PODPOWIEDZI:

TEST Beko FRL5388B - Frytkownica multitasker?

Test frytkownicy Beko FRL5388B zainteresuje cię, jeżeli lubisz pieczone mięso, frytki, grillowane warzywa lub po prostu szukasz wygody w kuchni. To teoretycznie alternatywa dla piekarnika z termoobiegiem, ale w praktyce małe wielofunkcyjne AGD, pozwalające oszczędzić na prądzie i czasie. W dodatku posłuży ci też do suszenia jedzenia. Sprawdziłem je w praktyce.

Beko FRL5388B

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Tryb suszenia
 • MatchCook
 • Łatwa obsługa
 • Duża pojemność
 • Niskie temperatury obudowy
 • Spora precyzja
WADY
 • Wyświetlacz łatwo się rysuje
 • Mało trybów automatycznych

Frytkownica beztłuszczowa to sprzęt dla konkretnego użytkownika. Porównywanie tego sprzętu z piekarnikiem ma znaczenie, bo z jednej strony jest szybsza w używaniu i bardziej energooszczędna. Nawet o 60%, w stosunku do modeli z klasą A. Z drugiej strony pojemność frytkownic z reguły ustępuje nawet najmniejszym piekarnikom.

Logo Beko ExpertFry na czarnym AGD

Beko FRL5388 ma jednak parę funkcji, których ze świecą szukać w dużym AGD do pieczenia, w tym przedziale cenowym. Jest więc tym ciekawsza. No i air fryery pozycjonowane są jako alternatywa dla tradycyjnych frytkownic. Są beztłuszczowe i polegają na gorącym powietrzu do podgrzewania jedzenia. Co za tym idzie, pomogą przygotować równie dobre potrawy, z mniejszą ilością kalorycznego oleju.

Kup Beko FRL5388B:

Beko FRL5388B w Media Expert

Podwójna i pojemna - Frytkownica Beko FRL5388B

Beko FRL5388B to tylko jeden z modeli z serii ExpertFry. Firma wypuściła na rynek już kilka frytownic, dla różnych użytkowników. Ta konkretna celuje moim zdaniem w wymagającego nabywcę. Na przykład osobę, która często gotuje dla całej rodziny i potrzebuje czegoś dość pojemnego. To byłby jeden z większych sprzętów w rankingu frytkownic.

Mężczyzna steruje Beko FRL5388B

Wewnątrz jednej komory, ta frytownica teoretycznie zmieści do 4,25 litra jedzenia. Łącznie daje to okolo 8,5 litra, bo pojemniki są dwa. To bardzo dużo. Może i cały kurczak się nie zmieści, ale taki poporcjowany lub ryba, sporo frytek i warzyw… Z tą frytkownicą upieczesz główne dania oraz dodatki, nawet dla kilku osób, jednocześnie.

Ze względu na dużą pojemność i obecność dwóch komór, Beko FRL5388B zajmuje sporo miejsca na blacie. Nadal dużo mniej niż nawet mniejsze piekarniki wolnostojące, ale warto wziąć pod uwagę szerokość aż 41 centymetrów przy głębokości około 39. Za to nic nie stoi na przeszkodzie, aby frytkownicę odstawić przy ścianie.Otwory z tyłu frytkownicy Beko FRL5388B, w tle mięta

Ma z tyłu wystające elementy, które zapobiegną zatkaniu wentylacji, przy przypadkowym dosunięciu do ściany. Odprowadzanie ciepła robi robotę. W najgorętszym miejscu, obudowa frytownicy przy maksymalnym rozgrzaniu sięga około 55 stopni Celsjusza. Nie da się nią poparzyć.

W ogóle termoobieg jest dość wydajny i nie tak głośny. Frytkownica generuje do 59 decybeli przy pracy. To szum porównywalny z pracą zmywarki. Przy niższych temperaturach, na przykład przy suszeniu, hałas diametralnie spada. Nawet do okolic 46-47 decybeli.

