32 godziny pracy bez RGB.
Ciekawostką jest też pokrywa na klawiaturę. Producenci zwykle ich nie dorzucają, a szkoda, bo to przydatna sprawa przy transporcie i ochronie przed kurzem. Ta stworzona dla Falchiona jest z poliwęglanu - trudniej ją zepsuć pomimo niższej wagi. Wytrzymalsze będą też klawisze - siedzące na przełącznikach Cherry MX - bo wykonano je z PBT w procesie podwójnego wtrysku. Znaki nie zetrą się latami!
3. Ducky One 2 mini
Klawiatury mechaniczne marki Ducky są uznawane za jeden z bezpieczniejszych i bardziej solidnych wyborów. Nie wyróżniają się tak naprawdę na rynku niczym szczególnym poza jakością wykonania. Użytkownicy zachwycają się takimi rzeczami jak dobrze spasowany i solidny plastik czy stabilność klawiszy. Te zresztą są z PBT, w dodatku w technologii double shot. Za życia klawiatury znaki się raczej nie zetrą.
Ducky One 2 mini jest małym sprzętem. To klawiatura mechaniczna w rozmiarze 60%, bez wielu przycisków pokroju klawiszy funkcyjnych i strzałek, które ukryto pod makrami. Z tego względu będzie raczej wyborem dla ludzi przedkładających minimalizm nad użyteczność lub często przenoszących urządzenie. Na przykład do pracy. Nie ma tu jednak łączności bezprzewodowej, za to można wymieniać kabel, a producent nie poskąpił na złączu - jest USB-C.
“Kaczuszki” występują pod względem przełączników w sporej liczbie wersji z Cherry MX. Na pewno znajdziesz jakiś dla siebie, jeżeli trochę poszukasz - od czarnych, przez silent redy, aż po niebieskie. Są też limitowane różnokolorowe opcje i współprace z innymi markami. Sęk w tym, że na naszym rynku trudno je dostać. Tak samo jak najnowszą serię One 3 wzbogaconą między innymi o wytłumiacze dźwięku, eliminujące wysokie tony przy klikaniu.
4. SteelSeries Apex 7
Tańsza wersja przytaczanej wyżej klawiatury mechanicznej tego samego producenta. SteelSeries Apex 7 różni się przede wszystkim wykorzystanymi przełącznikami. Producent w tym modelu montuje dedykowane QX2 w wersji czerwonej, niebieskiej lub brązowej. Dla SteelSeries produkuje je Gateron, będą więc porównywalne do produktów tej marki. Przesłuchaj porównania w sieci i w miarę możliwości wypróbuj klawiaturę przed zakupem.
Poza tym to w zasadzie ten sam sprzęt. Klawiatura mechaniczna premium z aluminiową ramą, odpinaną magnetyczną podpórką, multimedialnymi przyciskami i rolką. Nie zabrakło tu też wyświetlacza OLED, który poinformuje cię na przykład o słuchanej piosence lub statystykach z gier.
5. Razer Huntsman Tournament Edition
Razer Huntsman Tournament Edition wyróżnia się przede wszystkim dedykowanymi przełącznikami optycznymi o charakterystyce liniowej. Wielu użytkowników podkreśla, że to jedne z najszybszych, z jakimi mieli do czynienia. Nic dziwnego, 1 mm odległości rejestrowania kliknięcia w połączeniu z niską wymaganą siłą nacisku i zastosowaniem optyki, a nie standardowego mechanizmu, robią swoje.
To klawiatura mechaniczna dla graczy wymagających perfekcji. W dodatku długowieczna, bo eliminacja standardowego mechanizmu, na rzecz optyki, pozwoliła wydłużyć żywotność przełączników do 100 milionów kliknięć. Dodaj do tego klawisze PBT w technologii double shot oraz aluminiowy górny panel i masz model nie do zdarcia. W końcu ma być przenośny, bo w wymiarach turniejowych. Dobrze więc, że na pewno nie połamie się w plecaku.
Z typowo e-sportowych dodatków, jest tu też możliwość programowania makr bezpośrednio z poziomu urządzenia - macro on-the-fly. Klawiatura mechaniczna dla profesjonalisty nie może się obyć również bez wymiennego kabla USB-C. Nie tylko zwiększa to możliwości modyfikacji modelu Razer Huntsman Tournament Edition, ale i nie ma problemów z przepinaniem go między stanowiskami.
