PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Żelazek | Najlepsze polecane Żelazka 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.1, Głosów: 15

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi żelazek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Żelazko to jeden z najpopularniejszych sprzętów domowych, zatem to na nim skupimy się dzisiaj. Posiadając porządną deskę do prasowania, przyszedł czas na wybór najlepszego żelazka.

Przed Wami obszerny poradnik zakupowy, w którym dowiecie się między innymi: jaką stopę żelazka wybrać, na jakie parametry zwracać uwagę, jakie firmy produkują najmniej awaryjne urządzenia. Poznacie także innowacyjne technologie i funkcje, dzięki którym prasowanie stanie się efektywniejsze.

Jeżeli wymieniacie swój stary sprzęt i nie wiecie, jakie żelazko kupić, to świetnie trafiliście. Zarówno tanie żelazka do prasowania, jak i polecane modele z wyższej półki znajdziecie w aktualnym dziale ranking żelazek.

prasowanie tkaniny za pomocą niebieskiego żelazka Philips

Jakie są rodzaje żelazek?

Podstawowy podział żelazek to:

  • Żelazka przewodowe - to najpopularniejszy rodzaj. Wybierając taki sprzęt trzeba mieć na uwadze długość kabla zasilającego, żebyśmy mogli spokojnie nim manewrować. Optymalną długością jest 2,5 m. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu najczęściej ustawiamy deskę do prasowania. Dobrą opcją są przewody kulkowe, które nie ścierają się i obracają o 360 stopni. Żelazko przewodowe gwarantuje nieprzerywalną pracę.
  • Żelazka bezprzewodowe - żelazka wyposażone w specjalną podstawkę. To wygodne rozwiązanie, ale niestety nie jest bez wad. Wprawdzie przewód nie plącze się, gdyż nie jest wymagane podłączenie do gniazdka elektrycznego, i mamy pełną swobodę ruchów, natomiast owa podstawka nagrzewa urządzenie.
    W praktyce to oznacza, że w chwili, gdy żelazko znajduje się na niej, należy odczekać aż nabierze odpowiedniej temperatury. Jeżeli tego nie zrobimy, to stopa wystygnie. To wiąże się z nieco wolniejszym tempem prasowania, a przy większej ilości ubrań robi to różnicę.
  • Żelazka tradycyjne - nazywane suchymi, ponieważ nie wytwarzają pary, posiadają coraz mniej zwolenników. Są masywne, mają pospolity wygląd, należy długo czekać aż nagrzeją się, a później wystygną. Nie są wybitnie funkcjonalnymi urządzeniami do prasowania.
  • Żelazka turystyczne - kompaktowy produkt, przydatny w podróży i w awaryjnych sytuacjach. Ich waga jest niska, są poręczne. Niestety moc jest bardzo niska (800 W - 1000 W), więc efektywność pozostawia wiele do życzenia. Wolno nagrzewają się, a stopy są małych rozmiarów. Do częstego prasowania w warunkach domowych nie sprawdzi się. Ceny są za to bardzo niskie.
  • Żelazka parowe - chętnie wybierany rodzaj, umożliwiają prasowanie na sucho i na mokro. Są dzięki temu wydajniejsze, jednak im mniejszy strumień pary i uderzenie, tym skuteczność na niższym poziomie. Jak można się domyśleć, woda przemienia się w parę wodną, stąd żelazka parowe posiadają zbiorniczki na wodę, a częstotliwość ich napełniania zależy od pojemności pojemnika. Ceny zaczynają się na przyzwoitym poziomie. Prasowanie jeansów stanie się o wiele prostsze.
  • Żelazka systemowe - poznajemy je po zewnętrznej stacji parowej z dużymi zbiornikiem, około 2,5 litra. Prasowanie odbywa się pod dużym ciśnieniem, stąd na efekty nie trzeba długo czekać. Polecane dla osób, które codziennie prasują. Wadą są wyższe ceny, głośniejsza praca i brak mobilności. Znajdują profesjonalne zastosowania (np. w pralniach), jak również podczas prasowania pościeli złożonej na cztery części czy też prasowania kilku warstw sztywnego obrusu.

żelazko ze stacją pary

Jakie wyróżniamy stopy żelazka?

Stopa żelazka to jeden z najważniejszych parametrów, jakimi należy kierować się przy wyborze dobrego żelazka. Jest ona zrobiona ze stali szlachetnej, natomiast wykończona konkretnym materiałem. Każdy typ ma swoje plusy i minusy.

  • Ceramiczna stopa - najpopularniejsza wśród konsumentów, gwarantuje łatwe prasowanie, płynnie przesuwa się po materiale i nie przywiera do niego, równomiernie nagrzewa się, jest odporna na zarysowania, natomiast trudność sprawia niejednokrotnie jej czyszczenie. No chyba że mamy do czynienia z najlepszym żelazkiem z funkcją samooczyszczania.
  • Stalowa stopa - w taką stopę są zazwyczaj wyposażone budżetowe żelazka do prasowania. Szybko nagrzewa się, ale niezbyt dobrze poradzi sobie z zamkami czy guzikami. Łatwą ją zarysować, z kolei trudno wyczyścić.
  • Emaliowana stopa - ich żywotność nie jest zadowalająca, czyszczenie sprawi problem, natomiast zaletą jest dobry poślizg.
  • Teflonowa stopa - dosyć chętnie wybierana, nie powoduje zniszczeń tkanin. Wygodnie sunie po tkaninie. Minusem jest podatność na zarysowania i słaba trwałość.
  • Aluminiowa stopa - chwalona za szybkość nagrzewania. Być może głównie tym nadrabia swoją krótką żywotność i szybko widoczne ryski. Lubi przywierać do pewnych materiałów.
  • Granitowa stopa - jedna z lepszych stóp żelazka. Odporna na uszkodzenia mechaniczne, prosta w czyszczeniu, doskonale współpracuje z danym materiałem.
  • Szafirowa stopa - spotykane w żelazkach z wyższej półki cenowej. Bardzo żywotna, nie straszne jej ryski, są solidne, o rewelacyjnych właściwościach poślizgowych (nie włożymy wiele wysiłku w wyprasowanie ubrań). Wykazują szybką gotowość do pracy. W kwestii czyszczenia zdania są podzielone. Zalecane jest jej regularne czyszczenie (po każdym procesie prasowania).
  • Szklana stopa - mniej popularna, a szkoda, ponieważ nagrzewa się w krótkim czasie i dobrze radzi sobie z zagnieceniami.
  • Eloxalowa stopa - ceniona za żywotność, odporność na zarysowania i skuteczność.
  • Tytanowa stopa - podobnie jak szafirowa wyróżnia się niebywałą wytrzymałością i poślizgiem, w miarę łatwa w czyszczeniu.

Przy podziale zwróciliśmy uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane stopy żelazka. Nie będziemy wymieniać różnorodnych nazw, jakie wymyślili producenci, gdyż często jest to chwyt marketingowy.

Zaznaczę, że istnieją stopy, które są połączeniem dwóch materiałów, na przykład stopa ceramiczno-tytanowa. Dobrą radą jest dołożeniu pewnej kwoty do lepszej stopy, niżeli konieczność kupowania drugiego żelazka po niedługim czasie użytkowania.

stopa żelazka Braun

Jak wybrać najlepsze żelazko?

Ranking żelazek już niejednokrotnie pokazał, jak profesjonalne produkty potrafią poradzić sobie z grubymi materiałami, guzikami, zamkami czy też prasowaniem firanek, zasłon, koszuli lub spodni. Wydajność, funkcjonalność, wygoda i bezpieczeństwo użytkowania zależą od pewnych czynników.

Jaki kształt stopy?

Poza materiałem ważna jest także sama budowa stopy. Z przodu powinna być zwężona - na tyle, żeby poradzić sobie z trudno dostępnymi zakamarkami, w tym koło kołnierzyka, kieszeni, guzików czy w przypadku plasowanych spódniczek. Wąska końcówka będzie dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, gdzie wymagane jest częste prasowanie małych ubranek dziecięcych.

Na rynku dostępne są także wielokierunkowe stopy (w kształcie łzy), zwężane zarówno z przodu, jak i z tyłu, dzięki czemu cofając żelazko do tyłu nie pognieciemy materiału ponownie. W zastosowaniu będzie zatem niezwykle praktyczna.

