PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Ranking Pralko-suszarek | Najlepsze polecane Pralko-suszarki 2023

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.1, Głosów: 22

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi pralko-suszarek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

W Twoim mieszkaniu jest niewiele miejsca, narzekasz na wilgoć w domu, masz dość rozkładania suszarki do prania, a w dodatku mało czasu? Świetnie się składa. Co powiesz na komplet pralka i suszarka w jednym urządzeniu? Tak, to możliwe z urządzeniami 2w1, czyli unikatowymi pralko-suszarkami. Tylko jak kupić taki sprzęt?

Wybór najlepszej pralko-suszarki nie jest łatwym zadaniem, zatem spieszymy się z pomocą. Poniżej znajdziecie swojego rodzaju bazę wiedzy, a w niej między innymi o najważniejszych parametrach pralko-suszarek, ich rodzajach, zaawansowanych technologiach i funkcjach oraz kilka ważnych porad.

doskonała pralko-suszarka

Jakie są rodzaje pralko-suszarek?

Podstawowy podział pralko-suszarek przedstawia się następująco:

 • Pralko-suszarki wolnostojące - to urządzenia o różnej głębokości, nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem kompaktowej pralko-suszarki, jak również z jej umiejscowieniem. Mamy swobodny dostęp, co jest sporym ułatwieniem w przypadku jakiejkolwiek awarii. Mają zbliżone wymiary do standardowych pralek automatycznych.
 • Pralko-suszarki do zabudowy - to sprzęt AGD przeznaczony do montażu na przykład  w ciągu mebli kuchennych. Cechują się także mniejszą głębokością czy też wysokością. Zapewne jest to nowoczesne rozwiązanie, jednak niesie ono ze sobą kilka mankamentów. Problem pojawia się w momencie usterki, gdyż wymagany jest demontaż urządzenia. Z kolei plusem pralko-suszarek w zabudowie jest cichsza praca, dzięki wygłuszeniu, a także luksusowy design.

pralko-suszarka do zabudowy

Warto dodać, że pralko-suszarki to urządzenia otwierane wyłącznie od frontu (ładowane od przodu), co, jak dla mnie jest zaletą, gdyż mamy kontrolę nad całym procesem prania i suszenia. Pralko-suszarki podłącza się do instalacji hydraulicznej i właśnie dlatego noszą nazwę kondensacyjnych.

Gdzie umieścić pralko-suszarkę?

Dla tych, którzy dopiero urządzają się, polecany jest zakup pralko-suszarki do zabudowy. Wtedy, możemy umiejscowić ją w ciągu mebli w kuchni. Inną propozycją jest umieszczenie jej we wnęce, w łazience pod blatem.

W zależności, na jaki typ pralko-suszarki zdecydowaliśmy się i ile wolnego miejsca posiadamy, urządzenie można umieścić w jakimś dodatkowym pomieszczeniu, pod schodami itp. Istotną sprawą jest zostawienie odpowiedniego odstępu między urządzeniami, jak i ścianą oraz miejsce na otwieranie drzwi.

umiejscowienie pralko-suszarki

Jak kupić najlepszą pralko-suszarkę?

Każdy kto planuje kupić pralko-suszarkę, a zwłaszcza wymagający użytkownik powinien zapoznać się z najważniejszymi parametrami, które nie tylko wpływają na wygodę użytkowania, ale przede wszystkim na wydajność i funkcjonalność danego modelu. Również niejeden ranking pralko-suszarek okaże się pomocny.

Jaka pojemność pralko-suszarki?

Wszystko zależy od własnych preferencji. W przypadku dużych rodzin z małymi dziećmi polecane jest niezwykle pojemne urządzenie.  W przypadku, gdy chcemy od razu użyć obu funkcji (prania i suszenia) musimy pamiętać, że należy skorzystać z prania z połową załadunku lub rozdzielić to pranie na dwa razy, bowiem w tym momencie wsad suszenia musi być wystarczający jeżeli chodzi o połowę wsadu pralki.

