PODPOWIEDZI:

Jaka pralka ładowana od góry? | TOP 5 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Electrolux EW8T3372P PerfectCare 800Electrolux EW8T3372P PerfectCare 8001999 zł
2AEG LTX7C562PAEG LTX7C562P2799 zł
3Candy Smart CST 26LE/1-SCandy Smart CST 26LE/1-S899 zł
4Electrolux EWT11274ELWElectrolux EWT11274ELW1349 zł
5Whirlpool TDLR 65230S PL/NWhirlpool TDLR 65230S PL/N1249 zł
Jaka pralka ładowana od góry? | TOP 5 |

Pralki ładowane od góry sprawdzą się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach. Są bowiem węższe i często pozostają jedynym wyborem. Jeżeli tak jest właśnie w Twoim przypadku, to mam pomocny materiał - klasyfikację polecanych pralek ładowanych od góry. Zapraszam!

Temat polecanych pralek ładowanych od góry warto poruszyć, bo są to urządzenia niezwykle wąskie. Dzięki temu łatwo je wcisnąć do ciasnej łazienki lub w jakąś wnękę. Jeżeli szukasz właśnie takiego sprzętu, to krok po kroku nakieruję Cię na dobry wybór. Będą i opinie o czołowych modelach, i odpowiedzi na ważne pytania.

Pralki ładowane od góry - Opinie

Pralki automatyczne ładowane od góry to doskonały wybór do małych łazienek, ale trzeba wiedzieć, w jakie modele celować.

Oto konkrety:

1. Electrolux EW8T3372P PerfectCare 800

wąska pralka Electrolux EW8T3372P PerfectCare 800
Klasa energetycznaD
Załadunek7 kg
Poziom hałasu49 dB/79 dB
Maksymalna prędkość wirowania1300 obr/min
Zużycie wody na 1 cykl45 l
Ilość programów prania14
CenaElectrolux EW8T3372P PerfectCare 800 oferta w Media Expert

Liderem jest wąska pralka Electrolux EW8T3372P PerfectCare 800 z inwerterowym silnikiem. Została wyposażona w duży wyświetlacz LCD, funkcję opóźnionego startu pracy i wiele programów. Na plus stosunkowo ciche i precyzyjne pranie, klasa energetyczna D oraz wystarczająca dla wielu rodzin ładowność na poziomie 7 kg.

Spodziewaj się mniej zagnieceń, a to za sprawą zastosowania pary pod koniec programu. System UltraCare polega na mieszaniu środka piorącego i zmiękczającego z wodą (przed dotarciem do bębna), co przekłada się na równomierne rozprowadzenie. Możliwe skorzystanie z krótszego i delikatniejszego programu (odbywa się w niskich temperaturach, łagodne obroty bębna, trwa niecałą godzinę).

2. AEG LTX7C562P

pralka wolnostojąca AEG LTX7C562P
Klasa energetycznaE
Załadunek6 kg
Poziom hałasu47 dB/77 dB
Maksymalna prędkość wirowania1500 obr/min
Zużycie wody na 1 cykl43 l
Ilość programów prania10
CenaAEG LTX7C562P oferta w Ceneo

Drugie miejsce zajmuje najcichsza podczas prania pralka AEG LTX7C562P. Wyróżnia się największą prędkością wirowania, zatem ubrania będą bardziej suche. Chwalona za program antyalergiczny, miękkie i ciche otwieranie drzwi, samoczynne pozycjonowane bębna (wygodny dostęp), odświeżanie parowe, wskaźnik przebiegu programu, a także kontrolę poboru wody i energii elektrycznej.

Ubrania staną się miękkie w dotyku, dzięki funkcji SoftPlus (środek zmiękczający dotrze w każde włókno tkanin). Pralka AEG jest najdroższa z zestawienia.

3. Candy Smart CST 26LE/1-S

pralka ładowana od góry Candy Smart CST 26LE/1-S
Klasa energetycznaE
Załadunek6 kg
Poziom hałasu61 dB/78 dB
Maksymalna prędkość wirowania1200 obr/min
Zużycie wody na 1 cykl41 l
Ilość programów prania17
CenaCandy Smart CST 26LE/1-S oferta w Ceneo

Trzecia pozycja należy do wolnostojącej pralki otwieranej od góry Candy Smart CST 26LE/1-S w bardzo przystępnej cenie. Zachwyca dużą ilością funkcji i programów do wyboru (w tym kilka szybkich cykli), możliwością zaprogramowania czasu prania, jak również bębnem ze stali nierdzewnej. Dodatkowy plus za najniższe zużycie wody. Smart Touch (łączność zbliżeniowa) da Ci wgląd do dodatkowych funkcji i udzieli różnych wskazówek, z kolei funkcja Statystyk umożliwi kontrolę nad często wybieranymi programami.

Detektor kilogramowy (czujniki wagowe) dostosuje ilość wody i energii w stosunku do wielkości załadunku, a to przełoży się na niższe rachunki. Przydatnym rozwiązaniem jest funkcja Smart Check-up, która pozwoli na stałe monitorowanie stanu urządzenia i w razie konieczności pomoże rozwiązać ewentualny błąd. Minusem jest najgłośniejsza praca.

