PODPOWIEDZI:

Pralka SLIM - Jaką kupić? | TOP 5 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Haier I-Pro 7 HW80-B14979 RefreshHaier I-Pro 7 HW80-B14979 Refresh2249 zł
2Candy RapidO RO4 1274DXH5\1-SCandy RapidO RO4 1274DXH5\1-S1199 zł
3Samsung AddWash WW8NK52E0VWSamsung AddWash WW8NK52E0VW2299 zł
4Electrolux EW6S326CPXElectrolux EW6S326CPX1899 zł
5Electrolux EW6S426BPIElectrolux EW6S426BPI1459 zł
Pralka SLIM - Jaką kupić? | TOP 5 |

Małe, a konkretniej płytkie pralki automatyczne Slim przyciągają uwagę. Nic dziwnego, skoro oszczędzają miejsce w ciasnej łazience lub kuchni, a jednocześnie nie brak im przydatnych funkcji. Postanowiłam pokazać Ci najlepsze urządzenia tego typu.

Sporo osób prosiło o osobne zestawienie dla pralek Slim. Jako że słucham czytelników Videotestów, postanowiłam kolejny raz rozgrzać klawiaturę i poszerzyć ranking pralek o gałąź kompaktowych urządzeń.

Jeżeli jesteś w tym miejscu, to zapewne ciekawi Cię ten rynek. Czy pralki Slim są wybrakowane w porównaniu do tych pełnogabarytowych? Jakimi parametrami powinna się cechować taka praleczka? Ile trzeba na nią wydać? To tylko niektóre pytania, które prawdopodobnie tlą się teraz w Twojej głowie.

Z poniższym materiałem dokonasz rozsądnego wyboru i nabędziesz sprzęt na długie lata bezawaryjnej pracy.

Pralki Slim - Opinie

Przed Tobą kompaktowe pralki Slim w różnym przedziale cenowym, aby każdy znalazł coś dla siebie.

1. Haier I-Pro 7 HW80-B14979 Refresh

kompaktowa pralka Haier I-Pro 7 HW80-B14979 Refresh
Klasa energetycznaA
Ładowność8 kg
Poziom hałasu54 dB/69 dB
Maksymalna prędkość wirowania1400 obr/min
Zużycie wody na cykl44 l
Wymiary WxSzxG (mm)850x590x460
CenaHaier I-Pro 7 HW80-B14979 Refresh oferta w Media Markt

Zwycięzcą spośród pralek Slim jest Haier I-Pro 7 HW80-B14979 Refresh o klasie energetycznej A. Jest chwalona za największą prędkość wirowania, oświetlenie bębna, żywotny silnik bez pasa z 15-letnią gwarancją oraz najniższy poziom głośności podczas wirowania. Funkcja Smart Dual Spray, czyli automatyczne czyszczenie pralki przyczynia się do większej trwałości urządzenia i sprawia, że nie musisz się martwić o konieczność ręcznego mycia.

Funkcja I-Refresh z wykorzystaniem mikropary zapewnia świeżość ubrań, mniej zagnieceń na nich i wyeliminowanie alergenów. Rozprowadzenie pary wpływa także na rozluźnienia włókien i tym samym skuteczne pozbycie się plam.

Technologia ABT odpowiada za usuwanie zarazków z najbardziej narażonych za nie miejsc. Doskonałe efekty osiągniesz za sprawą tego, ze pralka obliczy właściwe ustawienia w zależności od wykrytego ciężaru. Atutem są również wypustki bębna, które chronią najdelikatniejsze tkaniny.

2. Candy RapidO RO4 1274DXH5\1-S

pralka Slim Candy RapidO RO4 1274DXH5\1-S
Klasa energetycznab/d
Ładowność7 kg
Poziom hałasu51 dB/74 dB
Maksymalna prędkość wirowania1200 obr/min
Zużycie wody na cykl44 l
Wymiary WxSzxG (mm)850x600x400
CenaCandy RapidO RO4 1274DXH5\1-S oferta w Ceneo

Druga pozycja należy do najcichszej pralki Candy RapidO RO4 1274DXH5\1-S z inwerterowym silnikiem. Za jej zakupem z pewnością przemawia fakt, że jest to sprzęt w przystępnej cenie, który daje wiele możliwości, a przy okazji jej głębokość jest najmniejsza ze wszystkich (tylko 40 cm).

Znajdziesz 16 praktycznych programów, w tym program Higiena + (60°C), który skutecznie wyczyści odzież w niedługim czasie. Aplikacja Candy simply-Fi pozwala na sprawdzenie stanu prania, zdalne sterowanie (również głosowe) i uzyskanie wielu cennych wskazówek.

