PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Pralek | Najlepsze polecane Pralki 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.4, Głosów: 29

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi pralek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Pralka automatyczna to jeden z podstawowych sprzętów, znajdujących się w naszych domach. Warto zatem dowiedzieć się o nich kilku istotnych informacji. Poniżej znajdziecie stworzoną przez nas bazę wiedzy. Poznacie między innymi rodzaje pralek, najważniejsze parametry dobrych pralek, funkcje nowoczesnych pralek, przykłady zastosowanych programów oraz porady o tym, gdzie najlepiej umiejscowić tego typu sprzęt.

pralka ładowana od frontu

Jakie są rodzaje pralek?

Podstawowy podział pralek to:

 • Pralki wolnostojące - wykazują dużą swobodę odnośnie umiejscowienia, ich wysokość sięga na przykład wysokości blatu. Wymiary standardowych pralek wolnostojących ładowanych od frontu to szerokość 60 cm, wysokość około 82 - 85 cm oraz głębokość w przedziale 51 - 60 cm. W przypadku uszkodzenia danej części, nie będzie problemu dostania się do niej, co znacznie przyśpieszy naprawę. Również sama wymiana sprzętu na nowszy model nie będzie kłopotliwa.
 • Pralki do zabudowy - zabudowany sprzęt prezentuje się niezwykle elegancko i nowocześnie. Pralki do zabudowy są otwierane tylko od przodu (montaż w segmencie mebli kuchennych, w łazience czy też wnęce, sprzyja to wygłuszeniu pracy pralki, nie rzuca się w oczy). Minusem pralek do zabudowy jest konieczność demontażu w przypadku jakiejkolwiek awarii/usterki. Polecane dla osób, które dopiero urządzają swoje mieszkanie.

pralka do zabudowy

Pralki możemy podzielić również ze względu na sposób otwierania:

 • Pralki ładowane od frontu - to najbardziej popularne pralki ładowane od przodu (z drzwiczkami), na pierwszy oka rzut widzimy duży bęben, który obraca się dookoła. Mamy wgląd do całego procesu prania. Tego typu pralki, ze względu na swoją budowę, wykazują większą ekonomiczność, bowiem zużywają mniejszą ilość wody, a prędkość wirowania jest zazwyczaj większa.
 • Pralki ładowane od góry - inny sposób załadunku (zabrudzoną odzież wrzucamy od góry, dzięki czemu nie musimy się schylać), bęben jest schowany w środku. Niewątpliwą zaletą dla tych osób, które mają małe mieszkanie, bowiem ich szerokość wynosi zazwyczaj tylko 40 cm. Należy jednak pamiętać, że są to urządzenia wyższe, licząc także wysokość pokrywy podczas otwierania.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa typy:

 • Pralki slim - różnią się przede wszystkim wymiarami, a dokładniej rzecz ujmując, mniejszą głębokością. Tym samym wsad bębna jest mniejszy. Najlepsze rozwiązanie, gdy mamy mało wolnego miejsca w naszym domu. Pralki slim występują w wersji wolnostojącej.
 • Pralki wirnikowe (pralko-wirówki) - nie do końca odeszły do lamusa, gdyż nadal znajdują zastosowanie. Taka pralka będzie niezawodnym pomocnikiem na działce czy w domku letniskowym. Nie jest konieczne podłączenie jej do sieci wodociągowej, wystarczy samodzielnie wlać lub tylko wylać wodę (w zależności od modelu). Atutem są niskie ceny takich pralek.

Wszelkie rodzaje pralek znajdziecie wśród produktów umieszczonych w bazie i porównywarce pralek. Ta spora baza produktowa rozrasta się razem z rankingami, które obejmują już tylko absolutnie czołowe urządzenia do prania - znajdziecie je tuż nad tym poradnikiem zakupowym.

Gdzie najlepiej umieścić nową pralkę?

Tutaj należy wziąć pod uwagę typ pralki, jaki wybraliśmy. Pralki do zabudowy możemy umiejscowić w kuchni, w łazience lub we wnęce. Jeżeli posiadamy wąską, lecz wysoką wnękę, wtedy najlepiej wkomponuje się pralka ładowana od góry. Możemy spotkać się z bardzo kompaktowymi pralkami wolnostojącymi, które warto umiejscowić w jakimś pomieszczeniu gospodarczym czy nawet pod schodami. W tym przypadku mamy już większe pole do popisu.

