PODPOWIEDZI:

Ile Daje Podkręcanie (OC) na Procesorach AMD?

Ile Daje Podkręcanie (OC) na Procesorach AMD?

Temat jaki chciałbym dzisiaj poruszyć podsunął mi jeden z komentujących na moim Facebooku. Wyzwanie podjęte - czas zmierzyć ile realnie na podkręcaniu CPU można zyskać... a ile stracić.

Założenia testu

Założenia całego testu były bardzo proste. Biorę procesor, który umożliwia podkręcanie - w moim przypadku jest to AMD FX-8370E. Przygotowuję mu zadania z jakimi procesor mierzy się na co dzień i sprawdzam czy OC jest i na ile jest procesem opłacalnym.

Platforma testowa

(kliknij aby powiększyć)

Metodyka

Test został podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap dotyczył zastosowań profesjonalnych. Te przedstawią wzrost wydajności podczas renderowania materiału video 8min 18sek w programie Corel Video Studio PRO X7. Kodowanie materiału do rozdzielczości FullHD 50. 28Mbps odbywało się z wykorzystaniem kodeku H.264 (w takich ustawieniach koduje wszystkie swoje materiały). 

Drugi test z zastosowań profesjonalnych polegał na spakowaniu paczki z plikami. W moim przypadku był to jeden folder ze zdjęciami, plikami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi oraz materiałem video do zarchiwizowania. Format archiwum: .zip, metoda kompresji: deflate64, liczba wątków: 8/8 dodatkowo włączona kompresja plików współdzielonych. Do kompresji wykorzystałem program 7-Zip w wersji 64bit.

Drugi etap testów to sprawdzenie jak platforma zyska na wydajności po OC procesora w grach. Aby wykluczyć ewentualne ograniczenie przez GPU, karta z platformy była już wcześniej podkręcona.

Do testów wybrałem gry: Battlefield 4 - pomiar w kampanii, misja Singapur, moment pomiarowy od spuszczenia łodzi na wodę, kończy się w momencie dojścia do autostrady. Grid 2 - moment pomiarowy to seria 4 okrążeń w Chicago na początku gry. Pomiar rozpoczyna się tuż po starcie, a kończy zaraz po przekroczeniu mety 4 kółka.

Trzecią grą jaką wybrałem było Metro Last Light. Moment pomiarowy w Metro to część misji popioły. Pomiar rozpoczynam w momencie wyjścia z metra na powierzchnię, a kończę w momencie złapania "cienia". Wszystkie ustawienia szczegółowości grafiki w każdej z gier były ustawione na maksa, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli.

Wyniki testów

Wzrost wydajności w procentach

Film

Omówienie i wnioski

Myślę, że ten test może być dla niektórych zaskoczeniem. Mi nasuwa się kilka wniosków. Na początek weźmy zastosowania profesjonalne.

Wzrost taktowania ze stockowych na 4.5GHz przynosi wymierne korzyści przede wszystkim podczas renderowania. Krótszy jest również czas kompresji plików, jednak różnice nie są już tak spektakularne i to wyraźnie widać na wykresie procentowym.

Taka sytuacja wydaje mi się, że wynika z niewykorzystania potencjału procesora jako takiego. Podczas testów wyraźnie widać, że narzut na procesor podczas renderowania jest znacznie wyższy niż podczas kompresji - wyraźnie się nudzi.

Wzrost wydajności nie jest jednak darmowy. Wyraźnie rośnie pobór mocy przez platformę wraz ze wzrostem taktowania zegarów. Dodatkowo niewielki wzrost wydajności przy przetaktowaniu procesora z 4.5GHz na 4.7GHz okupiony jest znacznym wzrostem poboru mocy, oraz wyraźnie wyższymi temperaturami procesora.

(kliknij aby powiększyć)

Wraz z wyższym OC rośnie również wydajność w grach. Wzrost jednak, podobnie jak w przypadku zastosowań profesjonalnych, nie jest geometryczny. Co również wyraźnie widać i to tylko na podstawie tych trzech gier - to ile zyskamy na OC w dużej mierze zależy od optymalizacji samych gier.

Najniższy wzrost wydajności, bo o maksymalnie 6,6% uzyskałem w BF4 - grze zoptymalizowanej pod AMD. Tak słaby wynik może wynikać już z dobrego wykorzystania budowy modułowej procesorów AMD już na starcie i wyższe taktowanie niewiele zmienia w tej materii. Najwyższy wzrost wydajności, bo o aż 24% zyskałem w grze Grid 2. Ta gra widać, że lubi wysokie taktowanie. Na trzy przetestowane gry, jedynie w Grid 2 odczułem realne przyspieszenie. Zarówno w Metro LL jak i BF4 nie byłbym w stanie rozpoznać, która runda została rozegrana po wcześniejszym OC CPU.

W przypadku gier również da się zaobserwować  (poza wzrostem wydajności) wzrost poboru mocy i to bardziej spektakularny niż przyrost FPS... to co zyskujemy jest moim zdaniem niewspółmierne do tego ile tracimy. Również temperatury znacznie rosną w porównaniu do tych uzyskiwanych przy taktowaniach domyślnych procesora.

Wniosek: jeżeli nie jesteś maniakiem, którego podniecają cyferki w testach, nie ma sensu robić w tym przypadku OC. Zysk jest, ale wyraźnie więcej można stracić (wyższe temperatury i to wyraźnie, wyższy pobór mocy). Po powyższych testach ja u siebie sens w podkręcaniu widzę jedynie podczas renderowania. Przy zastosowaniach takich jak gry, stockowa wydajność tego CPU z odpowiednią kartą graficzną jest dla mnie już zadowalająca, a różnica jaką wyraźnie widać na wykresach praktycznie nie jest odczuwalna w realu. 

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Ile Daje Podkręcanie (OC) na Procesorach AMD?