PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Wkrętarek | Najlepsze polecane Wkrętarki 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.4, Głosów: 19

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi wkrętarek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Poz.ObrazekNazwaTu kupisz najtaniej
1Makita DDF482RFJ Makita DDF482RFJ Dosyć droga profesjonalna wiertarko-wkrętarka. To Makita, więc można na niej polegać przez lata. Warto się nią zainteresować. Kliknij aby się przekonać!
2Makita DHP453SFE Makita DHP453SFE Świetna wiertarko-wkrętarka od uznanego japońskiego producenta elektronarzędzi Makity. Posłuży przez lata i na pewno warta jest swojej ceny. Sprawdź sam
3Celma WAK-Li 18GEO Celma WAK-Li 18GEO Niezła wiertarko-wkrętarka dwubiegowa od polskiej firmy. Ta Celma to elektronarzędzie dla półprofesjonalisty. Posłuży przez wiele lat częstej pracy. Sprawdź sam
4Makita DTD170Z Makita DTD170Z To Makita, czyli sprzęt pewny. Ta wkrętarka udarowy jest tzw. kluczem udarowym, który gwarantuje naprawdę dobrą jakość wykonywanej pracy i świetną moc. Sprawdź sam
5Metabo BS 18 Quick 602217500 Metabo BS 18 Quick 602217500 Niezła wiertarko-wkrętarka od firmy Metabo. Jest zdolna do niezłych osiągów i z pewnością będzie służyła przez lata do prac amatorskich i profesjonalnych. Polecany model
6Makita HP457DWEX2 Makita HP457DWEX2 Bardzo wydajna Makita. Wkrętarka, której możliwości wykraczają poza cenę. Potrafi również wiercić i jest świetną opcją dla każdego miłośnika dobrze wywierconych dziur. Sprawdź sam
7Bosch 06039A3321 Bosch 06039A3321 Sprzęt amatorski od Boscha. Chociaż lepiej byłoby napisać - półprofesjonalny - bo tak mocny jest. To wiertarko-wkrętarka akumulatorowa o wielu możliwościach. Sprawdź sam
8Bosch GSB 120Li 06019F3003 Bosch GSB 120Li 06019F3003 Niezła wkrętarka od Boscha z serii niebieskiej, czyli profesjonalnej. To naprawdę dobry wybór, który warto rozważyć szukając narzędzia dla siebie. Sprawdź sam
9Bosch EasyDrill 12 06039B3001 Bosch EasyDrill 12 06039B3001 Niezła i tania wkrętarka od Boscha. Pozwoli ci na wygodną pracę niezależnie od warunków. Dobry wybór w dobrej cenie. Sprawdź sam
10Black&Decker BDCDD12KXK Black&Decker BDCDD12KXK Tania wkrętarka od amerykańskiej firmy Black&Decker.; Świetny wybór dla każdego domowego majsterkowicza. Warto ją sprawdzić i przetestować. Ten też ma niezłą cenę

Chcąc zająć się na poważnie skręcaniem mebli lub wkręcaniem śrub w różnego rodzaju materiały, rozważamy jak najlepsze wkrętarki. Przeszukując dowolny ranking wkrętarek, nasuwa się nam zwykle wiele pytań. Zebraliśmy je, aby udzielić ci na nie odpowiedzi.

Żeby określić jaka wkrętarka jest dla nas odpowiednia, warto wiedzieć do czego posłuży, czego możemy od niej oczekiwać i ile warto na nią wydać. Na ostatnie pytanie odpowie dowolny ranking wkrętarek, ale resztę informacji dostaniesz tutaj.

Jak wybrać wkrętarkę?

Najważniejsze pytanie, jakie pojawia się w kontekście urządzeń tego typu. Jak wybrać wkrętarkę? Podobnie jak każdy sprzęt, jak najlepiej. Zwykle wystarczy porównanie wkrętarek, szczególnie polecamy każdy ranking wkrętarek na naszej stronie, ale dobrze jest też znaleźć odpowiedzi na kilka innych pytań.

