PODPOWIEDZI:

Najmocniejsze karty graficzne do gier |TOP 5|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIOMSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO5469 zł
2Gainward RTX 2080 Ti Phoenix Golden SampleGainward RTX 2080 Ti Phoenix Golden Sample5299 zł
3Palit RTX 2080 Ti DualPalit RTX 2080 Ti Dual4799 zł
4Gigabyte AORUS RTX 2080 Ti Xtreme WaterforceGigabyte AORUS RTX 2080 Ti Xtreme Waterforce6749 zł
5ASUS RTX 2080 Ti STRIXASUS RTX 2080 Ti STRIX6090 zł
Najmocniejsze karty graficzne do gier |TOP 5|

Najmocniejsze karty graficzne na rynku dostarczają dziś wydajności pozwalającej na płynną rozgrywkę w 4K przy najwyższych ustawieniach. W tym materiale znajdziesz propozycje dla graczy, którzy celują w najwyższy poziom doświadczeń wizualnych.

Najmocniejsze karty graficzne na rynku są w stanie dostarczyć płynnej rozgrywki nawet w 4K przy bardzo wysokich ustawieniach. W tym materiale zebraliśmy dla Ciebie najlepsze edycje pod względem stosunku ceny do jakości, choć nie obejdzie się bez paru propozycji z powalającą stylistyką.

Co powinna mieć najmocniejsza karta graficzna na rynku?

Najmocniejsze karty graficzne są przeważnie bardzo dobrze wykonane, głównie ze względu na ceny, które przychodzi za nie zapłacić. Z czasem na rynku pojawiają się jednak bardziej oszczędne modele, w których spotkasz drobniejsze chłodzenia i nudniejszą stylistykę.

Niższa cena idzie też często w parze z mniejszymi rozmiarami karty graficznej. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy planujesz zbudować mały i mocny komputer, bo takie mini projekty kuszą wielu.

Karty graficzne chłodzone wodą

W tym prestiżowym pułapie cenowym znajdują się także karty graficznie z blokiem wodnym, przygotowane już do integracji w układ chłodzenia cieczą. Znajdziesz także takie wyposażone w dedykowane AiO, które odprowadzi znakomitą większość ciepła od razu poza obudowę. Tutaj znów widać ukłon w stronę małych, wydajnych komputerów.

karta graficzna z blokiem wodnym

Jeżeli nie satysfakcjonują Cię gotowe rozwiązania z blokiem wodnym, co jest dość zrozumiałe, możesz śmiało sięgnąć po model referencyjny od NVIDIA i dobrać do niego taki blok, jaki Ci pasuje.

Nie jest to co prawda dobry pomysł, gdy w grę wchodzą tanie karty graficzne. Pełna instalacja wodna  mogłaby kompletnie zniwelować wzrost wydajności, który mógłbyś znacznie łatwiej uzyskać kupując droższy o jej równowartość model.

Wracając do wysokiego segmentu, polecam to rozwiązanie głównie ze względu na fakt, że „referenty” mają przeważnie najlepszy potencjał do OC. Wynika to z tego, że NVIDIA produkuje te chipy, więc zapewnia sobie najlepsze sztuki do swoich konstrukcji. Dzięki temu te na wodzie będą osiągały odczuwalnie lepsze wyniki.

Ile VRAM w najwydajniejszych kartach graficznych?

Najmocniejsze karty graficzne do gier są na ten moment wyposażone w 11 GB VRAM w standardzie GDDR6. Daje to wystarczającą ilość pamięci dla tekstur w zaawansowanych tytułach AAA, nawet w rozdzielczości 4K.

Sama klasa tych pamięci łączy się z wyższą przepustowością wobec ustępującego do niższych segmentów GDDR5, co także poprawia ogólną wydajność. Karty graficzne do 1700 zł również posiadają już szybsze pamięci, więc ewidentnie płyną za nimi wymierne korzyści.

pamięć GDDR6

Schodząc z rozdzielczości, jesteś w stanie podnieść ilość klatek, więc przy 2K możesz śmiało liczyć na 144 FPS-ów, utrzymując bardzo wysokie ustawienia graficzne. Wydaje mi się, że sięgniesz co najmniej po monitor o rozdzielczości 1440p ze 144-hercowym odświeżaniem, więc wydajna karta graficzna nie będzie się nudzić.

