PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jak Wybrać Zasilacz do Komputera i Nie Przepłacić - Poradnik Dla Początkujących

Ranking najlepszych Płyt głównych 2018

Zobacz najlepsze i najczęściej wybierane produkty z kategorii płyty główne. Sprawdź gdzie można kupić je przez internet i zapłacić najmniej. Poznaj ich największe zalety, obejrzyj galerię zdjęć i porównaj dane techniczne. Zostaw swoją opinię lub komentarz, jeżeli któryś z produktów jest Ci znany lub masz do zaproponowania coś innego.

Bez dobrania odpowiedniej płyty głównej, nie będziemy w stanie złożyć żadnego zestawu komputerowego. To ona jest bowiem prawdziwym sercem każdego systemu, odpowiedzialnym za komunikację pomiędzy wszystkimi pozostałymi podzespołami. Do niej montowany jest procesor, karta główna, pamięć RAM, a także inne elementy.

Wszystko to sprawia, że płyty główne powinny być przez nas wybierane w sposób przemyślany. Na początku należy wziąć pod uwagę kompatybilność, czyli z jakimi konkretnie podzespołami będzie ona w stanie współpracować. Następnie koniecznie trzeba przeanalizować najważniejsze parametry płyty, które mają wpływ na sprawność jej funkcjonowania.

Na co zwróciliśmy uwagę?

Przygotowując ranking, wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność testowanych płyt. Sprawdzaliśmy, w jaki sposób realizowane jest zasilanie i chłodzenie układów, niezwykle istotne było dla nas również przeznaczenie testowanych płyt - czy zostały przygotowane do użytku profesjonalnego czy może wyróżniają się pewną uniwersalnością.

Przetestowane przez nas płyty główne zostały również sprawdzone pod kątem złączy i gniazd, jakie zostały w nich zamontowane, a także wykorzystanych układów zintegrowanych. Pod uwagę wzięliśmy również benchmarki, czyli testy wydajnościowe oraz funkcje dodatkowe, takie jak chociażby możliwość podkręcania zamontowanych do płyt układów.

Jak dobrać odpowiednią płytę głowną?

Składając komputer, musimy koniecznie sprawdzić czy wybrana płyta główna pozwoli na zamontowanie wybranego wcześniej procesora i karty graficznej. Są to bowiem najważniejsze podzespoły, które decydują o możliwościach sprzętu. Przed zakupem, sprawdźmy więc socket, czyli obsługiwane gniazdo układu CPU oraz sposób montownia jednostek GPU.

Oczywiście uwagę należy zwrócić również na szereg innych kwestii. Wspomnieć należy chociażby o formacie płyty. Pełnowymiarowa, tradycyjna płyta ATX zmieszczą się wyłącznie do dużej obudowy typu Tower. Jeżeli zależy nam więc na pewnej miniaturyzacji, powinniśmy pomyśleć o płytach w formatach micro lub mini-ATX. Rozważyć można również zakup modelu flex lub ITX.

Na funkcjonalność płyty głównej wpływ ma również zestaw zamontowanych złączy, w skład których wchodzą między innymi gniazdo procesora, magistrale szeregowe pozwalające na montaż dysków twardych, porty USB czy złącza cyfrowe. Wszystko to musi zostać dopasowane do zestawu, jaki zamierzamy złożyć.

blog comments powered by Disqus
UP