Kolejną kwestią, jaką widać zresztą gołym okiem, jest ułożenie otworów. Najlepiej, jak żelazka parowe charakteryzują się dużą ilością otworów na całej powierzchni stopy. W tym momencie działanie pary będzie skuteczniejsze, a prasowanie ciężkich zagnieceń łatwiejsze.

Jaka prędkość wytwarzania pary?

Strumień pary to inaczej ciągłe generowanie pary. Dobre żelazko jest w stanie wytwarzać parę z prędkością około 50 g/min. Często oznacza to, że wystarczy wyprasować jedną stronę ubrań, aby cieszyć się z zadowalających efektów.

Niektóre modele cechują się regulacją siły wytwarzania pary, niezależnie od temperatury, jaką osiągnęła stopa żelazka. To pozwoli na indywidualne dobranie pary w momencie, w jakim tego potrzebujemy.

użycie pary w żelazku Philips

Jakie uderzenie pary wybrać?

W odróżnieniu od wytwarzania pary jest to zabieg chwilowy. Markowe żelazko osiąga nawet 200 g/min. Silny wyrzut pary zadziała miejscowo i pozwoli na pozbycie się w danym miejscu trudnego zagniecenia.

Jaka powinna być optymalna moc żelazka?

Od mocy urządzenia zależy szybkość nagrzewania. W czasach, gdy jesteśmy zabiegani, wybierzmy żelazko z wysoką mocą, na przykład rzędu 3000 W (między innymi spotykana w żelazkach Bosch). Taki sprzęt będzie gotowy do działania w zaledwie kilkanaście sekund.

Miejmy jednak na względzie, że przyjdzie nam za nie zapłacić trochę więcej, a i pobór prądu będzie wyższy. Zwróćmy uwagę, czy polecane żelazko posiada tryb Eco (pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną). Moc żelazka odpowiada także za szybkość wytwarzania pary.

Jakie znaczenie ma pojemność zbiornika na wodę?

Pojemnik na wodę oprócz tego, że powinien mieć duży otwór do wlewania i wylewania wody, to również odpowiednią pojemność. 400-mililitrowy zbiornik (na przykład w niejednym żelazku Braun) pozwoli na rzadkie uzupełnianie, a tym samym wyprasowanie większej ilości ubrań za jednym razem. Jest jednak pewne ale, a mianowicie fakt, że wtedy żelazko jest cięższe.

Dla kogo żelazka z pionowym wyrzutem pary?

Taka opcja przyda się każdemu z nas, ale zwłaszcza osobom, które często prasują zasłony czy firany. Pionowe prasowanie, a tym samym bezdotykowe prasowanie, to duża wygoda. Jeżeli chcemy w szybkim czasie pozbyć się kilku zagnieceń na ubraniu, które wcześniej powiesimy na wieszaku, to fenomenalna propozycja. Od tej pory prasowanie garnituru nie będzie trudnym zadaniem.

Jaka temperatura prasowania?

Do zmiany temperatury służy specjalne pokrętło oznaczone kropkami. Przykładowo 1 kropka to najniższa temperatura (około 110°C) stosowana przy tkaninach delikatnych, 2 kropki (zakres do 150°C) w przypadku wełny, jedwabiu, natomiast 3 kropki (do 200°C) polecana podczas prasowania bawełny.

Termostat (lampka kontrolna) poinformuje nas o osiągnięciu pożądanej temperatury. Najlepsze żelazka posiadają funkcję kontroli temperatury (jej optymalne ustawienie). Zaawansowane technologicznie żelazka nie wymagają manualnej zmiany temperatury, bowiem są wyposażone w wyświetlacz iTemp, który dostosuje ją za nas.

Jakie korzyści przynosi użycie spryskiwacza?

Tutaj chodzi o punktowe spryskanie tkaniny (za pomocą przycisku), mające na celu dostanie się w trudno dostępne miejsce i prostsze wyprasowanie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru żelazka?

Na pewno na uchwyt. Powinien być antypoślizgowy, miękki i poręczny. Tylko wtedy nie wyślizgnie się z dłoni. W niektórych modelach przycisk pary jest umiejscowiony właśnie pod rączką i niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż łatwo tę funkcję uruchomić niechcący.

Jeżeli nie chcemy, aby z kanalików parowych wyciekała woda, koniecznie zwróćmy uwagę, czy jest blokada kapania (system Anti-Drip). Dzięki temu nasza odzież nie zostanie zabrudzona, a z wyłączonego i zostawionego żelazka nie wyleje się woda.

Ważna sprawą jest ciężar samego urządzenia, bowiem waga nie powinna być ani za duża, ani za mała. Zbyt lekkie żelazko należy mocniej dociskać do odzieży, co niekoniecznie będzie komfortowe.

Ostatnią kwestią jest przewód zasilający. Jego długość powinna oscylować w granicy 2 lub 2,5 m, zakończenie kulkowe (kabel obrotowy), najlepiej ze specjalną klamerką spinającą.

żelazko trzymane w dłoni

Wyjątkowe funkcje i technologie w żelazkach

Stosowanie praktycznych rozwiązań w różnego rodzaju sprzęcie AGD to zawsze dobry pomysł. Wpłyną one między innymi na efektywność i żywotność niezawodnych żelazek. Znacznie ułatwią prasowanie wszystkich tkanin. Niektóre znajdziemy nawet w budżetowych żelazkach do 100 zł. Najważniejsze z nich to:

  • Funkcja automatycznego wyłączania - inaczej nazywana funkcją strażaka, funkcją Auto Stop, Auto Off. Bardzo ważne i praktyczne rozwiązanie, dla mnie osobiście obowiązkowe. Uchroni nas przed ewentualnym ryzykiem pożaru. Po określonym czasie bezczynności (w zależności od modelu) urządzenie samodzielnie wyłączy się. Zależy to również od pozycji, w jakiej zostawiliśmy żelazko.
  • Funkcja samooczyszczania - konieczny warunek, jeżeli chcemy długo cieszyć się wydajnością produktu. Regularna konserwacja bywa żmudna, stąd takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, pozwoli zaoszczędzić nasz czas i wysiłek.
    Przykładowo żelazko Bosch oferuje funkcję poczwórnego oczyszczania 4AntiCalc, co wiąże się także z bezproblemowym usuwaniem osadu kamienia z otworów (podwójny system antywapienny, wbudowany pojemnik na kamień). W takiej sytuacji możliwe jest stosowanie wody z kranu. Warto mieć na uwadze, że na dłuższą metę nie należy przechowywać urządzenia z wodą.
  • Funkcja zimnej stopy - stopa jest nagrzewana do niskiej temperatury, co sprawdzi się podczas prasowania bardzo delikatnych materiałów i uniknie ryzyka jej zniszczenia. Nie ma to związku z natężeniem uderzenia pary, zatem prasowanie nadal jest efektywne.
  • Technologia Prohygienic -  alergicy lub małe dzieci potrzebują specjalnej ochrony, dlatego też istnieje funkcja, która pozbędzie się wszystkich bakterii i zanieczyszczeń z ubrań.
  • System kontroli temperatury - występuje na przykład pod nazwą Smart Protect w żelazkach Tefal. Automatyczne ustawienie bezpiecznej temperatury pozwoli uniknąć przypalenia delikatnej tkaniny.
  • Funkcja Eco - polecane żelazka posiadają tryb, który pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną, a to przełoży się na niższe rachunki za prąd. Takie rozwiązanie powinno odpowiadać chyba każdemu.
  • Technologia Antishine - jeżeli posiadasz w szafie dużo czarnych ubrań lub często prasujesz delikatne rzeczy, to jest to rozwiązanie zbawienne. Nie pozwoli na wybłyszczenie i zniszczenie.
  • Technologia Automatic Steam - kolejna niebywale praktyczna opcja, która dostosuje temperaturę i parę. Skuteczność samego procesu będzie jeszcze większa. Od tej pory prasowanie jeansów czy też lnianych materiałów nie będzie żadnym problemem.

żelazko Bosch położone na ubraniach

Kilka słów o Tefal Ixeo

Żelazka przeszły niemały progres, czego przykładem jest całkiem nowe urządzenie do prasowania Tefal Ixeo, które łączy w sobie cechy deski do prasowania Smart Board i żelazka parowego. Na specjalnym haczyku wystarczy powiesić na przykład koszulę i wygodnie wyprasować ją pod kątem 30 stopni (możliwy wybór jeszcze pozycji poziomej lub pionowej).

