PODPOWIEDZI:

Deepcool GamerStorm New Ark 90 - Obudowa ze zintegrowanym chłodzeniem wodnym

Deepcool GamerStorm New Ark 90 to obudowa komputerowa, która ocieka wręcz efektownym podświetleniem RGB. Wszechobecne przyciemnione szkło dodatkowo potęguje kolory bijące z jej głębi, w której znalazło się zintegrowane fabrycznie chłodzenie wodne.

Deepcool Gamer Storm New Ark 90

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
3 GŁOSÓW
ZALETY
 • Efektowny wygląd
 • Dobra wydajność chłodzenia wodnego
 • Szeroka kompatybilność
 • Możliwość wertykalnego montażu karty graficznej
WADY
 • Brak risera karty graficznej
 • Brak przełączki do synchronizacji podświetlenia z płytą główną
 • Brak filtrów powietrza

Deepcool to firma, o której pewnie nie słyszeliście, jeżeli nie siedzicie głęboko w temacie części komputerowych. Jeszcze jakiś czas temu ciężko było nawet znaleźć ich produkty w sklepach w Polsce, co na szczęście zmienia się na lepsze. W tej recenzji pod lupę weźmiemy szklanego Goliata, czyli New Ark 90, kryjącego w swym przepastnym zanadrzu 280-milimetrowy radiator chłodzenia wodnego, którego blok kojarzyć możecie z modelu Captain EX.

Chłodzenie wodne wbudowane w obudowę z podświetlonym rezerwuarem

Mogę śmiało powiedzieć, że nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem w obudowie komputerowej. Mowa tu oczywiście o rezerwuarze, który wyprowadzony został na front w postaci przeszklonej, podświetlonej tuby. Dzięki temu możemy obserwować, w jaki sposób ciecz wędruje układem, wypuszczając przy okazji bąbelki. Znajdą się tacy, którym to rozwiązanie zakrawać będzie na odpust, ale umówmy się, światełka w obudowach zdobyły już serca graczy i nikt nie zatrzyma tego trendu, dopóki nie pojawi się coś jeszcze bardziej krzykliwego i efektownego.

Deepcool New Ark 90 - podświetlony rezerwuar

Przejdźmy jednak do konkretów, na pokładzie New Ark 90 pojawiła się 280 mm chłodnica, która obsługiwana jest dwoma wentylatorami RGB. Istnieje również możliwość montażu dodatkowych wentylatorów po drugiej stronie radiatora, by uzyskać konfigurację "Push&Pull;".

Deepcool New Ark 90 - pompka chłodzenia Capitan

Sama pompa pochodzi ze znanego już chłodzeniaCaptain EX, jednak lekko zmieniono jej profil działania, co wynika z faktu, iż ta pracowała w układzie z 240-milimetrowym radiatorem, a nie 280-milimetrowym. Pomimo tej drobnej regulacji pompka nadal operuje cicho i efektywnie.

Deepcool New Ark 90 - radiator 280 mm

Inaczej jednak sprawy rysują się z wentylatorami, bo te mają fabrycznie niezwykle agresywnie ustawioną krzywą, więc często rozkręcają się na wysokie obroty, hałasując przy tym diabelnie. Oczywiście, możecie je sobie śmiało wyregulować ręcznie w BIOS, co polecam zrobić, jednak w tej recenzji powstrzymałem się od takich ingerencji, bo chciałem przedstawić Wam produkt "prosto z pudełka".

Deepcool New Ark 90 - bok

Jeżeli chodzi o samą kolorystykę podświetlenia, to ta kontrolowana jest z poziomu obudowy, a właściwie przełączników na jej panelu górnym. Fabrycznie nie ma możliwości podpięcia kontrolera tychże wentylatorów do płyty głównej, lecz na stronie producenta można zakupić przejściówkę, która to umożliwi. To jest właściwie jeden z moich zarzutów do New Ark 90, bo w cenie, jaką nam przyjdzie za tą budę zapłacić, powinniśmy dostać takie dwa, i to w pudełku z kokardką.

Deepcool Gamer Storm New Ark 90 - specyfikacja i kompatybilność

Chłodzenie wodne

Zacznijmy od kompatybilności chłodzenia wodnego, a właściwie zestawów montażowych, które otrzymujemy z obudową:

 • LGA20XX/LGA1366/LGA115X
 • AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1

Mamy więc obsługę większości płyt głównych, które znajdują się dziś w głównym nurcie, wraz z niektórymi przedstawicielami HEDT on Intela. Niestety, zabrakło tu kompatybilności dla Threadrippera.

Płyty główne

Jeżeli chodzi o płyty główne, to wspierane jest większość formatów dostępnych na rynku, czyli:

 • E-ATX/ATX/M-ATX/Mini-ITX

Jest jednak pewne ograniczenie dla tych pierwszych, jako że w New Ark 90 zmieszczą się jednie płyty nie przekraczające wymiarów 305×276 mm, więc niektóre serwerówki nie mieszczą się na szerokość. Limitacja wynika ze sposobu montażu radiatora chłodzenia wodnego, który sąsiaduje z płytą główną.

Dyski

W departamencie dysków zastosowano formułę 3+3, co oznacza, że mamy możliwość montażu trzech dysków 3,5" i trzech dysków 2,5".