4. Electrolux EWT11274ELW

biała pralka Electrolux EWT11274ELW
Klasa energetycznab/d
Załadunek7 kg
Poziom hałasu57 dB/76 dB
Maksymalna prędkość wirowania1200 obr/min
Zużycie wody na 1 cykl45 l
Ilość programów prania12
CenaElectrolux EWT11274ELW oferta w RTV EURO AGD

Kolejna kompaktowa pralka Electrolux EWT11274ELW cechuje się wyświetlaczem LED, certyfikatem Woolmark (gwarancja bezpiecznego prania wełnianych materiałów) i automatycznym pozycjonowaniem bębna (drzwiczki bębna są skierowane ku górze, wiec prosto i wygodnie je otworzysz). Pralka samodzielnie dobierze ilość wody i czas w stosunku do wielkości załadunku, co wpływa również na oszczędność energii.

5. Whirlpool TDLR 65230S PL/N

pralka Whirlpool TDLR 65230S PL/N
Klasa energetycznaD
Załadunek6,5 kg
Poziom hałasu58 dB/77 dB
Maksymalna prędkość wirowania1200 obr/min
Zużycie wody na 1 cykl44 l
Ilość programów prania11
CenaWhirlpool TDLR 65230S PL/N oferta w RTV EURO AGD

Klasyfikację pralek ładowanych od góry zamyka Whirlpool TDLR 65230S PL/N. To wolnostojąca pralka z technologią 6-ty Zmysł, która dba o najlepsze wyniki prania poprzez odpowiednie dostosowanie ustawień. Atutem jest intuicyjne sterowanie, automatyczne ustawianie bębna, aby z łatwością rozładować pralkę, wyświetlacz cyfrowy, na którym zobaczysz pozostały czas do zakończenia programu, kabel przyłączeniowy 120 cm, regulowane nóżki oraz zabezpieczenie przed dziećmi.

Znajdziesz funkcję FreshCare, która polega na tym, że po skończonym cyklu jest jeszcze delikatne wirowanie w celu zachowania większej świeżości ubrań. Pralka zachowa właściwe kolory ubrań (program kolory).

Czym się różni droga pralka ładowana od góry od taniej?

Przede wszystkim silnikiem. To główna cecha, która w największych stopniu wpływa na cenę pralki otwieranej od góry. Silnik inwerterowy jest dużo lepszy od standardowego - wykazuje większą trwałość, zużywa mniej energii, pracuje bardzo efektywnie, a przy tym cicho (szczególnie podczas normalnego prania). Idzie więc za nim zarówno korzystniejsze roczne zużycie prądu, jak i niższy generowany hałas.

Drugim wyznacznikiem jest ogólna funkcjonalność, pod którą podchodzą też programy prania. Z pewnością parowe pralki otwierane od góry kosztują przeważnie swoje. W zamian odświeżają ciuchy - usuwają z nich większe zagniecenia i dokładnie eliminują bakterie. Z technologii bardziej przydatne są opcje dbające o jakość tkanin. A programy? Im więcej, tym lepiej, choć ich listę warto dopasować pod własne preferencje.

Jeżeli dana pralka ładowana od góry jest kosztowna - a więc ma lepszy silnik i przydatne funkcje oraz programy - to zazwyczaj prezentuje się nowocześniej. Ma chociażby unowocześniony panel sterowania z wyświetlaczem LCD.

Pomijając silnik, funkcje i następstwa tych cech, istotna jest ładowność. Do wyboru są praktycznie 2 poziomy - 6 lub 7 kg, a czasem 6,5 kg. Parom spokojnie wystarczy 6 kg, ale większe rodziny (np. 2+2) powinny już nabyć pralkę ładowaną od góry 7 kg.

Czy warto za to wszystko dopłacić? Za silnik z pewnością. Polecam więc celowanie w droższą, ale nowocześniejszą pralkę, bo będzie służyć i lepiej, i dłużej.

Tworząc zestawienia, zawsze jednak myślę o osobach z mniejszym budżetem, które chcą jak najbardziej zaoszczędzić. I dla nich też się coś znalazło w mojej klasyfikacji.

Jakie wymiary mają pralki ładowane od góry?

To pytanie ma jak najbardziej sens, bo "topy" są do siebie podobne w kwestii gabarytów - w porównaniu do pralek ładowanych od frontu. Wymiarów nie różnicuje za bardzo ładowność, co jeszcze bardziej ułatwia analizę.

Pralki ładowane od góry mają zazwyczaj 40 cm szerokości, 86-90 cm wysokości i 60 cm głębokości. W porównaniu do pralek otwieranych od przodu są węższe o 20 cm i wyższe o 2-5 cm. Głębokość jest podobna do pełnogabarytowych pralek drugiego rodzaju, choć pod tym względem są one bardziej zróżnicowane.

Kto powinien kupić pralkę ładowaną od góry?

Ktoś z ciasną łazienką. W mojej ocenie jedyną poważną przewagą "topów" jest mniejsza szerokość, przez co łatwiej dopasować taki sprzęt do wnęki czy innego zakamarka.

Pod względem całej reszty cech, na czele ze stosunkiem ceny do ogólnych możliwości i specyfikacji, drugi rodzaj pralek jednak wygrywa. Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca, to zajrzyj do rankingu pralek i zwróć uwagę na zestawienia tych ładowanych od przodu.

Sprawdź również:

blog comments powered by Disqus
Jaka pralka ładowana od góry? | TOP 5 |