W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi pralek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.
Tanie i dobre - takie sprzęty AGD większość kocha, prawda? Im budżet jednak niższy, tym trudniej znaleźć coś solidnego. Dzisiaj postawiłam sobie nie lada wyzwanie - wskazać Ci pralki do 800 zł, które będą dobrym wyborem. Co z tego wynikło? Zapraszam do klasyfikacji TOP 3!
Autor: Magdalena Połczyńska/ 1 polubienie
Pralka automatyczna to jeden z podstawowych sprzętów, znajdujących się w naszych domach. Warto zatem dowiedzieć się o nich kilku istotnych informacji. Poniżej znajdziecie stworzoną przez nas bazę wiedzy. Poznacie między innymi rodzaje pralek, najważniejsze parametry dobrych pralek, funkcje nowoczesnych pralek, przykłady zastosowanych programów oraz porady o tym, gdzie najlepiej umiejscowić tego typu sprzęt.
Podstawowy podział pralek to:
Pralki możemy podzielić również ze względu na sposób otwierania:
Warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa typy:
Wszelkie rodzaje pralek znajdziecie wśród produktów umieszczonych w bazie i porównywarce pralek. Ta spora baza produktowa rozrasta się razem z rankingami, które obejmują już tylko absolutnie czołowe urządzenia do prania - znajdziecie je tuż nad tym poradnikiem zakupowym.
Tutaj należy wziąć pod uwagę typ pralki, jaki wybraliśmy. Pralki do zabudowy możemy umiejscowić w kuchni, w łazience lub we wnęce. Jeżeli posiadamy wąską, lecz wysoką wnękę, wtedy najlepiej wkomponuje się pralka ładowana od góry. Możemy spotkać się z bardzo kompaktowymi pralkami wolnostojącymi, które warto umiejscowić w jakimś pomieszczeniu gospodarczym czy nawet pod schodami. W tym przypadku mamy już większe pole do popisu.
Pralki typu slim (wąskogabarytowe) znajdują się najczęściej w małych łazienkach lub niewielkich kuchniach. Na rynku znajdziemy szeroki wachlarz zarówno pralek automatycznych wąskich, jak i płytszych czy też wyższych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet wąskich pralek ładowanych od przodu, trzeba liczyć jeszcze miejsca na otwieranie drzwiczek.
Wszystko zależy od ilości wolnego miejsca, jakim dysponujemy i od typu pralki. Nie zapominajmy jednak o wolnej przestrzeni pomiędzy innymi urządzeniami czy też ścianą, powinna ona wynosić około 2 cm (biorąc pod uwagę boki) i 10 cm (jeżeli chodzi o tył). Sprawą oczywistą powinno być blisko znajdujące się gniazdko elektryczne, do którego najlepiej nic innego nie podłączać.
Podczas wyboru pralki automatycznej warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów, wpływających na funkcjonalność, a zarazem komfort użytkowania. Zapoznajcie się z poniższymi pytaniami, aby znaleźć ważne odpowiedzi.
Klasa efektywności energetycznej to jeden z najważniejszych parametrów pralek, decydujący o rocznym zużyciu energii. Najlepsza klasa energetyczna to A+++, z którą możemy liczyć na dużą oszczędność (mniejsze zużycie prądu o 42%), natomiast najgorsza to klasa G. W naszych rankingach najlepszych pralek zazwyczaj spotkacie bardzo energooszczędne urządzenia do prania.
Tutaj sytuacja ma się trochę podobnie. Klasa efektywności prania to inaczej skuteczność prania, która jest oznaczona klasą od A do G. Klasa efektywności wirowania natomiast to wydajność odwirowania prania w skali od A do G.
Współczesne pralki oferują taką pojemność, aby sprawdziła się w przypadku dużych rodzin, gdzie pierze się dużo, a tym samym często. Możemy zatem spotkać się ze wsadem zarówno 7 kg, jak i 10 kg. Wszystko zależy od własnych potrzeb.
W przypadku singli lub par, nie warto inwestować w pralkę o ogromnym wsadzie, wystarczy pojemność do 5 kg. Z jakiego powodu? Choćby takiego, że zanim zapełnimy tak wielki bęben, może zabraknąć nam czystych ciuszków :)
Pralki o największym wsadzie są polecane do niewielkich pensjonatów, gdzie konieczne jest częste pranie dużych rzeczy, typu kołdry. Bęben, który jest wykonany ze stali szlachetnej, będzie odporny na korozję. Na rynku możemy spotkać pralki z oświetlonym bębnem, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną pod względem designu.
Producenci wprowadzają ulepszone bębny, których konstrukcja wpływa na jakość prania. Możemy spotkać się z bębnami Diamond, stosowanymi w pralkach firmy Samsung. Wyróżniają się one niewielkimi otworami dla jeszcze delikatniejszego prania, bez obawy, że materiał zahaczy się.
Drugim typem jest bęben o strukturze plastra miodu (bęben SoftCare stosowany w pralkach marki Miele). Materiał nie dotyka ścianek, dzięki warstwie wody, która powstaje.
