PODPOWIEDZI:

Nowy lider wydajności wśród kart dla graczy - test Gigabyte GTX 780 Ti

Testowany GTX 780Ti to odpowiedź Nvidii na wprowadzenie nowej linii kart graficznych AMD. Podobnie jak R9 oraz R7 to odświeżona wersja HD7xxx, tak GTX780Ti to odświeżony GTX780. Co pokaże konstrukcja Gigabyte? Czas na testy!

Gigabyte GV-N78TOC-3GD

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wysoka wydajność
 • Kultura pracy
 • Wykonanie
WADY
 • Cena
 • Pobór prądu

Specyfikacja techniczna

Gigabyte GTX 780Ti to karta wykonana cały czas w procesie 28nm. Konstrukcja posiada 2880 jednostek cieniujących, czyli więcej jak 780tka bez Ti na końcu.

Karta Gigabyte taktowana jest zegarem 1020MHz w trybie standardowym oraz 1085MHz Boost. Pamięć producent ustawił na 1750MHz (7000MHz efektywnie). Oczywiście są to GDDR5 z szyną 384bit. To, że jest tu 3GB pamięci RAM chyba nikogo nie zdziwi, bo karta o tak wysokiej wydajności może być też spokojnie używana do renderowania klatek nawet w bardzo wysokich rozdzielczościach (powyżej 1920x1080).

Image Hosted by ImageShack.us

PCB karty jest czarne i błyszczące. Na laminacie znajdziemy dwa mostki SLI, dzięki którym kartę możemy połączyć w konfiguracje wielokanałowe, oraz slot PCI-E x16 3.0, który pozwala na komunikację karty z komputerem.

Gigabyte GTX 780 Ti fot2

Gigabyte GTX 780 Ti fot3

Na tym etapie recenzji wspomnę od razu o wymaganiach dotyczących zasilacza. Karta Gigabyte do poprawnej pracy wymaga podpięcia dwóch wtyczek: jednej 6PIN, a drugiej 8PIN PCI-E. Zalecany przez producenta zasilacz to jednostka 600W, jednak w praktyce dla zestawów opartych o jedną kartę oraz nawet prądożerny procesor po OC jest to wartość z dużym marginesem bezpieczeństwa.

Gigabyte GTX 780 Ti fot6

Wyposażenie w porty

Na śledziu karty użytkownik otrzymuje całkowicie standardowy na obecne czasy zestaw, czyli 2x DVI, 1xDP (Display Port) oraz 1x HDMI. Zarówno Display Port, jak i port HDMI są pełnowymiarowe.

Gigabyte GTX 780 Ti fot5

Układ chłodzenia

GTX 780Ti to oczywiście konstrukcja bardzo wydajna, taki układ jednak wytwarza również duże ilości ciepła.

Gigabyte GTX 780 Ti fot4

W przypadku testowanej konstrukcji Gigabyte do schłodzenia rdzenia karty producent zastosował znany naszym czytelnikom układ Windforce 3x.

Schładzacz bazuje na dwóch radiatorach połączonych ze sobą ciepłowodami. Pierwszy masywniejszy chłodzi rdzeń karty oraz pamięci, a drugi pomaga w odprowadzeniu ciepła z układu i przy okazji również chłodzonej sekcji zasilania.

Gigabyte GTX 780 Ti fot1

Oczywiście w wymianie ciepła z otoczeniem pomagają trzy niskoprofilowe wentylatory.

Warto dodać, że obudowa Windforce 3x jest aluminiowa, czarna i matowa. Co dla mnie osobiście jest dużym plusem.

Układ chłodzenia karty Gigabyte wykracza nieznacznie poza obrys PCB, jednak jej długość całkowita od śledzia nie przekracza magicznych 30cm. W obudowie karta zajmuje dwa sloty.

Platforma testowa

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

NZXT Kraken X40

Pamięć RAM

DDR3 Patriot 2x2GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Gigabyte GTX 780 Ti Windforce 3x

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Cooler Master G550M

Obudowa

Bitfenix Colossus

Monitor

Benq XL2420T

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Wersja sterowników

331.82

Metodyka i sprzęt pomiarowy

Nasza metodyka pozostaje niezmienna i testy składają się z trzech zasadniczych części: testy syntetyczne, czyli 3DMark podtest FireStrike, oraz starsza wersja benchmarka 3DMark11. Pod uwagę brane są tylko wyniki cząstkowe karty graficznej (GPU score). W przypadku 3DMark11 test jaki przeprowadziliśmy to Performance.

Druga część procedury obejmuje testy z gier, zarówno kampanii w BF3, MOHW oraz FC3 i BF4 (te testy z uwagi na takie same ustawienia i momenty testowe służą nam do bezpośredniego porównania wydajności testowanych kart), oraz testy z gier w multi player (tych wyników nie porównujemy ze sobą z uwagi na różne mapy, ilość graczy na mapie itd., a w efekcie niepowtarzalność wyników).