6. Asus ROG Strix Flare
Dosyć duża klawiatura mechaniczna ze względu na pełnowymiarowy układ klawiszy, odłączaną podpórkę na nadgarstki i umiejscowienie dedykowanych przycisków multimedialnych wraz z rolką do regulacji głośności. Zresztą, w Asus ROG Strix Flare górną część zajmuje też podświetlany akrylowy element, na który możesz nakleić własną naklejkę. To bardzo nietypowy sposób personalizacji klawiatury mechanicznej!
Producent zastosował tu przełączniki Cherry MX, w różnych kolorach. Znajdziesz na pewno wersję do swoich zastosowań, chociaż z tego, co widziałem, na naszym rynku najłatwiej o brązowe, z wyczuwalnym, ale cichszym klikiem. Co ciekawe, Asus ROG Strix Flare ma funkcję tworzenia makr wprost z poziomu urządzenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby personalizować poprzez program - również podświetlenie każdego klawisza z osobna.
7. Razer Huntsman Elite
Prawdziwie profesjonalna klawiatura mechaniczna, która ma już kilka lat, ale to wiele na tym rynku nie zmienia. Poza tym dzięki temu nareszcie możesz ją kupić w sensownej cenie, a poza tym sprawdzić opinie pierwszych nabywców. Są pozytywne. Razer Huntsman Elite to pełnowymiarowy model ciepło przyjętej klawiatury mechanicznej, która wyróżnia się designem.
Przede wszystkim producent wyposażył ten model w dedykowaną, odczepianą i podświetlaną podkładkę pod nadgarstki. W dodatku ma obicie ze sztucznej skór. Z tego, co widziałem, spokojnie wytrzymuje do dwóch, trzech lat częstego używania. Twoje nadgarstki z pewnością ci za nią podziękują. Poza tym jest tu aluminiowa płyta wierzchnia, zapewniająca większą wytrzymałość na dociskanie i wyginanie klawiatury.
Szczególnie istotne są przełączniki. Dosyć nietypowe, bo optyczne. Model kupisz w wersji z czerwonymi, czyli linearnymi, przeznaczonymi raczej dla graczy, i fioletowymi, które mają wyraźny klik. Ich główną zaletą jest wytrzymałość. Producent deklaruje 100 milionów wciśnięć - to dwukrotnie więcej od większości konkurencji! Szkoda tylko, że nie ma n-key rollover, czyli rejestrowania nieskończonej liczby klawiszy naraz.
Do tego masz bardzo precyzyjne dostosowywanie RGB, synchronizowanie podświetlenia między produktami Razera, dedykowane przyciski multimedialne i pokrętło, które możesz używać na przykład do ściszania komputera. Szczególnie ważna jest też możliwość tworzenia makr z poziomu klawiatury, bez wykorzystywania oprogramowania.
8. Cooler Master MK 730
Polecana klawiatura mechaniczna w formacie turniejowym, czyli z 87 klawiszami. Cooler Master MK 730 nie ma numpada, co pozwala go znacznie skrócić. To ma znaczenie, zwłaszcza przy mniejszych biurkach lub wtedy, gdy często podróżujesz z klawiaturą. Nawiasem mówiąc, nic nie powinno jej się stać, bo jest częściowo aluminiowa.
Producent postawił na sprawdzoną markę przełączników Cherry MX. Cooler Mastera MK730 znajdziesz ze switchami w typowych kolorach, zarówno dla graczy, jak i osób lubiących głośny klik. Ergonomia też stoi na wysokim poziomie, bo model dotrze do ciebie ze zdejmowaną, magnetyczną i skórzaną podpórką. Nie jest tak miękka jak rozwiązania Razera, ale dla niektórych to plus.
Nie tylko dlatego polecam klawiaturę mechaniczną Cooler Master MK730. Są tu także dodatkowe, ale miłe rzeczy. Na przykład RGB z nietypowym paskiem podświetlającym na spodzie lub możliwość odłączania kabla USB-C. Najważniejszą kwestią jest jednak opcja ustawiania makr z poziomu klawiatury. W każdym miejscu i bez oprogramowania!
9. Razer BlackWidow V3
Razer BlackWidow V3 to następca sprawdzonej serii klawiatur mechanicznych ze średniej półki. W zasadzie to ma przełożenie na warunki zachodnie, u nas producent się ceni, nie bez powodu. Użytkownicy zachwalają jakość wykonania - model jest częściowo aluminiowy, na pewno go nie połamiesz. Dodatkowo producent dorzuca też podkładkę, wyściełaną sztuczną skórą.
