PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Weekendowe Promocje na sprzęt RTV i AGD

Pralki SLIM - Jaką Pralkę SLIM wybrać? | TOP 5 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Electrolux EW6S226SPI PerfectCareElectrolux EW6S226SPI PerfectCare1709 zł
2Electrolux EW6S406BPI PerfectCareElectrolux EW6S406BPI PerfectCare1499 zł
3Candy GrandoVita GVS34 126TC3Candy GrandoVita GVS34 126TC31549 zł
4Bosch VarioPerfect WLT24440PLBosch VarioPerfect WLT24440PL1799 zł
5Candy Smart CSS4 1382D3/2-SCandy Smart CSS4 1382D3/2-S1405 zł
Pralki SLIM - Jaką Pralkę SLIM wybrać? | TOP 5 |

Małe, a konkretniej płytkie pralki automatyczne przyciągają naszą uwagę. Nic dziwnego, skoro oszczędzają miejsce w ciasnej łazience lub kuchni, a jednocześnie nie brak im przydatnych funkcji. Postanowiłem pokazać Ci najlepsze urządzenia tego typu.

Sporo osób prosiło mnie o osobne zestawienie dla pralek Slim. Jako że słucham czytelników Videotestów, postanowiłem kolejny raz rozgrzać klawiaturę i poszerzyć ranking pralek o gałąź kompaktowych urządzeń.

Jeżeli jesteś w tym miejscu, to zapewne ciekawi Cię ten rynek. Czy pralki Slim są wybrakowane w porównaniu do tych pełnogabarytowych? Jakimi parametrami powinna się cechować taka praleczka? Ile trzeba na nią wydać? To tylko niektóre pytania, które prawdopodobnie tlą się teraz w Twojej głowie.

Z poniższym materiałem dokonasz rozsądnego wyboru i nabędziesz sprzęt na długie lata bezawaryjnej pracy.

Pralka Slim... czyli właściwie jaka?

Nie wiem, czy wiesz, ale określenie Slim na tym rynku jest umowne. W pewnym momencie producenci pralek zaczęli zewsząd atakować nas nowymi hasłami reklamowymi. Wieszczyli w nich, że ich pralki są bardzo płytkie, ale potrafią tyle, co większe odpowiedniki.

Zarówno nazewnictwo (slim lub kompaktowa), jak i dokładna głębokość konstrukcji to sprawa wciąż dość indywidualna.

Przedstawię Ci moją opinię.

50 cm głębokości to absolutne maksimum, choć ja celowałbym góra w 45-47 cm. W klasyfikacji znajdziesz też i mniejsze wartości, nawet poniżej 40 cm.

Co do ich możliwości pralek slim... sporo zależy od ceny, ale pewnie Cię to nie dziwi. Nie mam pojęcia, z jakim budżetem tu przyszedłeś, ale starałem się myśleć o każdej grupie. Jestem wręcz przekonany, że znajdziesz w tym miejscu pralkę, która Ci się spodoba.

Kto powinien kupić pralkę Slim?

To raczej proste pytanie. Każdy, kto chce lub też musi zaoszczędzić miejsce. Do takiego zakupu zmuszają zwykle warunki lokalowe. Ciasna łazienka lub kuchnia i konieczność wciśnięcia gdzieś pralki - klasyczny przypadek. Łatwiej też o zabudowę takiego urządzenia w ciągu szafek kuchennych bądź łazienkowych.

Pamiętaj, że na Videotestach znajdziesz również pralki ładowane od góry. One są z kolei bardzo wąskie. Jeżeli jednak się da, to polecam sprzęt ładowany od frontu. Przeważnie jest bardziej opłacalny.

Czego wymagać od pralek Slim? Co oferują?

Sporo osób obawia się, że tego typu pralki automatyczne są dużo gorsze od większych wariantów. Należysz do tej grupy? Jeżeli tak, to Cię uspokoję. Nic im nie brakuje, poważnie. Najlepiej przeanalizować to w oparciu o główne cechy:

