Laktator to przydatny sprzęt dla początkujących mam (zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu). Pozwoli w komfortowy, szybki sposób odciągnąć pokarm i zrobić jego zapas, przyda się w trakcie nawału pokarmu, w celu pobudzenia laktacji lub gdy masz problem wklęsłych brodawek.
Na rynku jest sporo modeli o zróżnicowanych parametrach, stąd wybór nie jest prosty. Z pomocą przychodzi forma skróconego poradnika zakupowego, aby wiedzieć, jaki laktator elektryczny kupić. Poznasz najważniejsze zagadnienia, które należy wziąć pod uwagę, dowiesz się, za jakie funkcje warto dopłacić.
Nie kupuj kota w worku, z którego nie będziesz zadowolona, tylko wzbogać swoją wiedzę na temat, jaki laktator elektryczny wybrać.
Nie musisz przeszukiwać ofert w sklepie i filtrować głównych cech. Nasz ranking laktatorów elektrycznych wyłania przed Tobą najbardziej godne uwagi modele.

Jak tworzymy ranking elektrycznych laktatorów?
Poniżej główne zagadnienia, które należy poznać przed inwestycją w odciągacz pokarmu.
- Rodzaj - istnieją dwa główne rodzaje laktatorów. Są to laktatory elektryczne i laktatory ręczne. Laktator manualny (tradycyjny) jest o wiele tańszy, natomiast odciąganie mleka trwa dłużej, jest bardziej męczące, wymaga od Ciebie użycia rąk i siły, jak i nabrania wprawy. Laktator elektroniczny daje większy komfort, krótszy czas ściągania pokarmu, lepszą wydajność.
- Typ - tutaj również wyróżnia się dwa typy. Są to podwójne laktatory (inaczej dwustronne laktatory na dwie piersi, które znacznie skracają czas ściągania mleka, przydatne zwłaszcza przy nadmiarze pokarmu) i pojedyncze laktatory (jednostronne).
- Pojemność butelki - butelki w laktatorach oferują najczęściej pojemność w przedziale od 125 ml do 180 ml. Niektóre modele dają natomiast opcję dokupienia kompatybilnej butelki tego samego producenta (kupisz mniejszą bądź większą, w zależności od potrzeb).
- Zasilanie - większość elektrycznych odpowiedników to bezprzewodowe laktatory. Akumulator musi być na tyle wydajny, aby pozwolił na kilka 30-minutowych sesji. Przenośne laktatory wykazują mobilność, zatem sprawdzą się w podróży, nie ogranicza Cię kabel. Ładowanie odbywa się najczęściej za pomocą kabla USB-C, a nawet przy użyciu powerbanku. Laktatory zasilane sieciowo wymagają źródła prądu, co nie zawsze może być możliwe, z kolei nie rozładują się w nieoczekiwanym momencie. Istnieją laktatory zasilane bateryjnie. Pewnym pójściem na kompromis jest zakup laktatora o zasilaniu akumulatorowo-sieciowym.
- Regulacja siły ssania - większość elektrycznych laktatorów charakteryzuje się regulacją siły ssania (często na 9 poziomach), która wpływa na komfort. Gdy tylko odczujesz jakikolwiek dyskomfort, to zmniejszysz stopień.
- Ilość faz - radzimy, aby laktator był wyposażony w takie tryby, które odwzorują naturalny rytm ssania. Najczęściej znajdziesz dwufazowe laktatory elektryczne, a czasem nawet i trójfazowe laktatory. Pierwsza faza polega na płytkich i szybkich ruchach, dzięki czemu gruczoły mleczne są pobudzone (stymulacja). Drugi poziom to długie ruchy, aczkolwiek powolne ruchy, dążące do pobierania pokarmu. Ewentualny, trzeci tryb to faza mieszana/odpuszczania.
- Głośność pracy - dobrze, jak masz do czynienia z cichym laktatorem. Dyskretne działanie sprawia, że użyjesz go w wielu miejscach. Wartość poniżej 45 dB jest dobrym wynikiem.
