PODPOWIEDZI:

Tanie płyty główne pod AM4 |TOP 5|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1MSI B450 TOMAHAWKMSI B450 TOMAHAWK399 zł
2ASRock B450M Pro4ASRock B450M Pro4379 zł
3Gigabyte B450 AORUS PROGigabyte B450 AORUS PRO494 zł
4MSI B450M MORTARMSI B450M MORTAR415 zł
5MSI B450I GAMING PLUS ACMSI B450I GAMING PLUS AC529 zł
Tanie płyty główne pod AM4 |TOP 5|

Szukasz odpowiedniej płyty głównej pod swojego Ryzena, ale nie chcesz przepłacić? W tym rankingu znajdziesz najlepsze budżetowe konstrukcje, które poradzą sobie z cztero i sześciordzeniowymi procesorami od AMD, a nawet pozwolą na ich stabilne podkręcenie.

Budowa płyty głównej wiele mówi o tym, czego możemy się po niej spodziewać w departamentach wydajności i stabilności pracy. Rozbudowana sekcja zasilania, radiatory na niej, czy nawet sensowne rozmieszczenie złącz, to wszystko wpływa na to, w jaki sposób postrzegać będziemy obcowanie z daną konstrukcją. W tym rankingu znajdziecie pięć tanich płyt głównych pod AM4, które uważamy za przyzwoite propozycje do budżetowych komputerów i nie tylko!

Dlaczego akurat te płyty główne pod Ryzena?

Wybierając najlepsze płyty główne do tego rankingu kierowałem się przeważnie jakością sekcji zasilania i zaimplementowanym chipsetem. Przede wszystkim nie pojawią się tu żadne propozycje, na których procesora od AMD nie będzie się dało podkręcić, bo uważam, że każdy powinien to zrobić. Sam proces jest szeroko opisany i ograny w sieci, więc znalezienie poradnika nie stanowi problemu, a do tego mamy jeszcze aplikację AMD Ryzen Master, która pozwala na ustawienie wszystkiego z poziomu systemu operacyjnego, więc nie musicie się koniecznie błąkać po BIOSie. Oprócz tego warto też sprawdzać ceny każdej z nich za pomocą naszej porównywarki płyt głównych, która pozwoli Wam znaleźć najlepszą ofertą na wymarzonego MOBASa.

Co oferują dobre płyty główne do podkręcania Ryzenów?

Dobra płyta główna do podkręcania najnowszych procesorów od AMD musi posiadać odpowiednią konstrukcję, aby dostarczyć Wam zarówno stabilność systemu, jak i korzystną drogę ulepszenia. W tym akapicie omówimy więc kluczowe elementy specyfikacji, na które najbardziej zwracamy uwagę w każdym rankingu płyt głównych.

  • Sekcja zasilania - od jej składowych zależy to, ile płyta główna jest w stanie dostarczyć prądu procesorowi. Oprócz jakości samych komponentów brać pod uwagę trzeba ich konfiguracje, bo niektórzy producenci próbują manipulować pojęciem ilości faz w opisach swoich produktów. Od możliwości sekcji zasilania zależy potencjał płyty głównej do podkręcenia procesora, czego przy AMD jestem wielkim zwolennikiem.
  • Chłodzenie sekcji zasilania - same komponenty sekcji zasilania to nie wszystko, bo trzeba je też odpowiednio schłodzić. W związku z tym ważnymi elementami każdej płyty głównej do podkręcania są radiatory, które odprowadzają ciepło z sekcji.
  • Ilość slotów na pamięć RAM - generalnie zawsze staramy się dobierać płyty główne, które posiadają opcje dołożenia w przyszłości pamięci operacyjnej bez konieczności sprzedawania już posiadanych kości. Jako że przy AMD działanie w Dual-Channel jest wręcz zbawienne, pozostają nam tylko konstrukcje wyposażone w cztery banki.
  • Rozkład złącz na płycie głównej - może już dziś nie jest to tak wielki problem, ale wciąż spotykam się czasami ze źle rozplanowanymi płytami głównymi, w których kable niekiedy wędrują w poprzek. Chcąc utrzymać wizualną spójność zwracamy więc uwagę na to, jak rozłożone są złącza.
  • Ilość i rodzaj portów - w dobie bezprzewodowej komunikacji porty zaczęły być traktowane po macoszemu, przez co bardziej wymagający użytkownicy, posiadający więcej peryferiów, muszą nieźle kombinować. Bardzo pomocne jest w tej sytuacji USB Typu C, które pozwala na dołączenie HUBów o wysokich przepustowościach, jednak wciąż w tym departamencie tęskno mi za poprzednimi generacjami.
  • Stylistyka i podświetlenie RGB - wraz z popularyzacją obudów z przeszklonymi panelami coraz większą wagę przywiązuje się do samej stylistyki płyty głównej. Ważnym aspektem stało się też jej podświetlenie RGB, ale i możliwości synchronizacji innych urządzeń oraz sterowanie nimi dzięki złączom na PCB. Możecie powiedzieć, że to zbyteczne, ale bardzo wielu użytkowników przykuwa do efektów świetlnych wielką uwagę przy wyborze najlepszej płyty głównej.

