PODPOWIEDZI:

Dobre karty graficzne | 1300-1700 złotych | TOP 6 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Zotac GeForce GTX 1660 Ti GamingZotac GeForce GTX 1660 Ti Gaming1246.50 zł
2GTX 1070 Ti (Używ.)GTX 1070 Ti (Używ.)1300 zł
3Palit GeForce RTX 2060 Gaming Pro OCPalit GeForce RTX 2060 Gaming Pro OC1599 zł
4NVIDIA RTX 2060NVIDIA RTX 20601619 zł
5Gainward GeForce RTX 2060 Phoenix G SGainward GeForce RTX 2060 Phoenix G S1669 zł
6PNY Technologies GeForce RTX 2060 XLR8 OCPNY Technologies GeForce RTX 2060 XLR8 OC1669 zł
Dobre karty graficzne | 1300-1700 złotych | TOP 6 |

W tym materiale zebraliśmy dla Was dobre karty graficzne od 1300 do 1700 zł. Postawiliśmy na wysoki stosunek jakości do ceny, więc możecie być pewni, że dostaniecie najwięcej FPS za każdą wydaną złotówkę!

Dobre karty graficzne do 1700 zł muszą oferować przede wszystkim wysoki stosunek wydajności do ceny. Wciąż operujemy w granicach średniego segmentu, więc będziemy szukali najkorzystniejszych edycji, które przyniosą Wam najwięcej FPS.

Każdy test kart graficznych wyposażonych w chipy pokroju GTX 1660 Ti czy RTX 2060 mówi o tym, by nie przepłacać za wymyślną stylistykę, tylko sięgać po wydajniejsze procesory graficzne, bo to one przynoszą największe korzyści.

Przygotowałem dla Was ranking kart graficznych, które sam bym kupił, jeżeli miałbym do wydania od 1300 do 1700 zł. Będzie więc sporo ustępstw pod względem wyglądu, które wartości dodają w departamentach kultury pracy i mocy.

Jaka musi być dobra karta graficzna do 1700 zł?

Porównanie kart graficznych w tym przedziale cenowym przynosi wiele interesujących wniosków. Pierwszym z nich jest fakt, że podświetlenie RGB oraz wymyślne obudowy nie dodają wydajności, a często zamykają do niej drogę.

Najmocniejsze karty graficzne także występują w różnych odsłonach, często podążając za trendami stylistycznymi nieco bliżej, co wynika z ich wysokich cen.

Decydując się na ładniejszą kartę graficzną musimy poświęcić choćby Ray Tracing, sięgając po mniej wydajnego GTXa 1660 Ti w ładnej szacie. Moim zdaniem taki wybór kompletnie mija się z celem.

Kultura pracy karty graficznej

Drugą sprawą pozostaje kultura pracy, na której oszczędzać nie wypada. Co prawda brak systemu Fan Stop, zatrzymującego pracę wentylatorów przy niskim obciążeniu, jest dla wielu problemem, ale w obliczu odpowiednio niższej ceny można ten mankament przełknąć.

kultura pracy w karcie graficznej

Najbardziej interesować nas będą temperatury i hałas podczas obciążenia, bo to one są wyznacznikiem skuteczności chłodzenia. Dobre karty graficzne będą utrzymywały wysokie zegary Boost, nie brzmiąc przy tym jak suszarki.

Wydajność i potencjał podkręcania

Potencjał do podkręcania także powinien być wzięty pod uwagę, więc postaram się Wam dostarczyć propozycje z lepszymi chipami posiadającymi oznaczenie "A". Przy tanich edycjach są one rzadkością, ale można je znaleźć, szczególnie po wstępnych obniżkach cen. W tym zestawieniu kart graficznych mamy aż cztery takie propozycje.

Złącza w karcie graficznej

Złącza nowych kart graficznych w tych czasach stają się coraz mniej kluczowe, bo większość wyposażona jest w te same standardy HDMI i DisplayPort. DVI i VGA odchodzą do lamusa, więc jeżeli posiadacie monitory posiadające tylko te złącza, polecałbym poszukać czegoś nowego, bo inaczej skazani będziecie na przejściówki.