Trzeci rodzaj to bęben varioSoft, przypominający kształtem krople wody, stosowany w pralkach Bosch. Dzięki łagodnej stronie, nada się w przypadku delikatnych tkanin, a dzięki stromej stronie poradzi sobie z mocnymi zabrudzeniami.
Ostatnim typem jest bęben stosowany w pralkach Candy, który za sprawą swojej konstrukcji, wpływa na efektywność prania i dobrym wnikaniu detergentu.
Wysokiej jakości pralki osiągają prędkość wirowania nawet 1600 obrotów w ciągu minuty, co oznacza, że ubrania po praniu szybciej wysychają. Pamiętajmy, że większość pralek została wyposażona w możliwość regulacji prędkości wirowania, a im większa prędkość, tym głośniejszej pracy możemy spodziewać się, jak również większych zagnieceń.
Taki silnik cechuje się wydajnością, małym zużyciem prądu, trwałością i cichszą pracą. Ma także wpływ na redukcję wibracji. Najbardziej polecany jest silnik inwerterowy (silnik bezszczotkowy wysokoobrotowy). Wykazuje on niewielkie tarcie, które wpływa na wyżej wymienione czynniki. Niestety części zapasowe swoje kosztują.
Wyróżniamy również silniki klasyczne (klatkowe, umieszczono specjalne szczotki), stosowane w tańszych modelach. Niestety pracują głośniej, a sama prędkość wirowania niekoniecznie jest na zadowalającym poziomie. Ostatnim rodzajem są silniki komutatorowe, cechujące się dużymi prędkościami wirowania, ale także i głośniejszą pracą. Wielu producentów udziela 10-letniej gwarancji na swoje silniki.
To właśnie trwały silnik często wpływa na sam ranking niezawodności pralek. Wszelkie awarie tak ważnego urządzenia z segmentu dużego AGD bywają opłakane w skutkach. Musimy z pralką jeździć po serwisach, naprawiać samodzielnie, jeżeli jest to możliwe, a czasem też po prostu zakupić nowy model. Co w tym czasie z naszymi brudnymi ubraniami? Pieniądze i czas zmarnujemy na korzystanie z pobliskiej pralki.
Polecam więc zawsze sprawdzać specyfikę zastosowanego silnika. 10-letnia gwarancja jest zwykle udzielana w przypadku bardzo trwałych jednostek.
Wszyscy wiemy, że pralki nie nalezą do cichych urządzeń, jednak mając w domu małe dzieci, tym bardziej zależy nam na jak najcichszej pracy. Jest ona wyrażana w decybelach (dB), oczywiście im mniej, tym lepiej. Zazwyczaj stosunkowo cicha praca podczas prania to 48 dB, natomiast podczas wirowania 73 dB.
W ciągu jednego cyklu prania, pobór wody może wynosić od 37 do 94 litrów. Duże znaczenie ma tutaj między innymi klasa energetyczna pralki, jak i ładowność.
Nie zapominajmy o solidnej konstrukcji, która przekłada się na żywotność urządzenia (bezawaryjność). Kwestia atrakcyjnego designu powinna być miłym, lecz nie najważniejszym dodatkiem. Dobrze, jeżeli front jest na przykład emaliowany, gdyż nie straszne mu zarysowania, a samo czyszczenie nie zajmie wiele czasu. Ważne, aby pralka była również stabilna.
Wyświetlacz to równie ważna sprawa. Powinien być przede wszystkim wyraźny, a sam panel sterowania prosty w obsłudze. Nasze pociechy bywają bardzo ciekawskie, zatem dla bezpieczeństwa warto wybrać model z blokadą panelu sterowania (blokada rodzicielska, zabezpieczenie przed dziećmi).
Drzwi pralki powinny być odpowiednio szerokie i mieć solidne zawiasy, aby ułatwić wkładanie i wyjmowanie rzeczy, również tych sporych gabarytowo. Ważne jest także samo umieszczenie rączki w wygodnym miejscu.
Może i nie jest on konieczny, ale na pewno pomocny. Po skończonym programie prania usłyszymy go, a tym samym wiemy, kiedy nastąpiło zakończenie pracy i możemy zabrać się za mniej przyjemną czynność, czyli rozwieszanie prania :)
Najlepiej, jeżeli pralka została wyposażona w ceramiczną grzałkę. Cechuje się ona mniejszą podatnością na osadzanie się kamienia, co z kolei ma olbrzymi wpływ na jej żywotność.
W dolnej części urządzenia znajduje się zazwyczaj pewna klapka. Otóż jest to pokrywa od filtra, którego zadaniem jest przechwytywanie małych przedmiotów, znajdujących się w pralce. Niezawodne pralkiposiadają w swojej ofercie samoczyszczące filtry. Nieco starsze pralki oferują filtr sitkowy, który musimy samodzielnie i dosyć często czyścić.
Dobrze, aby pralka automatyczna miała wymienne łożyska. Wtedy możemy ja wymienić samodzielnie, zatem koszt naprawy nie będzie duży. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie powłoki antybakteryjnej w pralce, której nie straszne są bakterie i inne drobnoustroje, również znajdujące się w szufladce na proszek/płyn do prania.
