PODPOWIEDZI:

Jak Uruchomić Tryb Awaryjny W Systemie Windows 8 i 8.1

Jak Uruchomić Tryb Awaryjny W Systemie Windows 8 i 8.1

Choć coraz rzadziej używany tryb awaryjny w Windows 8 i 8.1 wciąż jest obecny i wciąć może być pomocny. Jednak jak go włączyć, zwłaszcza w sytuacji, kiedy system już odmówił posłuszeństwa? Ten poradnik odpowie Wam na to pytanie.

Tryb awaryjny

Tryb awaryjny w Windows, choć został dość sprytnie zaszyty jest nadal obecny. Opcje odzyskiwania, które zaimplantował Microsoft, nie zawsze są wystarczające, a problem może nie być wcale skomplikowany, i do jego rozwiązania może wystarczyć właśnie skorzystanie z trybu awaryjnego.

Jak Uruchomić Windows 8.1 i 8 W Trybie Awaryjnym

Jednym z przykładów może być błąd systemu, uniemożliwiający jego prawidłowy start spowodowany nowo zainstalowanymi sterownikami do naszego sprzętu.

Innym powodem, dla którego użytkownik może zechcieć z niego skorzystać jest konieczność odwirusowania systemu.

Powodów jest wiele, podobnie jak i możliwości wejścia w tryb awaryjny, ale jak to zrobić, kiedy nasz system nie chce się już uruchomić?

Krok 1 - Uruchomienie trybu odzyskiwania WINDOWS 8

Nie panikuj, do startu trybu awaryjnego nie jest wymagany żaden dodatkowy nośnik, i co ważne, tryb awaryjny da się włączyć często nawet wydawałoby się w sytuacjach beznadziejnych.

Najpierw upewnijmy się, że komputer jest wyłączony. W przypadku laptopów ważne, aby komputer nie był w trybie hibernacji, dlatego po wyłączeniu komputera, możecie odpiąć go od zasilania i wyjąć na moment baterię.

Teraz odpalamy nasz PC i wciskając na klawiaturze klawisz: F8 przechodzimy to trybu odzyskiwania systemu.

Porada: Instalacja Windows 8 na żywo!

Jak Uruchomić Windows 8.1 i 8 W Trybie Awaryjnym fot1

Tryb odzyskiwania nie jest trybem awaryjnym, ale umożliwia nam dotarcie do niego.

WŁĄCZENIE SystemU awaryjnEGO 

Naszym oczom ukazuje się niebieski ekran, ale tym razem nie z kodem błędu, ale opcjami pozwalającymi na rozwiązanie naszego problemu.

Jak Uruchomić Windows 8.1 i 8 W Trybie Awaryjnym fot2

Kontynuuj - wybierając tą opcję będziemy kontynuowali próbę uruchomienia systemu Windows w normalnym trybie.

Rozwiąż problem - tak przejdziemy do narzędzia automatycznej naprawy systemu, ale nie tylko. Wybieramy tą opcję, aby kontynuować uruchamianie trybu awaryjnego.

Rozwiąż problemy

Jak Uruchomić Windows 8.1 i 8 W Trybie Awaryjnym fot3

W opcjach rozwiązywania problemu mamy do wyboru kolejne 3 opcje:

  • Odśwież komputer,
  • Resetuj ustawienia,
  • Opcje zaawansowane.

Dwa pierwsze tryby to alternatywa dla Recovery (odtwarzania awaryjnego) systemu. Pierwsza nie wiąże się z utratą danych, ale nie zawsze jest skuteczna. Druga opcja - resetuj ustawienia - przywraca komputer do stanu zaraz po instalacji OS.

My idziemy dalej, przechodząc do opcji zaawansowanych.

Zobacz Jak Dodać Klasyczne Menu Start w Windows 8 i 8.1

Opcje zaawansowane

Kolejne okno, to jeszcze nadal nie tryb awaryjny, a kolejne narzędzia. Te powinny być Wam jednak bardziej znane. Bo tutaj znajdziemy: klasyczne przywracanie systemu (o ile mamy zapisany jakiś punkt przywracania), Odzyskanie obrazu systemu - z np. wcześniej utworzonego obrazu. I co ważne to przywracanie wcale nie musi się odbywać do samego początku zaraz po instalacji OS, bo obraz systemu możemy utworzyć w każdej chwili. Wiersz poleceń - klasyczne wydanie, które bez startu powłoki daje nam ogromne możliwości, no, ale trzeba znać podstawowe komendy.

Jak Uruchomić Windows 8.1 i 8 W Trybie Awaryjnym fot4

Ustawienia uruchamiania

Aby dojść już do faktycznego trybu awaryjnego - wybieramy: ustawienia uruchamiania.

Uruchom ponownie w trybie awaryjnym

Plansza, którą tu zobaczymy jest tylko informacyjna, ale aby wybrać tryb uruchamiania musimy przez nią przejść i na zakończenie wybrać opcję uruchom ponownie komputer. Ten wystartuje ponownie, dając nam już "klasyczne" opcje tryby awaryjnego.

Jak Uruchomić Windows 8.1 i 8 W Trybie Awaryjnym fot5

Wybierać możemy pomiędzy trybem debugowania, wyłączeniem wymuszania podpisu cyfrowegosterowników (przydaje się przy instalacji sterowników niepodpisanych cyfrowo) i w końcu klasycznego tryby awaryjnego z obsługą sieci lub bez.

Z klawiatury wybieramy interesującą nas opcję od 1 do 9

Jak Uruchomić Windows 8.1 i 8 W Trybie Awaryjnym fot7

I tak gratuluję Ci włączenia trybu awaryjnego. Teraz możesz skorzystać z opcji naprawy Windows, a po ponownym uruchomieniu systemu - działającym OS.

TOP 22 Skórek Dla Twojego Systemu - Zmień Windows Na Lepszy!

blog comments powered by Disqus
Jak Uruchomić Tryb Awaryjny W Systemie Windows 8 i 8.1