 • Oczywistą konsekwencją kompaktowej konstrukcji jest mniejsza pojemność bębna i, co za tym idzie, ładowność. Ale czy jest aż tak tragicznie? Wyszczególnione modele mieszczą się w przedziale 6-8 kg ładowności. Spokojnie sprawdzą się nie tylko u singli, ale także u par i mniejszych rodzin. Ba, znam jedną rodzinę, w której jest aż piątka domowników + dziecko. Korzystają z pralki slim i na nic nie narzekają.
 • Klasa energetyczna, jak i roczne zużycie prądu oraz wody trzymają świetny poziom. A+++ każdego usatysfakcjonuje. Rachunki za prąd nie wzrosną gwałtownie, a Tobie zostanie więcej pieniędzy na przyjemności.
 • Mniejsze gabaryty w żaden sposób nie wpływają na poziom generowanego hałasu oraz wibracje podczas prania, chyba że pozytywnie.
 • Klasa wirowania zależna jest z kolei głównie od ceny. Panuje w niej dość spore zróżnicowanie. Nie jest to jednak pierwszoplanowy parametr ze specyfikacji.
 • Funkcje? Programy prania? Inne bajery? Nie widzę większego związku z mniejszymi gabarytami. Wciąż determinuje je bardziej cena. Dodam jednak, że wyselekcjonowane pralki trzymają poziom.
 • A co z niezawodnością? Właściwie każda nowoczesna pralka jest wyposażona w bezszczotkowy silnik inwerterowy. Nie dajmy się zresztą zwariować. Wiem, że bezawaryjna praca to fundament przy rozsądnym wyborze urządzenia do prania. Nie znam jednak nikogo, komu by się zepsuła polecana przez mnie pralka, a tworzę o nich materiały od kilku lat. Nawet pralki do 1000 zł są aktualnie urządzeniami bardzo trwałymi.
 • Nie można również powiedzieć, że pralki slim są droższe, że dopłacamy za kompaktowość. Jest wręcz odwrotnie. Trudno bowiem znaleźć takie modele w cenie powyżej 2000 zł.

Uważam, że wymagania wciąż powinny być dość wysokie. Sam nie uznaję większych kompromisów przy zakupie pralki - i to nawet w niższych segmentach cenowych.

Czas więc poznać głównych aktorów dzisiejszego przedstawienia.

Jaka pralka Slim?

 1. Electrolux EW6S226SPI PerfectCare - przy 6 kg pralka jest głęboka na 38 cm, co jest świetnym wynikiem. Zadziwia jej poziom hałasu przy normalnym praniu, który osiąga zaledwie 45 dB! Ultra cicha pralka. Rzadko spotykam się z takim wynikiem. To zasługa między innymi bardzo dobrego silnika inwerterowego. Nie zabrakło automatyki wagowej (SensiCare), która dostosowuje czas trwania programu do ilości odzieży. W przypadku programy antyalergicznego na końcu cyklu pojawia się faza parowa - Twoje ciuchy będą jeszcze lepiej dezynfekowane. Co tu więcej dodawać, Electrolux EW6S226SPI PerfectCare to nowoczesna pralka slim do ciasnych łazienek.
 2. Electrolux EW6S406BPI PerfectCare - pralka bardzo podobna do lidera, bo jest z tej samej serii. Ma taki sam zestaw funkcjonalności. Dlaczego jest więc tańsza o kilkaset złotych? Przez gorsze parametry, przynajmniej niektóre. Nie jest tak cicha podczas normalnego prania, ponieważ wyraźnie przekracza 50 dB. Dysponuje także maksymalnym wirowaniem na poziomie zaledwie 1000 obrotów na minutę (lider zapewnia 1200). Ale jeżeli te 2 cechy Ci nie przeszkadzają, to wybierz właśnie tę pralkę slim. Też jest głęboka na 38 cm, odpowiednio energooszczędna i funkcjonalna. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
 3. Candy GrandoVita GVS34 126TC3 - Candy uwielbia produkować urządzenia piorące bądź suszące slim. Tak bardzo, że często wykręca niezłe rekordy w głębokości. Potwierdza to model Candy GrandoVita GVS34 126TC3, który jest głęboki zaledwie na... 34 cm! A i tak oferuje ładowność 6 kg. Oprócz tego zapewnia sporo zróżnicowanych programów prania, jak i ważenie wsadu, które optymalizuje każdy cykl i go skraca. Na minus poziom głośności, który w tej cenie powinien być jednak niższy.
 4. Bosch VarioPerfect WLT24440PL - przy 6,5 kg głębokość na poziomie 44,6 cm nie jest może rewelacyjnym wynikiem, ale co innego skłoniło mnie do wyróżnienia tej pralki. Chodzi o wymienne łożyska (łatwiejsza, tańsza i w ogóle możliwa naprawa), jak i wiele funkcjonalności znanych z innych pralek Bosch. Co ma na myśli? Na przykład: opcję skracania prania lub oszczędzania energii (VarioPerfect), dobieranie ilości wody do wielkości wsadu (ActiveWater), wyjmowanie lub wkładanie ciuchów do bębna w trakcie cyklu prania, a także konstrukcję, która gwarantuje solidność i tłumi wibracje oraz hałas. Porządna pralka slim, choć swoje kosztuje.
 5. Candy Smart CSS4 1382D3/2-S - ciekawa pralka ze znakomitym stosunkiem ładowności (8 kg) do głębokości (44 cm). Postanowiłem uwzględnić ją w zestawieniu, bo spokojnie sprawdzi się w przypadku dużych rodzin. 8 kg i pojemny bęben gwarantują to. A to wszystko przy płytkiej konstrukcji. Szkoda, że silnik nie jest nowszej generacji, przez co ten model bardzo hałasuje (60 dB podczas normalnego prania i aż 80 podczas wirowania). Niemniej jeżeli zależy Ci na pojemnej, lecz niewielkiej pralce, to zainteresuj się tym sprzętem.