Pralki typu slim (wąskogabarytowe) znajdują się najczęściej w małych łazienkach lub niewielkich kuchniach. Na rynku znajdziemy szeroki wachlarz zarówno pralek automatycznych wąskich, jak i płytszych czy też wyższych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet wąskich pralek ładowanych od przodu, trzeba liczyć jeszcze miejsca na otwieranie drzwiczek.

umiejscowienie pralki w łazience

Wszystko zależy od ilości wolnego miejsca, jakim dysponujemy i od typu pralki. Nie zapominajmy jednak o wolnej przestrzeni pomiędzy innymi urządzeniami czy też ścianą, powinna ona wynosić około 2 cm (biorąc pod uwagę boki) i 10 cm (jeżeli chodzi o tył). Sprawą oczywistą powinno być blisko znajdujące się gniazdko elektryczne, do którego najlepiej nic innego nie podłączać.

Jak kupić najlepszą pralkę?

Podczas wyboru pralki automatycznej warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów, wpływających na funkcjonalność, a zarazem komfort użytkowania. Zapoznajcie się z poniższymi pytaniami, aby znaleźć ważne odpowiedzi.

Jak energooszczędna powinna być pralka?

Klasa efektywności energetycznej to jeden z najważniejszych parametrów pralek, decydujący o rocznym zużyciu energii. Najlepsza klasa energetyczna to A+++, z którą możemy liczyć na dużą oszczędność (mniejsze zużycie prądu o 42%), natomiast najgorsza to klasa G. W naszych rankingach najlepszych pralek zazwyczaj spotkacie bardzo energooszczędne urządzenia do prania.

Jaka klasa wirowania/prania będzie dobrym wyborem?

Tutaj sytuacja ma się trochę podobnie. Klasa efektywności prania to inaczej skuteczność prania, która jest oznaczona klasą od A do G. Klasa efektywności wirowania natomiast to wydajność odwirowania prania w skali od A do G.

Jaka pojemność pralki?

Współczesne pralki oferują taką pojemność, aby sprawdziła się w przypadku dużych rodzin, gdzie pierze się dużo, a tym samym często. Możemy zatem spotkać się ze wsadem zarówno 7 kg, jak i 10 kg. Wszystko zależy od własnych potrzeb.

W przypadku singli lub par, nie warto inwestować w pralkę o ogromnym wsadzie, wystarczy pojemność do 5 kg. Z jakiego powodu? Choćby takiego, że zanim zapełnimy tak wielki bęben, może zabraknąć nam czystych ciuszków :)

Pralki o największym wsadzie są polecane do niewielkich pensjonatów, gdzie konieczne jest częste pranie dużych rzeczy, typu kołdry. Bęben, który jest wykonany ze stali szlachetnej, będzie odporny na korozję. Na rynku możemy spotkać pralki z oświetlonym bębnem, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną pod względem designu.

ładowność pralki

Który rodzaj bębna w pralce jest chwalony?

Producenci wprowadzają ulepszone bębny, których konstrukcja wpływa na jakość prania. Możemy spotkać się z bębnami Diamond, stosowanymi w pralkach firmy Samsung. Wyróżniają się one niewielkimi otworami dla jeszcze delikatniejszego prania, bez obawy, że materiał zahaczy się.

Drugim typem jest bęben o strukturze plastra miodu (bęben SoftCare stosowany w pralkach marki Miele). Materiał nie dotyka ścianek, dzięki warstwie wody, która powstaje.

Trzeci rodzaj to bęben varioSoft, przypominający kształtem krople wody, stosowany w pralkach Bosch. Dzięki łagodnej stronie, nada się w przypadku delikatnych tkanin, a dzięki stromej stronie poradzi sobie z mocnymi zabrudzeniami.

Ostatnim typem jest bęben stosowany w pralkach Candy, który za sprawą swojej konstrukcji, wpływa na efektywność prania i dobrym wnikaniu detergentu.

bęben diamond w pralce

Jaka prędkość wirowania jest polecana?

Wysokiej jakości pralki osiągają prędkość wirowania nawet 1600 obrotów w ciągu minuty, co oznacza, że ubrania po praniu szybciej wysychają. Pamiętajmy, że większość pralek została wyposażona w możliwość regulacji prędkości wirowania, a im większa prędkość, tym głośniejszej pracy możemy spodziewać się, jak również większych zagnieceń.

Na co wpływa najnowocześniejszy silnik?

