PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Jakie żelazko do prasowania wybrać?

Jakie żelazko do prasowania wybrać?

Poradnik, jakie żelazko wybrać, powstał z myślą o tych, którzy chcą nabyć skuteczny sprzęt do prasowania, a nie bardzo wiedzą, jakie parametry są najistotniejsze. W poniższym materiale dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu żelazka do prasowania, jakie udogodnienia i funkcje najbardziej się przydadzą. Zapraszam!

Przed zakupem żelazka warto poznać jego główne cechy wpływające na funkcjonalność, wydajność, komfort użytkowania. W dzisiejszym poradniku zakupowym znajdziesz cenne porady, aby wiedzieć, jakie żelazko wybrać, aby służyło dobrze przez wiele lat.

Najważniejsze zagadnienia przy zakupie żelazka

Za moment poznasz czołowe elementy odpowiadające na pytanie, jakie żelazko do prasowania wybrać. Nie zapominaj, że tylko wyjątkowe żelazko będzie w stanie poradzić sobie z trudnymi zagnieceniami, niezależnie od materiałów, na jakich się znajdują.

Oto najistotniejsze parametry, jakimi należy się kierować podczas wyboru wydajnego żelazka.

Jaki rodzaj żelazka?

Na rynku występuje kilka rodzajów żelazek.

Najpopularniejsze to:

 • Żelazko tradycyjne - zwykły model żelazka bez większych funkcji, nie generują pary, przeciętny wygląd, za to niższe ceny. Nagrzewanie trwa dłużej. Występują tylko przewodowe żelazka, zatem przyjrzyj się długości przewodu zasilającego. Obrotowe przewody (kulkowe) dają większą swobodę niż zwykłe. Pracują nieprzerwanie.
 • Żelazko parowe - wytwarzają parę, która przynosi najlepsze rezultaty w prasowaniu uciążliwych zagnieceń, a przy okazji pozbywania się bakterii. To chętnie wybierany rodzaj. Należy uzupełniać w nich zbiornik na wodę i zwrócić uwagę na strumień pary oraz uderzenie pary, aby były na odpowiednim poziomie. Są zróżnicowane pod względem cen i designu, co udowadnia zresztą ranking żelazek. Wśród parowych żelazek znajdziesz modele z odłączanym przewodem, czyli żelazka bezprzewodowe. Manewrowanie jest ułatwione, nic się nie plącze, dostanie się do trudno dostępnych miejsc.
 • Żelazka turystyczne - są to produkty o kompaktowych rozmiarach, które pozwalają zabrać je w podróż. Lekkie, poręczne, z mniejszymi stopami. Pomogą w awaryjnych sytuacjach, natomiast nie nadają się do częstego prasowania ubrań. Kupisz je w atrakcyjnych kwotach, ale miej na uwadze, że nie są na tyle wydajne i skuteczne.
 • Żelazka systemowe - posiadają pojemną stację, która zmieści przykładowo 2,5 l wody. Efekty zobaczysz błyskawicznie, gdyż prasowanie odbywa się pod wysokim ciśnieniem. Można się domyślić, że jest to już droższy sprzęt. Nie są na tyle mobilne, często znajdują zastosowanie nawet w pralniach.
 • Żelazka bez regulacji temperatury - żelazka z trybem automatycznej pracy nie mają pokrętła do manualnej zmiany. Istnieje jeden optymalny poziom temperatury, który efektywnie zwalczy zagniecenia, dbając jednocześnie o nieuszkodzenie tkaniny (np. technologia OptimalTEMP, tryb iCare). Nie trzeba sortować odzieży, co pozwoli zaoszczędzić czas. Takie modele odświeżą również ubrania z nieprzyjemnego zapachu. Obsługa jest komfortowa, znajdziesz wiele funkcji, nie ma ryzyka oparzenia się stopą, gdyż nagrzewa się ona nieznacznie.

żelazko bez regulacji temperatury marki Philips

Jaka moc żelazka?

Moc żelazka to niezwykle ważny aspekt, bowiem wpływa na szybkość nagrzewania i wydajność samego prasowania. Dla przykładu moc profesjonalnych i niezawodnych żelazek parowych zaczyna się od 3000 W. Kupując żelazko, za minimum przyjmij wartość 2200 W, dzięki temu sprzęt jest gotowy do działania w zaledwie kilkanaście sekund.

Jaki rodzaj stopy żelazka?

Stopa żelazka może być zrobiona z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są stopy ceramiczne wykazujące odporność na zarysowania. Płynnie przesuwa się po materiale, nie przywiera, nie wymaga dużego wysiłku z Twojej strony, równomiernie rozprowadza ciepło. Równie wytrzymałe są stopy eloxalowe (jak w żelazku Braun TexStyle 9 SI9270WH), tytanowe, szafirowe i granitowe. Emaliowane są mniej trwałe, natomiast wykazują dobre właściwości poślizgowe. Stalowe szybko się nagrzewają, lecz łatwo je zarysować, podobnie zresztą jak teflonowe.

