PODPOWIEDZI:

Recenzja Supaplex - Powrót Klasyka Na Platformy Mobilne!

Często zdarza się tak, że znane tytuły z komputerów trafiają na platformy mobilne. Nie inaczej jest tym razem. Supaplex to genialna gra, którą kojarzę z komputera. Teraz mam okazję pograć na iPhonie i iPadzie. Jak sprawuje się konwersja? Zapraszam do przeczytania recenzji!

iPad mini Retina Wi-Fi Cell 32GB Sp Grey ME820FD/A

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Grafika
  • Grywalność
  • Dużo opcji
  • Wierna oryginałowi
  • Możliwość dostosowania sterowania
WADY
  • Na upartego, wysoka cena

HISTORIA

Fabuła Supaplexa jest niezwykle prosta. Główny bohater Murphy, trafia do wnętrza komputera. Jest przy tym niezwykle głodny i żywić się, musi elektronami. W środku czyhają na niego także niebezpieczeństwa w postaci: kulek, nożyczek czy wybuchających dyskietek. Murphy na swojej drodze ma do przejścia sporo plansz i rozwiązania wielu zagadek.

ROZGRYWKA

Tak się składa, że fabuła jest jedynie tłem. Równie dobrze mogłoby jej nie być, aby się dobrze bawić. Supaplex to gra zręcznościowo-logiczna, w której bardzo dużo się główkuje. Oryginalny pomysł sprawdza się nawet po tylu latach, gwarantując dobrą rozgrywkę. Na każdej z plansz musimy zdobyć określoną ilość elektronów i udać się do wyjścia. Niby nic skomplikowanego, ale nie raz będziemy musieli powtarzać dany poziom w celu przejścia etapu. Pojawiają się kamienie, które to potrafią zablokować drogę czy niebezpieczne nożyczki. Do tego musimy pamiętać o zebraniu wszystkich elektronów. Najczęściej plansze konstruowane są tak, że ominięcie jednego przedmiotu, zaprzepaszczają naszą szansę na zwycięstwo. Misji jest od groma, do tego są niezwykle urozmaicone, stawiając na trochę inny sposób przejścia. Twórca zachował odpowiednią kolejność poziomów względem pierwotnej wersji.

GRAFIKA

Mobilny Supaplex doczekał się ładniejszej grafiki. W prawdzie są to te same sprajty, tylko znacznie  bardziej szczegółowe. Posiadają większą rozdzielczość i ładniej wyglądają na ekranie telefonu. Gra pozostałe jednak bardzo wierna oryginałowi. Pod oprawą graficzną, kryje się ten sam dopracowany kod gry.

ART AS-B10 - Starszy Brat Niedrogiego Głośniczka Bluetooth

MOBILNA WERSJA

Mobilna wersja doczekała się kilku nowych funkcji, których nie było w oryginale. Supaplex na telefonie jest znacznie łatwiejszą grą, niż tą na komputerze. Autor umożliwia nam tworzenie stanów zapisu gry w dowolnym momencie. Bez przeszkód, można stworzyć cheackpoint w najbardziej wymagającym miejscu. Ten element niezwykle ułatwia rozgrywkę, na szczęście nie trzeba z niego korzystać. Wszystko zależy od dobrej woli grającego, jednak warto mieć możliwość wyboru. W opcjach możemy także pominąć aż do 20 poziomów oraz zmienić szybkość gry. Ten element z kolei, przydaje się szczególnie w zręcznościowych motywach. Czas płynie wolniej, Murphy ma więcej czasu na wykonanie dokładnych i prawidłowo zaplanowanych ruchów.

STEROWANIE

Przed uruchomieniem konwersji, obawiałem się sterowania na dotykowym wyświetlaczu. Te bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Grać możemy w dwóch trybach: pionowym i poziomym. Ja gorąco zachęcam do tej drugiej opcji. Mamy więcej miejsca na ekranie do kierowania Murphym. Autor umożliwia nam dostosowanie rozmieszczenia klawiszy do naszych potrzeb.

PODSUMOWANIE

Mobilny Supaplex jest niezwykle wierną konwersją komputerowej wersji. Poziomy jak i ich ilość, nie odbiega od tego jak zapamiętałem tą grę. Zmiany dotyczą grafiki, która ładniej wygląda na ekranie telefonu i nowych opcji, które to ułatwiają rozgrywkę. Sterowanie Murphym jest dość wygodne po wcześniejsze konfiguracji i rozmieszczeniu wirtualnych przycisków na ekranie. Warto przypomnieć sobie ten tytuł w szczególności jak lubimy gry logiczne, pokroju Boulder Dasha. Osoby posiadające system Mac OS X, mogą także przenosić zapis pomiędzy urządzeniami iOS.

Grę można kupić na App Store, w wersji uniwersalnej (iPhone, iPad): AppStore

Samsung Galaxy Alpha – Metalowy Smartfon Doskonały W Każdym Calu

blog comments powered by Disqus
Recenzja Supaplex - Powrót Klasyka Na Platformy Mobilne!