Deepcool New Ark 90 - montaż dysków

Oczywiście, zatoki 3,5" mogą także zostać użyte do montażu dysków w formacie 2,5", więc jeżeli jesteście SSDkowymi szaleńcami, to zmieścicie ich aż sześć. Istnieje również możliwość demontażu klatki na dyski 3,5".

Karty graficzne

Jako że New Ark 90 jest obudową, w której duży nacisk nałożono na prezentację komponentów, mamy możliwość wertykalnego montażu karty graficznej. Jednym mankamentem tego rozwiązania jest fakt, że w zestawie nie otrzymujemy risera, więc ten musimy dokupić oddzielnie. Jeżeli chodzi o ograniczenia wymiarami, to wyglądają one następująco:

 • Montaż horyzontalny - maksymalna długość karty graficznej to 310 mm
 • Montaż wertykalny - maksymalna długość karty graficznej to 400 mm

Mamy więc miejsce na praktycznie każdą kartę graficzną, jaka istnieje na rynku, więc nie musicie się o nic martwić przy jej doborze.

Wentylatory

W obudowie fabrycznie zainstalowane są cztery wentylatory 140 mm z podświetleniem RGB. Efekty tej łuny synchronizowane są za pomocą kontrolera, który znalazł się za radiatorem chłodzenia wodnego.

Deepcool New Ark 90 - górny panel wentylatory

Jeżeli chodzi o dodatkowe wentylatory, to mamy miejsce na trzy jednostki 120 mm na przodzie oraz trzy na górze, więc można jeszcze dołożyć dodatkowo sześć wentylatorów. Niestety, oba panele nie mają filtrów, więc kurz łatwo dostanie się do środka.

Zasilacz

Do New Ark 90 zmieścić powinien się właściwie każdy zasilacz formacie ATX PS2. Jedyne, co nas ogranicza, to jego długość,  która nie może przekroczyć 200 mm.

Deepcool New Ark 90 - zasilacz

Płyty główne

E-ATX/ATX/M-ATX/Mini-ITX (MAX 305×276 mm)

Materiały

SGCC+Plastik (ABS)+Hartowane szkło (Grubość paneli : 0,8~1,0 mm)

Wymiary (Dług. x Szer. x Wys.)

530×232×545,5 mm

Waga bez pudełka

14,34 kg

Waga z pudełkiem

17,77 kg

Zatoki 5.25" 

0

Zatoki 3.5"

3

Zatoki 2.5"

3+3

Panel przedni

2x USB3.0 ; 1x Audio(HD) ; 1x Mic ; 1x Kontroler do podświetlenia RGB

Porty rozszerzeń

8 (plus 2 dodatkowe do wertykalnego montażu karty graficznej)

Kompatybilność chłodzeń

Maksymalna wysokość chłodzenia : 186mm Chłodzenie wodne: Front: 120/240 mm lub 360 mm (Po usunięciu klatki na dyski HDD); Góra: 120/240/360 mm; Tył: 120/140 mm

Wymiary radiatora

330×125×28 mm(L×W×H) (wykonany z aluminium)

Wymiary wentylatorów

140×140×25 mm

Prędkość wentylatorów

500±200-1800±10% RPM (4 Pin)

Przepływ powietrza wentylatorów

90,14 CFM (MAX)

Głośność wentylatorów

17,6~35,3 dBA

Typ łożyska

Hydro Bearing

Napięcie wentylatotów

12 VDC

Amperaż wentylatorów

0,44±10% A (MAX) (z RGB włącznie)

Pobór prądu

5,28 W

Złącze pompy

3 Pin

Woltaż pompy

6~13,8 VDC

Szybkość pompy

2300±10% RPM

Amperaż pompy

0,2 A(MAX)

Pobór prądu

2,4 W

Podsumowanie

Deepcool GamerStorm New Ark 90 to jedna z tych obudów pc, którą albo się kocha, albo kompletnie nienawidzi. Porównując płyty główne, ciężko znaleźć podobny mode. Z jednej strony mamy efektowną, podświetloną bryłę, która wręcz powala ilością zastosowanego szkła, a z drugiej dość drogą budę, w której zapomniano o filtrach powietrza, czy dorzuceniu risera do zestawu. W związku z tym ciężko mi ją jednoznacznie ocenić, bo co prawda nie są to duże przewinienia, ale jednak w tej konfiguracji dla mnie kompletnie niezrozumiałe, bo nie są to jakieś wielkie oszczędności w produkcji, a otwierają prostą drogę do negatywnego odbioru tego produktu jako niekompletnego.

Jeżeli chodzi o samą wydajność i kulturę pracy, jakie reprezentuje New Ark 90, to oceniam je na bardzo dobre, niemniej jednak krzywą wentylatorów ustawić trzeba samemu, by uzyskać równowagę głośności i temperatur. Ogólnie mamy więc dobry kierunek, jednak nie jest to dla mnie ostateczna wersja tej konstrukcji, więc myślę, że następne iteracje przyniosą nam poprawę tych detali, o których Wam dzisiaj wspomniałem.

Deepcool GamerStorm New Ark 90 - Ocena

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Deepcool GamerStorm New Ark 90 - Obudowa ze zintegrowanym chłodzeniem wodnym
Autor: Paweł Rudy