PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Odkurzaczy automatycznych | Najlepsze polecane Odkurzacze automatyczne 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.7, Głosów: 19

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi odkurzaczy automatycznych. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Przez długie wieki, osoby chcące utrzymać czystość w swoim domu, zmuszone były do korzystania z tradycyjnej miotły. Na ratunek przyszły w końcu odkurzacze. To wygodne rozwiązanie, które zna każdy z nas. Nie wszyscy jednak mieli jak dotąd styczność z jeszcze lepszą wersją tego pomysłu. Zautomatyzowanymi robotami sprzątającymi.

Jeżeli nie wiecie jeszcze, jak wybrać nowy odkurzacz automatyczny, pomożemy wam sobie z tym poradzić. Bierzemy na tapet najważniejsze zagadnienia dotyczące takich sprzętów i tłumaczymy co i jak.

wybieramy najlepszego robota sprzątającego

Jak wybrać odkurzacz automatyczny?

Przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które może sobie zadawać przyszły użytkownik robota sprzątającego. Nie przejmujcie się, porady tutaj zawarte pomogą wam wybrać odkurzacz automatyczny, który was w pełni usatysfakcjonuje.

Czas pracy a czas ładowania - czy to ważne?

Jeżeli sprzęt ma dobrze dbać o czystość naszego domu - musi być w stanie na jednym przejeździe odkurzyć wszystkie pomieszczenia. Na ogół, zależnie od trybu pracy, odkurzacze automatyczne potrafią pracować od 30 do nawet 120 minut.

Po pracy każde urządzenie bez zasilania własnego musi się jednak naładować. I to jest całkiem istotna sprawa, nawet w przypadku odkurzaczy automatycznych. Przecież nie zawsze mamy wpływ na to, czy przypadkiem dziecko nie wróci nagle do domu, zostawiając ślady piasku na ziemi. Takie sprzęty zazwyczaj muszą ładować się około 3 godzin po pełnym rozładowaniu.

Dlaczego roboty sprzątające zazwyczaj są okrągłe?

Większość automatycznych odkurzaczy skonstruowanych jest na bazie kształtu koła. Taki układ jest już na tyle rozpoznawalny, że w zasadzie od razu wiemy, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Można powiedzieć, że jest to już złotym standardem, jeżeli chodzi o odkurzacze-roboty. Tylko że właściwie to dlaczego właśnie taki kształt jest najczęściej wybieranym?

Okrągłe odkurzacze automatyczne to świetne rozwiązanie

Już pierwszy odkurzacz automatyczny, Electrolux Trylobite, miał taki kształt. Wszystko ze względu na próby zwiększenia autonomiczności urządzenia. Kiedy taki sprzęt trafi na róg, będzie mógł się obracać, dopóki nie znajdzie z niego wyjścia. Nowoczesne sprzęty są w stanie określić przestrzeń wokół siebie bez metod prób i błędów, ale design pozostał.

Jak wysoki powinien być robot sprzątający?

Wysokość to główna interesująca nas cecha rozmiaru. Jeżeli sprzęt jest zbyt duży - nie zmieści się pod sofę lub komodę. Wraz ze zmniejszeniem tej wartości zmniejsza się również pojemność odkurzacza. Trzeba więc brać to pod uwagę i dobierać sprzęt z rozmysłem. Producenci zazwyczaj celują pomiędzy 6 a 9 cm.

Czy waga odkurzacza automatycznego ma znaczenie?

I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób można go opróżnić, a także od tego, czy sprzęt pracuje na różnych piętrach. Jeżeli system wyjmowania brudów jest komfortowy i wystarczy wyjąć pojemnik z pozycji leżącej - nie ma problemu nawet z ciężkim odkurzaczem. To samo tyczy się sprzętu pracującego w mieszkaniu lub domu jednopiętrowym.

Czy odkurzacz samojeżdżący jest bezpieczny dla dzieci i psów?