Tę klawiaturę mechaniczną dostaniesz z zielonymi lub żółtymi przełącznikami Razera. Zwłaszcza te drugie są interesujące, bo użytkownicy zwracają uwagę na to, że są bardzo ciche, a pomimo tego kliknięcia nie wydają się zbyt miękkie. Dodatkowo są tu przyciski multimedialne, wraz z pokrętłem, którym wyregulujesz głośność komputera lub jasność podświetlenia.
Z innych istotnych kwestii - makra możesz w tej klawiaturze programować z poziomu samego sprzętu, kabel nie jest odpinany, a klawisze to ABS wykonane w technologii double shot. Szkoda, że nie PBT, ale zawsze można wymienić. Jeżeli przypadł ci do gustu ten model, ale chcesz mieć też opcję pracy bezprzewodowej - zerknij na droższą wersję pro.
10. HyperX Alloy Elite 2
Szukasz bardzo solidnej klawiatury mechanicznej? HyperX Alloy Elite 2 może być w sam raz dla ciebie. Przede wszystkim trzeba podkreślić to, że producent zastosował stalową konstrukcję. Samodzielnie nie połamiesz tego sprzętu. Dlatego też waży trochę więcej, ale będzie trzymać się pewniej twojego biurka.
To pełnowymiarowa klawiatura mechaniczna z przełącznikami HyperX Red. Mają nieco krótszy punkt aktywacji w stosunku do Cherry MX i żywotność na poziomie 80 milionów kliknięć. Natomiast nie powinny się znacząco różnić - ot typowe switche dla gracza. Klawiaturę wyposażono również w przyciski, między innymi do sterowania multimediami, i pokrętło regulacji głośności.
Producent dorzuca do tej klawiatury klawisze w stylu pudding. Częściowo półprzezroczyste, lepiej wyeksponują RGB. To mała rzecz, a cieszy, chociaż szkoda, że to ABS, a nie PBT. Wisienką na torcie jest port USB passthrough, czyli przelotowy. Podłączysz dzięki niemu do komputera słuchawki, myszkę lub pendrive, bezpośrednio przez klawiaturę.
11. Logitech G Pro X
![]() | |
Nazwa | Logitech G Pro X |
Rozmiar klawiatury | Tenkeyless / 87 klawiszy |
Przełączniki | Logitech GX Brown/Red/Blue |
Najważniejsze zalety | Lightsync RGB Odłączany kabel Jakość wykonania Wymienialne przełączniki hotswap |
![]() |
Klawiatura mechaniczna dla profesjonalistów, stworzona przez Logitecha we współpracy z e-sportowcami. Z tego wyniknęły dwie kwestie. Po pierwsze - to turniejówka. Nie ma numpada, bo i większość graczy CS-a lub LOL-a z niego nie korzysta. Po drugie jest tu hotswap, czyli możliwość wymiany przełączników. Co prawda ogranicza się to tylko do dedykowanych modeli Logitecha, które nie należą do najbardziej polecanych, ale opcja i tak przydatna.
Logitech G Pro X, w wersji bazowej, charakteryzuje się dosyć prostą i czarną stylistyką. Trochę w niej możesz zamieszać, bo przełączniki powinny współpracować z większością nasadek pod standard MX. Poza tym będziesz mieć też możliwość wymiany kabla, chociaż tu Logitech się nie popisał (nie po raz pierwszy zresztą), bo wykorzystał standard micro USB. Na przecenie lub dla osoby, która siedzi w ekosystemie firmy, to niezła minimalistyczna klawiatura mechaniczna.
Profesjonalna klawiatura mechaniczna, to znaczy jaka?
Jeżeli zadajesz sobie pytanie, co rozumiem przez profesjonalną klawiaturę mechaniczną - odpowiedź jest dość prosta. Chodzi o wyższą półkę tego typu urządzeń. Każda polecana klawiatura mechaniczna wystarczy ci do pisania artykułów, montażu lub grania w gry. Modele tu przedstawione po prostu z pewnością posłużą ci do tego znacznie dłużej, nawet przy korzystaniu z nich przez kilka godzin dziennie. Mają też różne przydatne funkcje.
Przy konkretnych zastosowaniach można mówić o dobraniu odpowiednich przełączników. Z reguły gracze, zwłaszcza ci profesjonalni, celują raczej w linearne. Na przykład czerwone, czarne lub speed silvery. Przełączniki dla graczy nie mają dodatkowego kliku, a mechanizm jest uproszczony, a co za tym idzie, płynniejszy. Niektóre mają też zmniejszony dystans aktywacji. Wszystko po to, aby przyspieszyć (o milisekundy) szybkość klikania, czyli reagowania na sytuację w grze.
