PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Zasilaczy komputerowych | Najlepsze polecane Zasilacze komputerowe 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.8, Głosów: 5

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi zasilaczy komputerowych. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Zasilacz komputerowy pełni ważną rolę, bowiem czuwa nad stabilną i bezpieczną pracą całego zestawu komputerowego, dostarcza energię do wszystkich zamontowanych części. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak prostą sprawą, gdyż należy go dobrać do innych podzespołów PC.

Z pomocą przychodzi skrócony poradnik komputerowy, z którego dowiesz się, jaki zasilacz komputerowy wybrać. Wyłoniliśmy najistotniejsze aspekty, którymi należy się sugerować, zanim podejmiesz ostateczną decyzję zakupową. Już teraz zdobądź wiedzę, jaki zasilacz do komputera kupić.

Dodatkowo zajrzyj do naszego działu ranking zasilaczy komputerowych, gdzie znajdują się atrakcyjne cenowo jednostki o nienagannej opinii. W klasyfikacjach masz wyłożone na tacy linki kierujące do zaufanych sklepów, jak również przydatne tabelki z główną specyfikacją.

zasilacz do komputera stacjonarnego

Jak układamy ranking zasilaczy komputerowych?

Tworząc listy zasilaczy do komputerów stacjonarnych, bazowaliśmy na takich zagadnieniach, jak:

  • Moc - to jeden z ważniejszych aspektów, jakiemu należy się dokładnie przyjrzeć. Moc zasilacza do PC musi być odpowiednio dopasowana w stosunku do innych podzespołów. Niektórym użytkownikom wystarczy zasilacz o mocy 500 W, z kolei inni potrzebować będą zasilacz o mocy 650 W, 700 W, 750 W, 850 W lub powyżej 1000 W. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że użytkownik celuje w zbyt mocne zasilacze. Radzimy skorzystać ze specjalnego kalkulatora PSU dostępnego w Internecie, który obliczy, ile watów jest potrzeba do napędzenia Twojego komputera. Przykładowo, jeżeli pobór nie przekroczy 400 W, to nie jest konieczny zasilacz o mocy 550 W, gdyż nie ma to większego sensu.
  • Standard - ten parametr określa kształt wtyczek, dopuszczalne natężenie prądu oraz ilość dostarczanego napięcia. Warto nabyć zasilacz ATX, który jest najpopularniejszy. Rzadziej spotyka się zasilacze SFX. Są one skierowanie głównie do mniejszych komputerów (zajmują mniej miejsca), mają niższą moc.
  • Typ okablowania - wyróżniamy 3 główne rodzaje okablowania zasilaczy, a mianowicie modularny, półmodularny i niemodularny. Konstrukcja w pełni modułowa oznacza, że używasz kabli tylko tych, które są wymagane do poszczególnych komponentów, a resztę odpinasz i odkładasz na przyszłe aktualizacje czy konserwację, nic się nie pląta niepotrzebnie, wydajność cieplna jest poprawiona. Typ półmodularny daje możliwość częściowego odpięcia kabli, co także ma wpływ na porządek i większy przepływ powietrza. Z kolei zasilacz niemodularny wiąże się z tym, że nie ma możliwości odpięcia kabli, gdyż są one przytwierdzone na stałe.
  • Certyfikat i sprawność energetyczna - radzimy celować w zasilacz z certyfikatem 80 PLUS Gold lub 80 PLUS Bronze. To da Ci gwarancję, że sprawność energetyczna będzie wynosiła w przedziale od około 80% do nawet 92%. Nie wybieraj niecertyfikowanych zasilaczy.
  • Rodzaj PFC - najbardziej polecane jest aktywne PFC w zasilaczu. To pozwala zniwelować straty mocy, zasilacz pobiera mniej prądu, a więc jest ekonomiczny i ekologiczny. Aktywny rodzaj tego układu jest znacznie wydajniejszy w porównaniu do pasywnego, który dostosowuje się do aktualnego obciążenia, a nie do domyślnego.
  • Wentylator - najczęściej spotkasz się z zasilaczami, które posiadają wentylatory o średnicy 120 mm, 135 mm lub 140 mm. Ważne, aby miały wysokiej jakości łożyska hydrauliczne. Zasilacz powinien być regulowany termicznie, wyposażony w takie łopatki, które są zoptymalizowane pod kątem przepływu powietrza. Wentylator musi zapewniać ciche działanie, niski poziom szumu tętnień.
  • Zabezpieczenia - zasilacz PC bez kompletu zabezpieczeń to jeden z najgorszych wyborów, który może doprowadzić do awarii lub spalenia. Warto dołożyć parę złotych i kupić tylko zasilacz z ochroną przed przepięciami i udarami (SIP), automatyczną kontrolą prędkości obrotowej wentylatora (AFC), zabezpieczeniem przed zbyt wysokim prądem (OCP), zabezpieczeniem przeciwprzeciążeniowym (OPP), zabezpieczeniem przed przegrzaniem (OTP), zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym (OVP), zabezpieczeniem przeciwzwarciowym (SCP), zabezpieczeniem podnapięciowym (UVP).
  • Jakość wykonania - poza wyżej wymienionymi zagadnieniami, ważne, aby zasilacz cechował się niezależnymi liniami 12V dla stabilnego sygnału, technologią DC-DC do dokładnej regulacji napięć pod dużym obciążeniem oraz wysokiej jakości przewodami (najlepiej miękkie i płaskie), które wpłyną nie tylko na prostszy montaż, ale także na poprawę chłodzenia. Chwali się zastosowanie japońskich kondensatorów głównych gwarantujących niezawodne działanie przez długi czas. Dobrze celować w zasilacz o imponującej wytrzymałości cieplnej (np. praca w temperaturze 50°C).
  • Dodatkowe udogodnienia - zwróć uwagę na dostępne złącza. Z pewnością przydadzą się przykładowo 2 złącza PCIe skierowane dla zestawów z mocną kartą graficzną. Jeżeli zależy Ci na walorach wizualnych, to ucieszy Cię zasilacz z podświetleniem RGB, który oferuje wiele konfiguracji (ustawienie koloru, ruchu światła do swoich upodobań) i doskonale pasuje do komputera typowo gamingowego. Dobrze, jak producent udziela 3-letniej bądź 5-letniej gwarancji.
  • Producent - największą renomą wśród producentów zasilaczy PC cieszą się takie firmy, jak Gigabyte, Cooler Master, Chieftec, be quiet!, Thermaltake, Endorfy, MSI, Corsair, XPG, Aerocool, SilentiumPC, Asus. Markowe zasilacze są bardzo dobrze zaprojektowane, jakość kondensatorów jest wyższa, praca cichsza, jak również sam design atrakcyjniejszy (oploty na kablach).
  • Cena - zasilacz do komputera stacjonarnego to niewielki wydatek w stosunku do dobrej karty graficznej czy procesora. Niemniej należy zwrócić uwagę na jakość. Całkiem fajne zasilacze dostaniesz już od mniej więcej 300 zł.

