PODPOWIEDZI:

60Hz VS 120Hz VS 144Hz w Praktyce - Zobacz Różnicę

60Hz VS 120Hz VS 144Hz w Praktyce - Zobacz Różnicę

Wiele osób nadal zadaje sobie pytanie, czy monitory, tak zwane dla graczy, z odświeżaniem 120Hz lub 144Hz to chwyt marketingowy czy realny atut i impuls do zakupu nowego monitora? Na pytanie „czy warto” odpowiedzieć będziecie musieli sobie sami, ja natomiast postaram się Wam dzisiaj pokazać, jaka jest różnica pomiędzy konstrukcjami 60Hz, 120 Hz oraz 144Hz.

Metodyka testu

Wracając do tematu różnić, aby je przedstawić trzeba przyjąć pewną metodykę testu. A nie jest to łatwe, bo na papierze nie oddamy tej różnicy, więc jak na YT pokazać 144Hz, kiedy ten umożliwia wysyłanie filmów max w 60 klatkach? No i jeszcze gra na jakiej będzie testowany sprzęt musi koniecznie generować stale ponad 144 FPSy. Jest prosty sposób, aby sobie z tym poradzić i pokazać widzowi różnice – zwolnić obraz. Do testów wykorzystałem monitor Philips 272g5 oraz kamerkę sportową BenQ SP2.

philips

Platforma testowa

platforma

Odpaliłem także program Action! do monitorowania FPSów, aby mieć pewność, że wyświetlanych jest minimum 144 klatek na sekundę.

Na filmiku poniżej, na monitorze widzicie grę Medal Of Honor Warfighter. W każdej ze scen powtarzałem ten sam schemat: wycelowanie, seria z karabinu, przeładowanie i krótka runda po okolicy. Sceny te były nagrywane kamerką SP2 w trybie Slow Motion i rozdzielczości WXGA.

scenki

Taki sam materiał został przygotowany w programie Pixel Persistence Analyzer, gdzie pełnoekranowo wyświetlane były na przemian ekrany białe i czarne z określoną częstotliwością. Obrazy te zostały porównane bezpośrednio ze sobą, a następnie nagrane jeszcze raz, tym razem obok siebie, aby jeszcze dokładniej pokazać różnice w przypadku MOHW w płynności gry, a w przypadku testu syntetycznego dosłownie w ilości generowanych klatek na sekundę.

Jak wygląda efekt? Zapraszam na film:

blog comments powered by Disqus
60Hz VS 120Hz VS 144Hz w Praktyce - Zobacz Różnicę