Praktycznie każdy ranking kart graficznych na naszym portalu bierze pod uwagę Twój monitor. Bez odpowiedniej specyfikacji matrycy nie będziesz w stanie zobaczyć różnic, które przyniesie nowy akcelerator.

Pamiętaj jednak o tym, aby dobrać do niej odpowiedni procesor, bo niektóre gry, szczególnie te ze stajni Ubisoft, potrzebują sporej mocy obliczeniowej, by dostarczyć stabilnych 144 FPS-ów.

Jaka najmocniejsza karta graficzna do gier?

Czas zebrać najmocniejsze karty graficzne na rynku i pokazać Ci, w jakich modelach warto się rozglądać. Z tym zestawieniem na pewno unikniesz paru rozczarowań i wydasz swoje pieniądze mądrze.

Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że NVIDIA przy RTX 2080 Ti wciąż selekcjonuje chipy pod względem ogólnej jakości. Przez to modele z gorszymi układami nie mogą mieć fabrycznego OC, więc specyfikacja karty graficznej będzie Twoim sprzymierzeńcem.

MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO

Pojawienie się na rynku MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO zwiastowało czarne chmury nad wyczekiwaną wersją LIGHTNING, kierowaną tradycyjnie do entuzjastów. Wielu wątpiło w nią ze względu na bardzo sztywne wytyczne NVIDII dotyczące regulacji napięć i BIOSów dla Turingów.

GAMING X TRIO w chwili premiery było przez to postrzegane jako nowy LIGHTNING, głównie przez bogate podświetlenie RGB i duże gabaryty systemu chłodzenia.

MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO- wentylatory RGB

Ja byłem święcie przekonany, że GAMING X TRIO zostanie wiodącą, konsumencką serią na własnych prawach, nie jako zastępstwo. Już przy recenzji MSI GTX 1080 Ti GAMING X TRIO przemówiła do mnie stylistyka, która odeszła od nachalnej czerwieni, znanej z linii GAMING, i przeszła w stronę szarości oraz większej ilości RGB.

MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO- backplate

Dlaczego MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO trafiło na szczyt tego zestawienia? Przede wszystkim dzięki świetnemu, pół-pasywnemu systemowi chłodzenia, który pozostaje wyłączony do osiągnięcia 60 stopni Celsjusza. Co lepsze, podczas maksymalnego, długotrwałego obciążenia karta nie przebija 75 stopni Celsjusza, czyniąc z niej jedną z najkulturalniejszych edycji na rynku.

Do tego jest też bardzo cicha, co zawdzięcza wysokiemu na prawie 3-sloty systemowi chłodzenia. Można śmiało powiedzieć, że MSI nie przebierało w środkach przy tej karcie graficznej.

MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO - porty

Jeżeli chodzi o wydajność, to na pokładzie znalazł się selekcjonowany układ, posiadający lepszy potencjał OC oraz pamięci GDDR6 od Micron. Po podbiciu limitu mocy można wycisnąć spokojnie dodatkowe 10% wydajności z tego układu, co jest bardzo satysfakcjonujące.

Do zasilenia MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO potrzebować będziesz dwóch kabli 8-pin i jednego 6-pin. Pobór prądu tej karty jest średnio o 50 W wyższy od referencyjnej wartości, choć myślę, że nie będzie to dla nikogo z Was problemem.

MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO plusy i minusy:

 • Wysoka kultura pracy
 • Bogate RGB
 • Lepszej jakości chip
 • Duże gabaryty

MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO oferta w Media Expert

Gainward RTX 2080 Ti Phoenix Golden Sample

Gainward RTX 2080 Ti Phoenix Golden Sample jest jedną z tańszych edycji największego Turinga, która posiada trzy wentylatory. Wokół środkowego znalazło się subtelne podświetlenie, podczas gdy reszta karty jest go pozbawiona.

Gainward RTX 2080 Ti Phoenix Golden Sample - wentylatory

Podobnie jak przy opisanym powyżej GAMING X TRIO mamy do czynienia z prawie trzy-slotowym chłodzeniem, które świetnie radzi sobie z temperaturami generowanymi przez ponad 300 W mocy płynącej referencyjnym PCB.

Niestety, zabrakło systemu FanStop, więc wentylatory kręcą się cały czas, niezależnie od obciążenia. Co prawda są praktycznie niesłyszalne, bo producent dobrze skalibrował krzywą ich prędkości, niemniej część z użytkowników przykuwa do tego szczególną uwagę.

Gainward RTX 2080 Ti Phoenix Golden Sample - chłodzenie

Na pokładzie znalazł się selekcjonowany chip, co oznacza lepszy potencjał do OC. Pamięci to standardowo Microny, Samsungi swoją drogę znajdują jedynie do wersji prestiżowych, takich jak ta w recenzji MSI RTX 2080 Ti LIGHTNING Z.

Do zasilenia Gainward RTX 2080 Ti Phoenix Golden Sample potrzebne są dwa kable 8-pinowe, co jest charakterystyczne dla konstrukcji opartych o referencyjne PCB.

Gainward RTX 2080 Ti Phoenix Golden Sample plusy i minusy:

 • Konkurencyjna cena
 • Lepszej jakości chip
 • Możliwość zmiany BIOS na EVGA
 • Brak systemu FanStop
 • Głośny po OC

Gainward GeForce RTX 2080 Ti Phoenix GS oferta w Euro RTV AGD

Palit RTX 2080 Ti Dual

Palit RTX 2080 Ti Dualjest praktycznie najtańszą edycją dostępną na rynku, skierowaną do osób, które nie dbają tak bardzo o wygląd i kulturę pracy wentylatorów. W tym zestawieniu znalazła się ze względu na fakt, że jej cena oscyluje w okolicach 4700 zł, a jej czysta wydajność po OC nie odbiega tak bardzo od znacznie droższych konkurentów.

Palit RTX 2080 Ti Dual - wentylatory

Poświęcisz więc pół-pasywne wentylatory, stylistykę, backplate i selekcjonowany chip, ale otrzymasz wciąż wysokie osiągi w 4K. Czy takie podejście jest słuszne? Moim zdaniem w wielu przypadkach tak, szczególnie jeżeli planuje się komputer bez przeszklonego panelu bocznego.

Palit RTX 2080 Ti Dual - grubość

Samo chłodzenie Palit RTX 2080 Ti Dual też nie należy do najdrobniejszych, bo zajmuje prawie trzy sloty i działa przy tym wystarczająco skutecznie, by nie doprowadzić do przegrzania karty. Portów także Ci nie zabraknie, nawet USB-C zostało na swoim miejscu.

Palit RTX 2080 Ti Dual plusy i minusy:

 • Bardzo niska cena
 • Efektywne chłodzenie
 • Niski potencjał OC
 • Kiepska stylistyka
 • Brak systemu FanStop

PALIT RTX 2080 Ti Dual oferta na Zadowolenie.pl

Gigabyte AORUS RTX 2080 Ti Xtreme Waterforce

W przedmowie obiecywałem karty graficzne chłodzone wodą, więc serwuję Gigabyte AORUS RTX 2080 Ti Xtreme Waterforce. Jest to konstrukcja ze zintegrowanym AiO, które odpowiada za chłodzenie sekcji zasilania, pamięci i samego selekcjonowanego chipa.

Gigabyte AORUS RTX 2080 Ti Xtreme Waterforce - front

Oprócz tego mamy też 240-milimetrową chłodnicę z dwoma wentylatorami ustalonymi w konfiguracji wyciągającej powietrze z obudowy.

Tutaj natrafiamy na pierwszy problem, bo przy mniejszych budach ciepłe powietrze z ich środka będzie używane do chłodzenia cieczy w chłodnicy. W związku z tym zdecydowanie lepszym pomysłem jest zmiana konfiguracji wentylatorów, by te czerpały świeże powietrze z zewnątrz.

Gigabyte AORUS RTX 2080 Ti Xtreme Waterforce - grubość

Jeżeli sięgniesz po Gigabyte AORUS RTX 2080 Ti Xtreme Waterforce, upewnij się, że Twoja buda ma wystarczająco dużo przestrzeni. Decydując się też na chłodzenie AiO do schłodzenia procesora, możesz mieć kłopot z pogodzeniem dwóch chłodnic.

Co do samych wentylatorów w tej edycji, to słyszałem podzielone opinie. Chcąc utrzymać ciszę pracy, bo przecież o to chodzi przy Waterforce, wypadałoby je podmienić na jakieś subtelniejsze jednostki od Noctua bądź be quiet!

Gigabyte AORUS RTX 2080 Ti Xtreme Waterforce plusy i minusy:

 • Selekcjonowany chip
 • Niskie temperatury w obciążeniu
 • Niewielkie rozmiary
 • Bazowe wentylatory wymagają zmiany konfiguracji

Gigabyte AORUS RTX 2080 Ti Xtreme Waterforce oferta w Ceneo

ASUS RTX 2080 Ti STRIX

ASUS RTX 2080 Ti STRIX trafia do tego materiału głównie dzięki temu, że jest to jedna z nielicznych konstrukcji, w której producent zastosował autorskie PCB. Większość RTXów 2080 Ti, dostępnych dzisiaj na rynku, jest oparta o referencyjne PCB, więc między sobą różni się tylko binem chipa i systemem chłodzenia.

ASUS RTX 2080 Ti STRIX - front

ASUS RTX 2080 Ti STRIX posiada między innymi dwa BIOSy. Jeden z nich służy bazowo do trybu cichego, a drugi do wysokiej wydajności. Jeżeli zajmujesz się modyfikacjami GPU pod OC, to jest to świetna opcja.

Dodatkowo sekcja zasilania jest znacznie mocniejsza, posiadając 3 fazy więcej od referencyjnego projektu. Taka konstrukcja nada się do ekstremalnego podkręcania, mając też uproszczony Vmod na PCB. Rezystory ograniczające limit mocy znalazły się koło gniazd 8-pin, więc łatwo je znaleźć i nalutować na nie takie, które pozwolą Ci uzyskać swoją określoną wartość.

ASUS RTX 2080 Ti STRIX - sekcja zasilania

Jeżeli planujesz ekstremalne podkręcanie na ciekłym azocie pamiętaj o tym, by zastosować dwa oddzielne kable 8-pin do zasilania. Po podniesieniu limitu mocy jeden kabel z dwoma wtykami nie podoła zasileniu karty.

ASUS RTX 2080 Ti STRIX - porty

Co do samej kultury pracy na powietrzu, to ASUS RTX 2080 Ti STRIX zachowuje się wzorowo. W trybie Silent jest praktycznie niesłyszalny w pełnym obciążeniu, operując przy temperaturach nie przekraczających 75 stopni Celsjusza. Przy Performance temperatura spada do 63 stopni.

ASUS RTX 2080 Ti STRIX plusy i minusy:

 • Mocna sekcja zasilania
 • Gotowa na bicie rekordów na LN2 przez ułatwienia modowania
 • Dwa BIOS
 • Wysoka kultura pracy
 • Wysoka cena
 • Jej główne plusy nie zostaną zauważone przez zwykłego użytkownika

ASUS RTX 2080 Ti STRIX oferta na Ceneo

Mocna karta graficzna a zasilacz

Najmocniejsze karty graficznie potrzebują też odpowiedniego zasilacza. Nie podejrzewam Cię o wybuchową jednostkę z czarnej listy, ale możesz być właścicielem markowej konstrukcji ze zbyt niską mocą.

RTX-y 2080 Ti wymagają przeważnie dwóch kabli PCI z 8 pinami, by operować z pełnym potencjałem, choć na rynku jest też parę edycji z trzema portami. Te przeznaczone są do ekstremalnego OC, z resztą jedną z nich jest LIGHTNING Z od MSI, które posiada dedykowany BIOS do chłodzenia ciekłym azotem.

Zasilacz do mocnej karty graficznej

Jeżeli masz zamiar zbudować wydajny komputer z myślą o podkręcaniu karty graficznej i procesora, sięgnąłbym po zasilacz o mocy znamionowej przekraczającej 650 W. Nie mówię, że dokładnie tyle prądu pobiorą Twoje podzespoły, ale zapas pozwoli Ci na utrzymanie cichej pracy jednostki.