Szczegółowe ustawienia z gier wyglądają następująco:

Battlefield 4 - Kampania: Rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Misja: Singapur - pomiar odbywa się od zwodowania łodzi aż do momentu dojścia do autostrady.

Battlefield 4 - Multi: Zarówno rozdzielczość jak i detale pozostają bez zmian. Być może zdziwi Was fakt, że detale "tylko" średnie, jednak chcemy dać szansę również kartom słabszym, które zwyczajnie z wyższymi ustawieniami by sobie nie poradziły.

Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.

Battlefield 3 Multiplayer – Szczegółowość detali ustawiliśmy na ultra. Rozgrywka toczyła się z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli, mapa na 64 graczy.

Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”.

Ostatnia część testów polegała na pomiarze temperatury pracy karty, głośności pracy układu chłodzącego oraz poborze prądu przez platformę testową. Szczegóły wyglądają następująco:

 • Pomiar temperatury, ciśnienia akustycznego

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Prezentowane wyniki zostały skorygowane do wartości tła 37dBA (jeżeli w dzień pomiaru tło było niższe, to do wartości zmierzonej dodawana była różnica, tak aby tło wynosiło dokładnie 37dBA)

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner. Przedstawione wyniki na wykresach ukazują wartości skorygowane do temperatury otoczenia 23 stopni Celsjusza w taki sposób, że gdy w czasie pomiaru temperatura otoczenia była wyższa od 23 stopni, różnica ta była odejmowana od wyniku końcowego, aby wynik skorygować do wartości odniesienia 23 stopni względem otoczenia.

 • Pobór prądu (platforma)

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy z podkręconym procesorem AMD (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.

Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.

Pewną różnicą w porównaniu do poprzednich testów jest sposób prezentacji wyników karty podczas pomiaru temperatur. Pod uwagę oraz do wykresu braliśmy i od tej recenzji brać będziemy jedynie wartości podczas obciążenia karty. Wyjątkiem mogą być karty, których temperatury w spoczynku będą znacznie odbiegały od średnich wyników dotychczas testowanych kart.

Wyniki testów

 • Testy syntetyczne

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Gry - kampania

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Gry - Multi

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Temperatury i pomiar ciśnienia akustycznego

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Pobór prądu (platforma)

Image Hosted by ImageShack.us

Omówienie wyników

Wydajność testowanej karty Gigabyte GTX 780Ti nie pozostawia złudzeń - obecnie jest to najwydajniejsza karta w naszym rankingu. Zdecydowane prowadzenie ma w każdym z syntetyków i prowadzi również w grach. Wyjątkiem jest kampania w FC3 gdzie karta zrównuje się z wcześniej testowaną konstrukcją 780 (bez Ti) Asusa.

Z pewnością też wiele osób zaciekawią wyniki z multi w BF4 i BF3. Duże spadki nie są oczywiście wynikiem problemów karty, ale słabej mocy jednostki, która to jest niechlubną "zasługą" procesora. Taka dysproporcja pomiędzy mocą GPU a CPU powoduje spadki FPS w momentach kiedy za część szybkości renderowania grafiki odpowiada właśnie procesor. Oczywiście słabym gardłem zestawu nie będzie procesor w zastosowaniach, gdzie wykorzystujemy moc samej karty graficznej, lub gdzie podzespoły te nie uczestniczą w pracy nad jednym zadaniem. Takim przykładem będzie chociażby renderowanie czy konwertowanie filmów lub muzyki, obliczenia rozproszone, symulacje itd.

Bardzo miłym zaskoczeniem jest głośność pracy układu Windforce 3x na GTX780Ti. Ten jest obecnie jednym z najcichszych w zestawieniu. Natomiast temperatury są jak najbardziej w normie i do ścisłej czołówki jeszcze troszkę braknie.

Pobór prądu przez platformę był do przewidzenia. Miło jednak widzieć, że nie jest to jeszcze lider, choć różnica do prowadzącej karty duża nie jest. W tej chwili pod tym względem karta plasuje się na drugiej pozycji.

Wnioski

Największą wadą testowanej karty jest chyba jej cena. Co do wydajności uwag mieć nie mogę, to samo dotyczy kultury pracy. Biorąc pod uwagę to z jaką prędkością obracały się wentylatory na karcie podczas obciążania, aż miało się ochotę na ciut niższe temperatury, jednak najpewniej nie obyło by się to bez zwiększonej głośności układu - a ta jest tutaj obok wydajności największą zaletą konstrukcji Gigabyte.

Do wad Gigabyte GTX780 Ti z chłodzeniem Windforce zaliczam również pobór prądu. I choć można go wytłumaczyć wysoką wydajnością karty, to chciałoby się, żeby tych W na watomierzu było mniej.

blog comments powered by Disqus
Nowy lider wydajności wśród kart dla graczy - test Gigabyte GTX 780 Ti