PODPOWIEDZI:

Jak dbać o wiertarkę?

Jak dbać o wiertarkę?

Kupując porządne urządzenie, zawsze mamy z tyłu głowy fakt, że od teraz będziemy musieli się nim na swój sposób opiekować. Czyścić je, dobrze przechowywać, ogólnie o nie dbać. Nie inaczej jest w przypadku wiertarek.

Nawet najwytrzymalsze urządzenia popracują dłużej, jeżeli będziemy wiedzieli, jak o nie zadbać. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby zapewnić sobie lata pracy. A przecież kupując dobry sprzęt, liczymy na to, że podziała jak najdłużej.

Dobrze zadbana wiertarka posłuży dłużej

Prawidłowa konserwacja wiertarki

Najbardziej podstawową zasadą dbania o wiertarkę jest korzystanie z niej zgodnie z przeznaczeniem. Odradza się więc na ogół wszelkie wymysły pokroju końcówek szlifujących czy mieszających. O ile faktycznie może się udać wykorzystywać wiertarkę w ten sposób, nie jest ona do tego przystosowana. Takie działania mogą skrócić więc jej okres przydatności, zajeżdżając silnik i elementy ruchome.

Tyle jednak nie wystarczy. Jeżeli chcesz upewnić się, że dobrze radzisz sobie z konserwacją sprzętu, spieszymy z pomocą. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o swoje urządzenie do wiercenia, aby posłużyło przez wiele lat. Nawet jeżeli jest to sprzęt wygrywający każdy ranking wiertarek.

Czyszczenie wiertarki po każdym użyciu

Najprostszym sposobem zapewnienia sobie długich lat z wiertarką jest czyszczenie jej po pracy. Wielu sądzi, że wystarczy przetarcie wilgotną (nie mokrą) szmatką boków i głowicy, aby pozbyć się nadmiaru pyłu. To jednak nie wszystko. Żeby zapobiec przegrzewaniu się sprzętu, trzeba także zastosować na nim sprężone powietrze. Wystarczy skierować je we wszelkie otwory, aby wydmuchać pył.

Kumulowaniu się brudu można też przeciwstawić się już na etapie wiercenia. Wystarczy korzystać z odkurzacza do odsysania wykruszanych fragmentów ściany czy drewna. Należy przy tym jednak pamiętać, że może to zaszkodzić silnikowi tradycyjnego odkurzacza albo rozerwać worek filtrujący.

Warto zobaczyć: Wiertarki udarowe do 300 zł |TOP 7|

Wrzeciono - punkt newralgiczny

Miejsce, w którym montujemy wiertło, jest szczególnie narażone na złe efekty pyłu. To tam dostaje się najwięcej zanieczyszczeń, co może wpłynąć na pracę i zepsuć urządzenie.

Jak temu zapobiec? Oprócz usuwania sprężonym powietrzem pyłu warto także od czasu do czasu oczyścić je specjalnym płynem. To mieszanka w sprayu, złożona między innymi ze smaru, która wypłucze brud i zakonserwuje co trzeba.

Jak ostrzyć wiertła?

Jeżeli nasze wiertło ciągle jest proste, ale już nie wchodzi w materiał tak jak kiedyś - warto rozważyć naostrzenie go. Nawet najdroższe i pozornie najbardziej wytrzymałe wiertła się ścierają. A stępione wiertło pracuje gorzej i może w efekcie zatrzeć silnik. Są różne sposoby na naostrzenie wiertła, ale wymagają specjalnych przyrządów.

Lepiej wymienić wiertło niż je ostrzyć w nieskończoność

Zasada jest prosta, czy to korzystając ze specjalnego urządzenia do ostrzenia wierteł, czy ze szlifierki, należy wyrównać końcówkę wiertła pod odpowiednim kątem. W warunkach domowych z niewielkimi wiertłami nie opłaca się jednak tego robić. Więc jeżeli macie jakieś wątpliwości co do działania końcówki - wyrzućcie ją i kupcie nową.

Zobacz też: Tanie wiertarki udarowe do 200 zł |TOP 5|

Jak dbać o wiertarki bezprzewodowe?

Wiertarki wyposażone w akumulator należy w zasadzie traktować tak jak normalne. Z tą różnicą, że zależnie od rodzaju akumulatora powinno się doprowadzać urządzenie do różnego poziomu rozładowania.

Standardowe litowo-jonowe akumulatory nie wymagają szczególnej troski. Można je podpinać do prądu, kiedy się chce. Niklowo-kadmowe przeżyją z kolei dłużej, jeżeli zaczniemy je ładować dopiero po pozbyciu się z nich całej energii.

W jaki sposób przechowywać wiertarkę

Każde elektronarzędzie, a zwłaszcza urządzenie do wiercenia dziur wraz z jego końcówkami, przechowywać należy jak najbezpieczniej. Typowym sposobem na zabezpieczenie sprzętu po pracy jest schowanie go do specjalnej skrzynki. Takie pojemniki zazwyczaj mają też specjalne przegródki na wiertła o różnej długości i średnicy.

Przechowywać narzędzia można w różny sposób, ale wiertarkę najlepiej w pudle

Warto pamiętać też o tym, że jeżeli nasza wiertarka jest akumulatorowa, to pod żadnym pozorem nie należy jej trzymać w zbyt ciepłym lub zbyt zimnym miejscu. Trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę, aby zapobiec rozładowywaniu ogniw i zapewnić jej bezpieczeństwo.

Konserwacja wiertarki - raz na jakiś czas

Nawet dbając jak najlepiej o swój sprzęt, prędzej czy później pojawią się w nim defekty. W końcu to wiertarka - elektronarzędzie pracujące pod sporym obciążeniem. Dlatego tak istotne jest, podobnie jak w przypadku samochodów, okresowe oddawanie jej do przeglądu. Najlepiej w specjalistycznym serwisie, zajmującym się ogólnymi przeglądami mechanizmów.

W przypadku tańszych wiertarek to jest podwójnie ważne, bo ich silniki są szczotkowe. Oznacza to, że działają szczotek i komutatora, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Podczas przeglądu zwykle ocenia się stan silnika i wymienia elementy, które mogą niedługo ulec awarii. A niczego nie chcemy mniej niż awarii sprzętu wyposażonego w ostrą końcówkę obracającą się 6000 razy na minutę.

Dbanie o wiertarkę - podsumowując

Staranna konserwacja sprzętu, czy to w domu, czy u specjalisty, może pozwolić nam sporo zaoszczędzić. Dbanie o wiertarkę pozwoli jej pracować dłużej i lepiej, niczym nadzwyczajnym nie jest przecież przekazywanie porządnych urządzeń pomiędzy pokoleniami.

Dlatego zastosowanie prostego rygoru pracy może się naprawdę opłacić. Wystarczy po każdym odwiercie sprzęt wyczyścić sprężonym powietrzem i wilgotną ścierką. Od czasu do czasu można także przeczyścić wrzeciono. Warto jest również odpowiedzieć sobie na pytanie jak prawidłowo korzystać z wiertarki i zadbać o nią już w trakcie używania.

Istotne jest staranne przechowywanie sprzętu. W bezpiecznej skrzynce się nie poobija, a nasze wiertła się nie połamią. Poza tym nie ulegnie też nagłym zmianom temperatury, co ma zgubny wpływ na wiertarki akumulatorowe.

blog comments powered by Disqus
Jak dbać o wiertarkę?