PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Niszczarek | Najlepsze polecane Niszczarki 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.0, Głosów: 3

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi niszczarek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Nabywając każde urządzenie biurowe (do biura i użytku domowego), przyjrzeć się trzeba jego parametrom. Nie inaczej jest w przypadku niszczarek, które z każdym rokiem zyskują na popularności. Ich rynek się rozrasta, a już teraz zapewnia nam masę modeli, co potwierdzają nasze zestawienia.

Jakie są rodzaje niszczarek?

Na rynku jest wiele różnych niszczarek dokumentów, dlatego każdy powinien znaleźć urządzenie dla siebie optymalne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wydajność takiego sprzętu. W zależności od przeznaczenia, niszczarki dokumentów dzielimy na:

Niszczarki osobiste, do małego biura

Ten rodzaj niszczarek sprawdzi się przy okazjonalnym niszczeniu dokumentów. Będzie odpowiedni dla tych, którzy chcą pozbyć się domowych rachunków czy zbędnych faktur. To również dobra propozycja dla małego biura, gdzie pracuje 2- lub 3-osobowy zespół. Pozwalają niszczyć do 50 arkuszy papieru dziennie, a praca rozłożona jest na kilka godzin.

Niszczarki biurowe

Niszczarki z tej grupy cieszą się wśród użytkowników największym zainteresowaniem. Również dlatego, że są najbardziej uniwersalne. Sprawdzą się jako niszczarki osobiste, przybiurkowe czy biurowe, z których korzystać może nawet zespół 10 osób. Charakteryzują się większą wydajnością i wystarczającym stopniem bezpieczeństwa niszczonych dokumentów.

zniszczone dokumenty za pomocą niszczarki

Niszczarki do całego biura

W tej grupie znajdują się niszczarki o jeszcze większej wydajności, które pozwalają niszczyć do 800 dokumentów dziennie. To dobra alternatywa dla kilku niszczarek przybiurkowych. Dzięki jednemu urządzeniu przedsiębiorca obniża koszty zakupu i serwisu. Charakteryzują się one dużą wydajnością, możliwością pracy ciągłej i pojemnymi koszami. Najlepsze niszczarki tego typu niszczą dokumenty na drobne ścinki, co gwarantuje dobrą ochronę dokumentów.

Niszczarki centralne

Dla przedsiębiorców, którzy szukają urządzenia o ogromnej wydajności, najlepsze będą niszczarki centralne. Poza dużą wydajnością i pojemnym koszem charakteryzują się one również dokładnym niszczeniem dokumentów, co zapewnia ich najlepszą ochronę i wysoką poufność znajdujących się na nich danych. Mają też dobrej jakości silnik, który pozwala na pracę ciągłą.

Poza podziałem z uwagi na przeznaczenie niszczarki dzielimy również z punktu widzenia niszczonych dokumentów. Te tną je na:

 • ścinki (cross cut) - najlepsze niszczarki, które dają pewność, że nikt nie odczyta treści niszczonych dokumentów. Cięcie na ścinki daje gwarancję, że ułożenie z nich jakiejkolwiek całości jest w zasadzie niemożliwe.
 • paski (strip cut) – niszczarki tnące dokumenty w paski, które są urządzeniami tańszymi, ale mniej dokładnymi, o niewielkim stopniu tajności.

Jak kupić niszczarkę? Przewodnik kupującego

Jak sama nazwa wskazuje, niszczarki to urządzenia biurowe, które pozwalają na niszczenie dokumentów. Nie tylko w formie papierowej, ale często również tych zgromadzonych na nośnikach pod postacią płyt CD/DVD i dyskietek. Dodatkowo niszczyć przy ich wykorzystaniu można karty kredytowe i inne tym podobne przedmioty.

Obecnie na rynku jest wiele tego typu urządzeń. Najlepsze niszczarki pomaga wybrać ranking. Wcześniej należy jednak przyjrzeć się ich rodzajom, funkcjom czy możliwościom w zakresie niszczenia dokumentów. Ich niszczenie to nie tylko komfort i mniejsza liczba dokumentów. Poza tym za nieodpowiednie zarządzanie takimi dokumentami grożą sankcje finansowe (grzywna) i karne (kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat), o czym mówi Ustawa o Ochronie Danych Osobowych. Ukarani mogą być nawet ci, którzy dane osobowe nieuprawnionym do tego osobom udostępnią nieświadomie.

Jednak niefrasobliwe zarządzanie dokumentami może nieść za sobą poważne konsekwencje również w warunkach domowych. Jako że "lepiej zapobiegać, niż leczyć", dokumenty, na których znajdują się wrażliwe informacje, warto zniszczyć.

Wydajność niszczarki

Jednym z najważniejszych parametrów takich urządzeń jest ich wydajność. Określa się ją przez ilość arkuszy papieru o gramaturze 70-80 g/m2, które niszczarka jest w stanie zniszczyć. Wydajność to również czas, jaki użytkownik będzie musiał spędzić przy urządzeniu, aby zniszczyć większą ilość dokumentów.

Przeglądając ranking niszczarek, wielu użytkowników zwraca uwagę na możliwość pracy ciągłej. Wydajne niszczarki z taką funkcją to bezcenne urządzenie dla biura, gdzie niszczonych jest wiele dokumentów i każdy z pracowników korzysta z niszczarki. Alternatywą mogą być niszczarki automatyczne z podajnikiem dokumentów, ale nie są one przeznaczone do dużych obciążeń, a tylko jednorazowego niszczenia większej partii dokumentów. Warto pamiętać, że najwydajniejsze są niszczarki, które dokumenty tną w paski. Nie należy też niszczyć większej ilości dokumentów, aniżeli podana przez producenta, co obniży żywotność urządzenia lub go zniszczy.

Rodzaj cięcia i stopień bezpieczeństwa DIN

Poza dużą wydajnością najlepsze niszczarki pozwalają na dokładne niszczenie dokumentów. Dlatego ważnym parametrem jest rodzaj cięcia i stopień bezpieczeństwa DIN. O rodzajach cięciach (w paski i na ścinki) już wspominaliśmy. Poza tym, że niszczenie na ścinki jest dokładniejsze i bezpieczniejsze, zachodzi wówczas rzadsza (nawet 8-krotnie) potrzeba opróżniania kosza. Ważne natomiast, aby niszczarki tnące na ścinki co jakiś czas naoliwić. Wystarczy przepuścić wówczas przez niszczarkę arkusz papieru nasączony olejem. Nie dotyczy to niszczarek, które posiadają automatyczne oliwienie.

Odnośnie bezpieczeństwa, według normy DIN 32757 rozróżniamy pięć podstawowych stopni. Każdy z nich uzależniony jest od wielkości uzyskiwanych ścinków. Im ścinki są mniejsze, tym trudniejsze jest odtworzenie niszczonego dokumentu, a tym samym większe bezpieczeństwo danego urządzenia. Według stopnia DIN rozróżniamy:

 • DIN 1 i 2 – do dokumentów ogólnego użytku, które nie zawierają danych poufnych
 • DIN 3 – do dokumentów poufnych, które zawierają dane osobowe lub informacje finansowe
 • DIN 4 i 5 – do dokumentów tajnych i ściśle tajnych

Od 2012 roku niszczarki dzieli się natomiast na siedem kategorii (zgodnie z normą DIN 66399):

 • P-1 (dawniej DIN-1); szerokość ścinka do 12 mm; powierzchnia 2000 mm2; do mało ważnych dokumentów
 • P-2 (dawniej DIN-2); szerokość ścinka do 6 mm; powierzchnia 800 mm2; do korespondencji wewnętrznej
 • P-3 (dawniej DIN-3); szerokość ścinka do 2 mm; powierzchnia 320 mm2; do dokumentów poufnych
 • P-4 (dawniej DIN-1); szerokość ścinka do 6 mm; powierzchnia 160 mm2; do dokumentów szczególnie poufnych
 • P-5 (dawniej DIN-4); szerokość ścinka do 2 mm; powierzchnia 30 mm2; do dokumentów z tajnymi informacjami
 • P-6 (dawniej DIN-5); szerokość ścinka do 1 mm; powierzchnia 10 mm2; do dokumentów ze szczególnie tajnymi informacjami
 • P-7 (dawniej DIN-1); szerokość ścinka do 1 mm; powierzchnia 5 mm2; do dokumentów ze ściśle tajnymi informacjami

Wielkość pojemnika na ścinki

Wielkość pojemnika na ścinki idzie w parze z ilością niszczonych dokumentów. Im jest ich więcej, a niszczarka jest bardziej wydajna, tym i kosz na ścinki jest większy.

drobne ścinki dokumentów

Przy niszczarkach osobistych wystarczający będzie kosz o pojemności 30-50 l. Jednak dla urządzeń centralnych i niszczarek dla większych biur takie pojemniki byłyby zbyt małe, dlatego mają one pojemność nawet 70-80 l. Dla pojemności kosza znaczenie ma też rodzaj ścinek. Jak zostało wspomniane cięcie na ścinki, w perspektywie oszczędności miejsca jest kilkukrotnie efektywniejsze od cięcia w paski. Same kosze są wysuwane lub otwierane z góry. Bardziej poręczne są te pierwsze. Przy koszach wysuwanych odgórnie najpierw niezbędne jest zdjęcie mechanizmu niszczącego.

Niszczenie płyt, dyskietek i kart plastikowych

Najlepsze niszczarki pozwalają nie tylko na niszczenie arkuszy papieru, ale też nośników danych, a w tym płyt CD/DVD czy dyskietek. Podobnie jest z kartami plastikowymi, a więc dowodami czy kartami kredytowymi. Pozwalają na to większe i mniejsze niszczarki. Wyposażono je też w osobny pojemnik, do którego trafiają niszczone dokumenty tego typu.

Oszczędność energii

Użytkownicy, którzy liczą się z każdą wydaną przez siebie złotówką, uwagę powinni zwrócić też na oszczędność energii. W ostatnich latach na rynku pojawiły się niszczarki, które pozwalają na oszczędność prądu. Takie urządzenia po wykonanej pracy automatycznie przechodzą w stan uśpienia.

Gwarancja producenta

Ważna jest też gwarancja producenta. Ta dzieli się na obejmującą całe urządzenie oraz tylko noże tnące. Całe niszczarki objęte są najczęściej 24-miesięczną gwarancją. W przypadku noży, w zależności od producenta gwarancja obejmuje nawet 20 lat (Kobra), 30 i 35 lat (Dahle, Ideal), aż po gwarancję dożywotnią (HSM).

Najlepsze funkcje niszczarek

Dobre niszczarki mają też szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają i skracają pracę, dzięki czemu jest ona bardziej komfortowa. Najważniejsze z nich to:

 • Automatyczny start/stop – system powalający na automatyczny start, kiedy użytkownik włoży dokument; po jego zniszczeniu urządzenie samoczynnie się wyłącza.
 • Funkcja rewers – funkcja, która sprawdza się, kiedy do mechanizmu włożona zostanie zbyt duża ilość dokumentów; niszczarka z rewersem oddaje takie dokumenty, co pozwala uniknąć usterki.
 • Automatyczne wyłączenie po zdjęciu głowicy – najlepsze niszczarki są też bezpieczne; ta funkcja zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, gdyż po zdjęciu ich głowicy urządzenie automatycznie się wyłącza.
 • Automatyczne oliwienie – dodatkowa funkcja, która przydaje się w niszczarkach tnących na ścinki; automatyczne oliwienie pozwala wydłużyć żywotność elementów tnących, które muszą być oliwione; mechanizm niszczarki bez tej funkcji oliwić trzeba osobiście przez przepuszczenie przez niego kartki nasączonej olejem.
 • Czujnik wypełnienia pojemnika – praktyczna funkcja informująca o stopniu napełnienia kosza, który należy opróżnić.
 • Czujnik dotyku – kolejna funkcja zwiększająca bezpieczeństwo; niszczarki z takim systemem zatrzymują się, kiedy ktoś dotknie wnętrza szczeliny na papier; przydaje się w ochronie użytkownika, ale też znajdujących się w domu czy biurze zwierząt.
 • Kółka - element ułatwiający przesuwanie niszczarki; szczególnie przydatny w dużych i ciężkich urządzeniach biurowych.

Wybór niszczarek jest więc ogromny. Szukając sobie takiego urządzenia, warto określić własne potrzeby, biorąc też pod uwagę rodzaj niszczonych dokumentów. Nie ulega natomiast wątpliwości, że jej zakup pozwala uchronić przed poważnymi konsekwencjami. Tak osoby prywatne, jak i przedsiębiorców.

Sprawdź też:

Ranking drukarekRanking kalkulatorów

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.0, Głosów: 3
blog comments powered by Disqus