PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Wiertarek | Najlepsze polecane Wiertarki 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.5, Głosów: 11

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi wiertarek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Jeżeli szukamy sposobu na wywiercenie dziury w domu lub poza nim, zwracamy uwagę oczywiście na jak najlepsze wiertarki. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni tego, w jaki sposób dobrać narzędzie do naszych potrzeb - warto sięgnąć po pomoc.

W tym tekście zawarte są praktyczne porady rozwiewające wszelkie zagadnienia, które mogą nurtować podczas szukania nowego sprzętu. Od teraz dowolny ranking wiertarek nie będzie miał przed tobą tajemnic.

Trudno wybrać porządną wiertarkę

Jak wybrać wiertarkę?

Kiedy próbujemy się przygotować na remont w domu i szukamy do tego odpowiednich narzędzi, to oprócz młotka i gwoździ wybór pada również na sprzęt do wiercenia dziur. Tylko jaką wiertarkę kupić? Jak najlepszą. Przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, dzięki którym dokonasz satysfakcjonującego wyboru.

Wiertarko-wkrętarka, wkrętarka czy wiertarka?

Gdy chcemy wybrać wiertarkę do domu, szybko spotykamy się z różnymi typami podobnych sprzętów. Wszystkie wykorzystują ruch obrotowy do wykonania pewnej czynności. Czym się jednak różnią i do czego służą?

 • Wkrętarka - to zazwyczaj małe narzędzie o niewielkiej mocy. Posłuży do wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Jest tanim rozwiązaniem, z którego pomocą łatwo złożymy meble bez użycia siły. Dzięki wymiennym końcówkom z chwytem sześciokątnym, tak zwanym bitom, łatwo jest je dostosować do różnego rozmiaru wkrętów. Pozwalają na regulację kierunku obrotu i prędkości kręcenia.
 • Wiertarko-wkrętarka - łączy najlepsze cechy obu światów. Z pomocą urządzenia tego typu łatwo wkręcimy śrubę w nowe biurko. Chwilę później, po wymianie końcówki, będziemy mogli już wywiercić dziurę pod śrubę do przymocowania nad nim monitora. To urządzenia uniwersalne o mniejszej mocy niż zwyczajne wiertarki. Można je jednak nawet znaleźć z dodatkowym udarem.
 • Wiertarka - tradycyjne, dobrze nam znane urządzenie. Jego funkcja? Najbardziej podstawowa. Służy do wywiercania dziur. W zależności od mocy i momentu obrotowego może wywiercać otwory o różnej średnicy. Często spotykana z dodatkowym udarem.

Wkrętarka może być dobrym rozwiazaniem dla fana Ikei

Jaka powinna być wiertarka dla domu?

Czym kierować się przy wyborze wiertarki do domu? Najlepiej jest zasugerować się jakimś zestawieniem tanich sprzętów. Ranking wiertarek amatorskich i półprofesjonalnych to w tym przypadku dobry sposób na wybranie odpowiedniego narzędzia dla siebie.

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że do zastosowań domowych wcale nie potrzebujemy urządzenia zdolnego pracować długo i często. Chyba że szykuje nam się poważny remont. Jednak nawet wtedy trudno jest usprawiedliwić kupowanie najlepszej wiertarki na rynku.

Typy wiertarek według poziomu wtajemniczenia użytkownika

Na ogół wiertarki opisuje się głównie według ich grupy docelowej. W zależności od potrzeb użytkownika i jego umiejętności wyróżniamy następujące typy elektronarzędzi do wiercenia:

 • Amatorskie - najtańszy i najprostszy sprzęt. Służący raczej do sporadycznego używania i bez wymagających prac. Jeżeli jest z udarem, to raczej nie poradzi sobie z betonem i żelbetonem.
 • Półprofesjonalne - wyższa półka budżetowych rozwiązań. Typowe średniaki, które aspirują do zastosowań poważnych. Jeżeli jesteś zapalonym majsterkowiczem i lubisz czasem złożyć sobie stół, to może to być sprzęt dla ciebie.
 • Profesjonalne - to najlepsze wiertarki. Mają posłużyć przez lata codziennej pracy. Uzyskują najlepsze możliwe wyniki, nawet jeżeli są akumulatorowe. Z reguły wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak laserowa poziomica lub pięć różnych biegów. Osoby sięgające po te urządzenia raczej nie zastanawiają się, jak wybrać wiertarkę.

Profesjonaliści potrzebują specjalnych narzędzi

Wiertarka przewodowa czy akumulatorowa?

Oba warianty mają swoje plusy i minusy. Żaden nie ma tak naprawdę szczególnej przewagi nad drugim. Podczas remontu domu przydadzą się na równi. Główną cechą decyzyjną w przypadku wyboru jednego z nich jest jednak budżet.

 • Przewodowe - to najczęściej polecane wiertarki. Każdy ranking wiertarek skupia się przynajmniej na jednym narzędziu tego typu. Wszystko dlatego, że łatwiej jest w nich uzyskać niezłą moc i to dużo taniej. Kable zazwyczaj do trzech metrów długości i tak pozwolą na pracę w każdym kącie domu.
 • Akumulatorowe - to nadal dobre wiertarki. Ich główną zaletą jest oczywiście mobilność. Chociaż nie gwarantują wielkich pokładów mocy, z pewnością poradzą sobie w wykorzystaniu domowym, działkowym i nie tylko. Droższe warianty z łatwością posłużą profesjonaliście na budowie.

Najlepsi producenci wiertarek

Chociaż tych jest naprawdę dużo, łatwo wymienić najczęściej polecane i pewne firmy. Na pewno prym wśród nich wiedzie Makita, której narzędzia często stawiane są za wzór dla innych producentów. Nie jest to jednak jedyna zagraniczna firma, na którą warto zwrócić uwagę. Bosch, Black&Decker; czy Hitachi - z tymi markami nie można wybrać źle.

Jest jednak również opcja polska. Nasza rodzima Celma produkuje świetnej jakości sprzęt, który uświęca każdy ranking wiertarek z niższego segmentu cenowego. Zdecydowanie warto rozważyć ich urządzenia.

Wiertarka do betonu - tylko udarowa?

Nie do końca. Zwyczajowo wiertarki z udarem mechanicznym mają to do siebie, że pracują tym lepiej, im bardziej je przykładamy do wierconego materiału. To świetnie działa w przypadku mniej wytrzymałych materiałów, ale im twardsza ściana, tym bardziej męczy. Do żelbetonu zdecydowanie młotowiertarka z udarem pneumatycznym.

Czy wiertarka może posłużyć jako mieszalnik?

Owszem, ale pod warunkiem, że będzie miała system mocowania narzędzi SDS. Ten występuje zazwyczaj w młotowiertarkach. Po zamontowaniu mieszarki w uchwycie łatwo zmiksujemy zaprawę czy klej do tapet.

Czy wiertarka może być szlifierką?

I tak, i nie. Są rozwiązania, które na to pozwalają, ale raczej się to odradza. W żadnym wypadku nie należy za bardzo kombinować ze sprzętem nieprzeznaczonym do danych prac. Już lepiej kupić najprostszą z możliwych szlifierek zamiast ryzykować niepotrzebną wizytę na SOR-ze.

Wiertarka nie zastąpi szlifierki

Jakie są rodzaje wierteł?

Rozróżniamy wiele różnych wierteł do szeregu zastosowań. Warto więc wytłumaczyć działanie najpopularniejszych z nich.

 • Wiertła kręte - służą do wykonywania najprostszych otworów. Zakres średnic wynosi od 0,1 mm do 100 mm. Są produkowane jednolicie ze stali narzędziowej lub węglików spiekanych. W tym ostatnim przypadku nazywa się je widiowymi i wykorzystuje do pracy udarowej.
 • Wiertła koronowe - stosowane do wykrawania dużych otworów. Przypominają rurę z ostrzami rozmieszczonymi na obwodzie. Służą do pozbywania się materiału na obwodzie obrabianego przedmiotu.
 • Wiertła piórkowe -  stosuje się je głównie do obróbki drewna. Posłużą do robienia większych otworów. Mają spłaszczoną część roboczą i dwie krawędzie służące do skrawania. Można je stosować również do wywiercania otworów w szkle.

