PODPOWIEDZI:

Energooszczędna pralka | Ranking TOP 5

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Bosch WGB254AXPL Serie 8Bosch WGB254AXPL Serie 87299 zł
2Samsung WW80T954ASH QuickDrive AddWashSamsung WW80T954ASH QuickDrive AddWash3799 zł
3Siemens WG44G2ACPLSiemens WG44G2ACPL3099 zł
4Electrolux EW8F169ASPA PerfectCare 800Electrolux EW8F169ASPA PerfectCare 8004299 zł
5BEKO B3WFU58415WBPBSBEKO B3WFU58415WBPBS1979 zł
Energooszczędna pralka | Ranking TOP 5

Które pralki zużywają najmniej prądu w stosunku do swojej ładowności? Czy roczny pobór energii to jedynie, na co warto zwrócić tu uwagę? W tej klasyfikacji odpowiem Ci na te pytania. Po dokładnej selekcji znalazłam 5 pralek dla osób, które chcę jak najbardziej oszczędzić na rachunkach za prąd.

Pralki o klasach energetycznych A to trochę ogólne nazewnictwo. Trzeba sobie radzić także w inny sposób - sprawdzając zużycie prądu na cykl, wyliczane rocznie. I to też nie wszystko! W grę wchodzą specjalne programy ekonomicznego prania, te wydajne i trwające krótko oraz w niskich temperaturach, jak również szereg technologii, które dodatkowo poprawiają energooszczędność.

Wszystkie z TOP 5 energooszczędnych pralek zużywają bardzo mało prądu w stosunku do ładowności. Oferują też szereg innych zalet. Na pierwszy ogień idą opinie o wyselekcjonowanych pralkach. Zgodnie z motywem przewodnim tego zestawienia skupiłam się przede wszystkim na energooszczędności. Ale nie tylko, bo co Ci po pralce, która zużyje mało prądu, ale nie dopierze ciuchów lub szybko się zepsuje? Przejdźmy więc do konkretów!

Pamiętaj, że wiele energooszczędnych pralek automatycznych znajdziesz w porównywarce pralek, która obfituje w obszerne opisy i specyfikacje.

Energooszczędna pralka - Opinie

1. Bosch WGB254AXPL Serie 8

energooszczędna pralka Bosch WGB254AXPL Serie 8
Klasa energetycznaA
Pojemność10 kg
Zużycie energii (100 cykli)41 kWh
Poziom hałasu podczas wirowania71 dB
Maksymalna prędkość wirowania1400 obr/min
Zużycie wody na cykl49 l
CenaBosch WGB254AXPL Serie 8 oferta w RTV EURO AGD

Energooszczędna pralkaBosch WGB254AXPL Serie 8 doskonale się sprawdzi dla dużej rodziny lub do prania większych gabarytowo rzeczy, jak pościel, gdyż jej pojemność sięga aż 10 kg, a kąt otwarcia to 182°. Zużycie energii na 100 cykli to tylko 41 kWh, więc nie musisz się martwić o rachunki za prąd. Zużycie wody na cykl również stoi na zadowalającym poziomie, jest to wartość 49 l. Automatyczny system dozowania i-DOS to także oszczędność detergentów i brak konieczności dodatkowego płukania. Zbiornik uzupełniasz raz, a specjalne czujniki zadbają o właściwą dawkę w zależności od prania.

To zaawansowany model z funkcjami parowymi Iron Assist, które zminimalizują zagniecenia na suchych ubraniach i znacznie ułatwią prasowanie. Najoszczędniejsza pralka Bosch ma zamontowany system AquaStop, który stanowi ochronę przed zalaniem. Dużym atutem okaże się technologia ActiveWater Plus gwarantująca świetne efekty przy jednoczesnej oszczędności wody (pobiera automatycznie tylko tyle, ile jest faktycznie potrzebna, w stosunku do ilości ubrań w bębnie). Ma to szczególne znaczenie, jeżeli robisz o połowę mniejsze pranie.

Równie przydatna jest opcja Mini pranie. Warto z niej skorzystać w momencie, gdy potrzebujesz wyprać na przykład swoje ulubione jeansy. To duża oszczędność energii i szybkie rozwiązanie na małe pranie. Wydajna pralka o klasie energetycznej A to inteligentny sprzęt, którym za pomocą Home Connect można sterować zdalnie przy użyciu swojego smartfona. W aplikacji masz dostęp do diagnostyki, dodatkowych programów, aktualizacji oprogramowania. Dla tych, którym zależy na czasie polecam funkcję SpeedPerfect, która potrafi skrócić czas prania nawet o 65% przy zachowaniu nadal dobrych rezultatów. Ową funkcję zastosujesz przy większości programów, niezależnie od wielkości załadunku czy rodzaju materiałów.

Bezszczotkowy silnik EcoSilence Drive pracuje cicho i jest niezwykle trwały. Oszczędna pralka wolnostojąca może się pochwalić opcją dołożenia zapomnianego prania, co jest dużą wygodą, zabezpieczeniem przed dziećmi, kontrolą ilości piany oraz automatycznym odplamianiem uciążliwych plam. Przyciski TouchControl zapewniają intuicyjne użytkowanie. Oświetlenie bębna LED zwiększa widoczność, z kolei wyjątkowa budowa płyty bocznej redukuje wibracje i tym samym zmniejsza głośność podczas wirowania. Cena nie jest mała, natomiast inwestycja zwróci się w postaci niskich rachunków za wodę i prąd.

2. Samsung WW80T954ASH QuickDrive AddWash

najoszczędniejsza pralka Samsung WW80T954ASH QuickDrive AddWash
Klasa energetycznaA
Pojemność8 kg
Zużycie energii (100 cykli)47 kWh
Poziom hałasu podczas wirowania71 dB
Maksymalna prędkość wirowania1400 obr/min
Zużycie wody na cykl48 l
CenaSamsung WW80T954ASH QuickDrive AddWash oferta w RTV EURO AGD

Pralka zużywająca mało prąduSamsung WW80T954ASH QuickDrive AddWash cechuje się technologią EcoBubble, która zwiększa skuteczność pod kątem usuwania trudnych plam poprzez tworzenie aktywnej piany wnikającej w zanieczyszczenia. Zarówno kolor, jak i sam materiał tkaniny są chronione, a energia elektryczna jest zaoszczędzona (pranie w niskich temperaturach). Kolejnym czynnikiem wpływającym na energooszczędność, a przy okazji szybsze pranie to funkcja QuickDrive, czyli innowacyjna konstrukcja bębna Q-Drum. Zabrudzenia są lepiej usuwane, ponieważ odzież porusza się dodatkowo do przodu i do tyłu.

Energooszczędna pralka ładowana od frontu pozwoli skorzystać z programu Super Szybki (39 minut), w którym natrysk wody jest intensywny (szybsze płukanie), a obroty bębna zwiększone. Program z funkcją pary zapewnia pełną higienę, pozbycie się do 99,9% bakterii i wszelkich alergenów, a także uporczywych zabrudzeń. Bezszczotkowy silnik inwerterowy to gwarancja bezawaryjności pralki, oszczędności energii i cichego działania, dlatego producent udziela na niego długą gwarancję.

Mycie bębna, membrany i drzwi pralki jest bardzo uciążliwe, stąd ucieszy program Czyszczenia bębna. Nie ma mowy o jakimkolwiek osadzie, nieprzyjemnym zapachu z wnętrza czy bakteriach. O konieczności uruchomienia tego programu, pralka Samsung samodzielnie Cię poinformuje. Szuflada StayClean to sposób na jej mycie, bez Twojego udziału. System przepłukiwania wodą odpowiada za wyczyszczenie jej z pozostałości środków piorących. Jeżeli borykasz się z plamą z herbaty lub wina, to uruchom funkcję Aktywnej piany. Twoja bluzka zostanie w niej namoczona, jeszcze przed rozpoczęciem cyklu.

Oszczędna pralka już na pierwszy rzut oka zachwyca nowoczesnym designem. Panel AI Control zapamięta ulubione ustawienia. Aplikacja SmartThings umożliwia zdalne uruchamianie pralki, pomoże rozwiązać różne problemy. Użytkownik znajdzie mnóstwo programów, m.in. dedykowany do prania jeansów, odzieży sportowej, ręczników, koszul czy dziecięcych ubranek. Dodatkowe drzwi AddWash to podwójna korzyść. Po pierwsze, dorzucisz zapomniane ubrania, a po drugie mogą posłużyć do wietrzenia wnętrza.

3. Siemens WG44G2ACPL

pralka o klasie energetycznej A Siemens WG44G2ACPL
Klasa energetycznaA
Pojemność9 kg
Zużycie energii (100 cykli)46 kWh
Poziom hałasu podczas wirowania71 dB
Maksymalna prędkość wirowania1400 obr/min
Zużycie wody na cykl48 l
CenaSiemens WG44G2ACPL oferta w RTV EURO AGD

Energooszczędna pralka automatycznaSiemens WG44G2ACPL jest chwalona za system i-Dos, który samodzielnie dozuje ilość detergentu i wody do każdego prania (w zależności od stopnia zabrudzenia, rodzaju tekstyliów, twardości wody). Jeżeli zależy Ci na czasie, to przyspiesz pranie bądź skorzystaj z programów super15' i super30'. System stainRemoval służy do odplamiania 4 rodzajów uporczywych plam, bez konieczności używania dodatkowych odplamiaczy. Jest to zasługa automatycznego dostosowania temperatury wody, prędkości obrotów bębna oraz czasu namaczania.

Pralka wolnostojąca Siemens ma inteligentną technologię czujników waterPerfect Plus, dzięki czemu efektywnie wykorzystuje wodę, nawet jeżeli pierzesz pojedynczą sztukę. Dbałość o pranie gwarantuje bęben waveDrum o falistym kształcie, z asymetrycznymi łopatkami. Funkcja opóźnienia startu pracy polega na ustawieniu godziny, o której ma się rozpocząć cykl. Jak widać, pralka o najwyższej klasie efektywności energetycznej jest w pełni zautomatyzowana, aby spełnić indywidualne potrzeby.

Za pomocą przycisku Start/Pauza masz opcję dołożenia prania bądź wyjęcie konkretnej rzeczy. Ponadto, możesz zablokować panel sterowania, aby pociecha przypadkowo nie zmieniła ustawień. Kontrola napięcia poinformuje o ewentualnych wahaniach w poborze prądu. Na bezszczotkowy silnik iQdrive producent udziela 10-letniej gwarancji, co tylko potwierdza jego niezawodność.

4. Electrolux EW8F169ASPA PerfectCare 800

energooszczędna pralka Electrolux EW8F169ASPA PerfectCare 800
Klasa energetycznaA
Pojemność9 kg
Zużycie energii (100 cykli)49 kWh
Poziom hałasu podczas wirowania76 dB
Maksymalna prędkość wirowania1600 obr/min
Zużycie wody na cykl46 l
CenaElectrolux EW8F169ASPA PerfectCare 800 oferta w RTV EURO AGD

Energooszczędna pralka wolnostojąca o pojemności 9 kg Electrolux EW8F169ASPA PerfectCare 800 zużywa najmniej wody na cykl, w dalszym ciągu oferuje optymalne zużycie energii, jak również może się pochwalić maksymalną prędkością wirowania 1600 obr/min, zatem Twoje ubrania będą szybciej wysuszone. Została wyposażona w program UltraWash, który jest przyjazny dla środowiska i dba o tkaniny, zachowując na dłużej ich wygląd (pranie w 30ºC poniżej godziny).

Najoszczędniejsza pralka automatyczna posiada inteligentną funkcję dozowania. To oznacza, że specjalne czujniki systemu AutoDose dokładnie dobiorą potrzebną ilość detergentu i płynu zmiękczającego (na podstawie rzeczywistego wsadu). Nie dochodzi do marnowania środka piorącego, a materiały nie ulegają zbyt szybkiemu zużyciu. Istnieje możliwość sterowania ze smartfona za pomocą aplikacji MyElectrolux. Znajduje się w niej między innymi funkcja Twój doradca, która podpowie, jaki jest najlepszy sposób prania, z kolei funkcja MyFavourites pozwoli zapisać ulubione ustawienia.

Pralka otwierana od frontu ma jeszcze jeden ważny atut, a mianowicie system SteamCare, czyli dozowanie pary pod koniec cyklu, co przekłada się na mniejszą ilość zagnieceń i ograniczenie potrzeby prasowania ubrań. Dla zachowania większej skuteczności, skorzystaj z programu Antyalergiczny plus para, który dodatkowo usuwa bakterie z odzieży. Na dużym wyświetlaczu LED widzisz wszystkie najistotniejsze ustawienia. Trzeba mieć na względzie, że poziom hałasu podczas wirowania wynosi nieco więcej, w porównaniu do pozostałych modeli (wartość 76 dB).

5. BEKO B3WFU58415WBPBS

energooszczędna pralka automatyczna BEKO B3WFU58415WBPBS
Klasa energetycznaA
Pojemność8 kg
Zużycie energii (100 cykli)47 kWh
Poziom hałasu podczas wirowania72 dB
Maksymalna prędkość wirowania1400 obr/min
Zużycie wody na cykl47 l
CenaBEKO B3WFU58415WBPBS oferta w RTV EURO AGD

Zestawienie zamyka oszczędna pralka w przystępnej cenieBEKO B3WFU58415WBPBS, która charakteryzuje się silinikiem inwerterowym ProSmart o imponującej trwałości, wsadem 8 kg, stosunkowo niskim zużyciem wody (47 l na cykl) oraz maksymalną prędkością wirowania 1400 obr/min. Tutaj również masz do czynienia z pralką o klasie energetycznej A. Program StainExpert poradzi sobie z 24 rodzajami plam (m.in. z kawy, czekoladzie), zatem nie musisz się rozmyślać o domowych metodach na pozbycie się ich.

Funkcja Fast+ potrafi wykryć rodzaj tkaniny i wielkość załadunku, aby zoptymalizować program i skrócić czas jego trwania. Wystarczy użyć do tego celu jednego przycisku. Energooszczędna pralka ładowana od przodu nie dopuści do uszkodzenia delikatnych materiałów. Producent pomyślał o zakrzywionych, szklanych drzwiach systemu AquaWave i o takich łopatkach, które wprawiają bęben w ruch falowy. Jeżeli uprawiasz sport i dbasz o odpowiedni do tego strój, to z pewnością ucieszy program do odzieży turystycznej/sportowej, gdzie masz do czynienia z niskimi obrotami bębna. Nie dojdzie do tarć, a tym samym tkaniny zachowają swoje właściwości, typu wodoodporność lub przewiewność.

Pralka automatyczna BEKO posiada wyraźny wyświetlacz elektroniczny, bęben ze stali nierdzewnej, duże drzwi zwiększające komfort użytkowania, a także technologię wstępnego mieszania detergentu. Zadbano o bezpieczeństwo, dlatego postawiono na blokadę rodzicielską, zabezpieczenie przed zalaniem czy automatyczną regulację wody. Zadowoli pranie z dodatkiem pary dla jeszcze większej skuteczności i higieny.

Energooszczędna pralka... czyli jaka?

Za chwilę dowiesz się ciekawych rzeczy odnośnie oszczędzania na eksploatacji pralki. Mogłoby się wydawać, że chodzi głównie o zużycie energii oraz wody. Oczywiście to jedna z kluczowych spraw, do tego widać te parametry jak na dłoni, ale to nie wszystko.

Dane wpisywane na etykiety energetyczne pralek są ustalane według określonych norm. Roczne zużycie prądu dotyczy 100 cykli, i to na standardowym programie. A w rzeczywistości nowoczesne pralki A poprawiają te wyniki dodatkowymi udogodnieniami. Oto cechy, które pozytywnie wpływają na koszt eksploatacji pralki:

  • Automatyka wagowa - pralka waży wsad, czasem nawet analizuje rodzaj pranych tkanin. Wszystko po to, aby nie prać zbyt długo i nie pobierać nadmiernej ilości wody oraz energii elektrycznej.
  • Niskie temperatury prania - co zużywa najwięcej energii w pralce? Jej grzałka, która podgrzewa wodę. Jeżeli nie trzeba jej podgrzewać zbyt długo, bo np. urządzenie dobrze pierze w niższych temperaturach, to zużycie prądu znacznie spadnie.
  • Efektywny program do prania codziennego - często takie programy przybierają unikalne nazwy dla każdego producenta. Mają za zadanie dobrze prać w stosunkowo krótkim czasie, prawie zawsze poniżej godziny. I w wielu przypadkach rzeczywiście dają radę. Z drugiej strony nie obsłużą maksymalnego załadunku.
  • Autodozowanie - to punkt, który omija samo zużycie prądu oraz wody, ale dotyczy zużycia środków piorących. One też swoje kosztują, ale gdy pralka umie je inteligentnie dozować, to istnieje duża szansa, że zaoszczędzisz na ich zakupie.

Jak dodatkowo zaoszczędzić na praniu?

Do tej pory skupiliśmy się na konkretnych pralkach, ich parametrach oraz cechach, które poprawiają energooszczędność. Normalna sprawa, zresztą jak w każdym rankingu pralek automatycznych.

Jeżeli tak bardzo zależy Ci na mniejszych rachunkach... to sam je obniż! Tak, sporo w tej kwestii zależy nie tylko od urządzenia, ale i od Ciebie. Poniżej garść porad, aby zadbać o ekonomiczne pranie:

  • Pralka powinna być idealna wypoziomowana. Inaczej nie będzie optymalnie prać, przez co cykl potrwa dłużej. Sensory automatyki wagowej mogą trochę ześwirować, a w najgorszym przypadku urządzenie w ogóle ulegnie awarii. Pamiętaj też, że raz na jakiś czas wypada sprawdzać pozycję pralki.
  • Jeżeli dany ciuch jest mocno czymś upaprany, to namocz go przed praniem lub upierz ręcznie, a następnie dopierz do końca w pralce.
  • Nie przesadzaj z temperaturą prania. No i pamiętaj o zaleceniach z metek swojej odzieży.
  • Korzystaj z programów i funkcji eko. Często cykl trwa przez to dłużej, ale zużycie energii jest mniejsze. Coś za coś.
  • Oczywistością jest rozsądne segregowanie ubrań do prania. Ułatwisz wtedy pracę automatyce wagowej.
  • Zadbaj o swoją pralkę. Wspominałam już o wypoziomowaniu jej, ale to nie wszystko. Regularnie czyść filtry, sprawdź też miernikiem twardość wody w swoim domostwie. Twarda woda to wróg domowych urządzeń. Obniża ich wydajność, a w skrajnych przypadkach prowadzi do awarii.

Oprócz powyższych rad można jeszcze prać na bardziej opłacalnej taryfie nocnej albo w ogóle prać niektóre rzeczy rzadziej. Oczywiście te, które wcale nie lubią zbyt częstego prania, np. swetry. Często wystarcza im subtelniejsze odświeżenie, nawet w formie wietrzenia. Dużo zależy od materiału danego ciuchu.

Podsumowanie

Energooszczędne pralki z dzisiejszej listy pochodzą od takich firm, jak Bosch, Samsung, Siemens, BEKO i Electrolux. Każda z nich ma klasę energetyczną A. Zużycie energii na 100 cykli mieści się w zakresie od 41 kWh do 49 kWh. Ich ładowność wynosi od 8 kg do 10 kg. Poziom hałasu podczas wirowania to wartości rzędu od 71 dB do 76 dB. Maksymalna prędkość wirowania to 1400 obr/min, choć jeden model oferuje 1600 obr/min. Zużycie wody na cykl prania kształtuje się na poziomie od 46 l do 49 l.

Wszystkie urządzenia piorące klasy energetycznej A są wyposażone w szereg funkcji i technologii wpływających zarówno na optymalne zużycie energii, wody, jak i detergentu. Zachwyci zastosowanie bezszczotkowych silników inwerterowych o wyjątkowej niezawodności. Przedział cenowy mieści się w zakresie od około 1979 zł do 7299 zł, więc każdy powinien wybrać coś na swój budżet.

Zobacz inne zestawienia pralek:

blog comments powered by Disqus
Energooszczędna pralka | Ranking TOP 5