Taki silnik cechuje się wydajnością, małym zużyciem prądu, trwałością i cichszą pracą. Ma także wpływ na redukcję wibracji. Najbardziej polecany jest silnik inwerterowy (silnik bezszczotkowy wysokoobrotowy). Wykazuje on niewielkie tarcie, które wpływa na wyżej wymienione czynniki. Niestety części zapasowe swoje kosztują.

Wyróżniamy również silniki klasyczne (klatkowe, umieszczono specjalne szczotki), stosowane w tańszych modelach. Niestety pracują głośniej, a sama prędkość wirowania niekoniecznie jest na zadowalającym poziomie. Ostatnim rodzajem są silniki komutatorowe, cechujące się dużymi prędkościami wirowania, ale także i głośniejszą pracą. Wielu producentów udziela 10-letniej gwarancji na swoje silniki.

To właśnie trwały silnik często wpływa na sam ranking niezawodności pralek. Wszelkie awarie tak ważnego urządzenia z segmentu dużego AGD bywają opłakane w skutkach. Musimy z pralką jeździć po serwisach, naprawiać samodzielnie, jeżeli jest to możliwe, a czasem też po prostu zakupić nowy model. Co w tym czasie z naszymi brudnymi ubraniami? Pieniądze i czas zmarnujemy na korzystanie z pobliskiej pralki.

Polecam więc zawsze sprawdzać specyfikę zastosowanego silnika. 10-letnia gwarancja jest zwykle udzielana w przypadku bardzo trwałych jednostek.

Jaka głośność pracy?

Wszyscy wiemy, że pralki nie nalezą do cichych urządzeń, jednak mając w domu małe dzieci, tym bardziej zależy nam na jak najcichszej pracy. Jest ona wyrażana w decybelach (dB), oczywiście im mniej, tym lepiej. Zazwyczaj stosunkowo cicha praca podczas prania to 48 dB, natomiast podczas wirowania 73 dB.

Ile wody powinna zużywać pralka?

W ciągu jednego cyklu prania, pobór wody może wynosić od 37 do 94 litrów. Duże znaczenie ma tutaj między innymi klasa energetyczna pralki, jak i ładowność.

Jak ważna jest jakość wykonania pralki?

Nie zapominajmy o solidnej konstrukcji, która przekłada się na żywotność urządzenia (bezawaryjność). Kwestia atrakcyjnego designu powinna być miłym, lecz nie najważniejszym dodatkiem. Dobrze, jeżeli front jest na przykład emaliowany, gdyż nie straszne mu zarysowania, a samo czyszczenie nie zajmie wiele czasu. Ważne, aby pralka była również stabilna.

Jaki wyświetlacz powinna mieć dobra pralka automatyczna?

Wyświetlacz to równie ważna sprawa. Powinien być przede wszystkim wyraźny, a sam panel sterowania prosty w obsłudze. Nasze pociechy bywają bardzo ciekawskie, zatem dla bezpieczeństwa warto wybrać model z blokadą panelu sterowania (blokada rodzicielska, zabezpieczenie przed dziećmi).

Jakie drzwi od pralki będą dobre?

Drzwi pralki powinny być odpowiednio szerokie i mieć solidne zawiasy, aby ułatwić wkładanie i wyjmowanie rzeczy, również tych sporych gabarytowo. Ważne jest także samo umieszczenie rączki w wygodnym miejscu.

otwieranie pralki

Czy sygnał dźwiękowy jest konieczny?

Może i nie jest on konieczny, ale na pewno pomocny. Po skończonym programie prania usłyszymy go, a tym samym wiemy, kiedy nastąpiło zakończenie pracy i możemy zabrać się za mniej przyjemną czynność, czyli rozwieszanie prania :)

Jaka grzałka będzie odpowiednim wyborem?

Najlepiej, jeżeli pralka została wyposażona w ceramiczną grzałkę. Cechuje się ona mniejszą podatnością na osadzanie się kamienia, co z kolei ma olbrzymi wpływ na jej żywotność.

Jaki filtr znajdujący się w pralce jest najlepszy?

W dolnej części urządzenia znajduje się zazwyczaj pewna klapka. Otóż jest to pokrywa od filtra, którego zadaniem jest przechwytywanie małych przedmiotów, znajdujących się w pralce. Niezawodne pralkiposiadają w swojej ofercie samoczyszczące filtry. Nieco starsze pralki oferują filtr sitkowy, który musimy samodzielnie i dosyć często czyścić.

Jakie dodatkowe opcje będą pomocne?

