Płyta główna MSI MEG Z490 Unify jest dowodem na to, że sprzeciwy wobec wszędobylskiego podświetlenia RGB nie poszły na marne.
W tym modelu lampeczek nie ma, a cała jego stylistyka opiera się o motyw elegancji w prostocie.
Ta decyzja projektowa ma też pozytywny wpływ na cenę płyty głównej, bo ta jest niższa o 600 zł od podobnie skonstruowanego MSI MEG Z490 ACE. To może przesunąć UNIFY na pierwsze pozycje w rankingach płyt głównych. Dlaczego?
Bo bliźniacza mu mocna sekcja zasilania pozwoli na podobne wyniki w podkręcaniu najwydajniejszych procesorów z 10. generacji Intela, a jej koszt platformy odczuwalnie spada.
16 faz zasilania z 90A w specyfikacji to nie lada gratka, szczególnie w parze z 6-warstwową konstrukcją płyty głównej, która dobrze radzi sobie z wysokim taktowaniem pamięci DDR4 przez redukcję zakłóceń w komunikacji po ścieżkach.
Sprawdź aktualną cenę MSI MEG Z490 Unify:
Test MSI MEG Z490 Unify - Intel Core i9-10900K w akcji
Do sprawdzenia wydajności płyty głównej MSI MEG Z490 Unify użyłem najmocniejszego procesora z 10. generacji, czyli Intel Core i9-10900K. Jego 10 rdzeni i 20 wątków po OC do 5.1 GHz osiągało pobór prądu w granicach 280 W, co było dobrą szkołą życia dla testowanej sekcji zasilania.
16 faz (podwojone 8+1) z 90A w specyfikacji i sporym radiatorem bez problemu przyjęło taką ilość mocy, rozgrzewając się do 77 stopni Celsjusza według odczytu sensora.
Pomiar pirometrem na odwrocie płyty głównej dał maksymalnie 80 stopni Celsjusza, więc niejako potwierdził to, co zaprezentowało HWInfo podczas pełnego obciążenia.
W spoczynku przy OC na pulpicie w systemie Windows 10 Home z NVIDIA RTX 2080 Super na pokładzie pobór prądu nie przekraczał 90 W. To oznacza, że płyta jest odpowiednio skonstruowana elektrycznie i nie nadużywa prądu, gdy nie ma takiej potrzeby.
Pamiętajmy, że wpięte było w nią chłodzenie wodne 360 mm od MSI z wentylatorami RGB, dysk M.2 NVMe i SATA III oraz jeden wentylator systemowy 120 mm.
Co ma w sobie ciekawego MSI MEG Z490 Unify?
Jeżeli spodziewaliście się tu segmentu z wypisanymi portami tej płyty głównej, to zapraszam do oficjalnej specyfikacji MSI MEG Z490 Unify, w której wszystko zostało dokładnie wypisane.
Z ciekawostek mamy Wi-Fi 6, które jest mocno reklamowane jako nowy, wiodący standard prędkości, oraz Bluetooth 5.1, oferujący jeszcze oszczędniejszą transmisję bezprzewodową.
Wszystko to zintegrowano w tę płytę, czego efektem jest dołączona do zestawu antena z magnetyczną nóżką.
Sympatyczny dodatek stanowi USB-C w standardzie Lighting 20 od ASmedia 3241, które jest w stanie osiągać transfery na poziomie 20 Gb/s.
O 2.5G LAN trochę trudno się wypowiadać, bo większość użytkowników nie skorzysta z jego dobrodziejstw. Powodem jest znikoma ilość routerów i switchy na rynku, która operuje w tym standardzie.
Za sekcją zasilania MSI ukryło mały wentylatorek, który ma pomagać w jej chłodzeniu. Teoretycznie nie jest to zły dodatek, jednak na dzisiaj trochę mało potrzebny, chyba że ma się do czynienia z użytkownikiem panicznie sprawdzającym temperatury.
Patrząc na komponenty elektryczne, ta sekcja mogłaby równie dobrze nie mieć radiatorów, więc tym bardziej nie wymaga dodatkowego owiewania.
MSI MEG Z490 Unify - dobra płyta główna pod i9-10900K
MSI MEG Z490 Unify jest odpowiednią płytą główną do obsłużenia najmocniejszego procesora z 10. generacji, czyli Intel Core i9-10900K. Podkręcenie go do 5,1 GHz przy Ring na poziomie 48 nie było dla niej żadnym problemem i pozwoliło na utrzymanie zarówno stabilnego działania, jak i sensownych temperatur sekcji zasilania.
Płyta z automatu przydzieliła napięcie VCORE na poziomie 1.342 v, czyli całkiem sensownie, choć przy 10 rdzeniach i 20 wątkach bez wydajnego chłodzenia wodnego nie ma co nawet podchodzić do OC.
W MSI MEG Z490 Unify najbardziej podoba mi się jednak to, że ma bardzo prosty i przyjazny użytkownikowi BIOS. W paru kliknięciach można znacznie poprawić moc swojej jednostki, zarówno poprzez OC procesora, jak i podbicie taktowania pamięci RAM.
W naszej porównywarce płyt głównych znajdziesz wiele pozycji od MSI z tak intuicyjnym BIOS-em.
Tak jak już wspominałem, dzięki wielowarstwowej płytce drukowanej, na której bazuje Unify, pamięci będą na niej chodzić na prawdę wysoko.
Wydaje się, że dominacja w kwestii OC RAM pozostanie domeną Smoka i na tą generację, bo praktycznie wszystkie Z490 w linii tego producenta posiadają topologię Daisy Chain i podobną, wzorową jakość PCB.
![]() | ![]() | ![]() |