3. Samsung AddWash WW8NK52E0VW

biała pralka Samsung AddWash WW8NK52E0VW
Klasa energetycznaC
Ładowność8 kg
Poziom hałasu56 dB/72 dB
Maksymalna prędkość wirowania1200 obr/min
Zużycie wody na cykl48 l
Wymiary WxSzxG (mm)850x600x456
CenaSamsung AddWash WW8NK52E0VW oferta w RTV EURO AGD

Trzecie miejsce zajmuje kompaktowa pralka Samsung AddWash WW8NK52E0VW z wyświetlaczem LED. Kwalifikuje się pod pralki Slim, a przy tym cieszy duży załadunek. Zastosowanie podwójnego zawiasu umożliwia całkowite otwarcie drzwi, więc zmieścisz na przykład grubszy koc, z kolei dodatkowe drzwi AddWash pozwolą na dołożenie prania w trakcie cyklu.

Bęben Diamond dba o to, aby włókna się nie niszczyły podczas prania. Technologia EcoBubble (aktywna piana) doskonale rozpuszcza zabrudzenia. System Smart Check wykrywa usterki i proponuje ich rozwiązanie (na aplikacji mobilnej). Na plus bezszczotkowy silnik i para, której rola polega na usunięciu bakterii i uporczywych plam.

4. Electrolux EW6S326CPX

czarna pralka Electrolux EW6S326CPX
Klasa energetycznaD
Ładowność6 kg
Poziom hałasu54 dB/77 dB
Maksymalna prędkość wirowania1200 obr/min
Zużycie wody na cykl43 l
Wymiary WxSzxG (mm)843x595x411
CenaElectrolux EW6S326CPX oferta w Ceneo

Czarna pralka Slim Electrolux EW6S326CPX cechuje się inwerterowym silnikiem, funkcją opóźnionego startu pracy, zabezpieczeniem przed dziećmi oraz programem Antyalergicznym z parą. Wśród programów znajdziesz również Baby (dziecięcy), Delikatny czy Jedwab.

Poprzez dostosowanie właściwego czasu trwania cyklu pralka pozwala zaoszczędzić wodę i energię, a przy okazji zapobiega zniszczeniu się tkaniny. Za sprawą swoich cech pralka dba o miękkość materiałów i to, aby środek piorący dokładnie docierał w każde włókno.

5. Electrolux EW6S426BPI

solidna pralka Electrolux EW6S426BPI
Klasa energetycznaD
Ładowność6 kg
Poziom hałasu54 dB/77 dB
Maksymalna prędkość wirowania1200 obr/min
Zużycie wody na cykl43 l
Wymiary WxSzxG (mm)843x595x411
CenaElectrolux EW6S426BPI oferta w RTV EURO AGD

Zestawienie pralek Slim zamyka Electrolux EW6S426BPI o bardzo podobnych cechach, co poprzedniczka. Pranie jest równomiernie rozłożone i poddane wstępnemu namaczaniu, a to przekłada się na większą efektywność.

Oferuje wyraźny wyświetlacz, inwerterowy silnik i program z dodatkiem pary. Różnią się głównie wyglądem panelu sterowania i kolorem. Ta pralka jest biała i ma nieco mniej nowoczesny wygląd niż tamta.

Pralka Slim... czyli właściwie jaka?

Nie wiem, czy wiesz, ale określenie Slim na tym rynku jest umowne. W pewnym momencie producenci pralek zaczęli zewsząd atakować nowymi hasłami reklamowymi. Wieszczyli w nich, że ich pralki są bardzo płytkie, ale potrafią tyle, co większe odpowiedniki.

Zarówno nazewnictwo (slim lub kompaktowa), jak i dokładna głębokość konstrukcji to sprawa wciąż dość indywidualna.

Przedstawię Ci moją opinię.

50 cm głębokości to absolutne maksimum, choć ja celowałabym góra w 40-46 cm. W klasyfikacji znajdziesz takie właśnie wartości.

Co do możliwości pralek slim... sporo zależy od ceny, ale pewnie Cię to nie dziwi. Nie mam pojęcia, z jakim budżetem tu przyszedłeś, ale starałam się myśleć o każdej grupie. Jestem wręcz przekonana, że znajdziesz w tym miejscu pralkę, która Ci się spodoba.

Kto powinien kupić pralkę Slim?