Zotac GTX 1660 Ti Gaming - porty

Ciekawym dodatkiem przy generacji Turing jest złącze USB-C, bo dotychczas takie rozwiązanie było raczej domeną ultracienkich laptopów. Klasyfikacja kart graficznych do 1700 zł co prawda nie zaproponuje Wam wielu modeli z tym wyjściem, ale w referencie można je znaleźć.

Używane karty graficzne zamiast GTX 1660 Ti?

Zestawienie kart graficznych do 1700 zł nie byłoby pełne, gdybym nie zaproponował w nim używanych akceleratorów. Pascale wciąż trzymają fason, pomimo upływu czasu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by i dziś po nie sięgać. W tym przedziale cenowym zwyciężają przede wszystkim większą ilością VRAM, która przekłada się na lepszą wydajność w wyższych rozdzielczościach.

Warto też rzucić okiem na poprzedni materiał o tanich kart graficznych, w którym także znalazły się kuszące ofert z rynku wtórnego, choćby na GTX 1070.

Jaka karta graficzna do 1700 zł?

Mając za sobą wstęp, w którym pokrótce przedstawiłem Wam kluczowe aspekty techniczne, czas na przedstawienie dobrych kart graficznych do 1700 zł.

Zotac GTX 1660 Ti Gaming

Tym razem wystartujemy nieco poniżej określonego budżetu z Zotac GTX 1660 Ti Gaming, który kosztuje około 1250 zł. Jest to najtańszy model GTX 1660 Ti z dwoma wentylatorami, którego taktowanie nie zostało podbite przez producenta. Mamy więc zegary fabryczne, ustalone przez NVIDIA. Power limit także jest nie do ruszenia, więc nie spodziewajcie się wielkiego potencjału do podkręcania.

karta graficzna do 1300 zł Zotac GTX 1660 Ti Gaming

Wciąż możecie zrobić OC, jednak uważnie monitorujcie, kiedy występują niestabilności, by karta nie wykrzaczyła Wam się podczas rozgrywki.

Na pokładzie znalazło się 6 GB pamięci GDDR6, trzy złącza DisplayPort i jedno HDMI. Mamy więc sporo opcji, choć zabrakło DVI-D, co jest ważną informacją dla posiadaczy starszych monitorów.

Brak backplate, nawet plastikowego, może przeszkadzać estetom, w końcu taki MSI Ventus XS go ma, jednak kosztuje też odpowiednio więcej. Jest to tylko kwestia stylistyki, nie przynosząca lepszych temperatur, więc odpuszczamy go sobie na wstępie.

Zotac GTX 1660 Ti Gaming brak backplate

Jeżeli chodzi o kulturę pracy, to jak na budżetowca przystało, zabrakło systemu Fan Stop. Nie jest to jednak wielki problem, bo Zotac pracuje bardzo cicho, nie przekraczając w pełnym obciążeniu 30 dBA. Co prawda odbywa się to kosztem wyższych temperatur, przebijających 70 stopni Celsjusza, jednak w ogólnym rozrachunku nie są to niebezpieczne dla karty wartości.

Na plus mogę zaliczyć efektywność tej karty, bowiem jej pobór prądu nie przekroczy 120 W. Zasilanie jednym kablem PCI-E z 8 pinami pozwala na zastosowanie tańszego zasilacza z niższą mocą. Markowe jednostki od 450 W w górę bez problemu poradzą sobie z tym akceleratorem, nawet po OC procesora.

Zotac GTX 1660 Ti Gaming rozpoczyna to zestawienie głównie dlatego, że jest dobry, tani i prosty w obsłudze. Wiele osób nie podkręca kart graficznych, a jeżeli nawet, to używa do tego automatycznego narzędzia zaimplementowanego w MSI Afterburner o nazwie OC Scanner.

Oprócz tego nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ten model stanieje jako pierwszy, bo tak było przy budżetowym GTX 1060 od Zotaca, choć to tylko moje domysły.