Jeżeli mowa już o szufladce, warto wybrać automatyczny dozownik detergentów, który pozwoli na wlanie kilku litrów płynu, zapewniając tym samym rzadsze dolewanie i wygodę. Chwaloną opcją jest dozownik z większą ilością przegródek (na detergent do prania wstępnego, głównego , płyn do płukania, a nawet i na wybielacz).
Warta wspomnienia jest szuflada pod pralką ładowaną od frontu, która nie dość, że podwyższy samą pralkę, to i jeszcze pozwoli przechować pewne rzeczy, typu detergent. Często spotykana jest również 2-minutowa blokada drzwi, następująca po zakończonym praniu. Ostatnim innowacyjnym pomysłem jest blat do suszenia, który jest wysuwany w górnej części pralki.
Wybór programu prania, odpowiedniego w stosunku do danego materiału, to rzecz niezwykle ważna. Wpływa to na efektywne usuwanie zabrudzeń i wyeliminowanie ryzyka zniszczenia danej rzeczy. Ranking pralek zawiera mnóstwo propozycji zakupowych, które oferują szeroką paletę opcji w tym zakresie. Warto jednak je poznać. Możemy wyróżnić następujące programy do prania:
Luksusowe pralki są ulepszane o coraz to nowsze funkcje i technologie. Oto przykłady:
Na temat technologii w pralkach stworzyliśmy również osobny materiał wideo:
Na rynku znajdziemy sporo cenionych producentów, którzy przez lata wyrobili sobie tak zwaną renomę. Czym sobie na to zasłużyli? Z pewnością wprowadzają najnowsze technologie, szukają przydatnych rozwiązań, tworząc pralki niezwykle funkcjonalnymi i bezawaryjnymi urządzeniami. Godnymi polecenia producentami są: Bosch, Samsung, Electrolux, Whirlpool, Siemens, Amica, LG, Beko, Indesit, Candy.
Musicie jednak pamiętać, że w różnych budżetach, prym wiodą zazwyczaj różni producenci. Nasze zestawienia polecanych pralek staramy się regularnie rozbudowywać o kolejne segmenty cenowe. Przypominam, że konkretne rankingi znajdziecie na górze tej strony. Zajrzyjcie do nich, aby poznać zarówno topowych producentów pralek, jak i konkretne urządzenia AGD do prania. Jest to najskuteczniejszy sposób na szybkie zapoznanie się z obecnymi trendami i najnowszymi technologiami prania.
Nasze zestawienia tworzymy przede wszystkim poprzez wnikliwą analizę rynku. Wybór czołowych pralek jest również podyktowany własnymi doświadczeniami. Topowe modele znajdujące się w naszej klasyfikacji są często poprzedzone pozytywnymi opiniami internautów.
Pod uwagę bierzemy oczywiście wszystkie wymienione w tym poradniku parametry, cechy, funkcji czy technologie i ich stosunek względem ceny. Te wszystkie czynniki wpływają na stworzenie unikalnych i wartościowych rankingów polecanych pralek automatycznych, zarówno tych najtańszych, jak i najnowocześniejszych.
Coraz częściej mówi się o markowych pralko-suszarkach, które w ostatnim czasie zyskały pozytywne opinie. Są to przede wszystkim praktyczne urządzenia, dzięki którym zapomnimy o ręcznym rozwieszaniu prania, tym samym oszczędzając nasz czas, wysiłek oraz dodatkowe miejsce na suszarkę do prania.
Zaawansowane modele miewają wysokie ceny, ale w zamian możemy liczyć nawet na funkcję, ułatwiającą późniejsze prasowanie (za sprawą pary wodnej i niewielkiej prędkości wirowania, odzież będzie mniej pognieciona).
Jeżeli natomiast nie macie czasu, a posiadacie już pralkę, warto zakupić dodatkowo suszarkę do prania. Decyzja należy do was - możecie wybierać spośród pralki, pralko-suszarki i suszarki.
Na koniec kilka cennych wskazówek, które przyczynią się do dłuższej żywotności pralki. Po pierwsze, przed każdym praniem musimy sprawdzać kieszenie czy nic w nich nie zostało. Po drugie zostawiajmy trochę wolnego miejsca w bębnie, nie ładujmy go po sam koniec.
Kolejną sprawą jest zminimalizowanie ryzyka zarysowań, zatem zasuwajmy zamki na przykład od bluz czy kurtek. Piorąc bieliznę lub buty, pamiętajmy o specjalnych woreczkach do tego przeznaczonych.
Ważna jest sama konserwacja urządzenia, czyli regularne odkamienianie, czyszczenia filtra i szufladki oraz przeprowadzanie pustego prania. Warto zakupić jeszcze matę antywibracyjną, która eliminuje drgania.
Mamy nadzieję, że z pomocą tego poradnika zakupowego, znajdziecie swój wymarzony model pralki. Zapraszam do komentowania i pamiętajcie, że zawsze służymy radą.
Sprawdź również:
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |