PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Banków energii | Najlepsze polecane Banki energii 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 5.0, Głosów: 4

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi banków energii. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Poz.ObrazekNazwaTu kupisz najtaniej
1Newell GP12 24000 mAh USB-C PD 60W QI 10W Newell GP12 24000 mAh USB-C PD 60W QI 10W Newell GP12 24000 mAh USB-C PD 60W QI 10W to zaawansowany bank energii z ładowaniem indukcyjnym. Kliknij aby się przekonać!
2Aukey PB-WL03S 20000 mAh Czarny Aukey PB-WL03S 20000 mAh Czarny Aukey PB-WL03S 20000 mAh Czarny to indukcyjny bank energii z funkcją szybkiego ładowania 18 W. Sprawdź sam
3Xtorm Alpha 8000 mAh 15W DS200 Xtorm Alpha 8000 mAh 15W DS200 Xtorm Alpha 8000 mAh 15W DS200 jest indukcyjnym bankiem energii z technologią szybkiego ładowania. Sprawdź sam
4Platinet PMPB10WCS 10000 mAh Srebrny Platinet PMPB10WCS 10000 mAh Srebrny Platinet PMPB10WCS 10000 mAh Srebrny to polecany powerbank, który zyskał wiele pozytywnych opinii. Sprawdź sam
5BlitzWolf BW-P13 10000 mAh BlitzWolf BW-P13 10000 mAh BlitzWolf BW-P13 10000 mAh to bank energii, który bezprzewodowo naładuje Twoje urządzenia. Polecany model
6Baseus PPXFF10W-01 Mini S 10000 mAh Czarny Baseus PPXFF10W-01 Mini S 10000 mAh Czarny Baseus PPXFF10W-01 Mini S 10000 mAh Czarny to ładowany indukcyjnie bank energii z 2 wyjściami USB. Sprawdź sam
7Samsung EB-U3300XJ Wireless Battery Pack 25W Samsung EB-U3300XJ Wireless Battery Pack 25W Samsung EB-U3300XJ Wireless Battery Pack 25W to powerbank o pojemności 10000 mAh z funkcją szybkiego ładowania. Sprawdź sam
8Xiaomi Mi Essential 10000 mAh Biały (WPB15ZM) Xiaomi Mi Essential 10000 mAh Biały (WPB15ZM) Xiaomi Mi Essential 10000 mAh Biały jest bezprzewodowym powerbankiem z diodami LED. Sprawdź sam
9Acme PB301 10000 mAh Acme PB301 10000 mAh Acme PB301 10000 mAh jest bezprzewodowym bankiem energii ze wskaźnikiem naładowania. Sprawdź sam
10Trust Primo Wireless 20000 mAh 23565 Trust Primo Wireless 20000 mAh 23565 Trust Primo Wireless 20000 mAh 23565 to indukcyjny bank energii o dużej pojemności. Ten też ma niezłą cenę

Rozładowany telefon w drodze, brak dostępu do gniazda sieciowego – problem o który nie jest zbyt trudno. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie jakim jest powerbank. Inaczej mówiąc jest to przenośny bank energii, który pozwoli nam naładować baterie telefonu czy innego urządzenia mobilnego bez konieczności szukania gniazdka.

Ranking powerbanków tworzymy wybierając najlepsze dostępne na rynku opcje, a kierujemy się różnorodnymi kryteriami takimi jak choćby: cena, pojemność, przeznaczenie. Dzięki temu znaleźć możecie tu produkty skrojone do indywidualnych potrzeb. Zanim jednak wybierzecie model dla siebie – warto poznać najlepsze powerbanki „od kuchni” i wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed  zakupem.

Co oferuje dobry powerbank?

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów elektronicznych, tak i w przypadku powerbanków trzeba określić, do czego będziemy go używać. To determinuje, na jakie cechy produktu zwrócimy uwagę, a wbrew pozorom nawet tak proste urządzenie posiada kilka zmiennych, które istotnie wpłyną na decyzję o zakupie.

Pojemność

Najistotniejszy element, jaki określa przydatność banku energii. Dobre powerbanki to takie, oferujące pojemność od przynajmniej 2500 mAh, a te najlepsze mogą posiadać nawet ponad 20000 mAh. Czy jednak warto przywiązywać się do deklaracji producenta w kwestii pojemności urządzenia? Zdecydowanie nie.

Powerbank może zapewnić moc nawet powyżej 20000 mAh

Powerbanki niestety cechują samoczynne spadki energii, a więc 6000 mAh deklarowanej pojemności nie oznacza pełnego, dwukrotnego naładowania baterii o pojemności 3000 mAh. Spadki – w zależności od jakości urządzenia – to od kilku do nawet kilkudziesięciu procent!

Szybkość ładowania

Tu tak naprawdę warto zwrócić uwagę na dwie prędkości, jakie posiada każdy powerbank.

  • Prąd wejściowy– informuje nas o tym jak szybko naładujemy nasz przenośny bank energii. Im więcej amperów tym mniej czasu zajmie powerbankowi „napełnić się” prądem.
  • Prąd wyjściowy – tu analogicznie, z tym że w odwrotnym kierunku. Ilość amperów oznacza jak szybko przenośna ładowarka doładuje naszego smartfona czy tableta.

W obu przypadkach im wyższa wartość, tym krótszy czas, jaki potrzebujemy na dostarczenie energii. Niewiele osób zwraca na to uwagę, a jest to element równie istotny jak sama pojemność powerbanka.

Ilość i rodzaj wejść

Dobrze jest naładować telefon za pomocą powerbanka, a jeszcze lepiej, jeśli można ładować kilka od razu. Tu dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii, jaką jest ilość złączy oraz ich rodzaj. Dobre powerbanki wyposażono przynajmniej w dwa wejścia umożliwiające podłączenie sprzętu zewnętrznego – wyjątek stanowią małe powerbanki, które z założenia mają mieścić się w kieszeni.

Warto też zwrócić uwagę na to, jakiego typu złącza oferuje dany produkt lub jakie przejściówki producent zapewnia w zestawie. Najlepsze powerbanki powinny być wyposażone w wejście USB oraz dawać możliwość podłączenia telefonów z popularnymi wejściami jak np. USB C, micro USB czy też złącze iPhone'a. Taka różnorodność spowoduje, że bez względu na typ swojego telefonu będziesz mógł go naładować.

Powerbank powinien być kompatybilny z większością smartfonów

Wbrew pozorom nie zawsze takie bogate wyposażenie znajdziemy w zestawie – warto o tym pamiętać, bowiem zakup przejściówek to dodatkowy koszt, którego możemy uniknąć, wybierając solidnie zaopatrzony model magazynu energii.

Wskaźnik naładowania

Porównanie powerbanków pod tym kątem także pokazuje sporą różnorodność. Od prostej diody sygnalizującej po prostu działanie, po rozbudowane produkty z wyświetlaczami LCD, na którym liczbowo wyświetlany jest dokładny stan baterii.

Jeśli chodzi o diody, to może ona stale świecić w jednym kolorze, nie dając zbyt dużej wiedzy o stanie naładowania, a może zmieniać kolory w zależności od poziomu napełnienia baterii.

Zabezpieczenia

Musimy zdać sobie sprawę, że powerbank, choć jest jedynie gadżetem, to nadal urządzenie naładowane prądem i kwestie bezpieczeństwa trzeba mieć na uwadze. Zwracajmy uwagę na to, czy producent je zapewnia. Lepiej dołożyć kilka złotych, niż potem martwić się np. uszkodzonym smartfonem.

Ważne, by dany model oferował ochronę przed przeładowaniem oraz zwarciem. Najlepsze powerbanki z pewnością wyposażono w takie zabezpieczenia, a i tańsze produkty coraz częściej dostosowują się do tego trendu.

Rozmiar

W tym przypadku nie ma reguły, bowiem producenci lubią zabawić się designem i stworzyć coś zupełnie nieprzewidywalnego. Popularne są małe powerbanki, które swobodnie możemy schować w kieszeni i zabrać wszędzie. Ich minus to najczęściej mniejsza pojemność i zaledwie jeden port do ładowania. Plusem z kolei jest mały gabaryt.

Mały powerbank możesz schować nawet do kieszeni

Większe powerbanki rozmiarem mogą przypominać solidnego smartfona czy zewnętrzny dysk. W tym przypadku trudno mówić o schowaniu ich w kieszeń – jednak torba, plecak czy podręczna saszetka już spokojnie dadzą radę. No i możliwości takich magazynów energii są już większe.

Dodatkowe wyposażenie

Czy powerbank do smartfona może oferować coś więcej niż tylko ładowanie? Może. Producenci i w tym przypadku udoskonalają swoje gadżety do ładowania:

  • Latarka LED – popularne rozwiązanie. Latarka nie zużywa zbyt wiele prądu, a przydaje się bardzo często.
  • Uchwyt na smycz – udoskonalenie znane już z odtwarzaczy mp3 czy telefonów komórkowych. Dzięki temu możemy powerbank zawiesić na szyi lub po prostu przywiązać do czegoś, by go nie zgubić.
  • Bateria solarna – świetne rozwiązanie, dzięki któremu możemy naładować powerbank za pomocą promieni słonecznych. To wyjście będzie dodatkowym usprawnieniem przenośnej ładowarki.

Zwykły powerbank czy powerbank solarny?

Jednym z gadżetów, jaki możemy znaleźć w ładowarkach przenośnych, jest panel solarny. To rozwiązanie pozwala nam naładować powerbank bez dostępu do gniazdka elektrycznego, a jedynie za pomocą promieni słonecznych. Takie rozwiązanie ma kilka istotnych plusów.

Po pierwsze ładowanie powerbanka może odbywać się w dowolnym miejscu, na świeżym powietrzu i nie ogranicza nas dostęp do tradycyjnego źródła zasilania. Kolejny atut to ładowanie za darmo – w końcu za słońce płacić nie musimy. Większość tego typu modeli oferuje dualne rozwiązanie, czyli ładowanie tradycyjne oraz solarne, więc nadal nie tracimy podstawowej możliwości dostarczenia energii.

Powerbank solarny czyli pomysł na darmowe ładowanie baterii

Z przyczyn oczywistych nie zawsze jednak powerbank solarny spełni nasze oczekiwania. Przede wszystkim musimy mieć dostęp do słońca – odpada zatem ładowanie w ciemnościach czy późnym wieczorem. Do tego skuteczność ładowania zależy choćby od kątów padania promieni. Stąd zapewnienia o szybkości ładowania z gniazda sieciowego mają się nijak do osiągów, jakie oferuje panel solarny. Tu rezultaty zazwyczaj będą gorsze.

Powerbank solarny może być też droższy od zwykłego. Ten jednorazowy wydatek przyjdzie nam zbilansować dopiero poprzez „darmowe” ładowanie na słońcu. Niewątpliwie sam pomysł jest bardzo ciekawy i wart uwagi, mimo wszystko decydowanie się jedynie na opcję solarbanku, zasilanego wyłącznie baterią słoneczną – może być lekko uciążliwe w użytkowaniu na co dzień.

Jaki powerbank kupić?

Przed zakupem musimy określić, co dany magazyn energii będzie w przyszłości ładował. Tego typu urządzenia mają dość wszechstronne możliwości. Powerbank może ładować m.in.:

  • Smartfony
  • Odtwarzacze mp3
  • Tablety
  • Kamery
  • Aparaty fotograficzne
  • Smartwatche
  • Nawigacje i inne…

Zacznijmy od sprawdzenia pojemności baterii w urządzeniach. Powerbank do tabletu o większej baterii niż prosty telefon komórkowy musi mieć większą pojemność. Szacuje się, że optymalnym rozmiarem pojemności powerbanka jest trzykrotna wartość baterii urządzenia, które będzie on zasilał swoją mocą.

Taka pojemność pozwoli na przynajmniej dwukrotne pełne naładowanie – biorąc pod uwagę nieuniknione spadki energii własnej w powerbanku. Pozostałe parametry zależą już wyłącznie od naszych upodobań – choć oczywiście musimy pamiętać o kompatybilnym złączu, by w ogóle z urządzenia korzystać.

Pojemność powerbanku będzie kluczową cechą przy wyborze

Jedną z ciekawostek jest także powerbank do laptopa – nawet tak duże urządzenia możemy już naładować przenośną ładowarką, a sam pomysł na taki bank energii opinie zbiera nie najgorsze. Tu jednak musimy liczyć się z większym wydatkiem i pojemnością ok. 20000 mAh.

Jak dbać o powerbank?

Kiedy wiemy już, jak wybrać powerbank, to czas powiedzieć jeszcze o zagwarantowaniu mu żywotności. Ranking powerbanków przedstawia naprawdę solidne rozwiązania – ale to od użytkownika zależy, czy oferowane rozwiązania na danym poziomie przetrwają dłużej.

Pamiętać trzeba, że najlepsze dla żywotności baterii będzie jej ładowanie do pełna. Doładowanie o kilka-kilkanaście procent nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podobnie zresztą jak rozładowywanie do zera. To również nie ma najlepszego wpływu na jakość baterii.

Warto też – gdy nie używamy urządzenia przez dłuższy czas – zadbać o jego naładowanie. Utrzymywanie mocy choćby kilkudziesięciu procent jest ważne, a pamiętajmy cały czas o samoczynnym traceniu energii przez powerbanki, co w skali kilku tygodni spowoduje ich całkowite rozładowanie.

Dla bezpieczeństwa nie warto też przegrzewać powerbanków. W końcu to urządzenia elektryczne – i o ile nie mówimy o modelach solarnych – nadmierna temperatura nie sprzyja żywotności baterii.

Ile kosztuje powerbank?

Ceny wahają się od kilkunastu złotych za proste, tanie produkty – które jednak jakościowo nie będą najwyżej oceniane – do nawet 700-800 zł za potężnej mocy powerbanki do laptopów lub innych urządzeń.

W przypadku magazynów energii często dopłacamy za markę, jednak w zamian oferuje gwarancję bezpieczeństwa i jakości wykonania. To oznacza brak przeładować czy zwarć oraz stosunkowo niskie utraty energii własnej.

Test powerbanków znanych marek i tych kompletnie anonimowych jasno pokazuje, że najczęściej te drugie okazują się mało praktyczne i zwyczajnie słabe. To oczywiście nie oznacza, że od razu musimy kupować model za 300 czy 400 zł. Już za kilkadziesiąt złotych możemy znaleźć przyzwoity powerbank do telefonu.

Powerbanki – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak wybrać dobry powerbank dla siebie. Porównanie powerbanków o podobnych parametrach znajdziesz w naszych zestawieniach. To z pewnością jeszcze bardziej pozwoli upewnić się w swoim wyborze.

Zobacz kategorie, które możesz podładować powerbankiem:

ranking smartfonyranking tabletówranking czytników e-booków
Ranking aparatów cyfrowychranking kamer cyfrowychranking kamer samochodowych
ranking nawigacji gpsranking smartwatchyranking smartbandów

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 5.0, Głosów: 4
blog comments powered by Disqus