Wszystko zależy od oprogramowania i czujników. Większość sprzętów ze średniej i wyższej półki cenowej jest kompletnie bezpieczna, ale zdarzają się wyjątki. Jeżeli masz naprawdę małe, raczkujące dziecko, odradzamy używanie w jego pobliżu jakichkolwiek autonomicznych maszyn. Zwłaszcza bez nadzoru.

Robot sprzątający a temat progów

Jaki by był odkurzacz, gdyby nie potrafił sobie poradzić z niewielkim nadprożem lub wyższym dywanem? Bezużyteczny. Należy więc zwracać szczególną uwagę na podawany przez producenta parametr maksymalnej wysokości progu. Większość odkurzaczy powinna sobie poradzić z wjazdem na dywan, ale przezorny zawsze zabezpieczony.

Dwa, czy cztery koła w odkurzaczu bezobsługowym

Niektóre sprzęty, tak jak na przykład odkurzacz autonomiczny firmy Philips, wyposażone są w cztery koła. To rozwiązanie teoretycznie powinno pomóc w zwrotności i najazdach na progi. Nie jest to jednak takie pewne. Wystarczy spojrzeć na to, że najdroższe i najlepsze odkurzacze automatyczne zazwyczaj wyposażone są w jedną parę kół i dodatkowe koło zwrotne.

Jak pojemny powinien być robot-sprzątacz?

Chociaż ze względu na gabaryty typowy odkurzacz automatyczny mieści w sobie raczej niewiele brudu, to jest jasne, że chcemy, aby mieścił go jak najwięcej. Im dłużej nie musimy opróżniać pojemnika, tym rzadziej wchodzimy w interakcję z samym pojęciem sprzątania podłóg. A przecież o to właśnie w tym wszystkim chodzi, prawda?

Rozwiązanie niskiej pojemności odkurzacza samojezdnego

Producenci zdają sobie sprawę z tego, że po to kupujemy roboty sprzątające, aby nie musieć mieć na co dzień styczności z kurzem. Dlatego pojawiają się takie rozwiązania, jak to znane z Roomby i7+ którą wymieniliśmy w jednym z naszych zestawień.

Producent wpadł na pomysł, żeby do stacji ładującej dołączyć moduł CleanBase. Ten dodatek wciąga po każdym powrocie odkurzacza zawartość jego pojemnika do worka. Gdy ten już się wypełni, wystarczy go wymienić na nowy. To idealne rozwiązanie dla alergików.

Roomba - jedyny słuszny robot odkurzający?

Panuje przekonanie, że jak robot sprzątający, to tylko Roomba, bo produkuje polecane odkurzacze automatyczne. Nic w tym dziwnego, skoro to właśnie firma iRobot wprowadziła te sprzęty pod strzechy. Nie należy jednak się tym za bardzo sugerować. Chociaż Roomby mają zwykle przewagę budżetu przeznaczonego na ich stworzenie i wielu ciekawych opatentowanych funkcji, warto rozglądać się też za propozycjami od innych producentów.

Jakie są więc alternatywy?

Na rynku jest wiele różnych firm próbujących odkroić kawałek tego tortu. Na dodatek proponując całkiem sensowne sprzęty. Wśród tańszych odkurzaczy automatycznych królują chińskie zamienniki - urządzenia firmy iLife i EcoVacs. W cenie do tysiąca złotych wysprzątają twój dom, ale raczej nie poradzą sobie na przykład z dywanami.

W wyższych przedziałach cenowych warto zainteresować się sprzętami Xiaomi i Miele. Firmy te oferują roboty sprzątające z unikalnymi cechami i świetnym stosunkiem ceny do jakości. Miele Scout na przykład posiada wbudowane kamery, pozwalające kontrolować zdalnie bezpieczeństwo w domu. Dlatego zajął drugie miejsce w naszej klasyfikacji najwydajniejszych odkurzaczy autonomicznych.

