PODPOWIEDZI:

Jak Zacząć Streamować i Ulepszyć Jakość?

Jak Zacząć Streamować i Ulepszyć Jakość?

Jak zacząć streamować? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która chciałaby wejść w świat streamingu. Tak się składa, że streamuję dosyć często a na moich tematycznych streamach jest średnio ponad 2000 ludzi, więc dzisiaj chciałbym się z Wami podzielić zdobytą wiedzą i powiedzieć co robić i czego potrzeba aby streamować w lepszej jakości audio-wizualnej.

Gdzie i co streamować?

Jednak musimy zacząć całkowicie od początku. Musimy zdecydować, gdzie chcemy streamować i co chcemy streamować. Gry? Tutaj polecam bardziej Twitcha. Streaming gier, ale też często jakieś tematyczne streamy? Tutaj bardziej polecam Youtube’a. Sami musicie znaleźć platformę dla siebie i systematycznie na niej streamować, by zdobywać nowych widzów. A pamiętajcie - Im więcej macie widzów, tym szybciej nowych uzyskacie. Jest to efekt kuli śnieżnej, który jest bardzo mocno widoczny na streamach na żywo.

gdzie streamować?

Sprzęt i oprogramowanie

Kiedy znamy teorię czas na praktykę. Do streamowania potrzeba komputera, im lepszy komputer - a najczęściej im lepszy procesor, tym lepsza jakość. Wiadomo, że na komputerze za 1600zł nie będziemy nawet myśleć o streamowaniu chociażby Wiedźmina 3, bo jakość takiego streamu będzie okropna i tylko masochiści chcieliby coś takiego oglądać. Oprócz komputera bardzo ważną sprawą jest mikrofon, a miłym dodatkiem kamerka.

Jeśli mamy już sprzęt to musimy pobrać jakiś program do streamowania. Osobiście używam OBS Studio i mogę śmiało go polecić każdej nowej osobie. Na Youtube jest wiele poradników jak poprawnie ustawić OBS’a, aby wszystko działało po naszej myśli.

OBS - Najważniejsze ustawienia

Pokrótce opowiem Wam najważniejsze ustawienia w OBS’ie z których będziecie najczęściej korzystać i zmieniać. Zaczynamy od zakładki “Stream”. Tutaj ustawiamy swój klucz strumieniowania oraz serwery gdzie streamujemy. Klucz to najważniejsza rzecz dla streamera. Nigdy go nikomu nie pokazujcie, bo jeśli ktoś będzie miał Wasz klucz to może streamować na Waszym koncie. Schodzimy niżej i widzimy zakładkę “Wyjście”. To dokładnie tutaj dzieje się cała magia streamowania, ponieważ to właśnie od tych ustawień zależy jakość naszego streama. Streamowanie w kodeku x264 to streamowanie przez procesor, jeśli mamy słaby procesor, ale mocną kartę graficzną to możemy zmienić ustawienia, aby streamować przez kartę. Aby to zrobić w enkoderze wybieramy NVENC jeśli mamy kartę Nvidii lub H264 jeśli mamy kartę AMD. Musimy pamiętać jednak, że streamowanie enkoderem karty graficznej wpływa na utratę jakości streamu.

OBS

W tej zakładce są następne 2 bardzo ważne funkcje - Przepływność bitowa (prędkość Waszego uploadu używana do streamu - im więcej tym lepiej) oraz ustawienie obciążenia CPU (im mniejszy tym lepszy, ale bardziej wpływa na wydajność procesora). Następne zakładki to dźwięk, który jest logiczny oraz obraz, w którym ustawiamy rozdzielczość naszego streama i ilość FPS, w której chcemy streamować.

Test cierpliwości

Kiedy mamy wszystko ustawione wystarczy kliknąć rozpocznij stream i streamować, cieszyć się z każdej nowej osoby, być miły wobec widzów, a to z pewnością przyciągnie następnych. Początki są trudne - o tym musicie pamiętać. Zawsze gdy mnie ktoś pyta to im powtarzam, że posiadanie kanału na Youtube czy też bycie streamerem to wielki test cierpliwości. Bądźcie cierpliwi a zobaczycie, że wszystko zacznie rosnąć.

Ulepszanie jakości streamu

Kiedy zaczniemy zbierać na nasz stream jakieś większe liczby osób z pewnością fajnie by było ulepszyć jakość naszego hobby. Tutaj z pomocą przychodzi przede wszystkim portfel. Można bawić się w programowe ulepszanie jakości audio lub video jednak są to minimalne różnice. Jeśli chcemy mieć jakość porównywalną do topowych streamerów to musimy zainwestować w sprzęt. Głównie mówimy tutaj o mikrofonach, kamerach czy też mocniejszym komputerze albo cichszej klawiaturze i myszce (wiele osób na to nie zwraca uwagi, jednak jeśli naszą klawiaturę słyszy pół osiedla to z pewnością nie jest to miłe uczucie dla osób oglądających naszego streama).

W przypadku mikrofonu można kupić coś pokroju Blue Yeti, AT2020, Rode NT ewentualnie jakiś mikrofon krawatowy jeśli streamujemy coś innego niż przy biurku. Z kamerami jest inna sytuacja. Z pomocą przychodzi coś co nazywa się Avermedia - Jeśli coś wiecie o streamowaniu to z pewnością o tym słyszeliście, ale do rzeczy.

Avermedia

Avermedia to specjalne urządzenie dzięki któremu możemy podłączyć praktycznie każdą w tym przypadku kamerę do naszego komputera i używać jej jako kamery pokazującej nasz stream. Dzięki temu jakość takiej kamery jest nieporównywalnie większa w porównaniu do nawet lepszej kamerki internetowej. Za pomocą Avermedii można również streamować w tzw. systemie Dual PC. System ten to nic innego jak stream na 2 komputery - jedna jednostka jest odpowiedzialna tylko za stream i wysyłanie tego na naszą platformę i nie musi męczyć się grą, a druga jednostka służy tylko do grania, dzięki czemu nasze gry chodzą idealnie gdyż jednostka ta nie musi się męczyć ze streamowaniem. Taki układ streamowania to już topka światowa, jednak jeśli chcemy streamować w naprawdę genialnej jakości, to system Dual PC to najlepsze rozwiązanie.

Avermedia Gamer Portable 2

Podsumowanie

O streamowaniu można by było pisać godzinami, jednak w dzisiejszym tekście chciałbym Wam przekazać takie podstawy i ogólniki, dające Wam odnośniki czego dokładniej możecie szukać w Google aby streamować lepiej. Zachęcam wszystkich do zaczęcia. Nie poddawajcie się i bądźcie cierpliwi, a zobaczycie, że stream to bardzo fajne hobby, z którego również można zarobić trochę grosza. Jednak to uczucie “jedności” z widzem poprzez rozrywkę na żywo i ciągła interakcja oraz rozmowa z nim to z pewnością coś innego i fajnego dla wielu ludzi.

blog comments powered by Disqus
Jak Zacząć Streamować i Ulepszyć Jakość?