PODPOWIEDZI:

Akumulatory – Podpowiadamy Jak Dobrać Idealny Akumulator Samochodowy

Akumulatory – Podpowiadamy Jak Dobrać Idealny Akumulator Samochodowy

Problemy z akumulatorem to zmora wielu kierowców. Srogie zimy to ostatnimi laty rzadkość, ale już niewielki mróz wystarczy, by unieruchomić rozrusznik. Szczególnie mocno doskwiera to użytkownikom aut z silnikiem diesla, którego rozruch jest znacznie trudniejszy, niż jednostki benzynowej. Jaki akumulator wybrać, aby posłużył nam bezproblemowo na lata?

Rodzaj technologii

Najprostszym typem jest tradycyjny akumulator kwasowy. Jest stosunkowo tani i świetnie nadaje się do aut, które nie posiadają zbyt wiele systemów elektrycznych, a więc nie są nadmiernie obciążone. Choć wprawdzie można znaleźć jeszcze akumulatory starego typu, w którym należało sprawdzać poziom elektrolitu, dziś dominują konstrukcje o zamkniętej budowie, czyli bezobsługowe. Posiadają one zawór bezpieczeństwa, umożliwiający awaryjne upuszczenie nadmiaru pary, która wytwarza się podczas ładowania baterii.

W nowocześniejszych autach, np. hybrydowych albo z systemem start&stop;, stosuje się zazwyczaj akumulatory innego typu. Są to np. akumulatory AGM (absorbent glass mat), wyposażone we wkład z włókna szklanego. Nasączony jest on elektrolitem, dzięki czemu uzyskuje się wyższą wydajność w stosunku do zwykłych akumulatorów kwasowych. Z tego powodu chętnie sięgają po niego także służby miejskie czy kierowcy taksówek. Podobne zalety mają akumulatory żelowe. Oprócz zwiększonej wydajności, są przy okazji trwalsze i lepiej znoszą duże rozładowania. Zagęszczenie elektrolitu sprawia, że akumulator jest bardziej odporny na wstrząsy. W przypadku motocykli lub aut terenowych ma to duże znaczenie.

Akumulatory samochodowe 1

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora to rzecz, której nie możemy zbagatelizować. Jak się okazuje, więcej wcale nie oznacza lepiej. Należy dobrać taką pojemność jaką przewidział producent samochodu. Zależy to m.in. od rodzaju i wielkości silnika, a także od wyposażenia auta. Pojemność wyrażona jest w amperogodzinach (Ah) i określa ilość energii dostarczanej przez akumulator w temperaturze 25 stopni Celsjusza, aż do momentu całkowitego rozładowania. Zastosowanie akumulatora o zbyt dużej pojemności skutkuje tym, że będzie on ciągle niedoładowany, gdyż alternator nie poradzi sobie z jego obsługą. Zbyt mała pojemność może zaś doprowadzić do tego, że łatwo przeciążymy baterię i doprowadzimy do jej zniszczenia. Przyjmuje się, że maksymalna różnica nie powinna wynosić więcej, niż 10 % wartości zaleconej przez producenta auta.

Prąd rozruchowy

Innym ważnym czynnikiem jest prąd rozruchowy. Parametr ten wyrażony jest w amperach i określa  natężenie maksymalne akumulatora w temperaturze -18 stopni Celsjusza. Czym większa wartość, tym (zazwyczaj) lepiej. Ma to duże znaczenie zwłaszcza zimą, gdy gęsty olej zalegający w silniku stawia rozrusznikowi największy opór. Nie ma sensu jednak na siłę szukać akumulatora o wyjątkowo wysokim prądzie rozruchowym – wystarczy taki, jak zaleca producent. Zwłaszcza, że ów parametr w dużym stopniu wpływa na cenę produktu.

Akumulatory samochodowe 2

Wymiary akumulatora

Większość modeli samochodów, zwłaszcza starszych, posiada uniwersalne miejsca na akumulator, do których mieszczą się baterie o różnych wymiarach. W niektórych przypadkach będziemy musieli jednak skorzystać z akumulatorów dedykowanych o ściśle określonym rozmiarze. Zamontowanie innego byłoby w tym przypadku utrudnione lub nawet niemożliwe. Wynika to z umiejscowienia akumulatora (np. w bagażniku) lub z ograniczonego miejsca pod maską. Informację o zalecanych akumulatorach znajdziesz w instrukcji lub katalogu producenta.

Biegunowość

Podobnie ważna może być biegunowość akumulatora. Co to oznacza? Nic więcej jak to, z której strony znajduje się biegun ujemny, a z której dodatni. Jeśli samochód dysponuje długimi kablami wysokiego napięcia, nie będzie żadnego problemu. Może zdarzyć się jednak tak, że nie uda nam się założyć klem i konieczna będzie przeróbka kabli. Najlepiej nie ryzykować i wybrać akumulator o takim samym układzie, jak zużyta bateria.

Akumulatory samochodowe 3

Gwarancja

Już dawno minęły czasy, gdy jeden akumulator był w stanie posłużyć przez kilkanaście lat. Dzisiejsza samochody są nafaszerowane elektroniką, która jest dla nas niezwykle użyteczna, jednak nie sprzyja długowieczności akumulatorów. Przyjmuje się, że dobrej klasy akumulator jest w stanie wytrzymać 3-4 sezony. Zdarza się jednak, że odmówi posłuszeństwa znacznie wcześniej. Na tę okazję warto być zaopatrzonym w przedłużoną gwarancję, np. 3-5 letnią, która uchroni nas przed koniecznością zakupu nowego akumulatora. Jest to szczególnie pożądane w przypadku samochodów hybrydowych lub posiadających system start&stop;, w których stosuje się dużo droższe akumulatory.

Wybór dobrego akumulatora nie jest trudny. Wystarczy znać kilka podstawowych parametrów, które sprawią, że dobierzemy idealny rodzaj do naszego modelu auta. Wiele problemów z zasilaniem wynika właśnie z nieodpowiedniego dobrania baterii. Należy pamiętać, by wymienić akumulator zawczasu, gdy daje pierwsze oznaki swojej agonii – słaby rozruch, szybkie rozładowanie, konieczność ciągłego doładowywania. Wyeksploatowany akumulator może być bowiem powodem problemów z elektroniką auta. Najlepsze akumulatory znajdziesz w naszym rankingu TOP 10, w którym podpowiadamy co wybierają kierowcy. Sprawdź koniecznie!

blog comments powered by Disqus
Akumulatory – Podpowiadamy Jak Dobrać Idealny Akumulator Samochodowy