- Komfort użytkowania - prosty w obsłudze laktator posiada intuicyjny panel sterowania, najlepiej kilka prostych przycisków. Równie przydatny jest wyraźny, podświetlany wyświetlacz do monitorowania czasu odciągania pokarmu, antypoślizgowe nóżki, ergonomiczny uchwyt i dosyć kompaktowy rozmiar oraz niska waga. Lejek powinien dostosować się do wielkości brodawki. Montaż i demontaż części nie może sprawiać trudności.
- Jakość wykonania - z pozoru wydaje się, że laktator to mało skomplikowany sprzęt. Trochę mylne to przekonanie, gdyż jest wiele elementów wpływających na bezbolesne, wygodne i bezpieczne odciąganie pokarmu. Dobrze, jak mleko przedostaje się bezpośrednio do butelki, a nie przez rurkę (system zamknięty). Ogranicza to ryzyko zapychania i ułatwia kwestię czyszczenia. Warto zainwestować w laktator bez szkodliwych substancji. Mamy tu na myśli butelki wolne od BPA i odporne na uszkodzenia, lejki z wysokiej jakości silikonu. Najlepiej jak masz przed sobą wyrób medyczny, który posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
- Dodatkowe udogodnienia - bardzo praktyczną opcją jest możliwość wymiany lejka, funkcja zapamiętywania ustawień, automatyczne wyłączanie po pewnym czasie, funkcja wstrzymania/rozpoczęcia. Czasem spotkasz się z nakładką masującą. Wodoodporne laktatory elektryczne umożliwiają użytkowanie podczas kąpieli.
- Akcesoria w zestawie - elektryczny odciągacz pokarmu oferuje w swoim zestawie oczywiście butelkę/butelki wraz z zatyczkami i podstawkami, smoczek, zawory, membrany, ale to nie wszystko. Niekiedy producent dorzuca woreczek do przechowywania i łatwiejszego transportu, lejki w dwóch rozmiarach, woreczki do przechowywania pokarmu, wkładki laktacyjne.
- Producent - każdy laktator musi pochodzić od cenionej marki, stąd w naszych rankingach nie znajdziesz podróbek, lecz renomowanych producentów. Godnymi uwagi firmami laktatorów są Neno, Philips, Medela, Beurer, Götze & Jensen, Canpol, Lansinoh, Innogio, TrueLife, BabyOno, Chicco, Lovi, Lionelo, Berdsen, Mesmed.
- Cena - kwota, jaką zapłacisz za laktator jest podyktowana między innymi rodzajem, z jakim masz do czynienia, mnogością funkcji, jakością wykonania. Za dobry laktator elektryczny trzeba zapłacić od około 150 zł do nawet ponad 1000 zł. Ręczne laktatory to koszt niższy.
Na czym jeszcze bazujemy podczas układania rankingu laktatorów elektrycznych?
Najistotniejsze elementy laktatorów to nie wszystko. Podczas tworzenia zestawień posiłkujemy się drugą grupą czynników, wśród której wymienia się:
- Własne doświadczenia - wiele razy spotkaliśmy się z różnego rodzaju laktatorami. Czy to w rodzinie, czy to wśród znajomych. Znane nam kobiety mogły się wypowiedzieć na temat konkretnego modelu, ich spostrzeżenia były bardzo ważne. Co więcej, jedna z naszych redaktorek mogła osobiście przekonać się, jakiemu laktatorowi zaufać i za jakie elementy go najbardziej ceniła w tych wyjątkowych chwilach.
- Wnikliwa analiza - najrzetelniej analizujemy każdy produkt. Każdy z nas ma odmienne wymagania, dlatego nie tylko wyłaniamy największe zalety laktatora, ale również mówimy o ewentualnych minusach. Przyglądamy się, jaki jest stosunek jakości do ceny, sprawdzamy główne możliwości, patrzymy, jakie rozwiązania zastosował producent, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo.
- Opinie internautów - Wasze spostrzeżenia są niezwykle istotne. Zawsze liczymy na Wasze komentarze, wszelkie uwagi, nawet krytykę.
Powyższa publikacja, jaki laktator wybrać, a także nasz ranking laktatorów elektrycznych pomoże wybrać odpowiedni model pod Twoje preferencje. Zastanów się, na jakim typie laktatora Ci zależy, jaka pojemność butelki Cię zadowoli, na jakie funkcje dodatkowe liczysz. Określ, jaki wydatek możesz ponieść i zaglądaj na aktualne listy polecanych laktatorów.