W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi wiertarek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.
Decydując się na nowe elektronarzędzia, zawsze chcemy uzyskać jak najlepsze osiągi w jak najniższej cenie. Wiertarki mają to do siebie, że w ich przypadku ciekawie robi się dopiero na pewnym progu cenowym. Oto subiektywnie przez nas wybrane wiertarki udarowe do 300 zł |TOP 7|.
Autor: Magdalena Połczyńska/ 4 polubienia
Jeżeli szukamy sposobu na wywiercenie dziury w domu lub poza nim, zwracamy uwagę oczywiście na jak najlepsze wiertarki. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni tego, w jaki sposób dobrać narzędzie do naszych potrzeb - warto sięgnąć po pomoc.
W tym tekście zawarte są praktyczne porady rozwiewające wszelkie zagadnienia, które mogą nurtować podczas szukania nowego sprzętu. Od teraz dowolny ranking wiertarek nie będzie miał przed tobą tajemnic.
Kiedy próbujemy się przygotować na remont w domu i szukamy do tego odpowiednich narzędzi, to oprócz młotka i gwoździ wybór pada również na sprzęt do wiercenia dziur. Tylko jaką wiertarkę kupić? Jak najlepszą. Przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, dzięki którym dokonasz satysfakcjonującego wyboru.
Gdy chcemy wybrać wiertarkę do domu, szybko spotykamy się z różnymi typami podobnych sprzętów. Wszystkie wykorzystują ruch obrotowy do wykonania pewnej czynności. Czym się jednak różnią i do czego służą?
Czym kierować się przy wyborze wiertarki do domu? Najlepiej jest zasugerować się jakimś zestawieniem tanich sprzętów. Ranking wiertarek amatorskich i półprofesjonalnych to w tym przypadku dobry sposób na wybranie odpowiedniego narzędzia dla siebie.
Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że do zastosowań domowych wcale nie potrzebujemy urządzenia zdolnego pracować długo i często. Chyba że szykuje nam się poważny remont. Jednak nawet wtedy trudno jest usprawiedliwić kupowanie najlepszej wiertarki na rynku.
Na ogół wiertarki opisuje się głównie według ich grupy docelowej. W zależności od potrzeb użytkownika i jego umiejętności wyróżniamy następujące typy elektronarzędzi do wiercenia:
Oba warianty mają swoje plusy i minusy. Żaden nie ma tak naprawdę szczególnej przewagi nad drugim. Podczas remontu domu przydadzą się na równi. Główną cechą decyzyjną w przypadku wyboru jednego z nich jest jednak budżet.
Chociaż tych jest naprawdę dużo, łatwo wymienić najczęściej polecane i pewne firmy. Na pewno prym wśród nich wiedzie Makita, której narzędzia często stawiane są za wzór dla innych producentów. Nie jest to jednak jedyna zagraniczna firma, na którą warto zwrócić uwagę. Bosch, Black&Decker; czy Hitachi - z tymi markami nie można wybrać źle.
Jest jednak również opcja polska. Nasza rodzima Celma produkuje świetnej jakości sprzęt, który uświęca każdy ranking wiertarek z niższego segmentu cenowego. Zdecydowanie warto rozważyć ich urządzenia.
Nie do końca. Zwyczajowo wiertarki z udarem mechanicznym mają to do siebie, że pracują tym lepiej, im bardziej je przykładamy do wierconego materiału. To świetnie działa w przypadku mniej wytrzymałych materiałów, ale im twardsza ściana, tym bardziej męczy. Do żelbetonu zdecydowanie młotowiertarka z udarem pneumatycznym.
Owszem, ale pod warunkiem, że będzie miała system mocowania narzędzi SDS. Ten występuje zazwyczaj w młotowiertarkach. Po zamontowaniu mieszarki w uchwycie łatwo zmiksujemy zaprawę czy klej do tapet.
I tak, i nie. Są rozwiązania, które na to pozwalają, ale raczej się to odradza. W żadnym wypadku nie należy za bardzo kombinować ze sprzętem nieprzeznaczonym do danych prac. Już lepiej kupić najprostszą z możliwych szlifierek zamiast ryzykować niepotrzebną wizytę na SOR-ze.
Rozróżniamy wiele różnych wierteł do szeregu zastosowań. Warto więc wytłumaczyć działanie najpopularniejszych z nich.
Do tak eksploatowanego i popularnego elektronarzędzia powstało przez lata wiele pomysłowych dodatków. Wśród najbardziej popularnych można znaleźć prowadnicę wiertarską, z której pomocą łatwo wykonamy dziury pod kątem prostym.
Innym dobrym przykładem jest nakładka pochłaniająca pył. Działa na prostej zasadzie pojemnika, do którego wlatują wywiercone przez nas resztki. Łatwo go opróżnić i tym samym zachować czystość podczas remontu domu.
Statywy wiertarskie, dyski uchylne i pompy do płynów - przykłady można mnożyć. Wszystko sprowadza się do tego, że wiertarka jest uniwersalnym narzędziem, którego pracę łatwo można dostosować do swoich potrzeb. Nieważne jak zakręconych.
Jak każde narzędzie również wiertarki cechują się pewnym niebezpieczeństwem związanym z ich używaniem. Łatwo jest przypadkowo przewiercić sobie rękę lub nogę. Zwłaszcza przy wykorzystywaniu blokady włącznika. Poza tym łatwo też bez zachowania środków bezpieczeństwa uszkodzić wzrok lub słuch. Typowa wiertarka udarowa pracuje z głośnością dochodzącą nawet do 100 dB.
Zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące różnych atrybutów, którymi producenci cechują swoje wiertarki. W tej części poradnika znajdziesz przydatne informacje dotyczące bardziej i mniej technicznych aspektów wiertarki i tego, na co zwracać uwagę przy jej zakupie.
Moc to parametr przekładający się bezpośrednio na możliwości silnika. Zasada wydaje się być w miarę prosta. Im więcej mocy pobiera nasz sprzęt, tym więcej obrotów jest w stanie wykonać na minutę i tym lepiej radzi sobie z poszczególnymi materiałami.
W tańszych wiertarkach standardem jest moc silnika do 800 W. W tych profesjonalnych możemy znaleźć sprzęt pracujący z 1200 W i więcej.
Im wyższy moment obrotowy w naszym sprzęcie, tym łatwiej wwiercimy się w rozmaite materiały. Jego jednostką jest niutonometr. To siła razy długość ramienia w trakcie ruchu obrotowego. Jeżeli długość promienia wynosi 1 metr, a oddziałuje na niego siła wynosząca 1 niuton, to wytwarza się moment obrotowy 1 Nm. W przypadku tańszych wiertarek moment obrotowy wynosi zazwyczaj od 20 do 30 Nm.
Prędkość obrotowa jest o tyle istotnym parametrem, że determinuje możliwości wiertnicze sprzętu. Im większa, tym wydajniejsza jest wiertarka. Przeciętna liczba obrotów na minutę wynosi około 3000 lub 4000.
W zależności od mocy wiertarka jest w stanie efektywnie wiercić z wykorzystaniem wiertła o pewnej średnicy. To się zmienia w zależności od materiału przez jaki usiłujemy się przebić. Producenci najczęściej podają dane dotyczące tej cechy dla trzech różnych rodzajów materiałów. Chodzi o te standardowe - drewno, beton i metal.
Nie tylko moc dyktuje możliwą szerokość otworu. To zależy też od możliwych do zastosowania wierteł. Taka wiertarka pneumatyczna z systemem SDS wywierci dużo większą dziurę niż tani Bosch z niewielkim wiertłem.
Udar to nic innego jak system do wytwarzania rytmicznych uderzeń. W zależności od rodzaju udaru, działa w różny sposób, ale zawsze przekłada się na jeden efekt. Wprowadza narzędzie (w tym przypadku wiertło) w ruch posuwisto-zwrotny. W wyniku uderzeń rozkrusza się materiał i łatwiej jest go rozwiercić. Dlatego też istotne jest korzystanie z odpowiednich wierteł widiowych.
W wiertarce udarowej występuje zazwyczaj mechanizm zębatkowy lub pneumatyczny. W przypadku pierwszego dwie zębatki obracające się w przeciwne strony wytwarzają mechanicznie uderzenia. To prosta mechanika, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w tanich wiertarkach udarowych.
W przypadku udaru pneumatycznego za działanie odpowiada kompresor umieszczony w elektronarzędziu (lub w przypadku większych urządzeń też poza nim).
Ten rodzaj spotykany jest raczej w profesjonalnych młotowiertarkach. Wiertło montowane jest za pomocą uchwytu SDS-Plus lub SDS-Max. Dzięki takiemu zamocowaniu dłutuje się dno utworu, a poprzez obracające się wiertło powstałe resztki są usuwane na zewnątrz.
W małych wiertarkach częstotliwość udarów jest dużo większa niż w dorosłych modelach. Potrafi dochodzić nawet do 48000 udarów na minutę. Przez zwiększenie częstotliwości zmniejsza się też energia każdego uderzenia. Przez to korzystanie z niewielkich elektronarzędzi do kruszenia twardych materiałów przez dłuższy czas jest niewskazana.
Biegi jak to biegi. W zależności od wybranego biegu zmienia się prędkość obrotowa silnika lub udarów. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad pracą urządzenia. Zazwyczaj biegi są dwa. Czasami zamiast biegów występuje automatyczna kontrola prędkości zapobiegająca przegrzaniu się silnika.
To bardzo przydatna możliwość spotykana w większości wkrętarek i wiertarko-wkrętarek. Polega na ustaleniu, w którym kierunku będzie obracać się wiertło lub bit. Dzięki temu łatwo wkręcimy i wykręcimy śruby.
Gdyby z kolei nasze wiertło utknęło w materiale, zmieniając kierunek obrotu, prosto i bez zbędnego siłowania się wydobędziemy je. Warto zwracać na tę funkcję uwagę, próbując odpowiedzieć na pytanie, jaką wiertarkę kupić.
Czasami nie możemy pracować w idealnych warunkach. W ciemnych kątach piwnicy również czasem zachodzi potrzeba wykonania odwiertów. Najlepsze wiertarki wyposażone są w dodatkowy system oświetlenia. Najczęściej LED. Z nimi remont w każdym miejscu domu przejdzie gładko.
Dzięki wbudowanej poziomicy, zazwyczaj laserowej i spotykanej w droższych wiertarkach do zastosowań profesjonalnych, łatwo wykonamy odpowiednie odwierty. Bez niej łatwo o przypadkowe nawiercenie pod kątem. Jeżeli już postanawiamy wydać więcej pieniędzy i zastanawiamy się, czym kierować się przy wyborze wiertarki, to może być jeden z konkretnych atrybutów.
Jeżeli obawiamy się przewiercenia na wylot, czy to przez ścianę do sąsiada, czy to przez deskę, powinniśmy zadbać o ograniczenie głębokości wiercenia. Można to zrobić na różne sposoby. Nasz ranking wiertarek wymienia kilka narzędzi, które mają wbudowane ograniczniki w postaci wysuwanych na określoną odległość blokad. Dobrym przykładem jest Bosch Drill Assistant, który posłuży również za filtr.
Jeżeli nasz sprzęt, nawet pomimo bycia najlepszą wiertarką, nie posiada wbudowanego ogranicznika, łatwo go spreparować samodzielnie. Można zakupić dodatkową blokadę w formie pierścienia zaciskanego na wiertle, ale równie dobrze posłuży fragment drutu czy taśmy klejącej. Owinięcie ich na odpowiedniej wysokości wiertła zapewni nam pożądaną głębokość dziury.
Wydawałoby się, że polecane wiertarki powinny być jak najbardziej intuicyjne. Nic bardziej mylnego. W przypadku uchwytów sprawa nie jest taka prosta. Chociaż dzielą się na te wymagającego dociskania kluczykiem i samozaciskowe, to wybór nie jest oczywisty.
Sprzęgło przeciążeniowe to atrybut, którym cechują się dobre wiertarki. To element zrywający połączenie między silnikiem a wrzecionem wiertarki. Robi to wtedy, gdy któreś się blokuje lub ulega zbytniemu przeciążeniu.
Niektóre modele wiertarek, zwłaszcza te akumulatorowe, wyposażone są w regulację sprzęgła. Dzięki temu możemy wyznaczyć tolerancję siły, przy której nastąpi blokada urządzenia. To świetne rozwiązanie dla początkujących i niezłe udogodnienie zabezpieczające nasze elektronarzędzie przed uszkodzeniami.
Większość modeli wiertarek wyposażonych jest w przycisk blokady włącznika. Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że przy zablokowaniu go wiertarka pracuje bez przerwy. To funkcja szczególnie przydatna w wypadku korzystania z urządzeń z udarem. Kiedy skupiamy się na dociskaniu sprzętu do ściany, trudno jest jednocześnie myśleć o trzymaniu spustu.
Należy z tym jednak uważać, bo w przypadku wypuszczenia wiertarki, ta się nie wyłączy. Łatwo o potencjalnie śmiertelne w skutkach wypadki. W przypadku wypuszczenia sprzętu z rąk warto odłączyć go od zasilania przed podniesieniem.
Lepsze modele wiertarek wyposażone są w silnik bezszczotkowy. Czym on jest i czemu cechuje najlepsze wiertarki? Szczotki to specjalny rodzaj kontaktu elektrycznego pomiędzy kilkoma ruchomymi częściami. W trakcie pracy następuje zużywanie się szczotek.
Dlatego właśnie rozwiązania ich pozbawione są dosyć dobre. Silniki bezszczotkowe cechuje dużo niższa awaryjność i mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Czasami nawet o 40% w porównaniu do rozwiązań alternatywnych poprzez wyeliminowanie iskrzenia.
Sprawdź również:
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |