PODPOWIEDZI:

Jaki amplituner kina domowego? |TOP 5|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Yamaha MusicCast RX-V485Yamaha MusicCast RX-V4851699 zł
2Denon AVR-X1600HDenon AVR-X1600H1999 zł
3Onkyo TX-SR393Onkyo TX-SR3931499 zł
4Pioneer VSX-934Pioneer VSX-9342298 zł
5Denon AVR-X2600HDenon AVR-X2600H2499 zł
Jaki amplituner kina domowego? |TOP 5|

Wybór amplitunera kina domowego nie jest łatwą sprawą, bo wiele zależy od indywidualnych preferencji. Ale Videotesty nie boją się trudniejszych zestawień! Przygotowaliśmy TOP 5 amplitunerów kina domowego wraz z poradami zakupowymi.

Kino domowe to zestaw składający się z wielu elementów. W jego skład wchodzą odpowiednie kolumny głośnikowe, telewizor lub projektor oraz jednostka, która zarządza wszystkimi sygnałami audiowizualnymi, czyli amplituner kina domowego.

Jest to najważniejszy element całego zestawu. Poza przesyłaniem mocy muzycznej na głośniki przetwarza on obraz i dźwięk oraz dużo mówi o funkcjonalności i możliwościach rozwoju naszego zestawu. Jaki amplituner kina domowego wybrać? W dzisiejszym zestawieniu skupiliśmy się na 5 modelach w cenie do 2500 zł.

Czym jest nowoczesny amplituner kina domowego?

Zanim staniesz przed wyborem amplitunera kina domowego, musisz wiedzieć, czym w ogóle jest to urządzenie.

Wielu osobom taki sprzęt kojarzy się głównie ze wzmacniaczem, który nagłaśnia nasze głośniki. To oczywiście jest prawda, jednak jest to tylko jedna z cech amplitunera kina domowego. Poza przesyłaniem mocy muzycznej amplituner zajmuje się też pełną obróbką sygnału cyfrowego, czyli dekodowaniem go oraz przekazywaniem na konkretne głośniki.

W ciągu ostatnich lat zdarzyła się jednak rewolucja i amplitunery stały się także urządzeniami do przetwarzania sygnału wideo. Wyposażone są w wejścia i wyjścia HDMI, pozwalają na jednoczesne podłączenie wielu źródeł obrazu oraz przełączanie ich w zależności od naszych potrzeb. Amplitunery wspierają i przekazują sygnał 4K z szeroką rozpiętością tonalną.

Kolejna sprawa, o której warto wspomnieć, to sieciowe funkcje audio. Dobry amplituner kina domowego coraz częściej wyposażony jest w bezprzewodowy system audio, który pozwala na sterowanie za pomocą aplikacji i odsłuchiwanie muzyki bezpośrednio z internetowych systemów streamingowych (takich jak Spotify czy Tidal), radia internetowego, dysków sieciowych lub naszych urządzeń przenośnych - smartfonów czy tabletów. Jest to wygodne i nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy oddzielnie kupować urządzeń audio.

Co jest najważniejsze w amplitunerze kina domowego?

Dobry amplituner kina domowego to urządzenie bardzo wszechstronne. Dobrze, abyś przed zakupem przemyślał, co dla Ciebie jest ważne w takim sprzęcie. Wybierając dla odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