Jaką płytę główną na B450 kupić?

Przejdźmy więc do omówienia czołowych, tanich płyty głównych pod procesory AMD, opartych o chipset B450, które nie bez powodu figurują w wielu polecanych zestawach komputerowych.

MSI B450 TOMAHAWK

Można powiedzieć, że MSI B450 TOMAHAWK to taki duży MORTAR, tylko jednak trochę inny. Dzisiaj jest znacznie przeceniony i kosztuje 399 zł, więc trafił na pierwsze miejsce naszego zestawienia płyt głównych.

MSI B450 TOMAHAWK - dobra płyta głowna pod AM4Otrzymujemy bardzo dobrą sekcję zasilania, która śmiało poradzi sobie nawet z 8-rdzeniowymi procesorami od AMD, ale zabrano nam za to DisplayPort, który uważam za spory atut. Oprócz tego na podkładzie znalazł się większy radiator, który obniżył dodatkowo temperatury sekcji zasilania pod obciążeniem oraz specjalne złącze RGB pod chłodzenia z Ryzenowych, pudełkowych wersji. Pogodzić jednak nie mogę się z faktem, że pomimo wyższej ceny nie mamy dodatkowych portów USB z tyłu. Co prawda z problemem łatwo można sobie poradzić kartą na PCI Express, bo slotów mamy dostatek, jednak wciąż gdzieś mnie to męczy.

MSI B450 TOMAHAWK - portyJak z resztą sami widzicie, USBków jest tyle samo, a oprócz brakującego DisplayPort zniknęło także złącze optyczne. Mamy za to DVI-D, które przyda się... no właśnie, komu? W związku z tym pomimo ogólnie udanej konstrukcji ta wylądowała na 4. miejscu naszego rankingu płyt głównych, jako że przy okazji ostatniego materiału zarzucaliście mi, że są w nim jedynie "małe" konstrukcje na mATX.

MSI B450 TOMAHAWK - plusy i minusy

Mocna sekcja zasilania

Duże radiatory

USB BIOS Flashback

Intuicyjny BIOS

Dobra cena

Brak DisplayPort

Brak złącza optycznego

MSI B450 TOMAHAWK cena w Komputronik

ASRock B450M Pro4

ASRock B450M Pro4 jest bezpośrednim kokurentem opisanej powyżej płyty głównej od MSI, który na jej tle wypada nieco mniej korzystnie jedynie ze względów wizualnych, które jednak muszę brać pod uwagę. Na laminacie znalazła się znów stosunkowo mocna sekcja zasilania, która poradzi sobie z podkręceniem 12-wątkowych Ryzenów bez większych problemów.

ASRock B450M Pro4 - mała płyta głowna pod AM4

Tym razem mamy dwa radiatory, choć nie połączone w żaden sposób. Są one jednak ukłonem w stronę osób budujących komputer oparty o najnowsze APU, jako że "górna" sekcja odpowiada za dostarczanie energii do zintegrowanej karty graficznej, której zapotrzebowanie na prąd rośnie wraz z jej podkręceniem, co oczywiście gorąco zalecamy. Reszta osprzętu jest właściwie siostrzana, z ciekawostek do złącza Ultra M.2 można także podpiąć kartę Wi-Fi, dzięki czemu unikniemy zajmowania jednego ze slotów PCI-E, których i tak w formacie mATX nie ma wiele.

