PODPOWIEDZI:

Maszynki do Lodów – W Czym Przygotować Domowe Lody?

Maszynki do Lodów – W Czym Przygotować Domowe Lody?

Z czym kojarzy się lato i wakacje? Bez wątpienia z lodami. Śmietankowe, czekoladowe, truskawkowe, oreo – momentami trudno się zdecydować. Dziś podpowiemy jak i czym zrobić domowe, naturalne lody. Dużym ułatwieniem będzie zastosowanie maszynki do lodów, która sprawi, że będą puszyste, kremowe oraz pozbawione grudek. Jaką maszynkę do lodów wybrać?

Świeżo zmrożone lody to doskonały sposób na upalny dzień. Dają nam ochłodę, zaspokajają apetyt na słodkości i są doskonałym deserem, którym możemy ugościć znajomych. Co więcej, wykonując lody samemu mamy pewność, że będą naturalne, powstałe na bazie prawdziwego mleka oraz śmietanki, pozbawione chemicznych dodatków. Dają nam także dużą dowolność w doborze składników, gdyż dorzucić możemy m.in. owoce, ciasteczka, orzechy, czekoladę oraz wiele innych słodkości. Najważniejszą zaletą jest także to, że możemy przygotować w nich lody wegańskie, bez laktozy lub słodzone np. stewią lub ksylitolem, czyli takie, których dostępność w sklepie jest bardzo mała.

Moc maszynki

Pobór mocy urządzenia do lodów jest niewielki. To od około 5 do 15W. Energia jest tu potrzebna głównie do obrotu misy lub mieszadła. Więcej prądu pobiera maszynka do lodów wyposażona w kompresor, wyświetlacz, timer oraz inne dodatki. Te maszynki zużywają około 100-150W, lecz nie wymagają schładzania misy w zamrażalce.

świetna maszynka do lodów

Rodzaj maszynki

Najpopularniejszym typem maszynki do lodów jest urządzenie wyposażone w misę oraz mieszadło. Wówczas zamrażamy misę w zamrażalce, a po zainstalowaniu jej w urządzeniu, stopniowo schładza ona wlaną do niej mieszankę. Tuż przy ściankach mieszanka ulega zamarznięciu, więc konieczne są obrotowe mieszadła, które tę warstwę zeskrobią i zmieszają z resztą mieszanki. Dzięki temu lody zamarzają równomiernie i stają się kremowe oraz puszyste. Pozbawione są także grudek lodu, które powstałyby, gdybyśmy włożyli mieszankę po prostu do zamrażalnika.

Innym typem jest urządzenie do lodów, które przypomina swoim działaniem maszynkę do mielenia. Aby z niej skorzystać, musimy najpierw zamrozić owoce. Wkładamy je następnie do podajnika doprowadzającego składniki do stożka z ostrzami, który rozciera i kroi mieszankę. Powstaje w ten sposób puszysty sorbet. Wadą tego rodzaju maszynki jest to, że nadaje się ona głównie do lodów owocowych.

Najskuteczniejsze, choć najdroższe, są maszynki z wbudowanym kompresorem, które same schładzają misę do odpowiedniej temperatury. Te przeznaczone do użytku domowego są w stanie osiągnąć ok. -35 stopni C, co umożliwia przygotowanie lodów w około 20-30 minut. Ten rodzaj maszynki pozwala na nieprzerwaną pracę, co z pewnością się przyda, jeśli chcemy przygotować lody dla dużej liczby osób.

Zobacz też: Ranking maszynek do lodów

Misa do lodów

W pierwszym typie maszynek do lodów, wyposażonych w misę, największe znaczenie ma sama misa. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na rozmiary misy. Jest ona wypełniona płynem, który musi zamarznąć, aby maszynka do lodów mogła zadziałać. Od jej wielkości zależy skuteczność samej maszynki. Czym grubsza misa, tym szybciej zmrozimy mieszankę oraz przygotujemy więcej porcji. Należy jednak pamiętać, że misa musi zmieścić się do zamrażalki, dlatego warto wybrać model, z którym nie będziemy mieli problemów.

pyszne lody domowej roboty

Obrotowa misa czy mieszadło?

Ciągły obrót mieszadła jest konieczny, by lody były jednolite i kremowe. Spotkamy się tutaj z dwoma rozwiązaniami – obrotowym mieszadłem i stałą misą lub z obrotową misą i stałym mieszadłem. Skuteczność obu rozwiązań jest podobna, jednak obrotowa misa, ze względu na dużą bezwładność, może dać nam bardziej stabilną pracę maszynki, szczególnie w momencie dużego zmrożenia lodów.

Maszynka z dwiema misami

Nie możesz się zdecydować czy masz ochotę na lody cytrynowe czy czekoladowe? Przygotuj oba warianty. Pomoże Ci w tym maszynka z dwiema misami, np. Ariete Twin Ice Cream Maker. Oprócz zwiększonej funkcjonalności ma ona także ciekawy design, który z pewnością może się podobać. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch kubków z uchem, z których można bezpośrednio spożywać lody. Czy to nie genialne rozwiązanie?

Otwór na dodatki

Twarde dodatki do lodów, np. orzechy, kostki czekolady lub cukierki należy dodać po pewnym czasie, gdy mieszanka już nieco zgęstnieje. Dzięki temu unikniemy ich zmielenia lub powstania grudek. Dużym ułatwieniem będzie otwór, który pozwoli nam dorzucić porcję dodatków bez ściągania pokrywy i zatrzymywania pracy maszynki do lodów.

kupujemy maszynkę do lodów

Przydatne dodatki i funkcje

Do wielu urządzeń do robienia lodów dołączane są drobne, acz przydatne dodatki. Mogą to być np. praktyczne pojemniczki na lody, łopatki do wyganiania zawartości lub łyżki do nakłaniania gałek. Te jednak bez problemu dokupimy na własną rękę. Dużo przydatniejszą są dodatkowe funkcje jak np. timer odmierzający czas do uzyskania lodów, wyświetlacz pokazujący nam etap pracy lub temperaturę misy czy np. sygnał informujący nas o uzyskaniu idealnej konsystencji.

Któż z nas nie lubi lodów? Te domowe wcale nie muszą być gorsze od sklepowych. Maszynka do robienia lodów sprawi, że będą one idealnie kremowe, puszyste a przede wszystkim naturalne.

blog comments powered by Disqus
Maszynki do Lodów – W Czym Przygotować Domowe Lody?