 • Ilość kanałów - najczęściej możemy spotkać amplitunery siedmiokanałowe (7.1), jednak ciągle te najtańsze modele oferują tylko system 5.1. Wybierając droższy sprzęt, możemy się natknąć na amplitunery dziewięcio- lub nawet jedenastokanałowe z dodatkowymi kanałami sufitowymi. Często takie rozwiązanie opisane jest jako 5.1.2, 7.1.2, 9.1.2. Przemyśl, ile głośników będziesz chciał postawić w pokoju, i dobierz do tego odpowiedni amplituner.
 • Moc wzmacniaczy - z reguły można powiedzieć, że im większa moc, tym lepiej. Nie ma jednak co przesadzać, ponieważ większy wpływ na głośność zestawu ma efektywność głośników niż moc wzmacniacza. Warto jednak odpowiednio dobrać te podzespoły do siebie. Jeżeli budujesz kino domowe w niewielkim pomieszczeniu, np. do 25 m2, i będziesz korzystał z głośników podstawkowych, to nawet najtańsze amplitunery będą wystarczające. Jeżeli jednak posiadasz do zagospodarowania dużą przestrzeń i oczekujesz mocy oraz dynamiki, to kieruj swoją uwagę w stronę urządzeń z wyższej półki. Te nie dość, że zapewnią czysty dźwięk, to również łatwiej napędzą nawet duże kolumny.
 • Złącza HDMI - obecnie najpopularniejszym złączem, które wykorzystujemy w kinie domowym, jest HDMI. Policz, ile urządzeń odtwarzających będziesz chciał podłączyć do amplitunera, oraz czy korzystasz w domu tylko z telewizora, czy może również z projektora. W drugim przypadku potrzebujesz sprzęt z dwoma wyjściami HDMI, a taką funkcję posiadają już tylko nieco wyższe jakościowo urządzenia.
 • Funkcje sieciowe - coraz więcej urządzeń kina domowego wyposażonych jest w funkcje sieciowe. Radio internetowe, serwisy streamingowe, możliwość przesyłania muzyki ze smartfona czy tabletu. Jeżeli korzystasz z takich rozwiązań, to sprawdź, jak działa aplikacja sterująca oraz jakie oferuje możliwości.
 • Dźwięk - dla wszystkich tych, którzy chcą korzystać z amplitunera również jako ze sprzętu do odtwarzania muzyki, ważny jest oferowany dźwięk. Jest to jednak bardzo subiektywna opinia, z którą trudno dyskutować. Jeżeli zależy Ci na jakości stereo, to prawdopodobnie będziesz zmuszony szukać wyższej klasy rozwiązań. Ostatecznie warto jednak udać się do specjalistycznego sklepu, podłączyć amplituner wraz z zestawionymi głośnikami i zdecydować samemu, czy dane brzmienie spełnia oczekiwania.

Polecane amplitunery kina domowego do 2500 zł

W poniższym zestawieniu prezentujemy 5 amplitunerów kina domowego, które warto wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego urządzenia dla siebie. Kolejność nie ma w tym przypadku znaczenia, każde z urządzeń wyróżnia się czymś innym i odpowiada nieco innym potrzebom.

Yamaha MusicCast RX-V485

To solidnie wykonany pięciokanałowy amplituner kina domowego. Yamaha zawsze kojarzyła się z dobrą jakością i w przypadku tego urządzenia również tak jest. Yamaha RX-V485 to urządzenie, które oferuje 115 W na kanał, jednak - o dziwo - bardzo dobrze daje sobie radę nawet ze stosunkowo dużymi kolumnami i sporymi przestrzeniami. Taka jest charakterystyka Yamahy - duża energia i moc w kinie domowym, której pozazdrościć mogą inni producenci.

amplituner kina domowego Yamaha MusicCast RX-V485

To co jest istotne w przypadku RX-V485, to wbudowany muzyczny system MusicCast, który oferuje dostęp do szerokiej oferty aplikacji internetowych, pozwala na streamowanie plików muzycznych w ramach sieci oraz słuchanie radia internetowego.

Dodatkowo Yamaha RX-V485 umożliwia podłączenie głośników tylnych i subwoofera bez użycia kabli. Współpracuje z głośnikami MusicCast 20, które testowałem, oraz MusicCast 50, jak i subwooferem MusicCast Sub 100.

Yamaha MusicCast RX-V485 plusy i minusy:

 • Dużo muzycznej energii
 • Wbudowany system MusicCast
 • Możliwość podłączenia bezprzewodowych głośników
 • Obsługa systemu 5.1
 • Tylko 4 złącza HDMI
 • Brak HDMI na przednim panelu

Yamaha MusicCast RX-V485 oferta w sklepie

Denon AVR-X1600H

Jest to siedmiokanałowy amplituner kina domowego wyposażony w najnowsze procesory dźwięku Dolby Atmos i DTS-X. Oferuje zbliżoną moc do poprzedniej Yamahy, jednak pozwala stworzyć kino 7.1 - czyli z dodatkowymi tylnymi głośnikami, lub 5.1.2 - z głośnikami dźwięku dookólnego.

amplituner kina domowego Denon AVR-X1600H

Denon AVR X1600H wyposażony jest w aż 6 wejść HDMI, z czego jedno znajduje się na przednim panelu. Jest to wygodne rozwiązanie do szybkiego podłączenia laptopa czy kamery. Wszystkie złącza HDMI oferują pełną przepustowość sygnału 4K z HDR, HLG lub Dolby Vision. Charakterystykę brzmienia Denona określiłbym jako dobre zrównoważenie pomiędzy dynamiką, tak ważną w kinie domowym, a lekkością i szczegółowością dobrego stereo.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że Denon AVR-X1600H wyposażony jest w sieciowy muzyczny system Heos pozwalający - podobnie jak MusicCast Yamahy - na streaming muzyki z serwisów muzycznych czy po sieci lokalnej. Umożliwia także sterowanie głosowe za pomocą asystenta Google, Amazona czy Siri.

Denon AVR X1600H plusy i minusy:

 • System 7.1
 • Wbudowany muzyczny system Heos
 • Złącze HDMI na przednim panelu
 • Przeciętna dynamika w kinie domowym

Denon AVR-X1600H oferta w sklepie

Onkyo TX-SR393

Onkyo TX-SR393 to najtańszy amplituner z dzisiejszego zestawienia. Nie można jednak o nim powiedzieć, że jest słaby lub gra byle jak. SR393 to pięciokanałowy amplituner o dużej mocy, ponieważ oferuje aż 155 W na kanał. Dzięki temu spokojnie wysteruje nawet spore głośniki w dużym pomieszczeniu. Posiada także 4 wejścia HDMI obsługujące jakość 4K oraz wszelkie systemy szerokiej rozpiętości tonalnej. Dekoduje systemy dźwięku Dolby Atmos oraz DTS-X.

amplituner kina domowego Onkyo TX-SR393

Niestety, stosunkowo niska cena powoduje pewne ograniczenia. Amplituner nie posiada wbudowanego Wi-Fi, brakuje tu funkcji sieciowych serwisów streamingowych czy możliwości słuchania radia internetowego. Oczywiście można w sposób bezprzewodowy przesłać do niego muzykę, jednak tylko za pomocą modułu Bluetooth.

Onkyo TX-SR393 plusy i minusy:

 • Duża moc
 • Atrakcyjna cena
 • Brak funkcji sieciowych

Onkyo TX-SR393 oferta w sklepie

Pioneer VSX-934

Tym amplitunerem przekraczamy magiczną kwotę 2000 zł. Sprzęt oferuje 160 W na kanał. To bardzo dobry wynik nawet dla wymagających maniaków kina domowego.

Pioneer VSX-934 zaskakuje też mocnym i energicznym oraz bardzo zrównoważonym brzmieniem. Poza tym warto wybrać właśnie ten amplituner, wtedy gdy w kinie domowym będziemy korzystać naprzemiennie z telewizora i projektora.

amplituner kina domowego Pioneer VSX-934

VSX-934 posiada złącza HDMI umożliwiające pełne przesyłanie sygnału 4K. Znajdziemy tutaj 6 wejść i 2 wyjścia. Właśnie te wyjścia mogą być istotne dla zachowania pełnej funkcjonalności kina domowego.

W Pioneerze znajdziemy również funkcje sieciowe oraz łatwe połączenie ze znanym i lubianym systemem Sonos.

Pioneer VSX-934 plusy i minusy:

 • Duża moc wzmacniaczy
 • Dwa wyjścia HDMI
 • Przeciętna sieciowa funkcjonalność

Pioneer VSX-934 oferta w sklepie

Denon AVR-X2600H

Powracamy z propozycją od Japończyków. Denon AVR-2600H to najdroższy amplituner z dzisiejszego zestawienia. Posiada jednak właściwie wszystko to, czego może oczekiwać prawdziwy kinomaniak.

Dobry dźwięk zarówno w kinie domowym, jak i w stereo. Aż 8 wejść HDMI, w tym jedno na przednim panelu. Znajdziemy tu 2 wyjścia HDMI do jednoczesnego podłączenia telewizora i projektora. Oczywiście każde ze złączy obsługuje pełen standard 4K.

amplituner kina domowego Denon AVR-X2600H

Dodatkowo AVR-X2600H wyposażony jest w bardzo funkcjonalny system sieciowy HEOS, co jest dużą przewagą nad konkurencją. Znajdziemy tu możliwość podłączenia kilku niezależnych stref audio czy tryb pure direct.

Denon AVR-2600H plusy i minusy:

 • Duża moc
 • Dobry dźwięk stereo
 • Tryb Pure Direct
 • Cena

Denon AVR-X2600H oferta w sklepie

Zobacz też inne klasyfikacje z działu ranking amplitunerów:

blog comments powered by Disqus
Jaki amplituner kina domowego? |TOP 5|