PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Premierowy test RX 590 z Ryzenem 5 2600X!

Na co zwracać uwagę kupując kartę graficzną?

Na co zwracać uwagę kupując kartę graficzną?

Jeżeli zadajecie sobie pytanie: Na co zwracać uwagę kupując kartę graficzną? to trafiliście do dobrego miejsca. Ten poradnik ma na celu uchronić Was przed złymi wyborami podczas buszowania w gąszczu ofert zarówno na sprzęt nowy, jak i używany.

Na co zwracać uwagę kupując kartę graficzną - procesor graficzny

Jeżeli jesteście kompletnie nowi w temacie budowania komputera i dobierania do niego części, to ten akapit powinien Wam parę podstawowych kwestii wyjaśnić. Kupując kartę graficzną musicie przede wszystkim zwrócić uwagę na oznaczenie procesora graficznego, który jest jej sercem. Najczęściej jest to oznaczenie alfanumeryczne, która składa się z dwóch członów.

Jak kupić kartę graficzna?

Oznaczenia kart od NVIDIA

W przypadku kart od NVIDIA interesują nas jedynie karty z oznaczeniem GTX w pierwszym członie, gdyż seria GT przeznaczona jest raczej do komputerów biurowych i z drobnym wyjątkiem w postaci GT 1030 nie pozwala na swobodne granie w najnowszy tytuły. Drugim elementem nazewnictwa kart graficznych od "zielonych" jest numer, który określa zarówno generację, jak i pułap wydajności karty. Na tym etapie wszystko sprowadza się do tego, że w obrębie poszczególnych generacji wydajniejszy model ma większą liczbę z tyłu, dla przykładu GTX 750 jest odczuwalnie słabszy od GTX 770, a GTX 1050 znacznie ustępuje GTX 1080 Ti. Jak widzicie, pierwsza część numeru odnosi się do generacji, a druga do wydajności samego układu w jej obrębie.

Oznaczenia kart od AMD

Przy nowych kartach od AMD sytuacja wygląda bardzo podobnie, bo tym razem pierwszym członem jest RX, a drugim oznaczenie alfanumeryczne. Podobnie jak przy NVIDIA, im wyższa liczba w drugim członie po RX, tym lepsza wydajność, więc tą serię można śmiało traktować tą samą miarą co karty od "zielonych". Oprócz tego, AMD wypuściło także serię kart o nazwie Vega, których wydajność określana jest przez liczbę po tymże członie, ale ich obecność na rynku jest znikoma, a ceny znacznie przekraczają granice rozsądku. 

Jak AMD nazywało swoje karty graficzne przez lata?

Jeżeli chodzi o używane karty od AMD, to nazewnictwo jest nieco inne, niż te, które kojarzycie z półek sklepowych. Poprzednie generacje tych procesorów graficznych miały aż dwa typy oznaczeń, które często odpowiadały dokładnie tej samej karcie, bo AMD w trakcie swojej turbulentnej historii pokusiło się nie raz na odgrzewanie starych układów i ubieranie ich w nowe oznaczenia, by wśród mniej poinformowanych klientów sprawić wrażenie nowości. Mamy więc dwie główne serie, pierwsza z członem HD 7**** i druga z członami R5, R7 i R9 w zależności od segmentu, na jaki karta jest przeznaczona. Karty z oznaczeniem R5 i R7 mają raczej niższą wydajność, która pozwala na granie w mniej wymagające tytuły, lub na niższych ustawieniach, a karty z oznaczeniem R9 pozwalają już na podniesienie jakości grafiki. Poniżej znajdziecie pełną tabelę, która pokaże wszystkich odpowiedników między seriami. Nie jest ona do końca dokładna, traktujcie ją poglądowo.

