PODPOWIEDZI:

Jaki amplituner stereo? |TOP 5|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Yamaha R-N303DYamaha R-N303D1749 zł
2Denon RCDN-10Denon RCDN-101999 zł
3Pioneer SX-S30DABPioneer SX-S30DAB2119 zł
4Onkyo TX-8270Onkyo TX-82702799 zł
5Marantz NR1200Marantz NR12002999 zł
Jaki amplituner stereo? |TOP 5|

W dzisiejszym zestawieniu przybliżę Wam pięć amplitunerów stereo, które wyróżniają się funkcjonalnością. Mają ciekawe rozwiązania technologiczne i oferują praktycznie nieograniczone możliwości. Założyliśmy maksymalną cenę 3000 zł. Sprawdźmy, co w tym budżecie można kupić.

Nie tak dawno robiliśmy dla Was zestawienie amplitunerów kina domowego, a tym razem przyszedł czas na amplitunery stereo.

Muszę przyznać, że gdybym miał robić takie zestawienie kilka lat temu, to ze skrzywioną miną napisałbym - nuda. Takie niestety były amplitunery stereofoniczne. W przeciwieństwie do klasycznych wzmacniaczy zapewniały nieco gorszą jakość dźwięku, więc nie były dobrym wyborem dla audiofila. Ich dodatkowe wyposażenie, które powinno przekonać fanów technologii, kończyło się na radiu FM, ewentualnie na złączu cyfrowym audio. Nic dziwnego, że tego typu urządzenia trafiły w rynkowy niebyt.

Ale sytuacja zaczęła się jednak zmieniać.

Producenci zwietrzyli lukę na rynku audio i zaczęli wyposażać amplitunery w co tylko się da, aby zwiększyć ich funkcjonalność. Muszę przyznać, że to im wyszło. Dziś dobry amplituner stereo oferuje dużo funkcji sieciowych, mnóstwo połączeń zarówno kablowych, jak i bezprzewodowych, a nawet cyfrowe złącza pozwalające na zintegrowanie toru audio z obrazem.

Amplitunery przestały być nudnymi wzmacniaczami z radiem, a stały się ciekawymi narzędziami zarówno do odtwarzania muzyki, jak i napędzenia dobrych kolumn stereo. Producenci pokazali również, że można ustawić klasyczny zestaw stereo w salonie, obok telewizora, i korzystać z niego zarówno do słuchania muzyki z płyt CD, gramofonu, streamowania, jak i aby nagłośnić filmy czy koncerty.

Yamaha R-N303D

Pierwszy i jednocześnie najtańszy amplituner stereo z dzisiejszego zestawienia. Cena tego sprzętu wynosi niecałe 1500 zł. Pomimo niewygórowanej ceny jest to sprzęt, który zaskakuje zarówno mocnym brzmieniem, jak i funkcjonalnością. Mowa o modelu Yamaha R-N303D, który testowałem kiedyś z kolumnami Indiana Line Nota 260 X.

Klasyczna z wyglądu obudowa kryje wzmacniacz o mocy 2x140 W. Na obudowie znajdziemy główny regulator głośności i sporo przycisków, które w łatwy sposób pozwalają na zmianę źródła lub korekcję podstawowych parametrów dźwięku. Dzięki takiemu zapasowi mocy amplituner bez problemu napędzi zarówno nieduże podstawkowe kolumny, jak i spore wolnostojące konstrukcje. Pomocny w tym może być tryb Pure Direct, który odłączając obwody kontroli barwy, przekazuje dźwięk prosto na końcówkę mocy.

Yamaha R-N303D posiada złącza analogowe audio, wejścia cyfrowe (na przykład do podłączenia telewizora) oraz Bluetooth. Umożliwia także podłączenie do internetu za pomocą kabla lub Wi-Fi.

Yamaha R-N303D design

Internet otwiera kolejne możliwości amplitunera Yamahy. Dzięki zaimplementowanemu systemowi MusicCast otrzymujemy dostęp do radia internetowego, wielu serwisów streamingowych oraz możliwość odtwarzania muzyki z serwera lub urządzeń przenośnych.

Posiada również wbudowany Air Play, czyli będzie dobrym rozwiązaniem dla użytkowników Apple. Wszystkim można sterować aplikacją MusicCast, która dodatkowo może połączyć N-R303D w kompletny system multiroom.

Brzmienie  jest wyjątkowo solidne z dużą ilością energii oraz bardzo przyzwoitą szczegółowością.

Yamaha R-N303D plusy i minusy:

 • Wysoka moc
 • Pełna funkcjonalność MusicCast
 • Brak wyjście subwooferowego

Yamaha R-N303D oferta w sklepie

Denon Ceol RCDN-10

Kolejny z dzisiejszych bohaterów na pierwszy rzut oka wydaje się być raczej komponentem miniwieży niż typowym amplitunerem stereo. Niewielkie gabaryty w nowoczesnej stylistyce mogą jednak mylić.

Denon RCDN-10, jak to producent określa, to amplituner stereo z wbudowanym odtwarzaczem CD. Oferuje moc 65 W na kanał przy 4 Ohm, co wystarczy do podłączenia średniej wielkości kolumn podstawkowych. Można go kupić zarówno z zestawowymi kolumnami Denona, jak i skompletować z propozycjami innych producentów. Osobiście polecam tę drugą opcję, jednak nawet w podstawowej formie jest to bardzo ciekawe urządzenie.

Denon RCDN-10 design

Ceol N10 oferuje wbudowany odtwarzacz CD oraz muzyczny system Heos, czyli łatwy dostęp do wszelkich sieciowych zasobów muzycznych. Spotify, Tidal, Deezer, radio internetowe itp. dostępne są z pozycji prostej aplikacji.

Dodatkowo RCDN-10 posiada wyjście na dodatkowy aktywny subwoofer, gdyby ktoś potrzebował więcej basów. Ciekawym rozwiązaniem są również złącza cyfrowe. Jedno z wejść optycznych oznaczone jako TV pozwala na podłączenie telewizora i automatyczne uruchamianie urządzenia oraz sterowanie głośnością z pozycji pilota do telewizora. Dzięki temu taki amplituner można ustawić w salonie dziennym i bez problemu nagłośnić nim dźwięk z filmów czy seriali.

Urządzenie może być sterowane za pomocą asystentów głosowych jak Google Asistant, Amazon Alexa czy Siri.

Denon RCDN-10 plusy i minusy:

 • Dedykowane złącze do telewizora
 • Wbudowany system Heos
 • Wyjście na subwoofer
 • Brak złącza gramofonowego
 • Niewielka moc

Denon RCDN-10 oferta w sklepie


Jak widać, te dwa amplitunery pokazują, że producenci oprócz zapewnienia brzmienia poszli też w rozbudowane sieciowe funkcje muzyczne. Oferują połączenie klasyki z nowoczesną technologią, która staje się coraz bardziej popularna. Dodatkowo możemy oba te urządzenia podłączyć do telewizora, co przekłada się na dźwięk zdecydowanie lepszy niż z przeciętnego soundbara. A to wszystko się ceni w rankingu amplitunerów. Zobaczcie jednak kolejne propozycje, które pod tym względem są jeszcze bogatsze.


Pioneer SX-S30 DAB

Kolejny amplituner stereo, na który warto zwrócić uwagę, to Pioneer SX-S30DAB. Urządzenie w obudowie typu slim ma się kojarzyć z lekkością i nowoczesnością, co wcale nie wyklucza dużej funkcjonalności.

Pioneer postawił na połączenie cech amplitunera stereo, streamera oraz funkcjonalności kina domowego. Amplituner posiada zarówno analogowe złącza audio, wejście gramofonowe, jak i złącza cyfrowe optyczne oraz koaksjalne. Umożliwia też korzystanie z serwisów streamingowych oraz radia internetowego. Wszystko to sterowane jest za pomocą łatwej w obsłudze aplikacji lub pilota. Warto też wspomnieć o dostępnych opcjach takich jak Chromecast, Airplay oraz Bluetooth.

Pioneer SX-S30DAB design

Dodatkowo ciekawą opcją jest połączenie pomiędzy stereo a kinem domowym. Chodzi tu o panel ze złączami HDMI. Znajdziemy tu cztery wejścia oraz jedno wyjście. Pozwala to na łatwe podłączenie takich urządzeń jak dekoder telewizyjny, konsola do gier czy odtwarzacz Blu-ray. Amplituner rozdziela sygnał audio i wideo. Dźwięk zostaje rozkodowany i przesłany na głośniki, a obraz za pomocą wyjścia HDMI podawany jest na telewizor. Wyjście obsługuje dodatkowo ARC, czyli kanał zwrotny audio, co pozwala przesłać dźwięk z telewizora na głośniki.

Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy poza słuchaniem muzyki chcieliby nagłośnić telewizor w jakości lepszej niż przeciętny soundbar, a nie zależy im na dźwięku przestrzennym.

Jak Pioneer SX-S30DAB wypada pod względem jakości dźwięku? Moc, niestety, nie jest porażająca. Oferuje 85 W na kanał przy 4 Ohm, co pozwala na podłączenie średniej wielkości kolumn podstawkowych oraz przyzwoitą dynamikę. Nie sugerowałbym jednak zestawiać tego sprzętu z dużymi kolumnami podłogowymi, lepiej do tego wybrać kolejną propozycję z naszego zestawienia.

Pioneer SX-S30DAB plusy i minusy:

 • Cztery wejścia HDMI
 • Estetyczna obudowa
 • Wbudowany Chromecast Audio
 • Przeciętna moc i dynamika

Pioneer SX-S30DAB oferta w sklepie

Onkyo TX-8270

Jeżeli szukasz funkcjonalnego amplitunera stereo, jednak nie chciałbyś się martwić o brak mocy, to polecam Onkyo TX-8270. 160 W mocy przy 6 Ohm jest w stanie napędzić nawet duże wolnostojące kolumny stereofoniczne, zapewniając im czystość i dobrą dynamikę.

Osobiście cenię urządzenia stereo marki Onkyo za to, że dobrze łączą ze sobą czystość, klarowność z mocnym uderzeniem, które nie ciągnie się przez wieczność, a dobrze trzyma w ryzach niskie tony. Bardzo dobrze odwzorowuje też średnie częstotliwości, poprawnie uwydatniając brzmienie gitar czy instrumentów smyczkowych. Uniwersalne brzmienie okraszone dobrą dynamiką.

ONKYO TX-8270 design

A co z funkcjonalnością? Jest praktycznie wszystko co powinno być w tego typu sprzęcie.

Wyjście na dwie pary kolumn stereo. Złącza analogowe, cyfrowe, USB oraz Wi-Fi. Znajdziemy tu także wyjście na dodatkowy subwoofer oraz wejście gramofonowe. Łatwe sterowanie zarówno z przedniego panelu, pilota, jak aplikacji. Podobnie jak w poprzednim Pioneerze jest Chromecast, AirPlay oraz Bluetooth. Są również cztery wejścia HDMI obsługujące sygnał 4K oraz wyjście HDMI (ARC).

Idealny sprzęt dla kogoś, kto szuka dobrego stereo z dużą ilością mocy oraz funkcjonalnością.

Onkyo TX-8270 plusy i minusy:

 • Duża moc
 • Złącza HDMI
 • Funkcje sieciowe
 • Brak konkretnych minusów

Onkyo TX-8270 oferta w sklepie

Marantz NR1200

Ostatnie urządzenie, które w tej kategorii warto poznać, to Marantz NR1200. Podobnie jak dwóch poprzedników łączy w sobie cechy stereo i kina domowego. Nie oferuje ogromnej ilości mocy - niby tylko 75 W na kanał przy 8 Ohm - jednak może się pochwalić bardzo niskim poziomem zniekształceń harmonicznych na poziomie 0,01%.

To jest dobry znak dla tych, którzy szukają przede wszystkim wysokiej klasy dźwięku. Z tego zawsze słynął Marantz. Nie z hałasowania, nie z krzykliwości czy mocnych basów, ale z dźwięku wysokiej jakości, czystego i precyzyjnego. Przed zakupem warto posłuchać, szczególnie jeśli dźwięk jest dla  Ciebie dużo ważniejszy od funkcjonalności.

Tej jednak też nie brakuje, bo jest ona najbogatsza ze wszystkich pokazanych dziś urządzeń.

Marantz NR1200 design

Wyjścia na dwie pary kolumn, złącza cyfrowe i analogowe, aż pięć wejść HDMI oraz wyjście HDMI z ARC. Złącza oczywiście w pełni kompatybilne z obrazem 4K. Dodatkowo znajdziemy tu wyjście aż na dwa subwoofery, gdyby ktoś potrzebował dużo niskich tonów.

Za sieciową funkcjonalność odpowiada system Heos, znany również z Denona. Za pomocą aplikacji mamy dostęp do ogromnej ilości serwisów muzycznych czy radia internetowego. Możemy łączyć wiele urządzeń w jeden domowy system multiroom. Funkcji jest naprawdę dużo i działają one szybko i sprawnie.

Niestety, w związku z jakością oraz funkcjonalnością za Marantza trzeba zapłacić najwięcej spośród prezentowanych dziś urządzeń.

Marantz NR1200 plusy i minusy:

 • jakość dźwięku
 • pięć wejść HDMI
 • wyjście na dwa subwoofery
 • cena

Marantz NR1200 oferta w sklepie

blog comments powered by Disqus
Jaki amplituner stereo? |TOP 5|