Termometr w centrum kadru, wskazujący 55 stopni Celsjusza, testuje air fryer w tle

Dwie bardzo przydatne komory

Dwie komory są bardzo funkcjonalne, nie tylko dlatego, że pozwalają zmieścić więcej jedzenia niż jedna. Bardzo ważny jest fakt, że zapachy się między nimi nie mieszają. Możesz więc bez przeszkód w jednej przygotowywać rybę, a w drugiej muffiny. Co ważne, obie komory mogą pracować w różnych temperaturach.

Nuggetsy w pojemniku Beko FRL5388B

Jeżeli jednak masz ochotę na więcej tego samego, na przykład dlatego, że suszysz dużo cytryny, ich działanie zgrasz ze sobą jednym kliknięciem, dzięki funkcji Match Cook. Frytownica beztłuszczowa Beko sama wyrówna temperatury oraz czas pracy, na bazie ustalonego przez ciebie dla jednej z komór. 

Przy różnych ustawieniach, możesz też włączyć funkcję Smart Finish. Komora o krótszym czasie pieczenia, włączy się w odpowiednim momencie, aby cały obiad był gotowy jednocześnie. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego przez okres testowania sprzętu korzystałem najczęściej.

Dwa wysunięte pojemniki Beko FRL5388B z cytryną w środku na czarnej kratce

Jak się używa Beko FRL5388B?

Frytownicą steruje się prosto. Ma na froncie duży dotykowy wyświetlacz, podobny do porównywalnych konstrukcji już obecnych na rynku. Jest dość czytelny, nawet pod światło. Trochę szkoda, że producent nie dorzucił w zestawie osłonki. W trakcie paru tygodni spędzonych z tą frytkownicą beztłuszczową udało mi się ją parę razy zarysować, plastikowymi lub drewnianymi przyrządami kuchennymi.

Beko FRL5388B widziane od dołu

Ustawiając działanie frytownicy, możesz skorzystać z trybu manualnego, w którym ustalisz odpowiedni czas pracy i temperaturę od 35 do 200 stopni Celsjusza, lub 6 predefiniowanych programów. Na nie składają się:

 • program do drobiu i owoców morza,
 • program do warzyw,
 • program do wypieków,
 • odgrzewanie,
 • rozmrażanie,
 • suszenie jedzenia.

Szkoda, że nie ma osobnego programu do ryb oraz owoców morza i innych typów mięs. Teoretycznie delikatniejsze wymagają innych temperatur, z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z trybu manualnego.

Przygotowana w Beko FRL5388B ryba z frytkami, na talerzu

Zarówno ryba, jak i frytki wyszły bardzo dobrze. Jednocześnie, w dwóch różnych ustawieniach. Muszę podkreślić, że frytki nie przesiąknęły zapachem pstrąga. Mógłbym je równie dobrze podać znajomej wegance, gdybym przygotowywał obiad dla paru osób.

Szczególnie podoba mi się to, że jest tu funkcja suszenia. Tę frytownicę warto pochwalić za to, że może zejść do bardzo niskich temperatur. W dodatku, jak wskazują odczyty z termometra, trzyma się ich dość precyzyjnie. Jest więc stworzona nie tylko do pieczenia potraw. Może się też sprawdzić przy perfekcyjnym wysuszeniu owoców lub grzybów na świąteczne pierogi.

Logo Beko na Beko FRL5388B, z podświetloną na niebiesko białą wiszącą szafką w tle i miętą

Dobra frytkownica w niezłej cenie

Jeżeli szukasz dla siebie frytownicy beztłuszczowej, która spełni swoje zadanie bez zarzutu, a w dodatku zrobi też parę innych rzeczy - Beko FRL5388B jest ciekawym wyborem. To sprzęt elegancki i funkcjonalny. W dodatku wcale nie tak drogi, jak na air fryera. Bardzo doceniam w nim tryb suszenia, który może okazać się niezbędny dla wielu osób, a także świetną kontrolę temperatury obudowy. Warto się zainteresować.

4,5 dla Beko FRL5388BPraktyczność Beko FRL5388B

Materiał powstał przy płatnej współpracy z producentem.

blog comments powered by Disqus
TEST Beko FRL5388B - Frytkownica multitasker?