PODPOWIEDZI:

TEST Yamaha R-N303D + Indiana Line Nota 260 X - Klasyczne Stereo Nie Musi Być Nudne!

Urządzeń do odsłuchu muzyki jest na rynku coraz więcej - zalewają nas reklamy głośników bluetooth, przenośnych słuchawek, soundbarów lub coraz lepszych głośników komputerowych. Jednak decydując się na dobrej jakości odsłuch muzyki, lepiej zapomnieć o tego typu wynalazkach i przekierować nasze poszukiwania na klasyczny system, czyli wzmacniacz lub amplituner oraz oddzielnie dobrane do niego głośniki.

Indiana Line Nota 260 X

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
12 GŁOSÓW
ZALETY
  • Funkcjonalność
  • Możliwość sterowania z aplikacji
  • Brzmienie
WADY
  • Brak znaczących uchybień

W przypadku takiego rozwiązania może pojawić się następująca myśl. Ok – klasyczne stereo jest fajne, ale już dawno przestałem słuchać muzyki z płyt CD. Moim głównym źródłem jest muzyka z telefonu, odtwarzana np. ze Spotify, a znajomi na imprezie lubią puścić coś np. z Youtube albo przez bluetooth z telefonu, więc szukam nowoczesności i nie zamierzam cofać się w czasie.

Myślę, że znalazłem odpowiednie rozwiązanie - klasycznie wyglądający zestaw do słuchania muzyki z wszelkimi dzisiejszymi możliwościami. Jest to amplituner Yamaha R-N303D oraz kolumny głośnikowe Indiana Line Nota 260 X.

Cechy zewnętrzne i opis Yamaha R-N303D + Indiana Line Nota 260 X

Klasyczne podejście - oddzielnie dobrany amplituner i głośniki. Zacznę może od głośników, bo o amplitunerze będzie więcej. Model zestawiony do dzisiejszego systemu audio to Indiana Line Nota 260XL, czyli mocna propozycja od włoskiego potentata, który od kilku lat coraz mocniej rozpycha się na naszym rynku.

Głośniki Indiana Indiana Line Nota 260 X

Ja wybrałem głośniki podstawkowe, czyli tzw. monitory, ponieważ uważam, że to w pełni wystarczy do nagłośnienia mojego pomieszczenia ok. 20m2. Głośniki o klasycznym wyglądzie dostępne w dwóch kolorach - czarnym oraz połączeniu czarnego frontu z orzechowym wykończeniem boków i tyłu.

głośniki Line Nota 260XL

Są to największe monitory z serii Nota o wymiarach już raczej nie kompaktowych : 32 cm wysokości, 20  cm szerokości i 29 cm głębokości. Waga - ponad 5 kg. Obudowa typu bass-reflex nie wygląda jednak ociężale, dzięki ładnie wyprofilowanym i nieco wystającym bokom. Jest to system dwudrożny z prawie 17-centymetrowym przetwornikiem średnio-niskotonowym wykonanym z polipropylenu oraz jedwabną 26mm kopułką wysokotonową. Z tyłu znajdziemy terminalne głośnikowe, do których możemy podłączyć kabel - albo przykręcając go, albo używając tzw. wtyków bananowych. Całość dzięki wadze i wykonaniu zapowiada raczej pozytywne doznania.

Amplituner Yamaha R-N303D

Druga część zestawu, czyli elektronika - mamy tu do czynienia z amplitunerem, który nie odstaje wyglądem od innych konstrukcji tego japońskiego producenta. Dwa kolory do wyboru, czarny oraz srebrny. Obudowa o charakterystycznych dla tego typu sprzętu wymiarach, czyli 43 cm szerokości, 34  cm głębokości i 14 cm wysokości.

Dobry sprzęt musi swoje ważyć, a waga wynosi w tym przypadku ponad 7 kg, więc jest dobrze. Z przodu znajdziemy niezbędne pokrętła i przyciski oraz nieduży wyświetlacz ukazujący nam niezbędne informacje. Z tyłu znajdujemy wszelkie złącza, które już dużo nam mówią o możliwościach amplitunera, przejdźmy więc przez to.

złącza amplitunera yamaha

To co od razu rzuca się w oczy – terminale głośnikowe, możemy podłączyć maksymalnie dwie pary głośników A i B i wybrać, które w danym momencie mają grać. Po lewej wejścia analogowe oraz cyfrowe, koaksjalne i optyczne. Jak widać jest również wejście RJ45 oraz antena do Wi-fi – czyli mamy tu do czynienia z funkcjami internetowymi, no i ten przykręcany terminal – do podłączenia anteny radia cyfrowego Dab+.

Na przednim panelu amplitunera

Jest regulacja głośności w klasycznym wydaniu największego regulatora, pokrętło do sterowania menu,  środkowe przyciski - wyróżniające się, służące do wyboru źródła audio - oraz regulacji basów i sopranów (podoba mi się, że nie jest to gdzieś głęboko ukryte). Wybór pary głośników A i B oraz nieduże przyciski służące do sterowania radiem.

przedni panel amplitunera yamaha

Do sterowania wszelkimi funkcjami jest również pilot - srebrno-czarny, estetycznie i solidnie wykonany.

pilot zestawu audio

Podsumowując wygląd zewnętrzny, mamy tu do czynienia z klasycznym zestawem stereo, nie wyróżniającym się zewnętrznymi cechami od większości tego typu sprzętów, patrząc np. na rankingi polecanych amplitunerów. Jednak mówiłem na początku, że jest to nowoczesny zestaw i ma dużo ciekawych cech… Zajrzyjmy więc do środka.