ASRock B450M Pro4 - portyCo do portów, to mamy dość standardowy zestaw, z tym że zabrakło znów DisplayPort, co uważam za uchybienie. Mamy za to dodatkowe wyjścia wideo dla nieco starszych monitorów, wiec jeżeli takowy posiadacie, to może być to dla Was dobra droga. Oczywiście, jest też HDMI, więc możecie uznać, że się czepiam braku DP w tej płycie głównej, ale do czegoś przecież muszę. 

ASRock B450M Pro4 - plusy i minusy

Niska cena

Dobra sekcja zasilania, szczególnie pod APU

Dedykowane złącze pod podświetlenie coolera od AMD

Brak DisplayPort

Średnia karta dźwiękowa

ASRock B450M Pro4 oferta w RTV EURO AGD

Gigabyte B450 AORUS PRO

Gigabyte B450 AORUS PRO jest w swojej klasie flagowcem, co z resztą widać, słychać i czuć. Pomimo faktu, że jest oparta o "tani" chipset, to na pokładzie znalazła się bardzo przyzwoita sekcja zasilania, okraszona ciekawymi stylistycznie radiatorami i plastikową maskownicą z podświetlonym logo.

Gigabyte B450 AORUS PRO - płyta główna do RyzenaOprócz tego mamy też wzmocniony slot PCI-E na kartę graficzną i dwa radiatory na dyski M.2, których w tym przedziale cenowym próżno szukać u konkurencji. Dużym plusem jest także zaimplementowanie lepszej karty dźwiękowej, bo znalazł się tutaj Realtek ALC1220-VB, który wspiera także złącze optyczne. A jak już o nich mowa, to i w tym przypadku zabrakło mi DisplayPort, choć nowością jest zintegrowana na stałe maskownica portów, która dodaje płycie kurażu.

Gigabyte B450 AORUS PRO - porty z maskownicąJeżeli chodzi o ogólną wydajność tej płyty głównej, to jej sekcja zasilania śmiało poradzi sobie z podkręconymi Ryzenami 7, aczkolwiek wymagała będzie dobrego przepływu powietrza w obudowie. Stylistycznie AORUS PRO wygląda bardzo prestiżowo, jak na ten segment, co pewnie wielu z Was przypadnie do gustu, obsługując przy tym szeroki wachlarz zewnętrznego RGB. Z ciekawostek mamy system dwóch BIOSów, który zapobiegnie permanentnemu "ucegleniu" płyty i złącze RGBW, które standardem nie jest.

Gigabyte B450 AORUS PRO - plusy i minusy

Mocna sekcja zasilania

Bardzo ciekawa stylistyka

Szerokie możliwości podświetlenia RGB

Dobra karta dźwiękowa

Średnio przejrzysty BIOS

Brak DisplayPort

Gigabyte B450 AORUS PRO w RTV EURO AGD

MSI B450M MORTAR

Najlepszą z najtańszych płyt głównych do podkręcania procesorów Ryzen jest bezsprzecznie MSI B450M MORTAR, której ceny wahają się w okolicach 400 zł. Za takie pieniądze otrzymujemy dość stonowaną stylistycznie konstrukcję z mocną sekcją zasilania, która spokojnie poradzi sobie z podkręconym 6-rdzeniowym procesorem.

MSI B450M MORTAR - najlepsza płyta na B450Pomimo niewielkich rozmiarów na pokładzie znalazł się pokaźny radiator, zdecydowanie większy niż w poprzedniej generacji, oraz komplet portów, w tym USB-C. Jako że B450 z bazy gotowe jest na najnowsze APU od AMD, to na tyle znalazły się także najpopularniejsze złącza wideo.

MSI B450M MORTAR - portyNie zabrakło także dwóch gniazd na dyski M.2 i podświetlenia prawej krawędzi płyty. Niezwykle ucieszyła mnie także obecność czterech slotów na pamięć RAM, bo nie jest to tak oczywiste w płytach o formacie mATX. Jak już o nim mowa, to dzięki kompaktowym rozmiarom MORTAR spodoba się także ludziom budującym mniejsze komputery. Z unikalnych cech mamy też USB BIOS Flashback, czyli przycisk na tylnym panelu, który umożliwia wgranie nowego BIOS do płyty nawet bez procesora. Dzięki takiemu ułatwieniu jesteśmy w stanie zarówno naprawić uszkodzony BIOS, jak i wgrać nowy, gdy kupimy tą płytę wraz z Ryzenem z następnej generacji, która jest już za rogiem.

MSI B450M MORTAR - plusy i minusy

Niska cena

Dobra sekcja zasilania

Intuicyjny BIOS

Możliwość koordynacji podświetlenia RGB Mystic Light

USB BIOS Flashback

Średnia karta dźwiękowa

MSI B450M MORTAR w Zadowolenie.pl

MSI B450I GAMING PLUS AC

Na sam koniec naszego rankingu płyt głównych trafia MSI B450I GAMING PLUS AC i choć jest to ostatnia lokata, to jest to konstrukcja najlepsza w swoim rozmiarze. Jak pewnie zdołaliście się zauważyć, jej format to mini-ITX, przez co można na jej podstawie zbudować niezwykle mały, ale też wydajny komputer. Jednostki HTPC znalazły wielu fanów, jako że salonowy komputerek może w wielu przypadkach służyć jako centrum rozrywki, więc jeżeli myśleliście o sprawieniu sobie takiej maszyny, to ta płyta główna będzie jej idealnym początkiem.

MSI B450I GAMING PLUS AC - płyta główna mini-ITXPomimo niewielkich rozmiarów na pokładzie znalazł się wzmacniany slot PCI-E dla karty graficznej i spory radiator na sekcji zasilania, który przy odpowiednim przepływie powietrza utrzyma jej temperatury w ryzach nawet przy 8-rdzeniowym procesorze opatrzonym sufiksem "X". Co do ograniczeń, to mamy niestety tylko jeden slot M.2 i dwa banki na pamięć RAM, jednak są to koszty nieuniknione przy tak znacznej miniaturyzacji. Do zapopulowania są cztery gniazda SATA III i dwa porty na paski RGB w standardzie 5050. Największym plusem tej konstrukcji są jednak zintegrowane moduły do łączności bezprzewodowej, czyli Wi-Fi obsługujące oba zakresy (2,4 GHz i 5 GHz), oraz Bluetooth 4.2, który przyda się przy głośnikach bezprzewodowych.

MSI B450I GAMING PLUS AC - portyW krainie portów jest też nieźle, choć nie mamy USB-C, co dla niektórych może być przeszkodą. Zabrakło także złącza optycznego, jako że na laminacie znalazł się budżetowy chip Realtek ALC887. Pomimo wszystko jest to jednak mała płyta główna w formacie mini-ITX, więc za samą obecność DisplayPort jestem w stanie jej wiele wybaczyć,

MSI B450I GAMING PLUS AC - plusy i minusy

Dobra sekcja zasilania

Cena (Jak na segment mini-ITX)

Moduł łączności bezprzewodowej (Bluetooth 4.2 + WiFi)

Wzmocniony slot PCI-E

Średnia karta dźwiękowa

MSI B450I GAMING PLUS AC oferta w Zadowolenie.pl

TOP 5 tanich i dobrych płyt głównych pod AM4 - Podsumowanie

W tej klasyfikacji pokazaliśmy Wam 5 tanich i dobrych płyt głównych na AM4, które uważamy za sensowne propozycje w swoich przedziałach cenowych. Każda z nich na swój sposób wybija się ponad resztę, zarówno stylistycznie, jak i technicznie, przez co trafiła do naszego zestawienia. Co do kolejności tych konstrukcji, nie traktujcie jej jako gradację od najlepszej, do najgorszej, bo każda z nich odpowiada innym potrzebom, a więc i innemu użytkownikowi.

Niektórzy z Was chcą jak najtaniej kupić płytę główną z mocną sekcją, inni skupiają się na stylistyce, a jeszcze inni chcą zbudować mini komputer i mam nadzieje że każda z tych osób znajdzie tu coś dla siebie. Jak zdołaliście zauważyć, w tym rankingu najwięcej było płyt głównych od MSI, więc możecie uznać mnie za fanboya, jednak w obecnej generacji smoki pokazały prawdziwy pazur i wyniosły wiele pozytywnych wniosków z B350, przez co teraz spijają śmietankę we właściwie każdym segmencie, co z resztą objawia się małymi dostępnościami ich konstrukcji w popularnych sklepach internetowych.

blog comments powered by Disqus
Tanie płyty główne pod AM4 |TOP 5|
Autor: Paweł Rudy