Jest wiele różnych rodzajów wierteł

Jakie akcesoria można zastosować do wiertarki?

Do tak eksploatowanego i popularnego elektronarzędzia powstało przez lata wiele pomysłowych dodatków. Wśród najbardziej popularnych można znaleźć prowadnicę wiertarską, z której pomocą łatwo wykonamy dziury pod kątem prostym.

Innym dobrym przykładem jest nakładka pochłaniająca pył. Działa na prostej zasadzie pojemnika, do którego wlatują wywiercone przez nas resztki. Łatwo go opróżnić i tym samym zachować czystość podczas remontu domu.

Statywy wiertarskie, dyski uchylne i pompy do płynów - przykłady można mnożyć. Wszystko sprowadza się do tego, że wiertarka jest uniwersalnym narzędziem, którego pracę łatwo można dostosować do swoich potrzeb. Nieważne jak zakręconych.

Dlaczego wiertarki są niebezpieczne?

Jak każde narzędzie również wiertarki cechują się pewnym niebezpieczeństwem związanym z ich używaniem. Łatwo jest przypadkowo przewiercić sobie rękę lub nogę. Zwłaszcza przy wykorzystywaniu blokady włącznika. Poza tym łatwo też bez zachowania środków bezpieczeństwa uszkodzić wzrok lub słuch. Typowa wiertarka udarowa pracuje z głośnością dochodzącą nawet do 100 dB.

Najważniejsze cechy wiertarek

Zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące różnych atrybutów, którymi producenci cechują swoje wiertarki. W tej części poradnika znajdziesz przydatne informacje dotyczące bardziej i mniej technicznych aspektów wiertarki i tego, na co zwracać uwagę przy jej zakupie.

O co chodzi z mocą w wiertarce?

Moc to parametr przekładający się bezpośrednio na możliwości silnika. Zasada wydaje się być w miarę prosta. Im więcej mocy pobiera nasz sprzęt, tym więcej obrotów jest w stanie wykonać na minutę i tym lepiej radzi sobie z poszczególnymi materiałami.

W tańszych wiertarkach standardem jest moc silnika do 800 W. W tych profesjonalnych możemy znaleźć sprzęt pracujący z 1200 W i więcej.

Moment obrotowy w wiertarce - co to za parametr?

Im wyższy moment obrotowy w naszym sprzęcie, tym łatwiej wwiercimy się w rozmaite materiały. Jego jednostką jest niutonometr. To siła razy długość ramienia w trakcie ruchu obrotowego. Jeżeli długość promienia wynosi 1 metr, a oddziałuje na niego siła wynosząca 1 niuton, to wytwarza się moment obrotowy 1 Nm. W przypadku tańszych wiertarek moment obrotowy wynosi zazwyczaj od 20 do 30 Nm.

Maksymalna prędkość wiertarki

Prędkość obrotowa jest o tyle istotnym parametrem, że determinuje możliwości wiertnicze sprzętu. Im większa, tym wydajniejsza jest wiertarka. Przeciętna liczba obrotów na minutę wynosi około 3000 lub 4000.

Wiertło obraca się z określoną predkością zależną od biegu i mocy

Na czym polega średnica wiercenia?

W zależności od mocy wiertarka jest w stanie efektywnie wiercić z wykorzystaniem wiertła o pewnej średnicy. To się zmienia w zależności od materiału przez jaki usiłujemy się przebić. Producenci najczęściej podają dane dotyczące tej cechy dla trzech różnych rodzajów materiałów. Chodzi o te standardowe - drewno, beton i metal.

Nie tylko moc dyktuje możliwą szerokość otworu. To zależy też od możliwych do zastosowania wierteł. Taka wiertarka pneumatyczna z systemem SDS wywierci dużo większą dziurę niż tani Bosch z niewielkim wiertłem.

Czym jest udar?

Udar to nic innego jak system do wytwarzania rytmicznych uderzeń. W zależności od rodzaju udaru, działa w różny sposób, ale zawsze przekłada się na jeden efekt. Wprowadza narzędzie (w tym przypadku wiertło) w ruch posuwisto-zwrotny. W wyniku uderzeń rozkrusza się materiał i łatwiej jest go rozwiercić. Dlatego też istotne jest korzystanie z odpowiednich wierteł widiowych.

Jak działa udar w typowej wiertarce?

W wiertarce udarowej występuje zazwyczaj mechanizm zębatkowy lub pneumatyczny. W przypadku pierwszego dwie zębatki obracające się w przeciwne strony wytwarzają mechanicznie uderzenia. To prosta mechanika, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w tanich wiertarkach udarowych.

W przypadku udaru pneumatycznego za działanie odpowiada kompresor umieszczony w elektronarzędziu (lub w przypadku większych urządzeń też poza nim).

Ten rodzaj spotykany jest raczej w profesjonalnych młotowiertarkach. Wiertło montowane jest za pomocą uchwytu SDS-Plus lub SDS-Max. Dzięki takiemu zamocowaniu dłutuje się dno utworu, a poprzez obracające się wiertło powstałe resztki są usuwane na zewnątrz.

Z czym zazwyczaj wiąże się większa liczba udarów?

W małych wiertarkach częstotliwość udarów jest dużo większa niż w dorosłych modelach. Potrafi dochodzić nawet do 48000 udarów na minutę. Przez zwiększenie częstotliwości zmniejsza się też energia każdego uderzenia. Przez to korzystanie z niewielkich elektronarzędzi do kruszenia twardych materiałów przez dłuższy czas jest niewskazana.

Czym są biegi w wiertarce?

Biegi jak to biegi. W zależności od wybranego biegu zmienia się prędkość obrotowa silnika lub udarów. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad pracą urządzenia. Zazwyczaj biegi są dwa. Czasami zamiast biegów występuje automatyczna kontrola prędkości zapobiegająca przegrzaniu się silnika.

Po co funkcja zmiany kierunku obrotu?

To bardzo przydatna możliwość spotykana w większości wkrętarek i wiertarko-wkrętarek. Polega na ustaleniu, w którym kierunku będzie obracać się wiertło lub bit. Dzięki temu łatwo wkręcimy i wykręcimy śruby.

Zmiana kierunku obrotu pozwoli na lepszą kontrolę pracy

Gdyby z kolei nasze wiertło utknęło w materiale, zmieniając kierunek obrotu, prosto i bez zbędnego siłowania się wydobędziemy je. Warto zwracać na tę funkcję uwagę, próbując odpowiedzieć na pytanie, jaką wiertarkę kupić.

Po co komu lampka w wiertarce?

Czasami nie możemy pracować w idealnych warunkach. W ciemnych kątach piwnicy również czasem zachodzi potrzeba wykonania odwiertów. Najlepsze wiertarki wyposażone są w dodatkowy system oświetlenia. Najczęściej LED. Z nimi remont w każdym miejscu domu przejdzie gładko.

Poziomica w wiertarce - przydatny bajer?

Dzięki wbudowanej poziomicy, zazwyczaj laserowej i spotykanej w droższych wiertarkach do zastosowań profesjonalnych, łatwo wykonamy odpowiednie odwierty. Bez niej łatwo o przypadkowe nawiercenie pod kątem. Jeżeli już postanawiamy wydać więcej pieniędzy i zastanawiamy się, czym kierować się przy wyborze wiertarki, to może być jeden z konkretnych atrybutów.

Poziomica to przydatna funkcja w wiertarce

Ogranicznik głębokości wiercenia - jak działa?

Jeżeli obawiamy się przewiercenia na wylot, czy to przez ścianę do sąsiada, czy to przez deskę, powinniśmy zadbać o ograniczenie głębokości wiercenia. Można to zrobić na różne sposoby. Nasz ranking wiertarek wymienia kilka narzędzi, które mają wbudowane ograniczniki w postaci wysuwanych na określoną odległość blokad. Dobrym przykładem jest Bosch Drill Assistant, który posłuży również za filtr.

Jeżeli nasz sprzęt, nawet pomimo bycia najlepszą wiertarką, nie posiada wbudowanego ogranicznika, łatwo go spreparować samodzielnie. Można zakupić dodatkową blokadę w formie pierścienia zaciskanego na wiertle, ale równie dobrze posłuży fragment drutu czy taśmy klejącej. Owinięcie ich na odpowiedniej wysokości wiertła zapewni nam pożądaną głębokość dziury.

Rodzaje uchwytów w wiertarkach

Wydawałoby się, że polecane wiertarki powinny być jak najbardziej intuicyjne. Nic bardziej mylnego. W przypadku uchwytów sprawa nie jest taka prosta. Chociaż dzielą się na te wymagającego dociskania kluczykiem i samozaciskowe, to wybór nie jest oczywisty.

 • Kluczykowe - najbardziej pewne rozwiązanie. Za pomocą kluczyka dociskamy wiertło i mamy przy tym pewność, że się nie poluzuje i nie zacznie klekotać. Nawet przy najcięższych z prac. Przydatna sprawa zwłaszcza przy wierceniu z udarem.
 • Bezkluczykowe - to rozwiązanie dużo wygodniejsze. Zazwyczaj stosowane przy pracach wymagających częstej wymiany osprzętu. Ma jednak kilka minusów. Jednym z nich jest większe narażenie na uszkodzenia mechaniczne.

Po co jest sprzęgło w wiertarce?

Sprzęgło przeciążeniowe to atrybut, którym cechują się dobre wiertarki. To element zrywający połączenie między silnikiem a wrzecionem wiertarki. Robi to wtedy, gdy któreś się blokuje lub ulega zbytniemu przeciążeniu.

Niektóre modele wiertarek, zwłaszcza te akumulatorowe, wyposażone są w regulację sprzęgła. Dzięki temu możemy wyznaczyć tolerancję siły, przy której nastąpi blokada urządzenia. To świetne rozwiązanie dla początkujących i niezłe udogodnienie zabezpieczające nasze elektronarzędzie przed uszkodzeniami.Sprzęgło w wiertarce zabezpiecza nas i sprzęt

Przycisk blokady włącznika - warto go mieć

Większość modeli wiertarek wyposażonych jest w przycisk blokady włącznika. Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że przy zablokowaniu go wiertarka pracuje bez przerwy. To funkcja szczególnie przydatna w wypadku korzystania z urządzeń z udarem. Kiedy skupiamy się na dociskaniu sprzętu do ściany, trudno jest jednocześnie myśleć o trzymaniu spustu.

Należy z tym jednak uważać, bo w przypadku wypuszczenia wiertarki, ta się nie wyłączy. Łatwo o potencjalnie śmiertelne w skutkach wypadki. W przypadku wypuszczenia sprzętu z rąk warto odłączyć go od zasilania przed podniesieniem.

Silnik bezszczotkowy - lepsza alternatywa?

Lepsze modele wiertarek wyposażone są w silnik bezszczotkowy. Czym on jest i czemu cechuje najlepsze wiertarki? Szczotki to specjalny rodzaj kontaktu elektrycznego pomiędzy kilkoma ruchomymi częściami. W trakcie pracy następuje zużywanie się szczotek.

Dlatego właśnie rozwiązania ich pozbawione są dosyć dobre. Silniki bezszczotkowe cechuje dużo niższa awaryjność i mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Czasami nawet o 40% w porównaniu do rozwiązań alternatywnych poprzez wyeliminowanie iskrzenia.

Sprawdź również:

Ranking szlifierekRanking pił łańcuchowychRanking wkrętarekRanking spawarek

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.5, Głosów: 11
blog comments powered by Disqus