Funkcjonalność zestawu Yamaha R-N303 D + Indiana Line Nota 260 X

Nie będę go oczywiście rozkręcał, ale przyjrzyjmy się cechom i możliwościom. Standardowo, dzięki tylnym złączom analogowym możemy podłączyć na przykład odtwarzacz cd, a złącza cyfrowe pozwolą nam na podłączenie np. odtwarzacza blu-ray lub na przesłanie dźwięku z telewizora.

Dzięki połączeniu z internetem nasz amplituner jest w stanie obsługiwać takie zasoby, jak radio internetowe oraz wszelkie popularne serwisy streamingowe, również te najpopularniejsze w Polsce- Spotify i Tidal. Posiada wbudowany moduł bluetooth, dla fanów urządzeń z jabłkiem w logo Yamaha wyposażyła R-N303D również w air play. Odtwarzanie muzyki zapisanej na komputerze, dysku sieciowym lub na smartfonie też jest możliwe, i to oczywiście bezprzewodowo.

A tymi wszystkimi funkcjonalnościami możemy klasycznie sterować z pilota, uruchamiać je za pomocą przycisków na przednim panelu, jednak przede wszystkim za pomocą naszego smartfonu.

Wystarczy znana już z Yamahy aplikacja MusicCast, o której już niejednokrotnie mówiłem. Dzięki niej sterujemy wszystkimi funkcjonalnościami, dodatkowo nasz omawiany system audio, może stać się częścią całego systemu multiroom.

Jakość dźwięku zestawu Yamaha R-N303 D + Indiana Line Nota 260 X

Jak wiemy, za ostateczną jakością dźwięku odpowiada wiele czynników, a głośniki to jeden z nich, drugi to jakość końcówek mocy. Nasz wzmacniacz oferuje 2x140 W mocy przy 8 ohm co jest w tej klasie bardzo dobrym wynikiem, poza tym producent chwali się zminimalizowaną długością toru sygnału, która w teorii ma odpowiadać za jak najmniejszą ilość zakłóceń.

Kolejnym elementem jest przetwornik cyfrowo analogowy, w tym przypadku producent chwali się, że w środku zaimplementowany został przetwornik Burr-Brown 192khz/24 bity. No i ostatni element, czyli źródło dźwięku. Ponieważ testujemy ten zestaw jako całość i skupiamy się na możliwościach sieciowych to warto przyjrzeć się również temu elementowi, czyli oryginalnemu modułowi sieciowemu Yamahy. Oczywiście producent go wychwala i wydaje mi się, że słusznie, bo testowałem wcześniej odtwarzacz WXAD-10, w którym zastosowany był ten sam moduł. Grał bardzo dobrze. Moduł w pełni współpracuje z plikami wysokiej rozdzielczości, takimi jak DSD, Flac czy Apple loosless.

Testujemy obiecujący zestaw audio Yamaha R-N303D + Indiana Line Nota 260 XL

Jakość dźwięku w praktyce

Zdecydowanie świeżo, czysto i energetycznie. Kolumny, mimo że niewielkich rozmiarów za sprawą sporego zapasu mocy wzmacniacza nie ociągają się tylko mocno atakują, oferując dobrze poukładane częstotliwości i charakterystykę nieco sterylną, ale z przyzwoicie zarysowaną budową sceny i głębi.

Nieco żałuje, że nie wybrałem do testów większych kolumn, bo lubię mocne i głośne granie, a wiem, że ten wzmacniacz spokojnie poradziłby sobie nawet z dużymi, podłogowymi konstrukcjami. Niskie tony, przy dodaniu nieco basu na poziomie +1 lub +2 są wystarczające, nawet przy mocnych elektronicznych uderzeniach, jednak nie dudniące.

W parze taniej - kup zestaw Yamaha R-N303D + Indiana Line Nota 260 X i zapłać mniej  >>>

Głośniki fajnie też oddają wysokie tony, wyraźne, krystaliczne dokładne jednak nie piszczące i nie atakujące nachalnie naszych uszu. Średnica to jest ich duży plus - utwory gitarowe, klasyczne jak i przesterowane są mocne, wyraziste i brzmią z charakterem. Dobre zestawienie dla każdego kto lubi świeżość, nie cierpi ociężałości i dudniących basów. Dla mnie – bardzo fajne zestawienie, nie narzucające się, nie dodające zbyt dużo od siebie.

Podsumowanie testu zestawu Yamaha R-N303 D + Indiana Line Nota 260 X

Zestaw audio, który w dwóch elementach, czyli głośnikach i amplitunerze mieści w sobie funkcjonalność co najmniej czterech urządzeń. Wydawałoby się, że takie „wszystko w jednym” będzie nieco mdłe i bez charakteru. Nic bardziej mylnego. Pomimo zaimplementowania wszystkich możliwych nowoczesnych rozwiązań, nie stracił ani trochę z charakteru dobrego stereo.

Ocena końcowa Yamaha R-N303D + Indiana Line Nota 260 XWyróżnienie za JAKOSĆ Yamaha R-N303D + Indiana Line Nota 260 Xwyróżnienie za FUNKCJONALNOŚĆ Yamaha R-N303D + Indiana Line Nota 260 X

blog comments powered by Disqus
TEST Yamaha R-N303D + Indiana Line Nota 260 X - Klasyczne Stereo Nie Musi Być Nudne!