Na czym jeszcze bazujemy podczas tworzenia rankingu zasilaczy komputerowych?

Zestawienia zasilaczy do PC zostały ułożone nie tylko według powyższych wytycznych, ale także w oparciu o drugą grupę czynników, wśród której wymienia się:

  • Własne doświadczenia - pojęcie gamingu nie jest nam obce, a wręcz siedzimy w tym od lat. Swoje zestawy komputerowe składaliśmy od podszewki i wiemy, jakie części sprawdzą się zarówno dla wymagających użytkowników, jak i w przypadku podstawowych zestawów komputerowych.
  • Wnikliwa analiza - w szczegółowy sposób przyglądamy się każdemu produktowi. Patrzymy przede wszystkim na stosunek jakości do ceny, elementy wpływające na wydajność i efektywność chłodzenia, dodatkowe rozwiązania, jakie zastosował producent.
  • Opinie internautów - Wasze zdanie jest dla nas niezwykle ważne. Opieramy się na Waszych spostrzeżeniach i cieszymy się, jak w sekcji komentarzy przybywa opinii.

Powyższy materiał to szybka pomoc, aby wiedzieć, jaki zasilacz komputerowy kupić. Obowiązkowo weź pod uwagę, jakie podzespoły znajdują się w Twoim sprzęcie, określ swoje wymagania (intensywne użytkowanie, gaming, czy może do celów biurowych) i budżet, jaki możesz przeznaczyć.

Wspomóż się naszym rankingiem zasilaczy komputerowych, aby nie tracić czasu na szukanie właściwego modelu.

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.8, Głosów: 5
blog comments powered by Disqus