Seria HD7***

Seria R* 2***

Seria R* 3***

Radeon R5 210 (Cedar)

Radeon R5 220 (Caicos Pro)

Radeon HD 7450 (Caicos)

Radeon R5 230 (Caicos Pro)

Radeon HD 7470 (Caicos)

Radeon R5 235 (Caicos XT)

Radeon HD 7510 (Turks LE)

Radeon R5 235X (Caicos XT)

Radeon HD 7570 (Turks Pro-L)

Radeon R5 240 (Oland)

Radeon HD 7670 (Turks XT)

Radeon R7 240 (Oland Pro)

Radeon R5 330 (Oland Pro)

Radeon HD 7730 (Cape Verde LE)

Radeon R7 250 (Oland XT)

Radeon R5 340 (Oland XT)

Radeon HD 7750 (Cape Verde Pro)

Radeon R7 250E (Cape Verde Pro)

Radeon R7 340 (Oland XT)

Radeon HD 7770 GHz Edition (Cape Verde XT)

Radeon R7 250X (Cape Verde XT)

Radeon R7 350 (Oland XT)

Radeon R7 260 (Bonaire)

Radeon R7 360 (Bonaire Pro)

Radeon HD 7790 (Bonaire XT)

Radeon R7 260X (Bonaire XTX)

Radeon R7 265 (Pitcairn Pro)

Radeon R7 370 (Pitcairn Pro)

Radeon HD 7850 (Pitcairn Pro)

Radeon R9 270 (Pitcairn XT)

Radeon R7 370 (Pitcairn Pro)

Radeon HD 7870 GHz Edition (Pitcairn XT)

Radeon R9 270X (Pitcairn XT)

Radeon R9 370X (Pitcairn XT)

Radeon HD 7870 XT (Tahiti LE)

Radeon HD 7950 (Tahiti Pro)

Radeon R9 280 (Tahiti Pro)

Radeon R9 380 (Tonga Pro)

Radeon HD 7950 Boost (Tahiti Pro2)

Radeon R9 285 (Tonga Pro)

Radeon R9 380 (Tonga Pro)

Radeon HD 7970 (Tahiti XT)

Radeon R9 280X (Tahiti XTL)

Radeon R9 380X (Tonga XT)

Radeon HD 7970 GHz Edition (Tahiti XT2)

Radeon R9 280X (Tahiti XTL)

Radeon R9 380X (Tonga XT)

Radeon HD 7990 (New Zealand)

Radeon R9 290 (Hawaii Pro)

Radeon R9 390 (Hawaii Pro)

Radeon R9 290X (Hawaii XT)

Radeon R9 390X (Hawaii XT)

Radeon R9 295X2 (Vesuvius)

Radeon R9 Fury (Fiji Pro)

Radeon R9 Nano (Fiji XT)

Radeon R9 Fury X (Fiji XT)

Radeon Pro Duo (Fiji XT)

Mając za sobą krótką lekcję historii, przejdźmy do bardziej aktualnych procesorów graficznych i obgadajmy kwestię ilości wbudowanej pamięci operacyjnej, czyli z angielskiego, VRAM.

Na co zwracać uwagę kupując kartę graficzną - pamięć (VRAM)

Jak wybrać kartę graficzną - VRAM

Jak pewnie zdołaliście już zauważyć, w nazwach kart graficznych występują też oznaczenia odnoszące się do typu i ilości pamięci, jaka trafiła do danego modelu. Jest to niezwykle ważne, bo im mocniejszy jest procesor graficzny, tym lepiej jest w stanie wykorzystywać większą ilość tejże pamięci, ładując na nią tekstury wyższej jakości. Poniżej przedstawię Wam uogólnione ilości VRAM, które są potrzebne, by swobodnie grać w gry z poszczególnych segmentów, zakładając najpopularniejszą rozdzielczość monitora, czyli 1920 x 1080 pikseli :

 1. Gry E-Sportowe - 1 GB VRAM do 2 GB VRAM (Na średnich/wysokich ustawieniach)
 2. Gry MMORPG - 1 GB VRAM do 2 GB VRAM (Na średnich/wysokich ustawieniach)
 3. Gry E-Sportowe i MMORPG - 3 GB VRAM do 6 GB VRAM (Na maksymalnych ustawieniach)
 4. Gry AAA - 4 GB VRAM do 8 GB VRAM (Na wysokich/bardzo wysokich ustawieniach)
 5. Gry AAA - 8 GB VRAM do 11 GB VRAM (Na maksymalnych ustawieniach)

Jak widzicie, by pograć w najnowsze gry na najwyższych ustawieniach graficznych będziecie potrzebowali procesorów graficznych pokroju GTX 1070, gdy zakładamy, że chcecie utrzymać przy tym płynność rozgrywki. Poświęcając nieco jakości na poczet wydajności, ale utrzymując wciąż płynność, możecie ograniczyć się do czegoś w segmencie GTX 1060 i RX 480/580. Tą pierwszą, czyli GTX 1060 6GB, uważam za najbardziej rozsądny wybór do grania w 1080p na ustawieniach bardzo wysokich.

Na co zwracać uwagę kupując kartę graficzną? - edycja, czyli jakość chłodzenia i kultura pracy

Przejdźmy teraz do wyboru odpowiedniej edycji karty graficznej, która zmaksymalizuje stosunek wydajności do ceny. Pierwszym, na co warto zwrócić uwagę, to pobór prądu karty graficznej, ponieważ to właśnie od niego zależy, czy ta będzie miała wysokie temperatury pracy. W przypadku, w którym karta nie pobiera dużo energii, powiedzmy, że do 90 W, nie potrzebujecie dwóch wentylatorów, czy bajeranckich backplate'ów, bo do utrzymania dobrych temperatur wystarczy jeden standardowy wentylator. Dobrym przykładem tego jest ZOTAC GTX 1050 Ti Mini, który pomimo niskiej ceny i małych rozmiarów dostarcza zadowalającej wydajności, jak na ten chip, przy stosunkowo cichej pracy. Droższe edycje GTX 1050 Ti, np. MSI GamingX, potrafią kosztować nawet 200 zł więcej, a nie przynoszą aż takich różnic w wydajności, które przełożyłyby się wymiernie na zwyżkę w cenie.

Jak wybrać kartę graficzną - edycja i chłodzenie

Inaczej jednak sprawy mają się, gdy przejdziemy do bardziej wydajnych, a przez to i prądożernych kart graficznych, szczególnie z generacji Pascal. Dlaczego właśnie mówię o NVIDIA? Bo ta w swych układach zaimplementowała technologię GPU Boost 3.0, która automatycznie podkręca kartę, jeżeli ta nie przekracza ustalonych temperatur. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najwyższe zegary da się uzyskać wtedy, gdy karta operuje poniżej 59 stopni Celsjusza. Po przekroczeniu tej bariery zegary zaczynają opadać. Warto jest więc dopłacić te parę złotych do edycji z lepszym chłodzeniem, by móc wycisnąć pełen potencjał procesora graficznego. Uznajmy więc, że do poboru rzędu 180 W wystarczy wyposażyć się w wersję z dwoma wentylatorami, a powyżej tej wartości ideałem są trzy. Oczywiście, jeżeli nie zależy Wam bardzo na kulturze pracy, a chcecie i tak wycisnąć maksimum, to możecie ręcznie ustawić prędkość wentylatorów w programie MSI Afterburner, który gorąco polecam też do samego podkręcania, jednak najpewniej będzie się to łączyło ze znacznie wyższym poziomem hałasu generowanym przez komputer.

_________________________________________________________

Zobacz porównanie najtańszej z najdroższą kartą graficzną Sapphire RX.
Sapphire RX 570 Pulse Mini vs Sapphire RX 570 Nitro+

_________________________________________________________

Karty graficzne od AMD również posiadają funkcję automatycznego podkręcenia i jej działanie  jest podobne do odsłony "zielonych", jako że również zależy od temperatury i ilości prądu, którą te mogą pobrać. Zegary w Polarisach nie są jednak tak wysokie, jak w Pascalach, co wcale nie oznacza, że konkurencja w niższym i średnim segmencie nie istnieje, a wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że z Polarisami AMD stało się na jakiś czas sensowną alternatywą.

Hierarchia kart graficznych - mini-poradnik dla osób poszukujących części używanych

Kupowanie używanych kart graficznych łączy się ze sporym ryzykiem, jako że są to części komputera, które poddawane są najintensywniejszemu obciążeniu, a przez to najwyższym temperaturom. Jeżeli jednak trafiliście do tego akapitu, to najpewniej zdajecie sobie z tego sprawę i pomimo tego chcecie spróbować swoich sił na rynku wtórnym.

Hierarchia kart graficznych

jak wybrać kartę graficzną? - Hierarchia kart graficznych

Zacznijmy może od tego, jak wygląda hierarchia wydajności kart graficznych, by mieć pogląd na to, co warto kupić, jeżeli Waszym celem jest granie w nowe gry.