Dobrze, aby pralka automatyczna miała wymienne łożyska. Wtedy możemy ja wymienić samodzielnie, zatem koszt naprawy nie będzie duży. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie powłoki antybakteryjnej w pralce, której nie straszne są bakterie i inne drobnoustroje, również znajdujące się w szufladce na proszek/płyn do prania.

Jeżeli mowa już o szufladce, warto wybrać automatyczny dozownik detergentów, który pozwoli na wlanie kilku litrów płynu, zapewniając tym samym rzadsze dolewanie i wygodę. Chwaloną opcją jest dozownik z większą ilością przegródek (na detergent do prania wstępnego, głównego , płyn do płukania, a nawet i na wybielacz).

Warta wspomnienia jest szuflada pod pralką ładowaną od frontu, która nie dość, że podwyższy samą pralkę, to i jeszcze pozwoli przechować pewne rzeczy, typu detergent. Często spotykana jest również 2-minutowa blokada drzwi, następująca po zakończonym praniu. Ostatnim innowacyjnym pomysłem jest blat do suszenia, który jest wysuwany w górnej części pralki.

Jakie są najważniejsze programy prania?

Wybór programu prania, odpowiedniego w stosunku do danego materiału, to rzecz niezwykle ważna. Wpływa to na efektywne usuwanie zabrudzeń i wyeliminowanie ryzyka zniszczenia danej rzeczy. Ranking pralek zawiera mnóstwo propozycji zakupowych, które oferują szeroką paletę opcji w tym zakresie. Warto jednak je poznać. Możemy wyróżnić następujące programy do prania:

programy prania

 • Pranie wstępne - to inaczej wstępne namaczanie ubrań, które są bardzo zabrudzone. Jak sama nazwa wskazuje, pranie wstępne występuje przed praniem głównym.
 • Pranie intensywne - trwa dłużej niż pranie standardowe, natomiast ilość zużytego detergentu jest taka sama.
 • Dodatkowe płukanie - większy pobór wody, a w zamian precyzyjniejsze płukanie, polecane, gdy w domu są alergicy lub małe dzieci.
 • Program 1/2 - sprawdzi się, gdy potrzebujemy wyprać niewielką ilość rzeczy, gdzie bęben jest zapełniony do połowy.
 • Program automatycznego czyszczenia - możemy go ustawić wówczas, gdy bęben jest pusty, wszelkie bakterie zostaną usunięte w wysokiej temperaturze.
 • Super szybki program - trwa maksymalnie 30 minut, polecany do lekko zabrudzonych rzeczy.
 • Program do dziecięcych ubranek - dokładne pranie, a przede wszystkim płukanie.
 • Pranie na zimno - niektóre materiały nie lubią wysokich temperatur, dlatego producenci umożliwiają pranie w temperaturze tylko 20 stopni Celsjusza.
 • Program do bawełny - dłuższe pranie w wysokiej temperaturze, program polecany do prania między innymi bielizny, obrusów, ręczników czy prześcieradeł.
 • Program do wełnianych ubrań i innych delikatnych tkanin - wełniana odzież czy też jedwab wymagają łagodnego wirowania i prania (łagodne ruchy bębna), aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia lub rozciągnięcia.
 • Program do kurtek/płaszczy - czyli do tak zwanych ubrań wierzchnich.
 • Program do pościeli - specjalny program, dzięki któremu możemy wyprać poduszki, kołdrę, narzutę.
 • Program do jeansów - umożliwia pranie zabrudzonych tkanin jeansowych (nie tylko spodni, ale i na przykład kurtek jeansowych), w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.
 • Program do koszul- pranie w temperaturze osiągającej 40 stopni Celsjusza, sprawdzi się również do prania koszulek.
 • Program do ubrań sportowych - pranie w temperaturze 40 stopni Celsjusza.
 • Program do zasłon/firanek - pranie w temperaturze 30 stopni Celsjusza, bez wirowania.
 • Program do ciemnych materiałów - specjalny program stosowany w przypadku ciemnych ubrań.
 • Program do krochmalenia - rzadko spotykany program, choć krochmalenie jest nam znane od dawien dawna. Teraz zamiast ręcznego krochmalenia, które nadaje tkaninom dłuższą świeżość, odporność na bakterie i gładkość, możemy wyręczyć się tym oto programem.
 • Program mix - nie musimy sortować odzieży, najlepiej, aby było lekko zabrudzona, a sam załadunek nie był duży.
 • Program pupil (dla posiadaczy zwierząt) - obowiązkowy, jeżeli posiadamy w domu czworonożnego przyjaciela; koniec problemu z sierścią znajdującą się na naszym ubraniu, pościeli czy kocu. Zostanie ona bez problemu usunięta, nie musimy męczyć się poprzez ręczne pozbywanie się.
 • Antyalergiczny program - dezynfekcja ubrań w wysokiej temperaturze, dodatkowe płukanie, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia przez detergent.
 • Program ActiveOxygen Refresh - specjalny program, za pomocą którego pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów z naszych ubrań.
 • Co ciekawe, istnieją takie programy, które są dedykowane danych plamom, na przykład program do usuwania plam z kawy.