Klawiatura mechaniczna do programowania, dla pisarza lub montażysty pod względem przełączników może być w zasadzie dowolna. Zwykle poleca się switche brązowe lub niebieskie, ze względu na klik zbliżający sprzęt odczuciami do maszyny do pisania, oraz wyczuwalny opór, który zapobiega przypadkowemu wciśnięciu złego klawisza.
Gdybym miał wskazać inną istotną rzecz - byłyby nią dodatkowe przyciski. Celuj więc raczej w pełnowymiarowe klawiatury lub takie z dedykowanymi klawiszami pod makra. Trzeba pamiętać, że to też nie jest regułą. Sam korzystam na co dzień z 75%-owej, a w środowisku hobbystów panuje przekonanie, że klawiatura mechaniczna dla programisty to zwykle model 60%-owy. Ostatecznie wybór należy do ciebie.
Po co wyświetlacz klawiaturze mechanicznej?
Hobbyści i niektórzy producenci czasami dodają do swoich konstrukcji wyświetlacze. W klawiaturze mechanicznej wbrew pozorom jest całkiem przydatnym dodatkiem. Możesz na nim wyświetlać śmieszne gify, ale znacznie lepiej wykorzystać go jako podgląd zmienianych z poziomu klawiatury ustawień, odtwarzanej właśnie muzyki lub nawet - w przypadku OLED-ów montowanych w najwyższych modelach SteelSeries - statystyk z wybranych gier albo informacji z Discorda.
Zalety drogich klawiatur mechanicznych dla profesjonalistów
Wśród najdroższych klawiatur mechanicznych robi się już naprawdę ciekawie. Nie tylko ze względu design, RGB czy bezproblemowe działanie. To po prostu niestandardowe sprzęty, których producenci starają się wyróżnić na tle konkurencji.
Po profesjonalnej klawiaturze mechanicznej możesz się spodziewać:
- Wyższej jakości materiałów - poliwęglan, stal, aluminium. Tego typu materiałów można spodziewać się po klawiaturach mechanicznych z najwyższej półki. Często spotykanym standardem są też klawisze z PBT, najlepiej double shot, które na pewno nie zetrą się z czasem. Bez owijania w bawełnę, profesjonalne klawiatury mechaniczne są drogie. Odzwierciedla to też jakość wykonania.
- Niestandardowych elementów - najdroższe modele czasami mają dodatkowe elementy interfejsu, pozwalające jeszcze bardziej poprawić twoje korzystanie z komputera. Standardem są rolki lub pokrętła - zwykle służą regulacji głośności, ale niektórzy producenci umożliwiają szerszy zakres kontroli.
Wyświetlacz, bliżej przybliżony wyżej, to nietypowe udogodnienie, montowane też przez hobbystów. Ciekawostką są także panele dotykowe, na przykład boczny spotykany w modelach klawiatur ROG. Zaprogramujesz go pod konkretne zastosowania, na przykład regulację głośności lub makra.
- Macro OTF - możliwość ustawiania makra on-the-fly, czyli w locie, to funkcjonalność przydatna raczej dla osób często podróżujących, być może uczestników turniejów. Klawiatura mechaniczna dla profesjonalnego gracza ma taką funkcjonalność po to, aby mógł w każdej chwili - bez dedykowanego oprogramowania - stworzyć ciąg przycisków, aktywowany jednym klawiszem.
- Szybkie ładowanie - mniej przydatna rzecz w klawiaturze mechanicznej, ale na pewno rzadko spotykana. Niektórzy producenci decydują się na fast charge, czyli po prostu umożliwienie korzystania z prądu większej mocy do ładowania swoich produktów. W przypadku modelu ROG Falchion pozwoli ci to grać nawet przez 32 godziny (bez podświetlenia RGB) po ładowaniu trwającym przez zaledwie 30 minut.
- Nietypowe przełączniki - czasami producenci klawiatur mechanicznych decydują się na dedykowane switche. W wyższych półkach cenowych ma to już jakiś sens. Zwykle to służy marginalnej poprawie możliwości urządzenia lub zwyczajnemu zablokowaniu wymiany klawiszy na niesprzedawane przez firmę.
Czasami jednak faktycznie wpływa na korzystanie. Ciekawostką są przełączniki OmniPoint, używane w klawiaturach mechanicznych SteelSeries, w których można w każdej chwili dzięki efektowi Halla spersonalizować czułość poszczególnych przycisków.
Zobacz też:
- Klawiatura mechaniczna do 300 złotych
- Klawiatura mechaniczna do 200 złotych
- Biała klawiatura mechaniczna
- Klawiatura mechaniczna do 400 złotych
- Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna