PODPOWIEDZI:

Jak prawidłowo korzystać z wiertarki?

Jak prawidłowo korzystać z wiertarki?

Skoro już kupiliście albo planujecie zakup nowej wiertarki, warto zainteresować się jedną podstawową rzeczą. W jaki sposób należy jej używać? W tym artykule przybliżamy wszelkie zagadnienia, które mogą was nurtować.

Korzystanie z wiertarki wydaje się całkiem proste. W końcu każdy potrafi włączyć urządzenie i przyłożyć do ściany. Nie jest to jednak tak banalne, jak mogłoby się wydawać. Nawet najlepszy sprzęt, uświęcający dowolny ranking wiertarek wymaga od użytkownika wiedzy.

Jak korzystać z wiertarki? Rozważnie

Jak posługiwać się wiertarką?

A więc dotarłeś tutaj, zadając sobie pytanie, w jaki sposób wiercić. I dobrze. Zawarte tu wskazówki pomogą ci nie zniszczyć powierzchni, którą rozwiercasz. A przynajmniej nie bardziej niż potrzeba.

Jak przygotować wiertarkę i jej otoczenie do pracy?

Najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić przed zabraniem się za prace remontowe i nie tylko, jest przygotowanie swoich narzędzi. Ogarnięcie elektronarzędzi przed przejściem do działania jest tym ważniejsze, że to przecież sprzęty zgoła niebezpieczne.

Jak więc należy przyszykować wiertarkę do pracy?

 • Sprawdzić stan techniczny sprzętu - czy to wiertła, czy wiertarki i jej przewodu. Jeżeli coś jest uszkodzone, albo się nie kręci, to daleko na tym nie zajedziemy. Istnieje możliwość permanentnego uszkodzenia naszego elektronarzędzia przy stosowaniu zepsutego kabla. Wiertła muszą być koniecznie proste i naostrzone. Dlatego warto dowiedzieć się jak dbać o wiertarkę.
 • Dobrać odpowiednią końcówkę - w zależności od tego, co i jak chcemy wywiercić, przyda nam się odpowiednie wiertło. Od tego, jak mocną masz wiertarkę, zależy też to, czy poradzi sobie z wiertłem o pewnej średnicy w konkretnym materiale. Przy wierceniu z udarem trzeba pamiętać o tym, że istnieją specjalne wiertła do tego przeznaczone.
 • Ustabilizować wiertło - wystarczy porządnie docisnąć je do urządzenia. Dzięki temu po zablokowaniu głowicy będzie trzymało się pewnie i stabilnie. Zabezpieczymy w ten sposób zarówno nas, jak i nasz sprzęt przed wypadkiem.
 • Ustabilizować powierzchnię wierconą - jeżeli jest to ściana, sprawa jest prosta. Gdy jednak chcemy wywiercić dziurę w desce, zawsze warto położyć ją na blacie roboczym albo chwycić w imadło.
 • Sprawdzić rozplanowanie kabli - to nietypowa porada, ale może uratować od niepotrzebnej wizyty elektryka. Jeżeli planujemy wiercić w ścianie, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić na planach, czy w tym miejscu nie ma kabli. Jeżeli ciągną się jakieś przewody, o których zawczasu nie wiemy, możemy uszkodzić całą instalację elektryczną.

Przed wierceniem trzeba się przygotować

Jak trzymać wiertarkę?

Znając te porady, możesz już przystąpić do wiercenia. Pod warunkiem, że wiesz jak trzymać twoje urządzenie. Najbezpieczniej i najoptymalniej, nie ryzykując wykręceniem nadgarstka, jest korzystać z dodatkowego uchwytu. Jeżeli twoja wiertarka takowego nie ma, drugą ręką przytrzymujesz korpus, a pierwszą trzymasz rączkę i spust włącznika.

Należy pamiętać o tym, aby możliwie cała dłoń przylegała do naszego urządzenia. Jeżeli nie przytrzymamy odpowiednio sprzętu, może nam się wyśliznąć. A wtedy o nieszczęścia nietrudno. Inną ważną rzeczą jest to, aby drugiej ręki nie trzymać na ruchomej głowicy wiertarki.

Zobacz też: Tanie wiertarki udarowe do 200 zł |TOP 5|

W jaki sposób powinno się wiercić?

Bezpieczne i efektywne wiercenie w dowolnym materiale sprowadza się właściwie do dwóch rzeczy. Do odpowiednich przygotowań oraz odpowiedniej reakcji. Przed rozpoczęciem pracy trzeba ustawić odpowiedni kierunek odwiertu (czyli prawy) i prędkość. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić już podczas wiercenia, bo unieruchomi się silnik.

Podczas pracy należy trzymać wiertarkę prostopadle do podłoża. Jeżeli chcemy wykonać jak najprecyzyjniejszy odwiert, warto się zaopatrzyć w dodatki ułatwiające wiercenie pod kątem prostym. Wiercąc, należy trzymać urządzenie stabilnie i pod żadnym pozorem nie wypuszczać go z rąk. Praca powinna być pewna i dynamiczna.

Prawidłowe wiercenie wymaga stabilnego podłoża

Podczas wiercenia warto zwracać uwagę na stan naszego sprzętu. Wiertarka łatwo się przegrzewa, a jeżeli uznamy, że jest za bardzo rozgrzana - dajmy jej chwilę odpocząć. Pracując na niskim biegu, warto też od czasu do czasu wyjąć wiertło z otworu i przez chwilę włączyć wiertarkę na wysoki bieg, aby ją przeczyścić.