To raczej proste pytanie. Każdy, kto chce lub też musi zaoszczędzić miejsce. Do takiego zakupu zmuszają zwykle warunki lokalowe. Ciasna łazienka lub kuchnia i konieczność wciśnięcia gdzieś pralki - klasyczny przypadek. Łatwiej też o zabudowę takiego urządzenia w ciągu szafek kuchennych bądź łazienkowych.

Pamiętaj, że na Videotestach znajdziesz również pralki ładowane od góry. One są z kolei bardzo wąskie. Jeżeli jednak się da, to polecam sprzęt ładowany od frontu. Przeważnie jest bardziej opłacalny.

Czego wymagać od pralek Slim? Co oferują?

Sporo osób obawia się, że tego typu pralki automatyczne są dużo gorsze od większych wariantów. Należysz do tej grupy? Jeżeli tak, to Cię uspokoję. Nic im nie brakuje, poważnie. Najlepiej przeanalizować to w oparciu o główne cechy:

  • Oczywistą konsekwencją kompaktowej konstrukcji jest mniejsza pojemność bębna i, co za tym idzie, ładowność. Ale czy jest aż tak tragicznie? Wyszczególnione modele mieszczą się w przedziale 6-8 kg ładowności. Spokojnie sprawdzą się nie tylko u singli, ale także u par i mniejszych rodzin. Ba, znam jedną rodzinę, w której jest aż piątka domowników + dziecko. Korzystają z pralki slim i na nic nie narzekają.
  • Klasa energetyczna, jak i roczne zużycie prądu oraz wody trzymają świetny poziom. Klasy od A do D powinny zadowolić. Rachunki za prąd nie wzrosną gwałtownie, a Tobie zostanie więcej pieniędzy na przyjemności.
  • Mniejsze gabaryty w żaden sposób nie wpływają na poziom generowanego hałasu oraz wibracje podczas prania, chyba że pozytywnie.
  • Klasa wirowania zależna jest z kolei głównie od ceny. Panuje w niej dość spore zróżnicowanie. Nie jest to jednak pierwszoplanowy parametr ze specyfikacji.
  • Funkcje? Programy prania? Inne bajery? Nie widzę większego związku z mniejszymi gabarytami. Wciąż determinuje je bardziej cena. Dodam jednak, że wyselekcjonowane pralki trzymają poziom.
  • A co z niezawodnością? Właściwie każda nowoczesna pralka jest wyposażona w bezszczotkowy silnik inwerterowy. Nie dajmy się zresztą zwariować. Wiem, że bezawaryjna praca to fundament przy rozsądnym wyborze urządzenia do prania. Nawet pralki do 1000 zł są aktualnie urządzeniami bardzo trwałymi.
  • Nie można również powiedzieć, że pralki slim są droższe, że dopłacamy za kompaktowość. Jest wręcz odwrotnie. Trudno bowiem znaleźć takie modele w cenie powyżej 2300 zł.

Uważam, że wymagania wciąż powinny być dość wysokie. Sama nie uznaję większych kompromisów przy zakupie pralki - i to nawet w niższych segmentach cenowych.

Wszystko o pralkach slim (w skrócie)

Odpuściłam sobie standardowe podsumowanie na rzecz sekcji pytań i odpowiedzi. Swego rodzaju skrót całości, i to w bardzo zwięzłej formie.

U kogo sprawdzi się pralka slim?

Single, pary, mniejsze rodziny, a także osoby, które nie mają zbyt dużo przestrzeni w łazience czy kuchni albo chcą bez problemu zabudować pralkę w ciągu szafek łazienkowych lub kuchennych.

Czym różni się pralka slim od pralki pełnogabarytowej?

Pralki slim są płytsze, ich głębokość ma mniejszą wartość.

Jak głęboka powinna być pralka slim?

Do 50 cm, a najlepiej rzędu 40-46 cm. Odpowiedź na to pytanie determinują Twoje wymagania i dostępna przestrzeń na nową pralkę, bo znajdą się także pralki slim poniżej 40 cm głębokości.

Jaką ładowność mają pralki slim?

6-8 kg, choć znajdą się także kompaktowe pralki o jeszcze mniejszej ładowności i niestandardowych wymiarach, ale nie są one zbyt opłacalne.

Ile kosztują pralki slim?

1000-2300 zł to przedział, w którym jest ich najwięcej.

Kto produkuje najlepsze pralki slim?

Electrolux, Candy, Haier czy Samsung. Lista regularnie się powiększa o kolejne propozycje.

Jeżeli masz dodatkowe pytania, to zapraszam do sekcji komentarzy - szybko pomogę w dylematach zakupowych.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Pralka SLIM - Jaką kupić? | TOP 5 |