PODPOWIEDZI:

Jak używać wkrętarki?

Jak używać wkrętarki?

Jeżeli tu trafiłeś, to pewnie posiadając albo planując zakup wkrętarki. Kupiłeś i nie jesteś pewien, w jaki sposób bezpiecznie i sensownie się nią posługiwać. Chęć pogłębienia wiedzy to świetne podejście przy każdej pracy. Elektronarzędzia to poważna sprawa, chociaż pozornie wcale nie tak skomplikowana. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie - jak używać wkrętarki?

Ten poradnik powinien rozjaśnić wszelkie niejasności, które mogą wyniknąć z obcowania z nową wkrętarką. Jeżeli nie wiesz, o co chodzi z bitami albo nie masz pojęcia, co oznaczają poszczególne ustawienia - przeprowadzimy cię przez to krok po kroku.

Nie musisz wbijać młotkiem wkrętów

Jak działa wkrętarka?

Najpierw jednak rzecz najważniejsza - jak właściwie takie urządzenia działa? Zasada jest całkiem prosta. Niezależnie od tego, czy silnik jest szczotkowy, czy bezszczotkowy, za pomocą systemu przekładni przekazuje obrót na wrzeciono. Ono z kolei na złapany z pomocą uchwytu bit.

Urządzenie zaczyna działać po wciśnięciu spustu. Większość wkrętarek o normalnych rozmiarach wyposażonych jest też w przycisk blokady włącznika, dzięki czemu nie trzeba dociskać palcem włącznika.

Warto pamiętać też, że ponieważ podczas pracy wytwarza się spora energia, trzeba uważać na przegrzanie sprzętu. Wkrętarka posiada otwory wentylacyjne, którymi odprowadza ciepło, ale od czasu do czasu należy dać jej odpocząć.

Używanie wkrętarki to prosta sprawa

Może ci się spodobać: Wkrętarka czy zakrętarka?

Jak ustawić wkrętarkę?

Przed rozpoczęciem pracy należy pamiętać o kilku różnych istotnych rzeczach. Jedną z nich jest odpowiednie ustawienie naszego elektronarzędzia. To nie jest trudna rzecz i z pewnością łatwo ją ogarniesz.

Przede wszystkim, jeżeli to jest wkrętarka sieciowa - nie zadziała bez podłączenia do prądu. Truizm, jasne, ale niejeden przy remoncie z ciągnącymi się przedłużaczami już o tym zapomniał. Poza tym jeżeli to akumulator - sprawdź, jak bardzo jest naładowany. Zazwyczaj producent ogranicza się do wyświetlania diodami stanu baterii.

Inną istotną sprawą jest ustalenie momentu obrotowego. Większość porządnych wkrętarek wyposażona jest w obręcz pod uchwytem na bit, którą obracamy w zależności od tego, jaki stopień maksymalnej mocy chcemy uzyskać.Zapobiegnij uszkodzeniu wkrętarki dobrze ją ustawiając

Sprzęgło zmienia się przy zerowych obrotach silnika. W przeciwnym wypadku możemy uszkodzić przekładnie. Jeżeli chcemy wkręcić wkręt w materiały miękkie, takie jak płyty gipsowe, lepiej jest zacząć od niższych ustawień. Analogicznie - przy walce z trudnym i twardym materiałem - im wyżej, tym lepiej.

Wszystko dlatego, że gdy wskazany moment obrotowy zostanie przekroczony - sprzęgło zatrzyma wkrętarkę, zapobiegając uszkodzeniu materiału. Wkręt nie wejdzie za głęboko w płytę pilśniową, zostawiając niepożądane wgłębienie.

Koniecznie sprawdź: Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy w elektronarzędziach?

O co chodzi z tymi bitami?

Końcówki stosowane do wkrętarek nazywamy bitami. W zależności od rodzaju uchwytu musimy znaleźć w odpowiednim kształcie - sześciokątnym ¼ cala przy wkrętarkach akumulatorowych, lub czworokątnym od ¼ do ½ w zakrętarkach i kluczach udarowych.

Bity mają różne kształty, które pozwalają im dopasować się do główki wkrętu lub śruby. Najbardziej podstawowe są krzyżowe philipsy, płaskie i torxy w kształcie gwiazdki. W zależności od materiału, w który będziemy wkręcać, należy zastosować różnej twardości końcówkę. Do materiałów miękkich twardą - do metali raczej elastyczną. Wyeliminujemy w ten sposób ryzyko złamania bitu i wydłużymy jego żywotność.Montaż bitu jest prosty i nie wymaga znajomości sprzętu

Jak zamontować i wyjąć bit?

To wcale nie jest takie trudne. Jeżeli już dobrałeś bit o odpowiednim kształcie pasującym zarówno do twojego elektronarzędzia i łba wkręta, jesteś w połowie drogi. Wystarczy włożyć końcówkę w uchwyt, dokręcić (raczej nie stosuje się już uchwytów kluczykowych, skręcasz bit ręcznie, kręcąc uchwytem) i przystąpić do pracy. Wyjmowanie działa podobnie, ale w drugą stronę.

Jak wkręcać śruby i wkręty za pomocą wkrętarki?

Wiesz już wszystko, co warto wiedzieć o przygotowaniu narzędzia do pracy i doborze odpowiedniego bitu. Zadasz sobie więc pewnie pytanie - jak w takim razie wkręcić interesujący mnie wkręt w materiał? Oto kilka porad, którymi należy się kierować.

  • Wybierz odpowiedni kierunek obrotu - tak, wkrętarki oferują przede wszystkim możliwość wyboru kierunku pracy wrzeciona. Od niego zależy to, czy wkręcisz, czy wykręcisz swój wkręt. Standardowo do dokręcania wybieramy obrót zgodny z ruchem wskazówek zegara, a do wykręcania przeciwny.
  • Ustaw moment obrotowy - żeby zapobiec wysprzęglaniu przy twardych materiałach i zbyt głębokiemu wbijaniu się w materiały miękkie. Najprościej zacząć od mniejszych wartości, stopniowo zwiększając ustawienie, aby dobrać idealny tryb dla swojej pracy.
  • Utrzymaj odpowiedni chwyt - elektronarzędzie trzeba trzymać pewnie i stabilnie. Nie możesz bawić się w popisy z wykorzystywaniem kilku palców do dociskania wkrętarki do śruby.
  • Dociskaj do wkrętu -  przy pracy należy stabilnie umiejscowić kształt bitu w łbie wkręta. Nie należy dociskać za mocno, ale przyłożenie zbyt małej siły też może skutkować w wysunięciu się końcówki i potencjalnym uszkodzeniu główki śruby.
  • Daj odpocząć wkrętarce - warto od czasu do czasu zwolnić z dokręcaniem śrub. Jeżeli za długo popracujemy z naszym elektronarzędziem, stwarzamy niezłe warunki do przegrzania się i zepsucie naszego nabytku.

Wkrętarka sieciowa szczególnie przyda się do suchej zabudowy

Skoro już wiesz wszystko, co warto wiedzieć o posługiwaniu się wkrętarką, nie pozostaje ci nic innego jak rozpoczęcie remontu. Z tymi wskazówkami nie popełnisz gafy, pracując nad złożeniem nowej szafki czy krzesła.

Warto także zobaczyć:

blog comments powered by Disqus
Jak używać wkrętarki?