Jakie są najprzydatniejsze funkcje i technologie w pralkach?

Luksusowe pralki są ulepszane o coraz to nowsze funkcje i technologie. Oto przykłady:

 • Funkcja opóźnionego startu pracy - to my określamy, o której godzinie ma rozpocząć się pranie.
 • Funkcja automatycznego przepłukiwania szufladek - często wygląd szufladek na proszek jest po pewnym czasie niezadowalający, a samo wyczyszczenie sprawia kłopot. Warto wybrać model z taką funkcją i cieszyć się czystością szufladek.
 • Funkcja automatyki prania - możemy samodzielnie dobrać temperaturę, co bywa niezwykle istotne biorąc pod uwagę różne materiały.
 • Funkcja Stop z wodą w pralce - umożliwia zakończenie prania przed rozpoczęciem wirowania, natomiast w późniejszym momencie możemy dokończyć samo wirowanie czy też odpompowywanie wody.
 • Funkcja zraszania - wpływa na lepsze płukanie, a tym samym dobre efekty prania.
 • Funkcja prania parowego - wpływa na mniejsze zagniecenia, pozbywa się nieprzyjemnych zapachów.
 • Funkcja Add+++ (dodatkowe drzwi AddWash) - w dowolnym momencie możemy dołożyć pranie, o którym wcześniej zapomnieliśmy.
 • Funkcja aktywnej piany - nie straszne żadne plamy, pralka powinna poradzić sobie z każdym zabrudzeniem.
 • Funkcja wyważenia wsadu - pralka w równomierny sposób umieści ubrania znajdujące się w bębnie, nastąpi to przed wirowaniem, wpłynie na głośność wirowania i lepsze efekty.
 • Funkcja Express- nie trudno domyślić się, że chodzi o krótszy czas trwania cyklu prania, przydatna funkcja, gdy bardzo nam się śpieszy.
 • Funkcja memory- pralka zapamięta nasze ustawione parametry prania.
 • Technologia OptiSense/Auto Sensor/Pro Sense - pralka dobiera parametry w ten sposób, aby były one odpowiednie w stosunku do wsadu (oszczędność nie tylko energii, ale również wody).
 • Technologia AvtiveWater - spotykana na przykład w pralkach Bosch, polegająca na doborze wody w stosunku do ilości prania, co ma zasadniczy wpływ na oszczędność wody.
 • Technologia Eco Bubble (inaczej pranie bąbelkowe) - pomocna podczas prania tych najbardziej delikatnych tkanin, szybkie rozpuszczenie zabrudzeń, zachowana niewielka temperatura, a przy tym i oszczędność energii.
 • Technologia Smart Touch - innymi słowy, sterowanie przy użyciu naszego smartfona (za pomocą aplikacji mobilnej możemy ją włączyć, wyłączyć itd), brzmi nieźle, prawda? Dodatkowo możemy w szybki sposób rozwiązać drobne usterki.

aplikacja mobilna w pralce Candy

 • Technologia NFC (łączność bezprzewodowa) - umożliwia wgrania nowych programów prania. Wystarczy pobrać je wcześniej na nasz smartfon, a następnie przyłożyć urządzenie do pralki (w odpowiednim miejscu).
 • Technologia Quick Drive - bęben jest wyprofilowany w wyjątkowy sposób. Jest zachowana dokładność prania, sam cykl jest krótszy, a co ważne, gwarantowana widoczna oszczędność.
 • Technologia Thermo-SoftCare - wyprana odzież (lub inne pranie) jest gładka, a tym samym łatwiejsza w prasowaniu.
 • Technologia ActiveOxygen/wykorzystanie aktywnego tlenu - pomaga pozbyć się bakterii i innych zarazków.
 • System kontroli piany- mamy pewność, że dodany detergent będzie w pełni wykorzystany.
 • Watercontrol System (WCS) - ochrona przed wyciekiem wody.
 • System informujący o usterkach - o wszelkiej nieprawidłowej pracy zostaniemy poinformowani na przykład poprzez sygnał świetlny.

