PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Wkrętarka czy zakrętarka?

Wkrętarka czy zakrętarka?

Szukając narzędzia do wkręcania wkrętów i dokręcania śrub, prędzej czy później trafisz na ich podział. Najczęściej jednak pojawiają się dwa konkretne typy. Żeby zrozumieć, czym różni się wkrętarka od zakrętarki, wystarczy, że sięgniesz po ten artykuł.

Czym jest to elektronarzędzie? Najczęściej nazywana wkrętarką udarową, zakrętarka to w praktyce po prostu mocniejsza wkrętarka. Jej silnik jest w stanie wytworzyć większą siłę nacisku na wkręt, często kosztem prędkości obrotowej.

Wkrętarka, czy zakrętarka? Do różnych wkrętów

Do czego posłuży zakrętarka?

W ogromnym skrócie to narzędzie, które raczej nie jest potrzebne amatorom. Dlaczego? Jest w stanie przebić się przez naprawdę twarde materiały. Osiąga duży maksymalny moment obrotowy i dzięki temu z łatwością wkręci nawet duże i grube wkręty w beton.

Ze względu na to zakrętarki najczęściej używa się na budowach i w warsztatach. Z łatwością przebiją się przez metalową płytę, a niezbędne śruby, na przykład w motocyklu, dokręcą pewnie i na stałe. Jeżeli masz często do czynienia z remontami wszelkiego rodzaju, warto rozważyć zakup zakrętarki. To rodzaj elektronarzędzia, które zostało wręcz stworzone do ciężkich prac.

Zakrętarka to dobre rozwiązanie dla mechanika

Jak działa udar zakrętarki?

W przeciwieństwie do tego najczęściej kojarzonego z wiertarkami udar we wkrętarce wprawia końcówkę w ruch nie w przód i w tył, ale głównie obrotowo. Poprzez siłę skokową zwiększa się moment obrotowy urządzenia, a w efekcie moc przekazywana na wkręt rośnie. Maksymalny moment obrotowy w zakrętarce potrafi nawet sięgać 150 niutonometrów i więcej.

Najciekawsze jest to, że większość urządzeń tego typu samoczynnie rzeczony udar włącza. Takie zakrętarki najpierw wkręcają z najwyższą możliwą prędkością, aby po napotkaniu oporu przejść na pracę skokową. W topowych modelach można samemu ustalać moment, w którym urządzenie to zrobi. Trzeba pamiętać, że praca w udarze wiąże się ze zmniejszoną prędkością obrotową.

Zobacz też: Jak używać wkrętarki?

Kiedy lepiej zdecydować się na wkrętarkę?

Kiedy potrzebujemy narzędzia po prostu do złożenia kilku mebli albo chcemy jak najbardziej uniwersalnego sprzętu - wkrętarka będzie w sam raz dla nas. Niektóre modele wkrętarek są wyposażone w dodatkową funkcję wiercenia (chociaż częściej mówi się oczywiście o wiertarkach z możliwością wkręcania).

Wkrętarki akumulatorowe z możliwością wiercenia

Jeżeli chodzi o moc wkręcania, to wkrętarki są zwykle dwukrotnie, a nawet trzykrotnie słabsze od zakrętarek. W sprzętach z niższej i średniej półki spotkamy się z maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym od 5 do 20 niutonometrów, a w naprawdę topowych - do około 50. Tak mocne urządzenia znajdziecie zerkając na nasz ranking wkrętarek.

Poza tym wkrętarki są zazwyczaj dużo tańsze. Jeżeli tak naprawdę nie wykorzystamy możliwości zakrętarki, to po co za nią przepłacać? Ze względu na niższe możliwości, często bywa i tak, że wkrętarki są mniejsze. Dzięki temu sięgną w więcej miejsc, a operowanie nimi jest dużo wygodniejsze.

Koniecznie sprawdź: Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy w elektronarzędziach?

Wkrętarka - narzędzie tylko dla amatorów?

Nasuwa ci się pewnie pytanie - skoro wkrętarki mają tak nieporównywalnie gorsze osiągi w stosunku do zakrętarek, to czemu masz je kupować, jeżeli przygotowujesz się do remontu? Czy w takim razie wkrętarki posłużą wyłącznie amatorom składającym meble? Jak wcześniej było wspomniane - wyższy moment obrotowy powoduje między innymi zmniejszenie prędkości wrzeciona.

Z tego wynika, że jeżeli pracujemy w miększych materiałach, albo używamy elektronarzędzia więcej niż parę godzin dziennie, wkrętarka będzie świetnym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić czas. Wraz z przedłużającym się czasem pracy każda sekunda więcej poświęcona na wkręcanie wkrętów jest na wagę złota.

Wkrętarka posłuży do wielu materiałów

Dlatego takie urządzenia jak wkrętarki sieciowe są szczególnie polecanymi przy remontach. Głównie do suchej zabudowy - to znaczy płyt OSB, wiórowych i kartongipsu. Jeżeli więc planujesz odświeżenie domu, a może dopiero go stawiasz i szukasz niezłego sprzętu, który ci w tym pomoże - równie dobrze możesz wybrać wkrętarkę.

Wkrętarka czy zakrętarka - tabela porównawcza

Mając na uwadze, że najłatwiej będzie dostrzec różnicę pomiędzy tymi dwoma typami urządzenia do dokręcania śrub przygotowaliśmy czytelną tabelkę. Wymienione w niej cechy oczywiście nie mówią wszystkiego o poszczególnych narzędziach, ale pozwolą zrozumieć podstawy.

Typ elektronarzędzia

Moment obrotowy

Prędkość obrotowa

Udar  

Funkcja wiertarki

Typ uchwytu

Wkrętarka

Do ok. 50 Nm

Do 6000 obr./min.

Nie

Tak

Zaciskowy

Zakrętarka

Od 100 do 200 Nm

Do 3000 obr./min.

Tak

Nie

Hex ¼”

Podsumowanie wyboru wkrętarka czy zakrętarka

Co z tego wszystkiego wynika? Jak zwykle to, że w zależności od naszych zapotrzebowań warto użyć różnego rodzaju sprzętów. Jeżeli pracujesz z długimi wkrętami w twardych materiałach albo zajmujesz się amatorsko mechaniką - zakrętarka będzie ogromnym udogodnieniem.

Jeżeli z kolei potrzebujesz sprzętu do niewielkiego remontu, złożenia mebli lub zamontowania płyt kartonowo-gipsowych, nie przepłacaj. Kup sobie zwyczajną wkrętarkę, akumulatorową lub sieciową.

Koniecznie sprawdź nasze zestawienia:

blog comments powered by Disqus
Wkrętarka czy zakrętarka?