Czym jest wkrętarka?

To elektronarzędzie z silnikiem obrotowym i gwintem umożliwiającym zamontowanie bitów. W zależności od wybranych końcówek pozwala na pracę z wkrętami i śrubami o różnych główkach.

Czy warto wybrać wkrętarkę?

Chociaż to zależy od indywidualnych potrzeb - to zazwyczaj jak najbardziej. To urządzenie niezbyt uniwersalne. Najtańsze polecane wkrętarki ułatwiają to, co równie dobrze moglibyśmy osiągnąć śrubokrętem. Najdroższe często mają też funkcję wiercenia i potrafią pracować nawet z twardszymi materiałami takimi jak beton. Jeżeli musimy coś wkręcić, na pewno łatwiej będzie do tego użyć dobrą wkrętarkę.

Co można zrobić przy pomocy wkrętarki?

Niezależnie od tego, jaka wkrętarka jest - czy dobra, czy zła - posłuży do prostego złożenia mebli z miękkich materiałów. Z nią łatwo skręcimy krzesło czy szafkę. Droższe modele pozwalają już na przykład złożyć dębowy stół lub przymocować framugę do ściany. Każdy porządny test wkrętarek typu zakrętarka wymaga sprawdzenia ich na twardym drewnie i betonie.

Wiercenie za pomocą wkrętarki?

Wkrętarką nie można wiercić. Jeżeli jednak chcemy urządzenie, które będzie bardziej uniwersalne i będzie w stanie jeszcze lepiej pomóc nam w ogarnianiu remontu, warto sięgnąć po wiertarko-wkrętarkę. To urządzenia z możliwością wygodnego zamontowania zarówno wierteł, jak i bitów.

Wkrętarka może posłużyć przez wiele lat

Wkrętarka, zakrętarka czy klucz udarowy?

Jeżeli zgłębiacie temat wkrętarek, na pewno prędzej czy później natraficie na trzy różne określenia. Mogą być dosyć mylące i na pierwszy rzut oka nic nie tłumaczyć, ale to są zupełnie różne urządzenia. Różnią się przede wszystkim mocą.

  • Wkrętarka - zazwyczaj do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych. Jej maksymalny moment obrotowy wynosi w przypadku najlepszych urządzeń do 60 niutonometrów. Zazwyczaj posiada standardowy uchwyt zaciskowy.
  • Zakrętarka - wyposażona w słabszy udar do dokręcania. Poradzi sobie z wkręcaniem wkrętów w drewno, a nawet i twardsze materiały. Wyposażony jest zazwyczaj w uchwyt HEX o średnicy ¼ cala. Tego typu urządzenia sięgają nawet 200 niutonometrów momentu obrotowego.
  • Klucz udarowy - najmocniejszy typ elektronarzędzia do wkręcania. Przyda się profesjonaliście - budowniczemu, stolarzowi lub mechanikowi. Dzięki dużemu uchwytowi pozwoli dokręcać nawet śruby kół. Ponadto jest zwykle bardzo mocny - jego moment obrotowy może wynosić nawet 800 niutonometrów i więcej. Taki sprzęt raczej nie trafi na żaden ranking wkrętarek, bo jego zastosowania znacznie wykraczają poza standardowe.

Wkrętarki jakich producentów warto sprawdzić?

W zasadzie wkrętarki nie różnią się pod względem najczęściej polecanych producentów od innych elektronarzędzi. Prym wiodą tutaj porządne i znane firmy. Na czele stoi Makita. Japoński producent sprzętów służących do prac remontowych - i nie tylko - produkuje naprawdę dobre wkrętarki i wiertarko-wkrętarki.

Inną dobrą opcją jest też DeWalt ze swoimi wydajnymi sprzętami z różnych segmentów cenowych. Poza tym warto sięgnąć po urządzenia Boscha, polskiej Celmy lub amerykańskiego Black&Decker.; Kupując sprzęty tych producentów, na pewno się nie zawiedziecie.