Czy odkurzacz samojezdny może dobrze ssać?

Sprzęty tego typu raczej nie należą do tytanów mocy. Jedne z najlepszych mają maksymalną siłę ssania liczoną w paru tysiącach Pascali. Dla porównania standardowy odkurzacz może wytwarzać podciśnienie o wartości 28 tysięcy Pa.

Jak w takim razie odkurzacz automatyczny zbiera brud?

Roboty sprzątające najbardziej polegają na wielokrotnych przejazdach po tym samym otoczeniu. Skoro nie mogą wszystkiego wyssać w sekundę, próbują cząsteczki brudu podnieść fizycznie, za pomocą szczotek i specjalnie zaprojektowanych gumowych wałków. To, w przypadku tańszych opcji, stwarza czasem problemy przy najeżdżaniu na kable, czy zbieraniu sierści.

Odkurzacz automatyczny poradzi sobie z pyłem i kurzem

Czy odkurzacz autonomiczny może wyczyścić dywan?

Niektóre sprzęty z wyższej półki automatycznie rozpoznają nawierzchnię, na której się znajdują. Jeżeli jest to dywan, włączą wyższą moc, zwiększając siłę ssania kosztem większego zużycia energii.

Czy robot-sprzątacz może zbierać wodę?

Jak najbardziej tak. Niektóre modele wyposażone są w funkcję mopa. Zazwyczaj do zestawu dołączane są dwa różne modele pojemników - te służące do pracy na sucho i te służące do pracy na mokro. Dzięki temu można bez strachu wypuścić taki sprzęt na rozlaną plamę po soku czy zaschnięte błoto.

Głośność robota odkurzającego - dobry wynik niskiej mocy

Wraz z obniżeniem mocy silnika spada też głośność jego pracy. To naturalne, gdy jest mniej obrotów na minutę, sprzęt wytwarza mniej dźwięku. Kultura pracy odkurzaczy automatycznych jest dzięki temu naprawdę niezła. Najlepsze odkurzacze automatyczne nie obudziłyby czujnego kota, a już na pewno dziecka, pracując z głośnością 50 dB.

Czy taki odkurzacz poradzi sobie z rogami?

Odkurzacz automatyczny zazwyczaj oprócz zestawu wałków pośrodku, wyposażony jest także w szczotki boczne. To właśnie ze względu na nie jest w stanie zagarnąć cały brud spod ścian i z rogów.

W jaki sposób odkurzacze samojeżdżące filtrują wydychane powietrze?

Tutaj na ogół nie ma rewelacji. Trudno upakować skomplikowane systemy filtrujące w niewielkich gabarytach typowego robota sprzątającego. Dlatego właśnie, zazwyczaj przypomina on taki znany z najzwyczajniejszych odkurzaczy, z innowacją w postaci filtra w standardzie HEPA na wylocie.

Inteligentny odkurzacz automatyczny - zawsze odnajdzie drogę

Najistotniejszą zaletą robotów sprzątających, jest ich samodzielność. Potrafią poruszać się po domu i odkurzacz wszystkie możliwe zakamarki. W jaki sposób to robią?

To zależy od modelu i oprogramowania. Najprostsze i najtańsze modele czasami potrafią nawet obijać się o ściany, ale na ogół takie urządzenia korzystają z szeregu precyzyjnych sensorów. Te umieszczone wokół obudowy sprawdzają odległość do najbliższego obiektu na ich poziomie, mapując wewnętrznie otoczenie.

W jakie czujniki wyposażone są odkurzacze autonomiczne?

W zakupionym przez ciebie sprzęcie na pewno znajdzie się kilka naprawdę przydatnych czujników. Warto coś o nich wiedzieć.

 • Czujniki zbliżeniowe - najczęściej działające na zasadzie podczerwieni, lub w formie mechanicznych zderzaków. Sprawdzają jak blisko najbliższej ściany sprzęt jest.
 • Czujniki wysokości - to dzięki nim odkurzacz wie, że przed nim jest niebezpieczny uskok. Na przykład taki jak schody. 
 • Czujnik lokalizacji- tutaj sprawa się komplikuje, bo jest wiele różnych możliwości. Od kamer, poprzez ultradźwięki po lasery. Dzięki nim sprzęt wie w którym miejscu pomieszczenia się znajduje i jest w stanie utworzyć jego mapę.
 • Czujnik ograniczenia wjazdu - niektórym sprzętom można zablokować dostęp do różnych pomieszczeń za pomocą dodatkowych urządzeń. Te mogą działać na zasadzie wykrywania listw magnetycznych albo sygnału z pomocą podczerwieni lub fal radiowych.
 • Czujnik pojemnika - niektóre sprzęty poinformują cię o tym, czy pojemnik zapełnił się już brudem i należy go opróżnić. Bardzo przydatna opcja w każdym odkurzaczu bezobsługowym.
   

Wirtualna ściana i wirtualna latarnia, czyli jak zablokować robota

Niektóre sprzęty wyposażone są w oprogramowanie pozwalające korzystać z zawartych w nim czujników do wykrywania tak zwanych wirtualnych ścian. Czym one są? Urządzeniami wypuszczającymi z siebie wiązki sygnałowe, które robot odkurzający interpretuje jako zakaz wjazdu. Nie chcesz, aby urządzenie sprzątało pokój dziecka? Prosta sprawa, zakup taki czujnik i postaw przed wejściem. Należy jednak pamiętać o tym, że większość takich sprzętów działa na baterie.

Niektóre sprzęty można zablokować wirtualną ścianą

Tryby pracy odkurzacza autonomicznego

Wśród najczęstszych trybów pracy możemy spotkać autonomiczny, pozwalający robotowi samemu decydować za pomocą algorytmów co sprzątać i odkurzanie miejscowe, nazywane inaczej trybem czyszczenia punktowego. Niektórzy producenci dodają też takie opcje jak mini-room pozwalający sprzątać małe pomieszczenia w krótszym czasie, czy też tryb Eco, który zmniejsza zużycie prądu.

  Jak działa algorytm sprzątania?

  Za sprawą oprogramowania robot decyduje o tym, gdzie należy jechać i gdzie już był. Większość odkurzaczy automatycznych wypracowuje powoli jak najlepsze trasy, upewniając się, że ich ścieżka będzie jak najbardziej ekonomiczna. W modelach z wyższej półki można ustalać im ich własną trasę, podejrzeć historię poruszania się, a nawet nazwać poszczególne pomieszczenia.

  Korzystanie z odkurzacza bezobsługowego na kilku piętrach jest możliwe?

  Używanie robota sprzątającego zwykle wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Nawet jeżeli sprzęt uczy się rozkładu mieszkania, nagła zmiana wymaga wypracowania nowych nawyków. Jest jednak rozwiązanie. Na przykład w droższych Roombach można zaprogramować do 10 różnych pięter. Wszystko za sprawą technologii Imprint Smart Mapping. Urządzenie przy tym automatycznie zorientuje się, na którym z nich jest. Dlatego właśnie głównie funkcje sprzętu decydują o tym, czy dostanie się do rankingu odkurzaczów automatycznych.

  Odkurzacz aktywnie wyszukujący kurz

  Niektóre modele Roomb wyposażone są w ciekawą funkcję, nazywaną przez producenta całkiem chwytliwie - Dirt Detect. Technologia ta używa optycznych i akustycznych sensorów, aby znajdować brud i się na nim skupiać. Producent chwali się nawet, że jego odkurzacze potrafią znaleźć zanieczyszczenia niezauważalne gołym okiem.

  Parowanie ze smartfonem - a po co to komu?

