PODPOWIEDZI:

Klasyczne Menu Start w Windows 8 i 8.1

Klasyczne Menu Start w Windows 8 i 8.1

Zainstalowałeś Windows 8 albo 8.1 i denerwuje Cię brak klasycznego menu start? Czy podobnie jak ja, nie doceniasz 'genialnego' rozwiązania MS? To ja Ci pokażę prosty sposób, jak szybko dać Microsoftowi pstryczka w nos i sprawić sobie klasyczne menu start.

Nowe kafelkowe menu

Microsoft wraz z Windows 8 wprowadził dwa w części niezależne interfejsy. Klasyczny Aero doczekał sie niewielkich zmian, a całkowitą nowością był Modern UI (pierwotnie interfejs Metro), który użytkownicy znali z mobilnej wersji okienek.

Klasyczne Menu Start 1

Choć sam osobiście nie zamieniłbym telefonu z WP na rozwiązania z OS konkurencji, tutaj kafelki moim zdaniem sprawdzają się znakomicie, tak nie mogę się do nich przyzwyczaić na desktopowej wersji systemu z Redmond. I to nie tylko ja...

 Jak grzyby po deszczu wraz z premierą W8 zaczęły powstawać programy, których zadaniem było początkowo dodanie przycisku 'Start' do systemu, a następnie przywrócenie jego pierwotnej funkcjonalności (w W8.1 przycisk Start już się znalazł, ale nadal nie ma on funkcjonalności poprzednika z wcześniejszych wersji systemu).

Przywracanie klasycznego menu w windows 8 i 8.1

Aby przywrócić klasyczne menu Start ja wybrałem i przyzwyczaiłem się do aplikacji Classic Shell. Jest to niewielki program, który swoim działaniem praktycznie w ogóle nie obciąża systemu, a przywraca klasyczne menu Start. Przywraca w zasadzie powinno być w cudzysłowie, bo przecież tak na prawdę klasycznego menu start w W8 i 8.1 nigdy nie było, więc co tu przywracać... Trzeba je po prostu zrobić.

Klasyczne Menu Start 5

KROK 1. Program Classic Shell - instalacja

Możemy zainstalować szybko na dwa sposoby:

1) pobieramy go ze strony producenta

Klasyczne Menu Start 2

i instalujemy lub korzystamy z witryny: ninite.com

Klasyczne Menu Start 3

gdzie zaznaczamy Classic Start.

Pierwsze rozwiązanie (lub alternatywne źródła pobierania) polecam osobom, które ze swojego systemu już jakiś czas korzystają i nie mają potrzeby instalować dodatkowych aplikacji poza Classic Shell.

Drugie rozwiązanie polecam osobom, które system dopiero co zainstalowały, bo strona ta umożliwia łatwą instalację nie tylko klasycznego menu start, ale i innych programów, o czym już pisałem w osobnym artykule.

KROK 2. Wybór układu

Program jak program, w zależności od wersji instalacji klikamy kilkakrotnie 'Dalej' i już. Po zainstalowaniu Classic Shell program już działa i restart systemu nie jest wymagany. Ale to nie koniec możliwości jakie daje to małe sprytne narzędzie. Wchodząc w opcje programu mamy do wyboru trzy układy:

Klasyczne Menu Start 4

- Domyślny dwukolumnowy - Styl Windows 7 (to też jest układ dwukolumnowy) - Układ jednokolumnowy - klasyczny

Klasyczne Menu Start 6

Na możliwości zmiany układu opcje Classic Shell się nie kończą. Możemy dostosować wygląd przycisku start, dostępne w kolumnach opcje, czy nawet typ reakcji na nasze działania. Po wybraniu opcji "Show all settings" przybywa nam kilka dodatkowych zakładek. No dobra, przybywa nam sporo zakładek.

Klasyczne Menu Start 7

Oczywiście jako użytkownik nadal nie tracę możliwości przejścia do ekranu startowego W8/8.1. Menu kafelkowe dostępne jest po wybraniu opcji Ekran Startowy. Classic Shell nie likwiduje menu dostępnych po zjechaniu wskaźnikiem myszy do narożników.

Podsumowanie

Choć programów przywracających klasyczne funkcje przycisku start w systemach Windows 8 i 8.1 jest przynajmniej kilka (wartych uwagi), ja uważam, że najlepiej sprawdza się właśnie Classic Shell. Program: nie obciąża systemu, nie zabiera wiele miejsca na dysku, nie instaluje dodatkowych, tak znienawidzonych przez wielu Toolbarów, a korzystanie z niego jest w zasadzie bezobsługowe.

blog comments powered by Disqus
Klasyczne Menu Start w Windows 8 i 8.1