Parametry i dodatki do wkrętarek

Skoro już wiemy jak wybrać wkrętarkę, warto dowiedzieć się też czegoś o danych technicznych tego typu urządzeń. W tej części poradnika rozjaśniamy również temat bitów, dzięki czemu nie zwiedzie cię żadna porównywarka cen końcówek.

Jakie końcówki wybrać do wkrętarki?

Końcówki używane z wkrętarkami nazywamy bitami. To niewielkich rozmiarów metalowe nasadki o różnych kształtach. Najbardziej rozpowszechnionym podziałem jest ten, którym się sugerujemy wybierając wkrętak - w zależności od kształtu grotów. Najczęściej wyróżniamy:

  • Płaskie - najprostsze. Końcówka ma kształt prostej krawędzi. Posłuży do wkręcania najprostszych wkrętów.
  • Krzyżakowe - inaczej zwane krzyżowymi. Występują w dwóch wariantach PH (Phillips) i PZ (Pozidriv). Przypominają w kształcie plusa. Należy pamiętać o tym, że obu wariantów nie można wykorzystywać zamiennie, bo można zniszczyć wkręt i końcówkę.
  • Sześciokątne - również znane pod nazwą imbusowych lub ampulowych. Mają przekrój sześciokąta foremnego. Można jest stosować tam, gdzie średnica łba jest tylko nieznacznie większa od średnicy gwintu.
  • Torx - czyli tak zwane gwiazdkowe. O kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Przenosi moment obrotowy jeszcze lepiej. Występuje też w formach Torx H i Torx MAX.
  • Torq-set - podobny wyglądem do krzyżowych. Nie zadziała z nimi, bo łeb wkręta jest odpowiednio nacięty i przesunięty w bok.

Jest dużo różnych wkrętów i śrub

Bity do drewna czy do kamienia?

Szukając zestawu bitów, spotkamy się z końcówkami służącymi do pracy w materiałach o różnej twardości. Warto to rozważyć, bo od tego, jaki bit zastosujemy, może zależeć przebieg naszego remontu. Można się też spotkać z końcówkami uniwersalnymi, które w teorii powinny nam pozwolić pracować zarówno z wkrętami do drewna, jak i betonu, ale tego typu dodatki będą mniej wytrzymałe.

Bity z tytanem czy nie?

Zachwalana przez wielu powłoka tytanowa obrosła pewną dozą mitów. Jeżeli chodzi o najlepsze wkrętarki, często uznaje się ją za wybór obligatoryjny. Warto wyjaśnić więc do czego służy i w jaki sposób poprawia twój komfort pracy z urządzeniem.

Przede wszystkim bity zwane tytanowymi, to nic innego jak standardowy metal pokryty powłoką azotku tytanu. TiN to związki ceramiczne, które nałożone na metalowy bit zapewniają mu odporność na ścieranie i lepszą przyczepność. Często takie końcówki mają też mikroporowatą powierzchnię, która sprawia, że nie ześlizguje się ona z łba śruby.

Wkrętarka przewodowa czy akumulatorowa?

Rozważając jak wybrać wkrętarkę, oprócz wielu różnych parametrów zazwyczaj skupiamy się na tym najbardziej podstawowym. Czy wkrętarka ma być bezprzewodowa? Odpowiedź nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać, spieszymy więc z wyjaśnieniem.

  • Zasilanie sieciowe - wkrętarki lub wiertarko-wkrętarki zasilane przez kabel zazwyczaj charakteryzują się większą mocą. To, razem z faktem, że możemy z nich korzystać bez troski o rozładowanie, sprawia, że nadadzą się świetnie do warsztatów. Często polecane wkrętarki mają kabel o długości nawet 6 metrów. To dostatecznie dużo, aby wygodnie z ich pomocą popracować. Zazwyczaj są to mocne i dobre wkrętarki niezależnie od ceny.
  • Zasilanie akumulatorowe - bezprzewodowe wkrętarki w zależności od napięcia posłużą do różnych celów. Najtańsze ledwo poradzą sobie ze sklejką i plastikiem, nie będą więc raczej rozwiązaniem dla osób spędzających długie godziny na skręcaniu mebli. Z drugiej strony sprzęty o możliwości wkręcenia długich śrub w beton to przesada do użytku domowego. Wszystkie jednak łączy jedna rzecz - można je stosować z dala od kontaktu. Brak plączących się kabli to niezły powód, aby po nie sięgnąć.