  Niektóre sprzęty w rankingu odkurzaczy automatycznych mają możliwość podłączenia się do domowej sieci WiFi. Co za tym idzie, można nimi sterować z pomocą przygotowanej przez producenta aplikacji. Do czego to służy? Otwiera szereg nowych funkcji, pomaga zastąpić pilota i przyciski fizyczne. Poza tym może być niezłym początkiem dla prawdziwego inteligentnego domu sterowanego za pomocą telefonu.

  Za pomocą telefonu zaprogramujemy odkurzacz automatyczny

  Raporty z wykonanej pracy odkurzacza automatycznego

  Niektóre firmy dołączają do aplikacji ciekawe statystyki po skończonej pracy ich urządzenia. Dzięki nim dowiemy się na przykład, gdzie sprzęt przebywał, co wysprzątał i jak długo pracował.

  Rozmawianie ze swoim odkurzaczem - komendy głosowe

  Najlepsze odkurzacze automatyczne dzięki sparowaniu z telefonem są w stanie pracować na komendę. I to głosową. Wystarczy zaprogramować odpowiednie działania i połączyć je ze swoimi poleceniami. W ten sposób łatwo zmienimy robota w służącego.

  Ustalanie harmonogramu pracy robota sprzątającego

  Większość odkurzaczy automatycznych ma obecnie możliwość zaprogramowania pracy w wybranych przez użytkownikach dniach i godzinach. Najłatwiej jest to zrobić w odkurzaczach parujących się ze smartfonem, ale opcja ta nie jest zarezerwowana tylko dla nich. Zaprogramować cykle odkurzania w tygodniu można nawet w sprzętach z przyciskami fizycznymi.

  Sterowanie zdalne w odkurzaczu automatycznym

  Bardzo fajna sprawa. Czy to za pomocą pilota, czy za pomocą telefonu komórkowego, dobrze jest pokierować pracą odkurzacza. W ten sposób można zniwelować jedną z wad takich sprzętów. Brak wpływu człowieka na jakość pracy. Znajdziecie wiele takich sprzętów w naszym rankingu odkurzaczów automatycznych.

  Przegląd najciekawszych technologii od topowych producentów

  • 3D Smart Navigation - robot sprzątający firmy Miele jeszcze lepiej radzi sobie z przeszkodami za sprawą wbudowanych kamer.
  • Furniture Protection - odkurzacz automatyczny jeszcze lepiej unika kolizji za sprawą czujników podczerwieni skanujących drogę pojazdu.
  • Home Vision - z pomocą kamery można obserwować świat oczami odkurzacza. Bardzo przydatna opcja w domu z małymi dziećmi.
  • TriActive XL - nasadka opracowana przez Philips. Składają się na nią szeroka nasadka, trzy otwory ssące i elastyczna listwa zbierająca kurz pozostały z tyłu.
  • Smart Detection - łączy inteligentne chipy, żyroskop i akcelerometr, aby poznać otoczenie i wybrać optymalną strategię czyszczenia.
  • Clean Map Report - opracowana przez firmę Roomba autorska funkcja prezentująca raport z pracy urządzenia.
  • AeroVac - opatentowana technologia iRobot. Poprawia przepływ powietrza i pozbywa się włosia ze szczotek odkurzacza.
  • Spot Clean - po włączeniu tej funkcji, odkurzacz będzie jeździł dookoła jednego miejsca, dopóki nie pozbędzie się całego brudu.
  • iAdapt- sprzęt uczy się rozkładu pomieszczeń i przygotowuje jak najbardziej ekonomiczną trasę.
  • Tryb MAX - urządzenia firmy Ecovacs wchodzą na wyższy poziom mocy po napotkaniu na swojej drodze dywanu.

  Sprawdź również:

  ranking odkurzaczyranking odkurzaczy ręcznychRanking myjek wodnychranking odkurzaczy ogrodowych
  Oceń Ranking VideoTestów:
  Ocena: 3.7, Głosów: 19
  blog comments powered by Disqus