Na temat technologii w pralkach stworzyliśmy również osobny materiał wideo:

Które pralki są najmniej awaryjne? Najlepsi producenci pralek

Na rynku znajdziemy sporo cenionych producentów, którzy przez lata wyrobili sobie tak zwaną renomę. Czym sobie na to zasłużyli? Z pewnością wprowadzają najnowsze technologie, szukają przydatnych rozwiązań, tworząc pralki niezwykle funkcjonalnymi i bezawaryjnymi urządzeniami. Godnymi polecenia producentami są: Bosch, Samsung, Electrolux, Whirlpool, Siemens, Amica, LG, Beko, Indesit, Candy.

Musicie jednak pamiętać, że w różnych budżetach, prym wiodą zazwyczaj różni producenci. Nasze zestawienia polecanych pralek staramy się regularnie rozbudowywać o kolejne segmenty cenowe. Przypominam, że konkretne rankingi znajdziecie na górze tej strony. Zajrzyjcie do nich, aby poznać zarówno topowych producentów pralek, jak i konkretne urządzenia AGD do prania. Jest to najskuteczniejszy sposób na szybkie zapoznanie się z obecnymi trendami i najnowszymi technologiami prania.

pralka ładowana od góry

Jak tworzymy nasze rankingi pralek?

Nasze zestawienia tworzymy przede wszystkim poprzez wnikliwą analizę rynku. Wybór czołowych pralek jest również podyktowany własnymi doświadczeniami. Topowe modele znajdujące się w naszej klasyfikacji są często poprzedzone pozytywnymi opiniami internautów.

Pod uwagę bierzemy oczywiście wszystkie wymienione w tym poradniku parametry, cechy, funkcji czy technologie i ich stosunek względem ceny. Te wszystkie czynniki wpływają na stworzenie unikalnych i wartościowych rankingów polecanych pralek automatycznych, zarówno tych najtańszych, jak i najnowocześniejszych.

Czy pralko-suszarka będzie dla mnie dobrym rozwiązaniem?

Coraz częściej mówi się o markowych pralko-suszarkach, które w ostatnim czasie zyskały pozytywne opinie. Są to przede wszystkim praktyczne urządzenia, dzięki którym zapomnimy o ręcznym rozwieszaniu prania, tym samym oszczędzając nasz czas, wysiłek oraz dodatkowe miejsce na suszarkę do prania.

Zaawansowane modele miewają wysokie ceny, ale w zamian możemy liczyć nawet na funkcję, ułatwiającą późniejsze prasowanie (za sprawą pary wodnej i niewielkiej prędkości wirowania, odzież będzie mniej pognieciona).

Jeżeli natomiast nie macie czasu, a posiadacie już pralkę, warto zakupić dodatkowo suszarkę do prania. Decyzja należy do was - możecie wybierać spośród pralki, pralko-suszarki i suszarki.

pralka i suszarka do ubrań

Jak dbać o pralkę?

Na koniec kilka cennych wskazówek, które przyczynią się do dłuższej żywotności pralki. Po pierwsze, przed każdym praniem musimy sprawdzać kieszenie czy nic w nich nie zostało. Po drugie zostawiajmy trochę wolnego miejsca w bębnie, nie ładujmy go po sam koniec.

Kolejną sprawą jest zminimalizowanie ryzyka zarysowań, zatem zasuwajmy zamki na przykład od bluz czy kurtek. Piorąc bieliznę lub buty, pamiętajmy o specjalnych woreczkach do tego przeznaczonych.

Ważna jest sama konserwacja urządzenia, czyli regularne odkamienianie, czyszczenia filtra i szufladki oraz przeprowadzanie pustego prania. Warto zakupić jeszcze matę antywibracyjną, która eliminuje drgania.

Mamy nadzieję, że z pomocą tego poradnika zakupowego, znajdziecie swój wymarzony model pralki. Zapraszam do komentowania i pamiętajcie, że zawsze służymy radą. 

Sprawdź również:

jaka jest najlepsza pralko-suszarka?jaka jest najlepsza suszarka do ubrań?jaka jest najlepsza zmywarka?
jaka jest najlepsza lodówka wolnostojąca?jaka jest najlepsza lodówka do zabudowy?jaki jest najlepszy piekarnik?
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.4, Głosów: 29
blog comments powered by Disqus