Równie istotna jest ocena materiału, w jakim wiercimy. W zależności od jego specyfiki należy zastosować wiertło o odpowiedniej średnicy. O ile dobrą praktyką jest wiercenie coraz szerszymi końcówkami, o tyle w przypadku nawiercania materiałów szkliwionych należy zacząć od jak najmniejszego wiertła. Jeżeli tego nie zrobimy, nasze kafelki mogą popękać.

Jak wiercić w murze i betonie?

W murze wiercić trzeba koniecznie z udarem. I w przypadku twardszych materiałów, takich jak beton i żelbeton, nie byle jakim. Najlepiej sprawdzi się w takim przypadku udar pneumatyczny.

Poza tym trzeba pamiętać o założeniu odpowiednich wierteł tworzonych z węglika spiekanego - widiowych. Końcówki z innych materiałów nie wytrzymają uderzeń. W zależności od rodzaju udaru wyróżniamy różne sposoby wiercenia z jego pomocą.

 • Udar mechaniczny - nada się do wywiercania otworów w cegle lub cienkiej blasze. W betonie także można nim pracować, ale z uwagi na specyfikę działania tego typu udaru efekty są tak dobre, jak dobrze dociskamy wiertarkę To oznacza, że praca z twardymi materiałami na dłuższą metę jest po prostu niepraktyczna i bardzo uciążliwa.
  Co istotne, urządzenia z tym typem udaru zazwyczaj wykorzystują tak zwane wiertła cylindryczne. Także ze względu na to osiągają niższą moc obrotową i mogą obracać się samowolnie. Żeby wygodnie rozwiercić taką wiertarką szersze dziury, warto zaczynać od mniejszej średnicy wiertła, stopniowo ją zwiększając.
 • Udar pneumatyczny - idealny do pracy z naprawdę twardymi materiałami. Wykorzystując skompresowane powietrze, dłutuje dno i skrusza dowolny materiał. Nie należy korzystać z tego typu udaru do wiercenia w materiałach miękkich, takich jak cegła. Z uwagi na siłę uderzeń pojawią się pęknięcia wokół otworu, osłabiając strukturę materiału.
  Nie należy również dociskać zbytnio wiertła do powierzchni wierconej. Dociskanie powoduje zmniejszenie poduszki powietrznej, na bazie której działa udar, zmniejszając jego moc.
  Kupując wiertło do pracy pneumatycznej, trzeba pamiętać o tym, że takie urządzenia korzystają zazwyczaj z systemu mocowania SDS. Dużo pewniejszego, a przez to idealnego przy takich przeciążeniach. Dlatego wiercąc taką wiertarką, stopniowo wydłuża się, a nie rozszerza, wiertło.

Oprócz tych porad warto pamiętać o złotych zasadach dotyczących każdego udaru. W zależności od twardości materiału korzystamy z różnych biegów. Nie wolno także zmieniać trybu pracy, gdy wiertarka jest włączona.

Zobacz też: Wiertarki udarowe do 300 zł |TOP 7|

Główne zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z wiertarki

Niezależnie od tego, co próbujemy wywiercić, trzeba zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z tego elektronarzędzia. Warto zabezpieczyć oczy przed odpryskami wierconego materiału za pomocą porządnych okularów ochronnych. Internet jest pełen historii o tym, jak ktoś utracił w tak głupi sposób wzrok. Lub właśnie nie utracił, odpowiednio go zabezpieczając.

Należy także zakupić odpowiednie rękawice. Nie dość, że przy dłuższej pracy nie zrobią nam się odciski, to jeszcze zabezpieczymy dłoń i przed odłamkami, i przed samą wiertarką. Niekoniecznie nawet chodzi o przewiercenie się, ale o nagrzane elementy, które potrafią pozostawić po sobie ślady na lata.

Przy korzystaniu z wiertarki trzeba zadbać o bezpieczeństwo

Skoro już o temperaturze mowa - ściągamy wiertło z głowicy dopiero po pewnym czasie. Musimy dać jej ostygnąć. Jeżeli chcemy to zrobić w połowie pracy, musimy pamiętać o tym, że wiertarka jest naprawdę bezpieczna tylko wtedy, gdy jest odłączona od prądu. Jeżeli więc robimy z nią cokolwiek, co nie jest wierceniem - wyjmijmy najpierw wtyczkę z gniazdka.

Podsumowując zasady korzystania z wiertarek

Jest wiele rzeczy, na które warto zwracać uwagę przy tak pozornie łatwej czynności, jaką jest wiercenie dziur. Przede wszystkim najważniejsze jest przygotowanie - potrzebujemy odpowiednich i dobrze działających wierteł, a także ustabilizowanej powierzchni pod odwiert.

W zależności od tego, jaki materiał wiercimy, konieczne jest dostosowanie prędkości silnika. Nie można jej jednak zmieniać podczas pracy.

Tak samo należy też uważać przy pracy z udarem. Najprościej jest wiercić dziury zaczynając od małego wiertła i stopniowo zwiększając średnicę. Są jednak typy udarów, które pozwalają od razu zastosować wiertło do zrobienia dziury o pożądanej przez nas szerokości.

Jeżeli już wiercimy, to róbmy to bezpiecznie. Zastosowanie odpowiednich środków ostrożności, takich jak okulary ochronne, czy uważanie na rozgrzane elementy, może nas uratować od wielu nieszczęśliwych wypadków.

blog comments powered by Disqus
Jak prawidłowo korzystać z wiertarki?