Zotac GTX 1660 Ti Gaming plusy i minusy:

 • Niska cena
 • Wysoka efektywność prądowa
 • Sensowna kultura pracy przy obciążeniu
 • Niewielkie rozmiary
 • Brak systemu Fan-Stop
 • Niski potencjał OC

Oferta w zadowolenie.pl Zotac GTX 1660 Ti Gaming

Używany GTX 1070 Ti

Przechodzimy teraz na chwilę na rynek wtórny, bo na nim też warto szukać karty graficznej, szczególnie jeżeli ta posiada jeszcze ważną gwarancję. Dobrą edycję GTX 1070 Ti możecie znaleźć na Allegro w cenie nie przekraczającej 1300 zł. Karta graficzna z 8 GB VRAM przyda się, jeżeli planujecie rozgrywkę w 1440p, bo w niej 6 GB VRAM z GTX 1660 Ti może być problemem.

używany GTX 1070 Ti

Oprócz tego dostaniecie wyższą wydajność, która po podkręceniu sięgnie możliwości fabrycznego GTX 1080, co zbliża Was czystą mocą do droższego RTX 2060.

Nie macie co prawda wsparcia sprzętowego dla Ray Tracing oraz lepszego enkodera do streamowania, lecz przy GTX 1660 Ti to pierwsze też nie występuje. Jeżeli więc nie planujecie strumieniować rozgrywki, to praktycznie nie ma się nad czym zastanawiać.

Co do samych edycji polecam Wam szukanie MSI Gaming, ASUS Strix, Palit GameRock i Super JetStream.

dobra karta graficzna do 1300 zł - GTX 1070 Ti

Jedynym minusem kupowania używanej karty graficznej jest krótszy okres gwarancji, co przekłada się na mniejszą pewność zakupu. Oprócz tego przeważnie są ta transakcje między konsumentami, więc prawa konsumenckie nie mają mocy. W związku z tym polecam portale aukcyjne z ochroną kupujących, by w razie draki mieć drogę do odzyskania pieniędzy.

GTX 1070 Ti plusy i minusy:

 • 8 GB VRAM
 • Korzystny stosunek wydajności do ceny
 • Godny konkurent dla 1660 Ti, często go prześcigający
 • Brak ulepszonego enkodera do streamowania
 • Krótsza gwarancja

Oferta na Allegro GTX 1070 Ti

Palit RTX 2060 Gaming Pro OC

Palit RTX 2060 Gaming Pro OC jest chyba najbardziej niedocenianym modelem w swojej klasie, co najpewniej zawdzięcza mało porywającej stylistyce.

Palit RTX 2060 Gaming Pro OC - tania i dobra karta graficzna

Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a więc samej specyfikacji. Zestawienie nastawione jest właśnie na takie perełki, które w niewielkiej cenie oferują dużo mocy. W tym przypadku poniżej 1600 zł mamy propozycję, która posiada w sobie większy potencjał OC, a do tego jest podkręcona już w fabryce.

To wszystko zawdzięczamy chipowi, który trafił na pokład z pozoru nudnego Palita. Mamy tu do czynienia ze specjalnie selekcjonowanym pod kątem jakości układem, oznaczonym literą „A” w nazwie.

Daje nam to większy Power Limit i lepszą jakość krzemu w chipie, czego rezultatem są wyższe taktowania przy Boost. Dzięki temu po podkręceniu zbliżamy się wydajnością do znacznie droższego RTX 2070 z bazowymi zegarami.

W specyfikacji znalazło się też 6 GB pamięci VRAM w standardzie GDDR6, która po podkręceniu potrafi śmiało przebić barierę 16 Gbps. Oprócz tego, jak na RTX przystało, dostajemy sprzętowe wsparcie dla Ray Tracingu i DLSS oraz rdzenie Tensor.

Palit RTX 2060 Gaming Pro OC wentylatory

Moc RTX 2060 pozwala na komfortową rozgrywkę w Full HD z włączonym Ray Tracing, jak w 1440p bez tej technologii. W testach nawet 4K jest opcją, jednak przy ograniczeniu do 30 FPS, co dla Wielu jest wartością zdecydowanie za niską.

Jeżeli chodzi o kulturę pracy, to ta jest zadowalająca, choć jak na tańszą edycję przystało, nie powala. Karta w pełnym obciążeniu sięga 65 stopni Celsjusza i prawie 40 dBA co daje o sobie znać.

Palit RTX 2060 Gaming Pro OC jest udaną odpowiedzią na trudno dostępnego „referenta” od NVIDIA. Co prawda nie wygląda tak dobrze i pozbawiono go backplate, ale w zamian oferuje dziś niższą cenę i lekko wyższą wydajność. Moim zdaniem taka wymiana jest sensowna, szczególnie budując komputer bez przeszklonego panelu bocznego. Wtedy nawet brak RGB i nudna stylistyka przestają być problemem.

Palit RTX 2060 Gaming Pro OC porty opinia

Największą wadą tej konstrukcji są porty, a właściwie ich ilość. Otrzymujemy po jednym HDMI, DVI i DisplayPort, co dla użytkowników dwóch monitorów z adaptywną synchronizacją będzie utrapieniem. Referent jest tutaj znacznie lepszy, więc jeżeli używacie dwóch złącz DisplayPort, polujcie właśnie na niego na oficjalnej stronie NVIDIA.

Palit RTX 2060 Gaming Pro OC plusy i minusy:

 • Lepszy potencjał OC
 • Przyzwoita kultura pracy w obciążeniu
 • Świetny stosunek jakości do ceny
 • Mało portów
 • Brak systemu Fan-Stop

Oferta w Ceneo Palit GeForce RTX 2060 Gaming Pro OC

NVIDIA RTX 2060

Referencyjny model RTX 2060 od NVIDIA jest łakomym kąskiem zarówno pod względem ceny, jak i stylistyki. Za 1619 zł otrzymujemy kartę graficzną, która posiada dwa wentylatory i podświetlony na zielono napis GeForce RTX na boku.

NVIDIA RTX 2060 referent - podświetlana karta graficzna

Oprócz tego do referentów trafiają jedynie wyselekcjonowane chipy, które oferują lepszy potencjał do podkręcania, więc możecie być pewni, że sporo z nich wyciśniecie.

Po OC zbliżycie się wydajnością do RTX 2070 z bazowym taktowaniem, co jest kuszącą perspektywą, biorąc pod uwagę znacznie niższą cenę.

Jeżeli chodzi o temperatury, to pomimo zastosowania nowego systemu chłodzenia, referentowi zdarza się przebić 70 stopni Celsjusza przy dłuższym graniu. Wentylatory są jednak dość ciche, więc zapewne lekka zabawa z ich krzywą prędkości zbiłaby nieco te wartości.

NVIDIA RTX 2060 - dobra karta graficzna dla gracza

Sama karta wymaga zasilania jednym 8-pinowym kablem PCI-E, więc podobnie jak opisywany powyżej Palit. Maksymalny pobór mocy referenta wynosi 160 W.

Przechodząc do portów, na pokładzie znalazło się HDMI, DVI, dwa DisplayPort i USB-C. Karta jest w stanie w jednym momencie obsłużyć cztery monitory.

Referencyjny model od NVIDIA jest sporym skokiem naprzód, patrząc na edycje Founders z rodziny Pascal, które wyposażone były w turbiny. W stosunkowo niskiej cenie otrzymujemy wydajną i dobrze prezentującą się kartę graficzną, która radzi sobie zarówno z Ray Tracingiem przy 1080p, jak i w 1440p bez niego.

NVIDIA RTX 2060 - backplate

Największym minusem tej konstrukcji jest tak naprawdę jej dostępność, bo trzeba na nią polować na oficjalnej stronie NVIDIA. Najgorsze jest to, że dostępne sztuki potrafią wyprzedawać się praktycznie od razu, a dostawy nie są częste.

Drugim problemem, na który natraficie z czasem, jest czyszczenie i konserwacja. Referenty są w tym bardzo uciążliwe, więc wymiana pasty termoprzewodzącej może okazać się wyzwaniem.