Wiele zasilaczy posiada tryb pasywny, który do pewnego stopnia obciążenia, najczęściej koło połowy, nie uruchamia wentylatora. Przy mniej wymagających zadaniach możesz dzięki temu liczyć na kompletną ciszę.

Kiedy kupić drogą kartę graficzną?

Kiedy kupić kartę graficzną? To pytanie pojawia się bardzo często, szczególnie przy najdroższych modelach, które na premierach kosztują odczuwalnie więcej. Przy Turingach NVIDIA złamała nieco swój schemat, serwując od razu najmocniejszy model z linii, czyli RTX 2080 Ti. Poprzednie generacje musiały sporo odczekać, zanim na horyzoncie pojawił się „pełny” chip dla graczy.

kiedy kupić mocną kartę graficzną?

Wracając do pytania, polecam Ci odczekać około 1,5 miesiąca po premierze, aż uspokoją się ceny i wyjdą recenzje edycji, które rozważasz. Może okazać się, że w którejś z nich trafiło się jakieś nieprzemyślane rozwiązanie, nie byłoby to nic nowego w branży elektroniki.

Kiedy sprzedać mocną kartę graficzną z poprzedniej generacji?

Obserwując rynek wtórny, można łatwo zauważyć trend nagłej wyprzedaży kart graficznych, gdy na horyzoncie pojawi się data premiery nowej generacji. Doniesienia są często okraszone wyciekami potencjalnej wydajności nowych chipów, choć bez żadnych oficjalnych testów w grach.

Mocna karta graficzna z poprzedniej generacji znacznie straci na wartości, gdy zastąpi ją podobnie wyceniony model z nowej, oferujący przybliżoną wydajność i nowe technologie. Konsumenci o tym wiedzą, więc mając konkretną datę, chętnie wstrzymują się z zakupami, by dostać jak najwięcej mocy za swoje pieniądze.

W związku z tym swoją drogą kartę graficzną warto sprzedać w czasie niepewności, czyli około 2 miesięcy przed oficjalną premierą. Wtedy na potencjalnych kupujących nie będzie jeszcze tak bardzo wpływało widmo nowej generacji. Brak informacji o jej potencjale względem poprzedniej także działa na korzyść sprzedającego, bo ten oferuje bezkonkurencyjny produkt.

kiedy sprzedać kartę graficzną?

Wcześniejsza sprzedaż i odczekanie po premierze może razem opiewać na 3,5 miesiąca w ciągu cyklu wydawniczego kart graficznych, w których pozostaniesz bez wysokiej wydajności w swoim komputerze. Jest to jeden z tych momentów, w których czas to pieniądz, jednak ciężko określić cenę utraconych korzyści z rozrywki na najwyższym poziomie.

Jest to więc droga, którą musisz wybrać z pełną świadomością jej plusów i minusów, bo wymaga cierpliwości i wyrzeczeń. Teoretycznie można skrócić czas oczekiwania po premierze i pre-order złożyć na wersję referencyjną, która w ostatnim roku została znacznie poprawiona, a gwarantuje wysoką jakość układu graficznego.

Ten model będzie zawsze poszukiwany z tego właśnie względu, a dodatkowo przez znacznie ograniczoną podaż. Dzięki temu nawet przy rozczarowaniu będziesz mógł odzyskać pieniądze na rynku wtórnym albo trochę zarobić.

Najmocniejsze karty graficzne na rynku – podsumowanie

Najmocniejsze karty graficzne na rynku występują w różnych szatach. Jedne mają bogate podświetlenie RGB i wysoką kulturę pracy, inne zintegrowane chłodzenia wodne. Można też znaleźć tanie i mocne karty graficzne, które poświęcają stylistykę i ciszę działania, ale dają najwięcej FPS-ów za każdą wydaną złotówkę.

W tym materiale przedstawiłem Ci cały przekrój propozycji i na tym etapie już wiesz, z czym wiązać się będą wybory poszczególnych edycji. Teraz pozostaje tylko złożenie odpowiednio wydajnego komputera, który będzie w stanie wycisnąć pełen potencjał z tych bestii.

blog comments powered by Disqus
Najmocniejsze karty graficzne do gier |TOP 5|
Autor: Paweł Rudy