Dodatkowy akumulator w zestawie z wkrętarką?

Kiedy wybieramy wkrętarkę na większy remont, nie powinny nami kierować wyłącznie opinie w internecie. Warto zerknąć na to, co producent dorzuca do swojego sprzętu. I o ile dołączane bity są zazwyczaj bardzo słabej jakości, o tyle jest jedna rzecz, która zawsze nam się przyda. To dodatkowy akumulator.

Niektóre wkrętarki sprzedawane są w zestawie z dwoma akumulatorami

Podczas dłuższej pracy zapasowa bateria zapewni nam spokój ducha. To, co nie powinno być przeszkodą przy sporadycznym użytkowaniu (kilkugodzinne ładowanie), staje się ogromną bolączką, gdy mamy tylko jedno źródło prądu. Dlatego właśnie warto zwracać uwagę na to, czy producent dorzuca zapasowy akumulator.

Rodzaje akumulatorów we wkrętarkach

Czasami zdarza się, że elektronarzędzia bezprzewodowe wyposażone są w różne akumulatory. W zależności od zastosowania sprzętu i półki cenowej tworzone są z różnych materiałów. Warto wiedzieć o typach akumulatorów nieco więcej przed zakupem.

Litowo-jonowe - najpopularniejsze, bo tanie w produkcji i raczej niezawodne. Mają krótki czas ładowania, są lekkie i nie muszą być rozładowywane do końca. Nie powinny jednak być dłużej rozładowane i w ich przypadku należy dbać o to, aby nie były wystawiane na działanie wysokich i niskich temperatur. Większość sprzętów dominujących każdy ranking wiertarek wyposażona jest w taki akumulator.

Niklowo-kadmowe - coraz rzadziej spotykane. Ich największą wadą jest tak zwany efekt pamięci. Powoduje utratę pojemności akumulatora przy doładowywaniu nierozładowanych ogniw. Żeby temu zapobiec, można go ładować inteligentną ładowarką, która najpierw rozładowuje, aby dopiero potem naładować. Wkrętarkom wyposażonym w akumulator tego typu wyższe temperatury są niestraszne.

Niklowo-metalowo-wodorkowe - są w sporym stopniu podobne do niklowo-kadmowych. Główną różnicą jest tu jednak nie zastosowanie toksycznych związków kadmu. Charakteryzuje je też krótsza żywotność od kadmowych, ale mają o wiele mniejszy efekt pamięci. Cierpią za to na efekt leniwej baterii, który przy częściowym rozładowaniu skutkuje spadkiem napięcia.

Jak pojemny powinien być akumulator we wkrętarce?

W zależności od tego z jakiej półki cenowej kupujemy urządzenie, spotkamy się z różnej pojemności akumulatorami i różną wydajnością energetyczną. Nawet najtańsze urządzenia sięgają 1 miliamperogodziny i pozwolą złożyć w ten sposób kilka mniejszych mebli. Najdroższe z kolei umożliwią pracę nawet przez kilka godzin dzięki wymiennym akumulatorom sięgającym pojemnością 3 amperogodzin

Wkrętarki akumulatorowej o jakim napięciu szukać?

W przypadku wkrętarek akumulatorowych ich możliwości można mierzyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest podział ze względu na napięcie. Wyróżniamy następujące rodzaje.