Zaletą jest nie tylko funkcjonalność, ale i wygląd czy kompaktowość. Nowoczesne urządzenie marki Tefal posiada kółka, które ułatwiają przemieszczanie. To unikatowe rozwiązanie, zmieniające na lepsze kwestię uciążliwego prasowania.

nowoczesne urządzenie do prasowania Tefal IXEO

Które żelazka są najmniej awaryjne? Najlepsi producenci żelazek

Pewnymi firmami są: Bosch, Tefal, Philips, Russell Hobbs, Siemens, Kalorik, Ariete i Braun. Pod wieloma względami przewyższają one inne marki. Oczywiście, w różnym segmencie cenowym prym wiodą inni producenci.

Jedno jest pewne - urządzenia są bardzo dobrej jakości. Polecane żelazka muszą cechować się długą żywotnością.

Jak tworzymy nasze rankingi żelazek?

Podczas przygotowywania klasyfikacji (danych kategorii urządzeń) opieramy się na kilku czynnikach. Są to:

  • Własne doświadczenia -  każdy z nas jest ekspertem w konkretnych dziedzinach, stąd kierujemy się własną wiedzą, często popartą o przeprowadzone testy (recenzje).
  • Dogłębna analiza - zanim poznacie topową listę żelazek, najpierw dobieramy urządzenia tak, aby wykazywały pozytywny stosunek jakości do ceny. Szukamy ich słabych i mocnych stron, przeglądamy główne cechy.
  • Opinie internautów - użytkownicy, którzy zakupili dane żelazko, posiadają je w ręku i mogą coś o nim powiedzieć więcej, są dla nas niezwykle ważni. Ich oceny (lub uwagi) jak najbardziej bierzemy pod lupę. Tylko nienaganna opinia usatysfakcjonuje nas na tyle, żeby dodać dany model do naszego zestawienia.

prasowanie koszuli żelazkiem parowym Braun

W jakie akcesoria do żelazek warto zainwestować?

Oprócz wspomnianej wcześniej deski do prasowania równie przydatną opcją jest zakup ochronnej nakładki do delikatnych tkanin, aby nie zostały uszkodzone przez zbyt wysokie działanie wysokich temperatur oraz podatne na wyświecanie. Sprawdzą się w przypadku odzieży z gumowymi nadrukami.

Ciekawym pomysłem jest zakup specjalnego środka, który ułatwia prasowanie, a przy okazji usuwa kamień. Najczęściej w postaci aerozolu, zawiera usztywniający krochmal, pomocny podczas prasowania kołnierzyków, serwet czy obrusów.

Kolejnym gadżetem jest pojemnik do nalewania wody z precyzyjnym dziubkiem.

W kwestii czyszczenia znajdziemy takich pomocników jak specjalne sztyfty lub chusteczki. Ciekawym pomysłem jest silikonowa podstawka pod żelazko, z której urządzenie nie zsunie się, a odkładając je wygodnie na taką matę, unikniemy poparzenia. Jest przystosowana do urządzeń o wysokiej temperaturze. Jakościowo bardzo dobra.

W walce z nieprzyjemnymi zapachami wybawi nas odświeżacz do ubrań w płynie. Bezpieczne prasowanie gwarantuje z kolei ochronna siatka. O ryzyku przypalenia nie ma mowy.

czarno-niebieskie żelazko Philips

Wszystko o żelazkach - Podsumowanie

Jak wybrać żelazko, aby prasowanie przebiegało sprawnie, wygodnie i skutecznie? Przede wszystkim zapoznać się z głównymi parametrami ze specyfikacji, przyjrzeć się oferowanej stopie, poszukać nowatorskich rozwiązań, sugerować się marką, rankingami i odpowiednio je konserwować (chociaż dobre żelazka zadbają o to za nas).

Nasz artykuł jest na tyle szczegółowy, stąd wierzymy, że uda Wam się wybrać dla siebie lub kogoś bliskiego ten wymarzony model. Ponadto ceny żelazek zaczynają się od dosyć niskiego pułapu, więc każdy znajdzie coś dla siebie, a przy okazji prawidłowo zadba o jakość naszych ubrań (oczywiście stosując się do zaleceń na metkach).

Sekcja komentarzy stoi przed Wami otworem. Jeżeli macie jakieś pytania, to śmiało piszcie do nas :)

Sprawdź też:

ranking desek do prasowaniaranking golarek do ubrań

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.1, Głosów: 15
blog comments powered by Disqus