GeForce

Radeon

Zintegrowane

Titan V

Titan Xp, Titan X(Pascal), 1080 Ti, 1080

RX Vega 64

Titan X (Maxwell), GTX 1070 Ti, 1070, 980 Ti

R9 295X2, RX Vega 56, R9 Fury X

Titan Black, GTX 980, GTX 690

Fury Nano, R9 Fury

Titan, GTX 1060, GTX 970, GTX 780 Ti, GTX 780

RX 580, RX 570, RX 480, RX 470, R9 390X, R9 390, R9 290X, R9 290, HD 7990

GTX 770, GTX 680, GTX590

R9 380X, R9 380, R9 280X, HD 7970 GHz Ed, HD 6990

GTX 1050 Ti, GTX 960, GTX 670, GTX 580

R9 285, R9 280, HD 7950, HD 7870 LE (XT), HD 5970

GTX 1050, GTX 950, GTX 760, GTX 660 Ti

RX 560, RX 460, R7 370, R9 270X, R9 270, HD 7870

GTX 660, GTX 570, GTX 480, GTX 295

R7 265, HD 7850, HD 6970, HD 4870 X2

GTX 750 Ti, GTX 650 Ti Boost, GTX 560 Ti, GTX 560 Ti (448 Core), GTX 470

R7 260X, HD 6950, GTX 5870, HD 4850 X2

GTX 750, GTX 650 Ti, GTX 560

HD 7790, HD 6870, HD 5850

Vega 11

GT 1030, GTX 465, GTX 460 (256-bit), GTX 285, 9800 GX2

RX 550, R7 360, R7 260, HD 7770, HD 6850

Iris Pro Graphics 6200, Vega 8

GT 740 GDDR5, GTX 650, GTX 560 SE, GTX 550 Ti, GTX 460 SE, GTX 460 (192-bit), GTX 280, GTX 275, GTX 260

R7 250E, R7 250 (GDDR5), HD 7750 (GDDR5), HD 6770, HD 6790, HD 5830, HD 5770, HD 4890, HD HD 4870

Jeżeli chodzi o tabelkę, to traktujcie ją poglądowo, bo jest ona znacznym uproszczeniem jako że każda gra zachowuje się trochę inaczej. Warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach, gdy szukacie używanych kart graficznych:

 1. Muszą obsługiwać co najmniej DX 11!
 2. Muszą mieć pamięć co najmniej GDDR5, a nie DDR3!

Jeżeli wasza wybranka nie spełnia tych dwóch warunków, to radzę szukać dalej! A szukać możecie w dziale: ranking kart graficznych.

Jak przetestować używaną kartę graficzną?

Jak przetestować używaną kartę graficzną?

Jeżeli uda Wam się kupić kartę z odbiorem osobistym, lub macie jakiś ustawowy czas na jej zwrot, w razie gdyby coś było nie tak, to warto poddać ją testom obciążeniowym, by potwierdzić jej pełną sprawność. Do tego zadania polecam dwu-godzinną sesję w jakąś wymagającą grę, np. Wiedźmina 3 : Dziki Gon, mając w tle odpalony program HWiNFO 64Dzięki niemu dowiecie się, jakie były maksymalne i średnie temperatury karty, co pozwoli Wam określić, czy ta ma sprawne chłodzenie. Jeżeli okaże się, że przebijacie barierę 90 stopni Celsjusza, to oznacza, że Wasza karta graficzna nigdy nie była czyszczona i trzeba w niej wymienić pastę termoprzewodzącą, termopady oraz ogólnie wyczyścić chłodzenie z kurzu.

jak kupić używaną kartę graficzną - artefakty

Źródło : https://forums.geforce.com/default/topic/997856/gtx-1080-xtreme-gaming-artifacts/

Przy okazji wykluczycie też usterkę samego procesora graficznego, czy otaczającej go elektroniki, bo takie rzeczy też się oczywiście zdarzają, a objawiają się nagłym wyłączeniem komputera, zgaśnięciem ekranu, czy pojawiającymi się artefaktami.