  • Wkrętarki poniżej 6 V i mniej - to są całkiem dobre wkrętarki. O ile chcecie skręcić biurko z Ikei lub parę krzeseł. Na pewno nie przydadzą się do dłuższej pracy i z pewnością nie poradzą sobie z twardszymi materiałami. Około 3 do 6 niutonometrów momentu obrotowego to tutaj standard.
  • Wkrętarki około 12 V - można uznać, że to już jest całkiem niezła półka. Sprzęty tego typu będą osiągały prędkość obrotową nawet do 1700 obrotów na minutę, z momentem obrotowym dochodzącym do 30 niutonometrów i więcej. Przyda się nawet we własnym warsztacie.
  • Wkrętarki 18 V i wyżej - to naprawdę potężny sprzęt. Napięcie tego typu cechuje najlepsze wkrętarki. Ich możliwości pozwalają im poradzić sobie z większością typowych materiałów. Maksymalny moment obrotowy dochodzi do 62 niutonometrów, a prędkość obrotowa do około 2000 obrotów na minutę. Posłużą przez lata, pozwalając z łatwością wkręcać wkręty i śruby.

Mocna wiertarka posłuży do skręcania wszystkiego

O co chodzi z momentem obrotowym?

Moment obrotowy to nic innego jak siła z jaką nasze urządzenie kręci końcówką. Im wyższy, w tym twardsze rzeczy możemy wkręcać śruby i tym łatwiej nam to przyjdzie. Lepsze wkrętarki pozwalają nam dodatkowo wybrać moment obrotowy w zależności od twardości materiału.

  • Moment obrotowy miękki - służy do materiałów miękkich. Idealnie nada się do drewna. W trakcie pracy moment obrotowy będzie rósł praktycznie linearnie, wraz z dokręcaniem śruby.
  • Moment obrotowy twardy - posłuży do twardszych materiałów. Z jego pomocą wkręcimy śruby gwintowane nawet w beton. Zwykle osiąga dwa razy większą wartość niż jego miękki odpowiednik. Pod koniec dokręcania gwałtownie rośnie, aby zapewnić lepiej dokręconą śrubę.

Latarka we wkrętarce - przydatne udogodnienie

Polecane wkrętarki zazwyczaj wyposażone są, w ten czy w inny sposób, w funkcję latarki. Działa ona na zasadzie prostych diod LED doświetlających obszar roboczy. W tańszych urządzeniach latarka umiejscowiona jest w rękojeści - nie polecamy tego rozwiązania. Urządzenia tego typu nie przeżyją porównania z prawdziwą latarką.

Prędkość wkrętarki - na co wpływa?

To od prędkości obrotowej wkrętarki zależy w głównej mierze to, jak szybko wkręcimy śrubę lub wkręt. Ilość obrotów na minutę wskazuje, jak często bit okręca się wokół własnej osi. W przypadku najtańszych wkrętarek parametr ten wynosi około 200 lub 500 obrotów na minutę. W przypadku najdroższych - nawet do 2000.

Jak działa udar we wkrętarce?

Udar we wkrętarce pozwala poradzić sobie z wkręcaniem w metal i beton. Funkcja ta powoduje zmianę napędu. Przekształca się on z synchronicznego na skokowy. W przypadku prostszych urządzeń zachodzi to samoistnie i nie mamy nad tym kontroli. Poprzez zmianę napędu urządzenie kosztem zwolnionych obrotów uzyskuje wyższy moment obrotowy, pozwalający mu na wgryzanie się wkrętem w twardy materiał.

Ile powinny ważyć najlepsze wkrętarki?

Siłą rzeczy wraz z lepszymi możliwościami, potężniejszymi silnikami i pojemniejszymi akumulatorami przychodzi zwiększenia wagi. Najlepsze wkrętarki potrafią ważyć nawet 2 kilogramy. Jeżeli chcemy sprzętu małego i poręcznego, musimy jednak sięgnąć po słabsze modele. Najtańsze wkrętarki do użytku sporadycznego potrafią ważyć nawet pół kilograma.

Zobacz też inne polecane narzędzia:

Najlepsze wiertarkiNajlepsze szlifierkiNajlepsze piły łańcuchowe
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.4, Głosów: 19
blog comments powered by Disqus