ModelŁadownośćKlasa
energetyczna
PrędkośćPoziom
hałasu
Wymiary
(szer. x wys. x gł.)
Cena
Electrolux EW6S226SPI PerfectCare6 kgA+++120077/4560 x 85 x 38 cmElectrolux EW6S226SPI PerfectCare oferta w sklepie
Electrolux EW6S406BPI PerfectCare6 kgA+++100076/5460 x 85 x 38 cmElectrolux EW6S406BPI PerfectCare oferta w sklepie
Candy GrandoVita GVS34 126TC36 kgA+++120077/5660 x 85 x 34 cmCandy GrandoVita GVS34 126TC3 oferta w sklepie
Bosch VarioPerfect WLT24440PL6,5 kgA+++120076/5260 x 85 x 44,6 cmBosch VarioPerfect WLT24440PL oferta w sklepie
Candy Smart CSS4 1382D3/2-S8 kgA+++130080/6060 x 85 x 44 cmCandy Smart CSS4 1382D3/2-S oferta w sklepie

Miniaturowe pralki do ultra ciasnych pomieszczeń

Nie wiem, mój drogi czytelniku, ile miejsca masz na swoją nową praleczkę. Wszystkie powyższe propozycje wpisują się w rodzaj slim, ale to jeszcze nie koniec.

Podejrzewam bowiem, że czytają ten tekst osoby, które za wszelką cenę chcą znaleźć pralkę ładowaną od frontu, a pozornie w ogóle nie mają na nią miejsca.

Znalazłem więc kilka wręcz miniaturowych pralek o nietypowych gabarytach:

 • Electrolux EWC1350 - 3 kg - A - wysokość 67 cm - szerokość 49,5 cm - głębokość 51,5 cm
 • Candy AQUA 1142D1 - 4 kg - A+ - wysokość: 69 cm - szerokość: 51 cm - głębokość: 44 cm

No, nie jest takich pralek zbyt dużo, a do tego są to konstrukcje dość leciwe. Pojawia się więc pytanie, czy akurat w tym przypadku nie lepiej pokombinować ze sprzętem ładowanym od góry? Chyba lepiej, o ile wysokość to nie problem.

Wszystko o pralkach slim (w skrócie)

Odpuściłem sobie standardowe podsumowanie na rzecz sekcji pytań i odpowiedzi. Swego rodzaju skrót całości, i to w bardzo zwięzłej formie.

U kogo sprawdzi się pralka slim?

Single, pary, mniejsze rodziny, a także osoby, które nie mają zbyt dużo przestrzeni w łazience czy kuchni albo chcą bez problemu zabudować pralkę w ciągu szafek łazienkowych lub kuchennych.

Czym różni się pralka slim od pralki pełnogabarytowej?

Pralki slim są płytsze, ich głębokość ma mniejszą wartość.

Jak głęboka powinna być pralka slim?

Do 50 cm, a najlepiej do 45-47 cm. Odpowiedź na to pytanie determinują Twoje wymagania i dostępna przestrzeń na nową pralkę, bo znajdą się także pralki slim grubo poniżej 40 cm głębokości.

Jaką ładowność mają pralki slim?

5-8 kg, choć znajdą się także kompaktowe pralki o jeszcze mniejszej ładowności i niestandardowych wymiarach, ale nie są one zbyt opłacalne.

Ile kosztują pralki slim?

1000-2000 zł to przedział, w którym jest ich najwięcej.

Kto produkuje najlepsze pralki slim?

Electrolux, Candy, Bosch czy Samsung. Lista regularnie się powiększa o kolejne propozycje.

Jeżeli masz dodatkowe pytania, to zapraszam do sekcji komentarzy - szybko pomogę w dylematach zakupowych.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Pralki SLIM - Jaką Pralkę SLIM wybrać? | TOP 5 |