Czołowe modele oferują załadunek pralki 10 kg, natomiast wsad suszarki jest zawsze mniejszy, na przykład od 2,5 kg do powiedzmy 6 kg. Dla par lub singli, mniejsza pojemność będzie wystarczająca. Pamiętajmy jednak, że im większa pojemność, tym więcej ubrań zmieści się za jednym razem, a to przekłada się na oszczędność.

Jaka głośność pracy?

Tutaj należy wziąć pod uwagę poziom hałasu podczas prania, podczas wirowania, a także podczas suszenia. Wyjątkowe pralko-suszarki osiągają głośność około 50 dB podczas prania, około 60 dB w przypadku suszenia i blisko 70 dB w czasie wirowania. Oczywiście, im mniej decybeli, tym lepiej :)

Jak energooszczędna powinna być pralko-suszarka?

Klasa efektywności energetycznej wpływa na wysokość naszych rachunków za prąd. Oznaczana jest od A do G. Warto od razu zainwestować w urządzenie, które cechuje się klasą energetyczną A lub conajmniej B. Miejmy na względzie fakt, że włączanie prania i suszenia wiąże się już z wyższym poborem prądu. Najlepsze pralko-suszarki pobierają około 5 kWh w czasie połączonego cyklu.

Jaka klasa wirowania i prania jest polecana?

Klasa efektywności prania i wirowania również jest oznaczana od A do G i tutaj sytuacja ma się bardzo podobnie, przy czym, efektywność prania to inaczej skuteczność w walce z zabrudzeniami, natomiast efektywność wirowania to wydajność, jeżeli chodzi o dobre odwirowanie prania.

Ile wody powinna zużywać pralko-suszarka?

Na zużycie wody mamy duży wpływ, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Ważne, abyśmy przestrzegali pewnych zaleceń i na przykład wkładali odpowiednią do programu wielkość załadunku. Ku zdziwieniu, podczas procesu suszenia,  woda jest również zużywana (zasada kondensacji).

Niektóre pralko-suszarki są wyposażone w specjalne systemy, wpływające na oszczędność wody. Przykładowe zużycie wody w momencie wyboru prania wraz z suszeniem może wynosić około 120 litrów.

Jaka prędkość wirowania będzie dobrym wyborem?

Zaawansowane pralko-suszarki stawiają na 1600 obrotów na minutę, przy czym, pamiętajmy, że maksymalna prędkość wirowania 1400 obrotów w ciągu minuty to również bardzo dobry wynik. W zasadzie, im wyższa prędkość wirowania, tym suchsze ubranie wyjmiemy po cyklu prania. Wiele urządzeń oferuje możliwość regulacji prędkości wirowania, co jest fajną opcją w przypadku różnych tkanin. Istnieje również opcja wyłączenia wirowania, jeżeli jest taka potrzeba.

Który rodzaj bębna w pralko-suszarkach zyskał zwolenników?

Odpowiednio wyprofilowany bęben wpływa na efektywność, krótszy czas trwania cyklu, bezpieczeństwo naszych tkanin oraz mniejsze zużycie energii. W pralko-suszarkach Bosch system ten jest nazywany VarioDrum. Warto zaznaczyć, że lepsze modele posiadają podświetlane wnętrze bębna.

bęben w pralko-suszarce Samsung

Na co wpływa rodzaj silnika i jaki jest godny polecenia?

Najnowocześniejsze silniki to silniki inwerterowe (bezszczotkowe), które odznaczają się nie tylko długą żywotnością (bezawaryjnością), lecz wpływają również na głośność pracy, mniejsze drgania ii zużycie energii. Pralko-suszarka z silnikiem inwerterowym będzie najlepszym wyborem.

Jak ważna jest jakość wykonania pralko-suszarki?

Pralko-suszarka powinna być solidnie wykonana, w końcu to sprzęt na długie lata. Ważne, aby urządzenie było stabilne. W niektórych modelach firmy Siemens zastosowano przykładowo metalowy hak czy też magnetyczne zamknięcie okna. Kwestia designu jest mniej istotna, chociaż wiele osób w pierwszej kolejności zwraca na to uwagę. Urządzenie powinno być estetycznie wykonane, ale nie dajmy się nabrać od razu na ponadczasowy wygląd.