NVIDIA RTX 2060 plusy i minusy:

 • Korzystna cena
 • Unikatowy design
 • Lepszy potencjał OC
 • Niska dostępność na rynku
 • Brak systemu Fan-Stop

OFERTA na NVIDIA RTX 2060 Founders

Gainward RTX 2060 Phoenix G S

Gainward RTX 2060 Phoenix G S jest praktycznie klonem opisanego już powyżej Palita, więc za długo nie będę się nad nim rozwodził. Różnice ograniczają się do wytłoczeń na plastikowej osłonie chłodzenia, reszta pozostała bez zmian.

Gainward RTX 2060 Phoenix G S - polecana karta graficzna do 1700 zł

Taka bliskość w specyfikacji i wyglądzie wynika z faktu, że Palit kupił Gainwarda w 2005 roku i od tego czasu wypuszcza swoje produkty także pod jego egidą.

Oferta w Komputronik Gainward GeForce RTX 2060 Phoenix GS 6G

PNY RTX 2060 XLR8 OC

PNY RTX 2060 XLR8 OC to następna karta niczym nie różniąca się od opisanego powyżej Palita i Gainwarda. Z tym drugim łączy ją nawet plastikowa pokrywa od chłodzenia, więc jedyną różnicą jest logo na wentylatorach.

PNY RTX 2060 6GB XLR8 Gaming OC - karta graficzna jak Gainward i Palit

Tym razem nie wynika to jednak z faktu, że PNY do Palita należy, bo jest to niezależna marka amerykańska, która zajmuje się też innymi komponentami PC, ale tą kartę zamówiła u Palita.

Możecie nie zdawać sobie z tego sprawy, ale Palit jest jednym z większych dostawców kart graficznych na świecie, podobnie z resztą jak PC Partner, odpowiadając za takie marki jak Zotac, Manli czy inno3D.

Jeżeli więc chcecie kupić niereferencyjnego RTX 2060 w korzystnej cenie, nasza porównywarka kart graficznych pozwoli Wam znaleźć najlepszą cenę w obrębie tych trzech, siostrzanych konstrukcji.

Oferta w Ceneo PNY Technologies GeForce RTX 2060 XLR8 OC

karty graficzne do 1700 zł – podsumowanie

Dobre karty graficzne do 1700 zł skupiły się przede wszystkim na dostarczeniu Wam najwyższej wydajności w najniższej cenie. W średnim segmencie cenowym takie podejście jest moim zdaniem najlepsze, bo dodatki stylistyczne nie są warte Waszych pieniędzy.

karta graficzna z RGB

Dodatkowe pasy podświetleń czy backplaty nie poprawią Waszych FPS. Mogą za to odjąć trochę od budżetu na komponenty PC i zmusić Was do zakupu mniejszego dysku SSD bądź pamięci RAM. Taki ruch nie należy do rozsądnych, chyba że komuś bardzo zależy na wyglądzie.

W przypadku kupna karty graficznej wiele zależy też od Waszych monitorów, zarówno pod względem ich rozdzielczości, jak i ilości. Tańsze edycje kart graficznych potrafią mieć mniej złącz, więc warto to sprawdzić, zanim podejmie się decyzje. Może się okazać, że Wasze dwa monitory nie będą w stanie działać ze wsparciem dla Adaptive Sync, bo oszczędza się najczęściej na DisplayPort.

Dla osób grających w przeróżne symulatory taka niespodzianka może być niedopuszczalna, bo w nich często używa się dwóch ekranów dla większej immersji. W innych tytułach nie jest to już tak wielką przeszkodą, bo drugiego monitora używa się raczej pomocniczo, więc HDMI w zupełności wystarczy.

Ta klasyfikacja kart graficznych zebrała dla Was najlepsze propozycje do 1700 zł, ale to Wy musicie podjąć ostateczną decyzję. Jeżeli już wiecie co chcecie, kupujcie śmiało, na dzisiaj większość kart na rynku jest odkryta więc nie ma na co czekać.

blog comments powered by Disqus
Dobre karty graficzne | 1300-1700 złotych | TOP 6 |
Autor: Paweł Rudy