Na co zwracać uwagę kupując kartę graficzną - monitor

Szukając karty graficznej warto jest też dobrać do niej odpowiedni monitor. Mając w zasięgu model za 2500 zł - 3500 zł możecie śmiało sięgać po ekrany 2K, bo Wasze karty spokojnie dadzą radę wyświetlić taką ilość pikseli na wysokich ustawieniach. Poniżej jednak ograniczyłbym się do FullHD, bo ponad wszystko cenię płynność, której GTX 1060 6 GB przy 2K po prostu nie potrafi osiągnąć, przynajmniej w bardziej wymagających grach. Do tego dochodzą jeszcze częstotliwości odświeżania, oznaczone jako Hz, które są wyznacznikiem tego, ile klatek jest w stanie monitor wyświetlić w ciągu sekundy.

Na co zwracać uwagę kupując kartę graficzną - monitor

Odświeżanie monitora, czyli ilość Herz'ów.

Na logikę wiadomo, że jeżeli macie w grze 100 FPS, a monitor ma tylko 60 Hz, to efektywnie zobaczycie jedynie 60 FPS, pomijając oczywiście gry pokroju CS:GO, w którym wyższa niż wyświetlana ilość klatek zmniejsza "Frametime", co jest dla profesjonalistów zbawienne, bo ułatwia celowanie. Dodatkowe, wyższe częstotliwości ekranu ograniczają efekt rozmycia, co poprawia wrażenia z rozgrywki. Poniżej znajdziecie krótki wypis korelacji kart graficznych do rozdzielczości ekranów i ich odświeżania. (Wraz z nową generacją będziemy uaktualniać)

 • Karta graficzna do 700 zł - 1080p, 60 Hz - 75 Hz dla wszystkich gier
 • Karta graficzna do 1600 zł - 1080p, 60 Hz - 75 Hz dla normalnych gier, 144 Hz dla E-Sport
 • Karta graficzna do 2600 zł - 1080p / 2K, 120 Hz - 144 Hz / 60  Hz dla normalnych gier, 240 Hz dla E-Sport
 • Karta graficzna powyżej 3600 zł - 2K / 4K, 120Hz - 144 Hz/ 60 Hz dla normalnych gier, 240 Hz dla E-Sport

Oczywiście nie zapominajcie o jak najniższym Response Time, najlepiej 1 ms!

Odświeżanie adaptacyjne, czyli FreeSync i G-SYNC

na co zwracać uwagę kupując kartę graficzną - FreeSync i G-SYNC

Przy wyborze monitora ważnym elementem specyfikacji jest też dodatkowa technologia, która dopasuje odświeżanie do ilości klatek generowanych przez komputer, co w efekcie upłynnia obraz. Na dzisiaj mamy do wyboru dwie odsłony tego rozwiązania, FreeSync dla kart AMD i G-SYNC dla kart od NVIDIA. Ten pierwszy spotykany jest znacznie częściej, bo najnormalniej w świecie kosztuje mniej, a moduł do jego obsługi znajduje się na kompatybilnych ze standardem kartach graficznych. G-SYNC to już zupełna inna para kaloszy, bo monitory z tą technologią kosztują ponad 1400 zł, jako że to NVIDIA dostarcza moduł, który ją obsługuje, i liczy sobie zań stosunkowo sporo. 

Jeżeli chodzi o implementacje tych technologii, to FreeSync obsługiwany jest przez Radeony R9 295X2, 290X, R9 290, R9 285, R7 260X i R7 260 oraz oczywiście ich nowsze wersje z tabelki na początku artykułu.

Przy G-SYNC właściwie każda karta z serii GTX od 6. generacji włącznie (Kepler) posiada pełne wsparcie dla tej technologii.

Jak wybrać kabel do monitora?

Pamiętać trzeba też o zastosowaniu odpowiedniego kabla gdy w grę wchodzą monitory o wyższych rozdzielczościach i odświeżeniach. Jeżeli chcecie w pełni cieszyć się swoją 144 Hz matrycą, musicie skorzystać z kabla DisplayPort. Podobnie sprawy mają się z G-SYNC i FreeSync, które również preferują DisplayPort, jako że jest to standard oferujący lepszą przepustowość danych od HDMI, stąd też jego wyższość i większe możliwości.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy decydujecie się na nowe, czy używane, kupujcie najlepsze karty, na jakie Was w momencie zakupu stać, bo dzięki temu dłużej pogracie na wyśrubowanych ustawieniach, oczywiście nie pomijając przy tym przyzwoitego procesora, zasilacza i odpowiedniej ilości RAM, które zestaw komputerowy dopełnią.

blog comments powered by Disqus
Na co zwracać uwagę kupując kartę graficzną?