Jaka grzałka będzie odporna na korozję?

Najbardziej żywotna jest grzałka ceramiczna. Z kolei grzałki niklowane wyróżniają się ochroną przed osadzaniem kamienia.

Czy sygnał dźwiękowy jest ważny?

Sygnał dźwiękowy nie jest konieczny, ale w gruncie rzeczy to fajny dodatek, dzięki któremu nie zapomnimy o wyłączeniu urządzenia po skończonym programie.

Jakie zabezpieczenia powinna mieć wyjątkowa pralko-suszarka?

Oczywiście dla rodzin z małymi dziećmi, obowiązkowym zabezpieczeniem jest blokada panelu sterowania. Uniemożliwia ona naszym małym, ciekawskim pociechom zmianę programu czy parametrów prania. W niektórych pralko-suszarkach, blokada ta nie działa w przypadku użycia włącznika/wyłącznika, wtedy wszystkie dane są utracone i należy od nowa uruchomić urządzenie. Warto wcześniej poczytać opinie w tym zakresie.

Kolejną bardzo ważną ochroną jest zabezpieczenie przed zalaniem (woda nie dostanie się na zewnątrz - odcięty dopływ wody), przed poparzeniem (na przykład poprzez zastosowanie specjalnej izolacji/osłonki) lub przed przedwczesnym otworzeniem drzwi.

Do czego przydadzą się podwójne drzwi?

Dodatkowe drzwi, w które są wyposażone ekskluzywne pralko-suszarki to dobra opcja dla zapominalskich, bowiem pozwalają na dołożenie prania w trakcie cyklu. To innowacyjne rozwiązanie, może nie jest niektórym konieczne, ale w wielu sytuacjach przydatne, a dodatkowo takie urządzenia prezentują się zjawiskowo.

pralko-suszarka Samsung Addwash

Jaka liczba programów?

Powiedziałabym, że nie liczba a rodzaje programów są najważniejsze. Cóż nam po kilkunastu programach, które nie będą dla nas przydatne. Tutaj należy dokładnie przyjrzeć się im i kierować według własnych preferencji (potrzeb).

Jakie znaczenie ma wyświetlacz w pralko-suszarkach?

Wyświetlacz powinien być przede wszystkim czytelny, intuicyjny w obsłudze. Zawiera w sobie rożne informacje typu pozostały czas trwania programu. Ważne, aby zwrócić uwagę, w jakim języku są napisany, bywają pralko-suszarki z symbolami i napisami w języku angielskim.

Czy trzeba bliżej przyjrzeć się drzwiom?

Oczywiście, bowiem istnieją modele, które posiadają wyżej osadzone drzwi, wpływające na komfort użytkowania. Takie rozwiązania wprowadziła w swoich modelach firma Candy. Równie istotny jest kąt otwierania drzwi i średnica otworu załadunkowego, im większe, tym lepiej. Nie będziemy mieli problemu z wkładaniem większych rzeczy, typu koc. Przyjrzyjmy się rączce, musi ona być odpowiednio umiejscowiona, abyśmy wygodnie otwierali drzwi.

Jaki filtr w pralko-suszarce będzie najodpowiedniejszy?

Najodpowiedniejszy jest filtr samoczyszczący, który jak sama nazwa wskazuje, samodzielnie oczyszcza się z zabrudzeń.

Na co jeszcze warto rzucić okiem?

Niezawodne pralko-suszarki charakteryzują się certyfikatem Woolmark, co oznacza ochronę najbardziej delikatnych tkanin. Nie zapomnijmy o wymiarach i wadze pralko-suszarki. Wymiary są uzależnione od naszych potrzeb (na rynku są dostępne pralko-suszarki slim o szerokości mniejszej niż 50 cm), natomiast z wagą jest już troszkę inaczej. Bywają lekkie modele, które niestety nie są na tyle stabilne, zwłaszcza podczas wirowania, a przecież nie chcemy, żeby urządzenie latało po całej łazience.

Za każdym razem, gdy chcemy wysuszyć nową rzecz, powinniśmy sprawdzić etykietę, czy dany materiał może być poddany temu procesowi (na przykład takie tkaniny jak koronki). Sporadycznie, zdarzają się wyjątki, w których blat ma tendencję do nagrzewania się, a tym samym uwalniania zapachu plastiku. Zanim zdecydujemy się na zakup, przeczytajmy najpierw opinie innych użytkowników.

Dobrą opcją jest możliwość personalizacji programu, tak, aby dobrać parametry pod swoim kątem. Niektóre pralko-suszarki posiadają powłokę z jonami srebra, która wykazuje działanie bakteriobójcze. Cenna wskazówką jest zakup przedłużonej gwarancji. Jeżeli pralko-suszarka ulegnie awarii możemy liczyć na dalszą darmową naprawę, a więc dodatkowy wydatek zwróci nam się z nawiązką. Ostatnią kwestią są wymienne łożyska, które w znacznym stopniu obniżą koszt naprawy.

Jakie są najważniejsze programy prania i suszenia?

Wybór programów w naszej pralko-suszarce to rzecz niezwykle istotna. Od nich zależy między innymi efekt końcowy (skuteczne usuwanie plam, nie niszcząc przy tym ubrań) i nasze zadowolenie.

pralko-suszarka panel sterowania

 • Szybki program do lekko zabrudzonych tkanin - niekiedy możemy spotkać się z funkcją Xpress Super Short, która skróci cykl na przykład do zaledwie 14 minut, najlepsza opcja dla tych, którym zależy na szybkim odświeżeniu ubrań.
 • Do prania dziecięcych ubranek - na przykład program Baby Cycle w pralko-suszarkach Hotpoint-Ariston, niezwykle dokładne pranie oraz płukanie.
 • Antyalergiczny - na przykład program Allergy Care w niektórych pralko-suszarkach LG, całkowicie redukuje alergeny, polecany osobom z wrażliwą skórą.
 • Program do koszul - pranie odbywa się w temperaturze 40 stopni Celsjusza.
 • Program do firanek/zasłon - zrezygnowanie z wirowania, pranie odbywa się w 30 stopniach Celsjusza.
 • Program do jeansów - pranie odbywa się w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
 • Program bawełna - pranie różnego rodzaju tkanin, pranie na przykład bielizny czy też ręczników, dłuższy proces w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
 • Program wełna - pranie w temperaturze 30 stopni Celsjusza, pozbawione wirowania (ochrona delikatnych tkanin bez ryzyka ich uszkodzenia).
 • Program syntetyki- pranie w temperaturze 40 stopni Celsjusza.
 • Program do prania codziennego (program mix) - bez konieczności sortowania odzieży.
 • Program do jedwabiu - delikatne pranie w temperaturze 30 stopni Celsjusza.
 • Program do ciemnych ubrań - dbanie o ciemne materiały.
 • Program do odzieży sportowej - ubrania sportowe prane w 40 stopniach Celsjusza.
 • Program do kurtek- i innych wierzchnich ubrań typu płaszcz.
 • Program parowy - odświeża ubrania, wyeliminowuje zagniecenia.
 • Program do czyszczenia szufladek - niekiedy pralko-suszarki posiadają specjalny program, dzięki którym szufladka na detergent będzie czysta.
 • Program do prania ręcznego (delikatnego) - gwarancja ochrony delikatnych tkanin, bez mechacenia czy zaciągania materiału.
 • Program do czyszczenia bębna - automatyczne czyszczenie pustego bębna, proces odbywa się w wysokiej temperaturze.
 • Program do prania wstępnego/intensywnego - wstępne namaczanie, polecane do silnie zabrudzonej odzieży, a także pranie intensywne, czyli dłuższe.
 • Dodatkowe płukanie + wirowanie - dodatkowe płukanie jeszcze lepiej pozbędzie się detergentu z naszych ubrań, ważne, przy małych dzieciach lub alergikach, natomiast dodatkowe wirowanie sprawi, że tkaniny będą suchsze.

Programy suszenia:

 • Do szafy (kompletny) - to oznacza, że wyprane i wysuszone ubrania nie będą wymagały dalszego prasowania.
 • Do prasowania (skrócone) - tutaj już konieczne jest prasowanie, ubrania się wilgotne.
 • Autosuszenie- nie musimy się niczym martwić, urządzenie samodzielnie dobierze odpowiedni czas suszenia.

Jakie są najprzydatniejsze funkcje i technologie w pralko-suszarkach?

Prawdziwa pralko-suszarka jest wyposażona w wyjątkowe technologie i funkcje, oto najważniejsze z nich:

 • Funkcja opóźnionego startu pracy - to my ustalamy godzinę, o której pralko-suszarka ma rozpocząć pracę. Możemy spotkać się z nawet 24-godzinnym opóźnieniem startu.
 • Funkcja kontroli wyważenia - czyli rozłożenie prania w równomierny sposób, mniejsze drgania podczas procesu wirowania.
 • Funkcja Eco Time - oszczędność energii elektrycznej i wody, możemy ją znaleźć w niektórych pralko-suszarkach firmy Indesit.
 • Funkcja SpeedPerfect (Time Manager) - skrócenie czasu trwania prania.
 • Funkcja EcoPerfect - oszczędność energii elektrycznej.
 • Funkcja Pupil - pomoże pozbyć się sierści, obowiązkowo jeżeli w domu mamy czworonożnego przyjaciela.
 • Funkcja pary - pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i zmniejszyć zagniecenia, tak, aby prasowanie nie było konieczne. Pozbędziemy się wszelkich bakterii.
 • Funkcja Tag On - spotykana w pralko-suszarkach od LG, bardzo ciekawe rozwiązanie, gdyż możemy pobrać na swój telefon programy prania, a następnie wgrać je do naszej pralko-suszarki.
 • Funkcja wyboru czasu suszenia - to my decydujemy, ile ma potrwać proces suszenia.
 • Technologia WiFi i NFC - umożliwia sterowanie naszym smartfonem za pomocą aplikacji (technologia Smart Touch w pralko-suszarkach Candy lub technologia Smart Check w pralko-suszarkach Samsung), co daje także możliwość wykrycia usterki oraz informuje nas o konieczności wyczyszczenia filtra. Możliwe również sterowanie głosowe.
 • Technologia Aqua Fusion - mamy pewność, że dodany przez nas detergent zostanie w 100% wykorzystany. W pralko-suszarkach Amica możemy spotkać się z pojęciem prania deszczowego, co oznacza nic innego jak równomierne rozprowadzenie detergentu.
 • Technologia Eco Bubble (pranie bąbelkowe, aktywna piana) - pranie w niskich temperaturach, zachowując przy tym skuteczność w pozbywaniu się trudnych plam.
 • Technologia Air Wash - nasze ubrania będą odświeżone i pachnące.
 • Technologia samooczyszczania - czyli program do czyszczenia bębna, co przedłuża żywotność urządzenia.
 • Konstrukcja Antivibration - można ją spotkać w pralko-suszarkach Bosch. Urządzenie jest stabilne podczas wirowania, a sama praca jest cichsza.
 • System kontroli ilości piany - ważne, aby na naszych ubraniach nie została resztka detergentu, ten system będzie czuwał nad ilością piany.
 • System waterPerfect (ActiveWater Plus) - pralko-suszarka użyje właściwej ilości wody.
 • Sensor autoDry - urządzenie rozpozna czy pranie jest już suche.
 • System Fuzzy Logic (automatyka wagowa)- pralko-suszarka samodzielnie dobierze pewne parametry (typu ilość wody, temperaturę, prędkość wirowania) w stosunku do załadunku, wpływa to na sporą oszczędność, a właśnie na tym zależy wielu osobom.

aplikacja mobilna w pralko-suszarce LG

Które pralko-suszarki są najmniej awaryjne?
Najlepsi producenci pralko-suszarek

Gdy kupujemy sprzęt AGD, zwłaszcza ten droższy, lubimy wybierać takiego producenta, który posiada już renomę na rynku. Nie inaczej będzie w przypadku pralko-suszarek.

