PODPOWIEDZI:

Czy Zasilacz ma Wpływ na Wydajność Komputera w Grach?

Czy Zasilacz ma Wpływ na Wydajność Komputera w Grach?

Czy zasilacz może mieć wpływ na wydajność naszego komputera w grach? To pytanie zadaje sobie wielu z Was. Dzisiaj postaramy się w części na nie odpowiedzieć. Zapraszamy na test praktyczny!

Na początek kilka słów na temat założenia testu i idei jego powstania:

Przeprowadzany test ma na celu sprawdzenie dokładnie, czy zasilacz Cooler Master G550M wykorzystany do testów karty graficznej Gigabyte GTX 780Ti był za słaby dla platformy testowej i czy mógł powodować spadki FPS widoczne na Video z rozgrywki wieloosobowej.

Test Gigabyte GTX 780Ti

Inspiracją do przeprowadzenia takiego testu były Wasze komentarze, sugerujące jakoby jednym z powodów spadków mógł być właśnie zasilacz komputerowy.

Metodyka w skrócie

Pomiar FPS przeprowadziliśmy w dwóch grach również widocznych na teście GTX780Ti: Battlefield 4 oraz Battlefield 3.

Pomiar odbywał się w trakcie rozgrywki wieloosobowej. Detale zostały ustawione na Ultra, a rozdzielczość na no nominalną monitora czyli 1920x1080 pikseli z odświeżaniem 120Hz.

Dodatkowo podczas rozgrywki śledziliśmy pobór prądu watomierzem używanym przez nas do testów, i pomiarów poboru prądu przez platformę. Uwaga - odczyty z watomierza oddają pobór prądu przez platformę w trakcie rozgrywki a nie obciążania benchmarkami, i dotyczą poboru z gniazdka a nie faktycznego zapotrzebowania komputera (to jest niższe i uzależnione od sprawności zasilacza która również się waha w zależności od % obciążenia PSU).

Wyniki

Battlefield 3

Battlefield3_CoolerMaster

battlefield3_dark_power

battlefield 3 power zone

Battlefield 4

battlefield 4 coler master

battlefield 4 dark power

battlefield 4 power zone

Wartości minimalne FPS - Battlefield 3

Cooler Master - 50FPS Dark Power PR - 50FPS Power Zone - 51FPS

  • Battlefield 4

Cooler Master - 32FPS Dark Power PR - 17FPS Power Zone - 45FPS

Wnioski

W przypadku testów Gigabyte GTX 780Ti zastosowany w platformie zasilacz był wystarczający. G550M dysponuje jedną linią +12V z dopuszczalnym obciążeniem ponad 500W oraz niezależną regulacją napięć. Taka moc PSU nie powodowała spadków podczas przeprowadzonych testów. Winę ponosi procesor, który był w tym przypadku najsłabszym elementem platformy, i to właśnie dysproporcja pomiędzy wydajnością GPU a CPU odbiła się negatywnie na wydajności całej platformy (to nie jest ograniczanie karty graficznej!).

Warto jednak dodać jedną bardzo ważna informacje. Źle dobrany zasilacz faktycznie ma wpływ na wydajność komputera. W najłagodniejszym przypadku może się to objawiać właśnie spadkami FPS w grach. Jednak jego udział można dość łatwo wykluczyć chociażby dokonując pomiaru stabilności i wartości napięć na wtyczce PCI-E od karty graficznej.

W gorszych przypadkach źle dobrany zasilacz do platformy, będzie powodował nie tylko spadki FPS, ale także przywieszanie się zestawu, możliwe artefakty, całkowite zawieszenie systemu lub w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie podzespołów. Dlatego też warto przejrzeć np. rankingi polecanych zasilaczy komputerowych. Jest to gwarancja udanego zakupu i bezpieczeństwa całej jednostki.

blog comments powered by Disqus
Czy Zasilacz ma Wpływ na Wydajność Komputera w Grach?