Aluminiowe mogą przywierać i być podatne na zarysowania, za to są cenione za błyskawiczną gotowość do pracy. Najmniej popularne są szklane stopy, które dosyć dobrze poradzą sobie z rozprasowaniem zagnieceń.

Poza wykonaniem ważna jest jej budowa. Kształt stopy powinien być odpowiednio wyprofilowany. Spiczasta końcówka pomoże dotrzeć w przestrzenie między guzikami, w okolicy kołnierzyka czy kieszeni. Niekiedy znajdziesz stopę połączoną z dwóch różnych materiałów. Przykładowo w modelu Russell Hobbs One Temperature 25090-56 zastosowano stopę ceramiczno-turmalinową.

Żelazka parowe powinny oferować wiele otworów na jej powierzchni, dzięki czemu para wydobywa się z przodu, z boku i ze środka żelazka, aby łatwiej pozbyć się uciążliwych zagnieceń. Takie aktywne otwory znajdują się między innymi w żelazku Tefal Smart Protect Plus FV6872.

stopa od żelazka BEKO

Jaka pojemność zbiornika wody w żelazku?

Zbiornik na wodę to często pomijany element, co jest błędem. Powinien być na tyle pojemny, aby nie trzeba było go często uzupełniać i tym samym przerywać pracy. Dosyć długie działanie zapewniają zbiorniki o pojemności od 200 ml do aż 360 ml, tak jak w modelu Zelmer ZIR3000 Stiro. Przezroczysty zbiornik pozwoli na bieżąco kontrolować poziom wody. Ważna jest również wielkość otworu, aby wygodnie dolewać wodę.

Jaki strumień pary i uderzenie pary wytwarza żelazko?

Strumień pary (wytwarzanie) dobrze, jak oscyluje w graniach około 40 g/min, 55 g/min, 85 g/min. Im większa prędkość, tym szybciej żelazko poradzi sobie z zagnieceniami na jednej stronie. Niekiedy masz wybór poprzez regulację pary, aby dostosować ją do aktualnych potrzeb.

Dodatkowe uderzenie pary używa się z kolei do najcięższych zagnieceń, aby efekty były najbardziej zadowalające (silne uderzenie głęboko wnika w tkaninę, nie trzeba zwiększać temperatury). To czynność chwilowa do używania miejscowego. Dobre żelazka osiągają od 120 g/min do nawet 260 g/min jak w modelu Philips DST8050/20 Azur 8000 Series i 280 g/min (BEKO FutureIron Premium SPA 9130B).

przyciski w żelazku Teesa

Do czego przyda się pionowy wyrzut pary w żelazku?

Funkcja prasowania w pionie to polecana opcja do prasowania firanek czy zasłon bez większego wysiłku. Nie trzeba ich ściągać ani rozkładać deski. Żelazko wygładzi i odświeży daną rzecz. Pionowy wyrzut pary umożliwia także prasowanie odzieży wiszącej na wieszakach, co jest fajnym rozwiązaniem, jak się śpieszysz. Mogą to być płaszcze czy marynarki. Niemal każde żelazko parowe do 200 zł cechuje się taką opcją.

Jaką temperaturę osiąga żelazko?

Typowe żelazko pozwala na wygodne ustawienie temperatury za pomocą pokrętła. O gotowości do pracy informuje lampka kontrolna. Zazwyczaj stosuje się oznaczenia w postaci kropek. Jedna kropka to niska temperatura zalecana do delikatnych materiałów, dwie kropki sprawdzą się między innymi do wełnianych tkanin, z kolei trzy kropki, czyli maksymalna temperatura na przykład 200°C sprawdzi się do bawełnianych rzeczy.

żelazko z pokrętłem do regulacji temperatury

Jak zadbać o prawidłową konserwację żelazka?

W nowoczesnych modelach, takich jak są wymienione w porównywarce żelazek, nie musisz się martwić o właściwą konserwację. Często produkty są wyposażone w funkcję samooczyszczania, jak również systemy antywapienne (funkcja Anti Calc) niedopuszczające do osadzania się kamienia i tym samym niwelujące nieestetyczne osady. Owe osady mogą zatkać kanaliki parowe, stąd ważne jest regularne odkamienianie.

Takie opcje wydłużają żywotność sprzętu, nie wymagają od Ciebie skomplikowanych ani czasochłonnych czynności. Przeważnie wystarczy uzupełnić zbiornik na wodę, ustawić najwyższą temperaturę i włączyć przycisk samooczyszczania, robiąc to nad umywalką. W tym momencie z otworów w stopie zostanie wyrzucona para wraz z zanieczyszczeniami. Dzięki filtrom zmiękczającym dozwolone jest używanie wody z kranu. Nawet żelazka parowe do 150 zł są wyposażone w takie udogodnienia.

Jakie dodatkowe elementy znajdziesz w żelazku?

Producenci stosują wiele rozwiązań wpływających na komfortowe użytkowanie. Wśród nich wymienia się:

 • Funkcja automatycznego wyłączania - inaczej nazywana funkcją strażaka bądź funkcją Auto Off, Auto Stop. Znacznie zwiększa bezpieczeństwo. W momencie bezczynności wyłączy się po określonym czasie. Na przykład po 8 minutach w przypadku pozycji pionowej i po minucie, jeżeli jest ustawione w poziomie. Nie trzeba się zastanawiać, czy nie zapomniałeś wyłączyć żelazka, nie dojdzie do pożaru.
 • Spryskiwacz - wygodnie umiejscowiony przycisk spryskiwacza pomoże punktowo zwilżyć delikatną tkaninę, co ułatwi jej wyprasowanie.
 • Blokada kapania - funkcja Anti Drip bądź system Drip-Block odcina dopływ wody podczas prasowania w niskich temperaturach, co oznacza, że nie dochodzi do pozostawiania mokrych plam na materiałach. Z kanalików parowych nie wycieka woda. Przykładem żelazka z blokadą kapania jest Russell Hobbs Copper Express 23975-56.
 • Tryb Eco - w niektórych żelazkach zastosowano tryb Eco, który znacznie wpływa na oszczędność energii elektrycznej. Jeżeli prasujesz często i w dużych ilościach, to szukaj takiego właśnie modelu.
 • Funkcja Automatic Steam - dobiera ilość pary. Ty jedynie wybierasz temperaturę w stosunku do rodzaju materiału.
 • Uchwyt - rączka żelazka musi być ergonomiczna, miękka, najlepiej antypoślizgowa, aby chwyt był pewny i wygodny.
 • Miejsce do nawijania przewodu - ułatwi organizację.
 • Technologia czujnika ruchu - polega na automatycznym uwolnieniu pary w momencie wykrycia przez żelazko ruchu.
 • Wyświetlacz - luksusowe żelazka charakteryzują się elektronicznymi wyświetlaczami, na którym widać ważne informacje.

wyświetlacz w żelazku BEKO

Jaka firma żelazka?

Tylko i wyłącznie wybór cenionej marki daje gwarancję bezawaryjnej pracy przez wiele lat. Nie kupuj kota w worku. W przypadku żelazek celuj w takich producentów, jak na przykład Tefal, Philips, BEKO, Raven, Russell Hobbs, Gotie, Braun, Zelmer, Adler, Blaupunkt, Teesa, Gallet, Saturn, Black&Decker;, Cecotec, Sencor, Morphy Richards, Severin, ETA, Ariete, Bosch, Electrolux, Eldom, MPM, Camry, Clatronic.

Ile kosztuje żelazko?

Ceny żelazek są bardzo rozbieżne. Wszystko zależy od mnogości funkcji, rodzaju żelazka. Dla przykładu znajdziesz tanie żelazko do 100 zł, ale również takie, za które zapłacisz 700 zł. Należy określić swój budżet, oczekiwania i według tego dobierać sprzęt.

nowoczesne żelazko od Tefal

Jakie żelazko wybrać - Podsumowanie

Idąc na ważne spotkanie, warto zadbać o schludny ubiór. Z pomocą przyjdzie niezawodne żelazko. Powyżej poznałeś wskazówki, aby wiedzieć, jakie żelazko wybrać. Koniecznie zdecyduj się na odpowiedni rodzaj żelazka, poznaj jego moc, a także dowiedz się, z jakiego materiału zrobiono stopę. Najlepsze rezultaty zapewni żelazko z silnym strumieniem pary i mocnym uderzeniem pary. Istotne, aby zbiornik na wodę był pojemny, a sama waga żelazka nie była ani za duża, ani za mała. Dobrze, jak masz do czynienia z funkcją pionowego wyrzutu dla bezdotykowania prasowania.

Celuj w sprzęt, który zadba o konserwację, czyli taki, który jest wyposażony w system antywapienny i funkcję samooczyszczania. Warto dopłacić za urządzenie z funkcją automatycznego wyłączania, blokadą kapania, trybem Eco, automatycznym doborem pary. Przyda się także spryskiwacz, obrotowy, długi przewód zasilający oraz ergonomiczny uchwyt. Zawsze stawiaj na renomowanego producenta. Określ swój budżet, wymagania i bądź mądrzejszy o nabytą wiedzą odnośnie wyboru żelazka na lata.

blog comments powered by Disqus
Jakie żelazko do prasowania wybrać?