Wiodącymi producentami w dziedzinie pralko-suszarek są bez wątpienia: Samsung, Bosch, Electrolux, LG, Candy, Siemens, Indesit, Beko, Amica, Hotpoint-Ariston. To właśnie te firmy są najbardziej cenione.

pralka i suszarka w jednym

Jak tworzymy nasze rankingi pralko-suszarek?

To, czym kierujemy się podczas tworzenia zestawień pralko-suszarek to przede wszystkim:

 • Wnikliwa analiza rynku - w tym zwrócenie głównej uwagi na ich kluczowe parametry.
 • Własne doświadczenia - wybór czołowych produktów opieramy także swoimi doświadczeniami, posiadamy w swoim zespole wiele osób, specjalizujących się w danych dziedzinach i właśnie dzięki temu wybieramy najlepsze modele.
 • Opinie internautów - opinie innych użytkowników są bardzo pomocne, możemy bowiem inaczej spojrzeć na konkretny model.

Czy pralko-suszarka to dobre rozwiązanie?

Pralko-suszarka tak czy nie? Pralko-suszarki to wielofunkcyjne urządzenia, które pozwolą zaoszczędzić nasz czas, wysiłek i miejsce (znajdzie zastosowanie w małej łazience). Przy odpowiednim programie, ubrania nie wymagają dalszego prasowania. Jeżeli chodzi o rodziny wielodzietne, gdzie pierze się dużo i często jest to doskonała inwestycja.

niezawodna pralko-suszarka LG

Wśród pralko-suszarek znajdziemy zarówno limitowane modele, jak i polecane budżetowe propozycje, więc każdy powinien znaleźć coś w odpowiednim dla siebie przedziale cenowym. Dodatkowo, podczas suszenia odzież nie niszczy się (o ile patrzymy na metki i stosujemy się do nich). Oczywiście, zakup osobno pralki i osobno suszarki do ubrań będzie najwydajniejszą opcją, ale z kolei podwójnym wydatkiem i koniecznością wydzielenia sporej części wolnej przestrzeni.

Jak dbać o pralko-suszarkę?

Po pierwsze, starajmy się nie wypełniać urządzenia maksymalnie po brzegi. Wpłynie to również negatywnie, bowiem po praniu, odzież będzie niedoprana, natomiast po programie suszenia będą one za bardzo pogniecione lub też niedosuszone.

Jeżeli chcemy skorzystać z opcji suszenia, wkładamy tylko odwirowaną wcześniej odzież. Ważne jest regularne czyszczenia bębna oraz szufladki na detergenty. Kolejną rzeczą jest pamiętanie o czyszczeniu filtra. Po zakupie pralko-suszarki musimy dobrze wypoziomować urządzenie, warto także zainwestować w matę antywibracyjną. Zaleca się korzystanie z instrukcji obsługi (zwłaszcza przed pierwszym użyciem) oraz stosowanie się do konkretnych programów.

Mam nadzieję, że z pomocą powyższego poradnika zakupowego, będziecie wiedzieli, jak wybrać najlepszą pralko-suszarkę. Jak widać użytkowanie, podłączenie pralko-suszarki, jak i czyszczenie nie powinno wzbudzać obaw. Suszenie niekoniecznie musi trwać długi czas, zużycie prądu nie musi być wysokie, a koszt zakupu pralko-suszarki możemy dostosować do własnego budżetu.

Staraliśmy się uzmysłowić, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przed zakupem oraz jakie funkcje i technologie są istotne. Biorąc pod uwagę te czynniki oraz pozytywny stosunek jakości względem ceny (w końcu fajnie jest kupić sprzęt za dobre pieniądze), wierzymy, że uda Wam się wybrać wymarzony sprzęt.

Pamiętajcie, nasz unikalny ranking pralko-suszarek w różnych cenach, znajdziecie powyżej poradnika zakupowego. Poszczególne zestawienia są na bieżąco uaktualniane, zatem przybywa topowych urządzeń, które są godne polecenia.

Sprawdź również:

Ranking pralekRanking suszarek do ubrańRanking zmywarek
Ranking lodówekRanking lodówek do zabudowyRanking piekarników

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.1, Głosów: 22
blog comments powered by Disqus