PODPOWIEDZI:

Jak Wybrać Zasilacz do Komputera i Nie Przepłacić - Poradnik Dla Początkujących

Jak Wybrać Zasilacz do Komputera i Nie Przepłacić - Poradnik Dla Początkujących

Jak wybrać zasilacz do komputera? To pytanie pada właściwie zawsze, gdy składa się blaszaka, niezależnie od półki cenowej. W tym poradniku chciałbym przekazać Wam swoje podejście do tematu, które przez lata mnie nie zawiodło, a przy okazji zaoszczędziło parę złotych.

Jak wybrać zasilacz do komputera - moc znamionowa

Przeglądając fora i wszelkie miejsca w sieci, w których ludzie szukają pomocy w składaniu komputera, spotykam się z kompletnymi przegięciami z mocą zasilacza. Dochodzi do tego, że "spece" ładują jednostki nawet trzy razy mocniejsze niż rzeczywisty pobór całego komputera w stresie po podkręceniu. Warto jest więc skorzystać z prostego narzędzia, które obliczy, ile watów potrzebujemy do napędzenia komputera, a oto ono: https://www.bequiet.com/pl/psucalculator

Kalkulator PSU

Przeprowadzając doświadczenie z zestawem i5-8400 + GTX 1080 wychodzi, że pobór nie przekroczy 400 W, co prowadzi do tego, że wzięcie zasilacza mocniejszego niż 550 W nie ma po prostu sensu. Zasilacze operują najwydajniej w okolicy 60% obciążenia, choć odpowiednie certyfikaty, takie jak 80 Plus Bronze, Silver, czy Gold rozciągają znacznie tą wartość.

Certyfikaty 80 Plus

Przy wyborze jednostki starajcie się więc dobrać też taką, która certyfikat posiada, bo to dodatkowa gwarancja jakości konstrukcji przy drobnej oszczędności na prądzie. Mając już za sobą pierwszą część wyboru, przejdźmy do polecanych marek i powodów, dla których nie warto ładować się w konstrukcje szemranych producentów.

Jak wybrać zasilacz do komputera - lepsza "słabsza" firmówka, niż "mocniejszy" no-name

Załóżmy, że kompletnie nie znacie się na markach zasilaczy i trafiacie na jeden z popularnych sklepów internetowych. Gdy wejdziecie w odpowiednią zakładkę Waszym oczom ukarze się przepastna lista z przedziwnymi nazwami przeplecionymi z markami, które możecie kojarzyć z frontów obudów, czy nawet wentylatorów kart graficznych. Łatwo jest więc popaść w lekką panikę wobec przepastnego, nowo-poznanego świata, szczególnie że naszpikowany jest wręcz pułapkami.

Zasilacz z Chin

Będąc już zaprawionym w boju komputerowcem dochodzę do wniosku, że nawet Milka mogłaby sprzedawać zasilacze, bo niektóre kompanie ograniczają się do zamówienia napisu na gotowej już chińskiej konstrukcji, która nie spełnia większości, jak nie wszystkich europejskich norm. 

Serwuję Wam więc listę marek, których konstrukcje można kupować w Polsce bez obaw co do jakości:

be quiet logoChieftec LogoCooler Master LogoCorsair Logo
Enermax LogoEVGA LOGOFSP FORTRON LOGOOCZ logo
Seasonic LogoSilentiumPC LogoThermaltake LogoXFX Logo

  Jest to kompletnie subiektywna lista, więc jeżeli się z nią nie zgadzacie, to zapraszam do dyskusji w komentarzach, z chęcią podejmę debatę! Oczywiście kupno zasilacza "no-name" nie zawsze skończy się tragedią, ale biorąc pod uwagę fakt, że reszta komputera jest najczęściej droższa od zasilacza, warto jest dołożyć parę złotych, by dodatkowo ją zabezpieczyć, bo konstrukcje niskiej jakości nie mają kompletu zabezpieczeń, albo mają, ale nieskuteczny. 

  Spalony zasilacz

  Markowe zasilacze są za to znacznie lepiej zaprojektowane, oferując wyższą jakość kondensatorów, bardziej przemyślaną konstrukcję, cichszą oraz dłuższą pracę wentylatora i ogólnie lepiej się prezentując, szczególnie z oplotami na kablach. Ich zabezpieczenia także poddane są dokładnym testom, czego o "no-name" powiedzieć się nie da.

  Zasilacz Modularny

  Jak już o kablach mowa, to zawsze można wybrać sobie konstrukcję modularną, lub pół-modularną, w której niepotrzebne przewody zostawiamy w pudełku, unikając plątaniny.Jeżeli więc jesteście estetami i macie chrapkę na szklany tylny panel to polecam gorąco!

  Używany zasilacz do komputera - zostań łowcą okazji

  W tym artykule nie zapominamy także o tych, którzy komputer budują ze znacznie szczuplejszym budżetem. Lista polecanych producentów też będzie miała tu szerokie zastosowanie, więc polecam ją sobie gdzieś zapisać.

  Allegro 350WNie ukrywam, że gdy buduje budżetowe komputery, najczęściej staram się w nich zastosować kartę graficzną, która nie wymaga złącza 6-pin, bo dzięki temu jestem w stanie dobrać przyzwoity zasilacz za psie grosze. Najtaniej zasilacz kupiłem za niecałe 14 zł z wliczoną przesyłką, i do dzisiaj napędza zestaw i5-2320 + GTX 1050 Ti bez większych problemów.

  Chieftec 350 W

  Co lepsze, zostawialiśmy go na weekend odpalonego w redakcji, by kopał jakąś śmieszną kryptowalutę, żeby zobaczyć, czy zginie, i nawet podkręcony do 1900 MHz na rdzeniu mały Pascal nie wzruszył starym Chiefteciem. Jest to dość ekstremalne podejście do budżetowych zestawów, bo za 70 zł można już kupić 450 W jednostkę przyzwoitej marki, ale idąc za czystą matematyką, zestaw nie pobierał w stresie więcej niż 230 W, więc uznałem, że będzie dobrze. Podsumowując, w świecie używanych zasilaczy też można się zgrabnie poruszać, więc jeżeli nie macie dużo pieniędzy na nówki, to lista powyżej pozwoli Wam oszczędzić parę złotych. Wystrzegajcie się jedynie jednostek uszkodzonych, czy takich, które pochodzą od szemranych sprzedawców.

  blog comments powered by Disqus
  Jak Wybrać Zasilacz do Komputera i Nie Przepłacić - Poradnik Dla Początkujących
  Autor: Paweł Rudy