PODPOWIEDZI:

Jaki Dysk Wybrać - HDD vs SSD i SATA vs M2

Jaki Dysk Wybrać - HDD vs SSD i SATA vs M2

Witam! Dzisiaj porozmawiamy sobie o dyskach. Technologia idzie do przodu i widać to w każdym aspekcie, również tym ,,dyskowym”. Dyski HDD, SSD na Sata czy M2 to aktualnie w zasadzie norma. Ceny już się normują i, porównując do paru lat wstecz, praktycznie każdy może sobie pozwolić na dodatkowy dysk SSD na system. Dzisiaj elementarne pytanie brzmi - jaki dysk jest mi potrzebny? Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie już znać odpowiedź!

Różnice pomiędzy dyskami

Zanim zaczniemy szczegółowo przyglądać się dyskom i wyszczególniać ich najważniejsze cechy, musimy chwilę zastanowić się nad głównymi różnicami pomiędzy tymi dyskami. Odpowiedź jest prosta - szybkość oraz cena. Powiedzmy, że takie kwestie jak żywotność dysków czy ich wygląd to sprawa drugorzędna, jednak musimy pamiętać, że dyski typu flash będą mniej żywotne od starego, ale jarego dysku talerzowego.

Dysk Twardy Przód

Prędkość

Gdybyśmy uśrednili wyniki aktualnych dysków na rynku to sprawa wygląda tak, że dyski HDD zapisują i odczytują dane z prędkością około 180 MB/s, dyski SSD uzyskują wynik około 500 MB/s, a w przypadku dysków na M2 prędkość to od 1500 do ponad 3000 MB/s zapisu i mniej odczytu. Jak sami widzicie - różnica w liczbach jest ogromna. Przedział od 180 MB/s do ponad 3000 powinien nam mówić sporo, ale wraz z prędkością wzrasta również cena.

Cena

ZaWestern Digital Blue 1TB - czyli dysk HDD - zapłacimy około 200 zł. Za 3 razy więcej - bo aż 600 zł -kupimy480 GBdysku Adata SP 550 lub 256 GB dysku Plextor M2 M8pe. Musimy to wziąć pod uwagę przy wyborze dysku.

Dysk Twardy w Obudowie

Działanie dysków w praktyce

Przechodzimy do drugiego punktu, czyli jak te dyski działają w praktyce. Tutaj chciałbym Wam możliwie jak najszybciej przekazać sporo informacji, więc zaczynajmy!

Wiedźmina 3na Plextorze M2 M8pe zainstalujemy w zaledwie 6 minut, podczas gdy SSD na Sata potrzebuje ponad 12 minut. O HDD nie ma co tutaj mówić - ponad 25 minut na instalację to w zasadzie norma.

Jeśli chodzi o włączanie się Windowsa, to na moim laptopie na HDD włączał się ponad 25 sekund, a na Plextorze czas zmalał do około 9 sekund – wynik jest jak najbardziej dobry.

Lecimy dalej - przerzucanie plików. Materiał do przerzucenia to instalacja Wiedźmina 3. Ponad 50 GB i 2300 plików na Plextorze przerzuca się zaledwie 2 minuty, na SSD 10 minut, a na HDD ponad 24 minuty.

Zobacz też: Rankingi dysków twardych HDD

Mało? Następna rzecz to rendering filmów. W przypadku pracy na Plextorze wszystkie pliki przerzucały się oraz ładowały w Vegasiebardzo szybko. Render w jakości 4k z bitratem 100 MB/s materiału 2-minutowego trwał 11 minut na Plextorze, a na Adacie ponad 13.

W przypadku gier nie zobaczycie żadnej różnicy jeśli chodzi stricte o wydajność. FPS-y na najszybszym dysku M2 i najwolniejszym HDD będą działać praktycznie tak samo, ale różnice zobaczycie gdzieś indziej - bardzo dobrze ją widać w czasie ładowania gier. Gry zainstalowane na SSD ładują się o wiele szybciej niż te zainstalowane na HDD - z parunastu sekund często robi się parę sekund. Więcej szczegółów znajdziecie w filmie do tego artykułu.

Dysk Twardy Instalacja Wiedźmina

Podsumowanie

Trudno napisać krótkie i treściwe podsumowanie do pytania, które sobie zadaliśmy na początku. Odpowiedzi może być wiele, a jeśli chcecie znać moją odpowiedź, to powiem tak: jeśli masz gruby portfel i chcesz się cieszyć bardzo szybkim działaniem systemu, ładowaniem gier i przyjemnością z pracy, to bez mrugnięcia okiem wybierz dysk M2. Jeśli masz trochę pieniędzy i chcesz coś dołożyć do swojej jednostki, to kup dysk SSD na Sata 3 oraz jakiś dysk HDD na dane. Nawet na dysku 120 GB SSD możesz zainstalować system i parę swoich ulubionych gier, które dzięki temu, że są na tym dysku, będą ładować się o wiele szybciej. Jeśli niestety nie masz pieniędzy lub budżet Twojej nowej jednostki został przekroczony, to kup HDD, a potem czekaj cierpliwie i oszczędzaj na dysk SSD, bo moim zdaniem warto.

blog comments powered by Disqus
Jaki Dysk Wybrać - HDD vs SSD i SATA vs M2